Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934199 пута)

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #780 послато: Јануар 26, 2016, 02:12:32 поподне »
Као што рече Синиша, нису се ни сви M205 кретали на исти начин. Сеоба у време Рима је само једна од опција.

Подсетићу да је А. Кљосов проценио старост грчких М205 на преко 3000 год, а европских преко 5000, што значи да је у неким крајевима веома стара.

Више о Ј2б1 у Јордану, Сирији и Либану има у раду: "Geographical structure of the Y-chromosomal genetic landscape of the Levant: a coastal-inland contrast".

У Либану и на Кипру Ј2б1 се креће око 1.2%, што није мало. Постоји чак и један "годијељски" хапотип у Либану, причали смо већ о томе

За скитско-сарматску теорију неопходно је више Ј2б1 у крајевима где доминира R1a. За сада нема таквих индиција. Постоји додуше у Русији неколицина (Ставропољ, Пенза, Балкари).

Мала је група па би и један припадник у неком крају био од значаја, али ипак, тренутна прича Ј2б1 много виш нагиње ка истоку/југу.

Nebojša, jako se dobro sećam diskusije o Libanu i u svom prethodnom komentaru nisam nigde pominjao Liban kao sumnjiv. Podatke o procentima koji su pretpostavljam služili kao osnov za mapu, video sam na nekom od prethodnih postova gde Jordan niko nije pominjao.  S druge strane kiparski podaci se odnose na kiparske Turke, što znači ne na Kipar u celini ako ne grešim. Ovaj rad ne mogu skinuti pa bih zamolio za neki direktniji link. U svakom slučaju i dalje ostaje otvoreno otkud J2b1-M205 među kšatrijama u Indiji? Slažem se ja da je sve to krenulo negde jugo-istočno, ali koliko se sada ja sećam i Balkar (Alan) je ličio na Godijelja, zar ne? A Kljosova ćemo elaborirati nekom drugom prilikom :-)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #781 послато: Јануар 26, 2016, 02:43:25 поподне »
Nebojša, jako se dobro sećam diskusije o Libanu i u svom prethodnom komentaru nisam nigde pominjao Liban kao sumnjiv. Podatke o procentima koji su pretpostavljam služili kao osnov za mapu, video sam na nekom od prethodnih postova gde Jordan niko nije pominjao.  S druge strane kiparski podaci se odnose na kiparske Turke, što znači ne na Kipar u celini ako ne grešim. Ovaj rad ne mogu skinuti pa bih zamolio za neki direktniji link. U svakom slučaju i dalje ostaje otvoreno otkud J2b1-M205 među kšatrijama u Indiji? Slažem se ja da je sve to krenulo negde jugo-istočno, ali koliko se sada ja sećam i Balkar (Alan) je ličio na Godijelja, zar ne? A Kljosova ćemo elaborirati nekom drugom prilikom :-)

Geographical structure of the Y-chromosomal genetic landscape of the Levant: a coastal-inland contrast

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312577/ (Table S1,Table S2)

Јордан, као потенцијално "жариште" Ј2б1, помениње и Р. Кинг (уз Кипар). Хаплотипови Ј2 из Јордана се могу видети и у најновнијој студји Dissecting the influence of Neolithic demic diffusion on Indian Y-chromosome pool through J2-M172 haplogroup.

Нема довољно маркера, али неки сасвим сигурно упадају у Ј2б1.

Могуће да су неки припадници G2a, J2b и R1b L23 са Индоевропљанима дошли у Европу (у то верују и ови са Еупедије), али ипак су ове хаплогрупе много заступљеније у на југоистоку Европе.

Ако су и неки Ј2 дошли са R1a и R1b онда су то пре J2a и J2b2, којих има прилично код Пољака, Руса, Чеха...

Нпр., J2b1 је код Чеха заступљена са свега 0.06% (1750 хаплотипова), а код Пољака мислим да и не постоји (за сада).

Балкар је, условно речено, "Годијељ" (нема превише маркера), али и он може бити нека јужна струја. Ипак има пуно Ј2б1 код Јермена, а то није далеко.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #782 послато: Јануар 26, 2016, 03:23:45 поподне »
U svakom slučaju i dalje ostaje otvoreno otkud J2b1-M205 među kšatrijama u Indiji?

Што се тиче овог питања, матица Ј2 (а вероватно и Ј2б1) је негде на простору Месопотамије. Одатле једни иду на запад, једни исток. :)

У Индији је иначе много јача Ј2б2 (што опет може указивати на везу са R1a), иако је на оној нашој мапи приказано и јако присуство Ј2б1 на том простору.

Ј2б2 је значајније заступљена на територији Индије, док Ј2б1 постоји, али у много мањем проценту и то углавном на северу/севрозападу.

Закључак аутора:

J2b-M102/M12 HG in India comprises largely of J2b2-M241 chromosomes with minor presence of J2b1-M205 in northwest (NW) region.


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #783 послато: Јануар 26, 2016, 05:11:41 поподне »
Ј2б2 је значајније заступљена на територији Индије, док Ј2б1 постоји, али у много мањем проценту и то углавном на северу/севрозападу.

Закључак аутора:

J2b-M102/M12 HG in India comprises largely of J2b2-M241 chromosomes with minor presence of J2b1-M205 in northwest (NW) region.

Присутност на северозападу указује на долазак са Аријевцима, попут мтДНК U2e1b1 и још неке U2 гране.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #784 послато: Јануар 26, 2016, 06:19:55 поподне »
Присутност на северозападу указује на долазак са Аријевцима, попут мтДНК U2e1b1 и још неке U2 гране.

Нисам пуно изучавао миграције Аријеваца, али требало би да су у Индију стигли из централне Азије, где Ј2б1-М205 не постоји.

Признајем да је занимљив овако висок проценат Ј2б1 у СЗ Индији, међу вишим кастама.

Чак се и на Балкану распоред Ј2б1 савршено уклапа у Словене, али изостаје ипак главна веза - више Ј2б1 хаплотипова међу северним Словенима.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #785 послато: Јануар 26, 2016, 07:19:38 поподне »
На Y-search-у постоје два хаплотипа И2а динарика у Либану, по презименима бих рекао да звуче грчки.
J2b M205 се некако као по правилу јавља на подручјима где постоји још хаплотипова сличних балканским Словенима.
Такође мислим да на Кипру има значајан удео словенских хаплогрупа.

Да није у питању пре миграција из Грчке према Кипру и Либану?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #786 послато: Јануар 26, 2016, 07:19:48 поподне »

Мапа приказује расељавање Аријеваца (Индо-Европљана) према Курган теорији. Осим ове, постоје и ''Анадолска'', ''Јерменска теорија'' и још неке мање успешне.
За првобитне Индо-Европљане ваља истаћи и Андроново културу.


За европске огранке значајна је Јамна култура.


ИЕ скупина је у Индију упала из правца северозапада, биће да је у питању данашњи Хиндукуш. Очигледно ''милитантнији'', лако су наметнули власт и створили 3 владајуће касте: брахмане (духовнике), кшатрије (војска, световни поглавари, модерна администрација) и вајшије (пољопривредници, трговци, занатлије и сво остало слободно становништво ИЕ порекла).
Међу владајућом кастом су откривени R1a носиоци, а и мтДНК U2 (и више припадајућих грана) су такође забележене и у Андроново и Јамна културама, Тарим басену (Тохарци) и уопште простору где се ширила ИЕ популација, па тако и у Индији. Сасвим је јасно с ким су могли доћи.
Уколико је и М205 у том кругу (не превише великом), онда се природно намеће закључак да су и они део освајачког слоја. С обзиром да се ИЕ скупина кретала и око Кавказа, могуће је да се том приликом закачила и М205 скупина, можда у почетку само као најамничка војска, која је временом у потпуности уграђена међу Арјане. Какво вам је стање међу Јерменима, Ирану или овим стрелицама главних кретања са прве карте?
С друге стране, ако сте танки међу северним Славенима и Балтицима, може значити само да сте на другом месту и с другим скупинама, постали део Славена. У вашем случају јужних.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #787 послато: Јануар 26, 2016, 07:52:30 поподне »
На Y-search-у постоје два хаплотипа И2а динарика у Либану, по презименима бих рекао да звуче грчки.
J2b M205 се некако као по правилу јавља на подручјима где постоји још хаплотипова сличних балканским Словенима.
Такође мислим да на Кипру има значајан удео словенских хаплогрупа.

Да није у питању пре миграција из Грчке према Кипру и Либану?

Прочитао сам негде да има словенских хаплогрупа чак и а Кипру. За Ј2б1 (општи кластер) је ипак реалније да су са истока стигли, с обзиром да им је матица релативно близу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #788 послато: Јануар 26, 2016, 08:13:17 поподне »

Мапа приказује расељавање Аријеваца (Индо-Европљана) према Курган теорији. Осим ове, постоје и ''Анадолска'', ''Јерменска теорија'' и још неке мање успешне.
За првобитне Индо-Европљане ваља истаћи и Андроново културу.


За европске огранке значајна је Јамна култура.


ИЕ скупина је у Индију упала из правца северозапада, биће да је у питању данашњи Хиндукуш. Очигледно ''милитантнији'', лако су наметнули власт и створили 3 владајуће касте: брахмане (духовнике), кшатрије (војска, световни поглавари, модерна администрација) и вајшије (пољопривредници, трговци, занатлије и сво остало слободно становништво ИЕ порекла).
Међу владајућом кастом су откривени R1a носиоци, а и мтДНК U2 (и више припадајућих грана) су такође забележене и у Андроново и Јамна културама, Тарим басену (Тохарци) и уопште простору где се ширила ИЕ популација, па тако и у Индији. Сасвим је јасно с ким су могли доћи.
Уколико је и М205 у том кругу (не превише великом), онда се природно намеће закључак да су и они део освајачког слоја. С обзиром да се ИЕ скупина кретала и око Кавказа, могуће је да се том приликом закачила и М205 скупина, можда у почетку само као најамничка војска, која је временом у потпуности уграђена међу Арјане. Какво вам је стање међу Јерменима, Ирану или овим стрелицама главних кретања са прве карте?
С друге стране, ако сте танки међу северним Славенима и Балтицима, може значити само да сте на другом месту и с другим скупинама, постали део Славена. У вашем случају јужних.

Хвала на информацијама.

Занимљиви су ми ови хаплотипови из СЗ Индије:

12 24 15 10 15-17 ? ? 12 12 11 28 (x2)
12 24 15 10 16-18 ? ? 12 12 11 28

Постоји М205 и на југу Авганистана:

12 24 15 10 15-19 ? ? 12 12 11 28

Годијељ:

12 23 15 10 15-19 ? ? 12 12 12 28

Не разликују се пуно. Чак ми се чини да су по маркерима ближи од неких западних Европљана, или нпр. Арапа. 

Није да М205 не постоји код северних Словена (има Чеха, Пољака, Руса, Украјинаца и Словака М205), али не бележи нигде висок проценат (мада Ј2б1 генерално ретко где бележи висок %, осим у појединим областима).


Што се тиче процената/заступљености Ј2б1 М205 код неких народа из тих крајева, то изгледа овако:

- Ирански Јермени - 5.70%
- Јермени (Јерменија + Турска) - 0.97%
- Балкари (Кавказ) - 6.10%
- Балкари (Кавказ) - 2.60%  Код Балкара је у питању J2b која није J2b M241 (углавном Ј2б М205, а један поседује и годијељске вредности)
- Азербејџан (Иран) - 3.10%
- Грузија - 2.50% (извор: А. Кљосов)








Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #789 послато: Јануар 26, 2016, 09:08:16 поподне »
Ne znam tačno kako stvari stoje sa J2a i sa J1, ali što se tiče J2b1-M205, a još više samih Godijelja, ne bih se samo vezivao za Rimljane i taj period relokacije naroda ili većih vojnih grupa. Ne isključujem mnogo raniji upliv (u doba neolita), ali ako i govorimo o samom Rimu ne zaboravimo da pored Semita, na Bliskom Istoku su Rimljani mogli pokupiti i Jermene, neke iranske narode i sl. Videli smo da je i kod njih naša grupa zabeležena u nekom značajnijem procentu. Isto tako Rim je u nekom periodu od trećeg veka sve veći broj "varvara" sa područja izvan Carstva umeo da angažuje. Najpoznatiji od njih su Skito-Sarmati za čije postojanje u Britaniji postoje nesumnjivi dokazi. Štaviše, moja je neka teza je da su zapravo oni (Skito-Sarmati, ili jednostavnije Skiti sa Kimerima) najzaslužniji za širenje J2b1-M205 (a posebno Godijelja) širom Evrope. Po meni su verovatno negde na granici između drugog i prvog milenijuma pre nove ere pokupili neke huritsko-kavkaske grupe sa područja nekadašnje Mitani ili Urartu države (ili njima susednih), integrisali ih i praktično razbacali na širokom prostoru od Indije do Zapadne Evrope. Ona karta koju je Nebojša pre neki dan postavio čini mi se da donekle naleže na ovu priču. Isto tako, iznenadilo me da R.King govori o visokoj frekvenciji J2b1-M205 na području Jordana i Kipra, ali ja takve podatke još ne videh nigde. Štaviše nigde ne pominje Indiju, gde se prema podacima koje za sada imamo ova grupa nalazi isto tako u nekom značajnijem procentu i to uglavnom u kšatrijskim kastama. Iteresovalo bi me da objasni otkud to. Čini mi se da je teško izvodljivo to da je došla tamo sa Semitima (Arapima), već mnogo pre. Najbliže po meni što se može vezivati za Semite u pogledu konkretno Godijelja je dolazak Mardaita u sedmom veku (o tome sam ranije pisao). S tim što bih naglasio da su sami Mardaiti bili jedna kompleksna smeša pre-semitskh, semitskih i iranskih naroda. S tim u vezi može biti i doseljavanje Jermena na Balkan u vreme Vizantije, vek vek i po iza toga (o čemu je isto tako ranije bilo reči).  S druge pak strane, pomenuta je u nekom prethodnih postova na temu otkrića ostataka iz Britanije veza sa Arabijom, što se onda vezivalo sa Godijeljima i najsličnijih njima sa područja Persijskog zaliva (mislim da je zajednički predak bio na manje od 3000 godina). Moram da podsetim da je to područje bilo pod viševekovnom, da ne kažem milenijumskom dominacijom Persije ili preciznije iranskih država te nije isključeno da su to zapravo njihovi potomci. Dakle da ne dužim, mislim da J2b1-M205 potiče od nekih pre-semitkih naroda i kultura sa područja Kavkaza, Istočne Anadolije, odnosno Severne Mesopotamije (Kura–Araxes culture). Vremenom se preko sukcesorskih civilizacija širila dalje (iranski, kimerijski, skito-sarmatksi narodi i kasnije Jermeni i semitski narodi Levanta). Zahvaljujući tome ima nas od Atlantika do Indije ali nigde u nekom većem procentu što ukazuje upravo na cehovsku prirodu grupe.

Iskreno, većina mojih ideja potiče iz onog što Nebojša donese na temu. Poreklo J2b M205 sa istoka nije nova, a postoji još od kad sam došao na ovaj forum, s tim što se u prvo vreme vezivala i za Feničane, no oni su kasnije zamenjeni Grcima, pre svega zbog nepostojanja njihove veze sa ovim našim prostorima. Kasnije se slično počelo razmišljati i o Grcima, kod kojih je postotak M205 isto malen. Iz nekih informacija, pre svega određenih haplotipova u Nemačkoj i Francuskoj rodila se ideja o zapadnom poreklu ovadašnjih M205.
Ranije sam verovao, bar prema informacijama koje su kružile na temi, da je M205 na našim prostorima verovatno neolitskog, starosedelačkog porekla. Nakon otkrića Godijeljskog "rođaka" u Britaniji verovatnija mi je ideja o bliskoistočnom (a pri tome podrazumevam i Malu Aziju makar to nije isto) poreklu te haplogrupe. No, najradije bih sačekao da se sakupi dovoljan broj testiranih pa da se onda izvlači sigurniji zaključak. Mislim da diskusija da li je ta grana više "semitskog" ili "arijevskog" porekla može da odvede u pogrešnom pravcu.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #790 послато: Јануар 26, 2016, 09:20:39 поподне »
Iskreno, većina mojih ideja potiče iz onog što Nebojša donese na temu. Poreklo J2b M205 sa istoka nije nova, a postoji još od kad sam došao na ovaj forum, s tim što se u prvo vreme vezivala i za Feničane, no oni su kasnije zamenjeni Grcima, pre svega zbog nepostojanja njihove veze sa ovim našim prostorima. Kasnije se slično počelo razmišljati i o Grcima, kod kojih je postotak M205 isto malen. Iz nekih informacija, pre svega određenih haplotipova u Nemačkoj i Francuskoj rodila se ideja o zapadnom poreklu ovadašnjih M205.
Ranije sam verovao, bar prema informacijama koje su kružile na temi, da je M205 na našim prostorima verovatno neolitskog, starosedelačkog porekla. Nakon otkrića Godijeljskog "rođaka" u Britaniji verovatnija mi je ideja o bliskoistočnom (a pri tome podrazumevam i Malu Aziju makar to nije isto) poreklu te haplogrupe. No, najradije bih sačekao da se sakupi dovoljan broj testiranih pa da se onda izvlači sigurniji zaključak. Mislim da diskusija da li je ta grana više "semitskog" ili "arijevskog" porekla može da odvede u pogrešnom pravcu.

Мала исправка, тај у Британији није "Годијељ" већ само М205. Свакако да је главнина хаплотипова (као и матица) негде на далеком истоку, али проблематичан је сам улазак Ј2б (све гране) у Европу.

Можемо готово сасвим сигурно искључити неолитске миграције и Анадолију, али зато остају морски путеви и Кавказ (Индо-Европљани).

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #791 послато: Јануар 26, 2016, 09:43:40 поподне »
Мало скрећем са теме, али није лоше имати на уму једно поређење. Наиме, мени је било упечатљиво сазнање да је J-M205 старији од претка скоро свих данашњих R1a, тј од претка и Азијског и Европског R1a.
http://yfull.com/tree/J-M205/
http://yfull.com/tree/R-M417/

Нисам читао целу тему па се извињавам ако је неко већ писао о томе.
На крају, овом информацијом не желим да кажем да R1a и J-M205 имају заједничку историју.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #792 послато: Јануар 27, 2016, 01:11:40 поподне »
U svakom slučaju i dalje ostaje otvoreno otkud J2b1-M205 među kšatrijama u Indiji?

Нисам пуно истраживао Индију и Аријевце, али нађох занимљив текст у коме се помињу управо кшатрији и Срби:

"Наша реч Бог, кажу они, долази од "бхагаван", онај који има сва обиља; "говедо" - има исти корен као Говинда (име Кришне, које значи "чувар крава")... Међутим, оптужују кришнаисти Србе, они су се, у доба пре потопа, иселили из Индије, иако је она била на високом ступњу ведске цивилизације. Зашто? Побегли су, јер нису могли да живе по високим захтевима "Веда" - јели су месо и наносили штете брахманима, који су их бесплатио поучавали. Зато се Кришна јавио у виду брахманског сина Шри Парашураме, и протерао кшатрије, међу којима су били и преци данашњих Срба."

"...али... Да видимо какав је однос Срба (који су, вековима, били "кшатрије", народ племенитих ратника) према Индији из које су се одселили (кришнаисти кажу - били протерани.)"


"Покојни деда писца ових редова причао му је старо србско предање, по коме Цигани међу Србима просе зато што су ови некад нешто давно позајмили од Цигана, па им нису вратили. (Можда је то прасећање на тамнопуте Дравиде, од којих су Аријевци - кшатрије утекли.)"


Извор: https://nenad128.files.wordpress.com/2011/07/vladimir_dimitrijevic-staklene_oci_indije.pdf


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #793 послато: Јануар 28, 2016, 09:28:57 поподне »
J2b1-M205 Балкан и "околина"

плаво - Срби
црвено - Хрвати
светлоплаво - муслимани
зелено - Бугари
тамнонаранџасто - Македонци
наранџасто - Албанци
сиво - Власи
жуто - Румуни
светлозелено - Мађари
тамноплаво - Грци
бордо - Турци
тегет - Јермени
љубичасто - Италијани




Појавио се нови J-M205. У питању је понтски Грк Zazopoulos, пореклом из места Орду (Турска).



Ова породица је живела ту и у 19. веку, а Грци из овог краја имају веома богату историју.

http://pontosworld.com/index.php/pontus/regions/165-kotiora-ordu
http://greek-genocide.net/index.php/quotes/testimonies/193-sofia-dimarhos

Zazopoulos је генетски релативно близак Јерменима из источне Анадолије, па нема сумње да на неки начин представља везу између Јермена и Грка J2b M205.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #794 послато: Фебруар 07, 2016, 04:19:05 поподне »
J2b1-M205 Балкан


Грчка, узорак 1252
0.64% (углавном Тесалија + Пелопонез)

Бугарска, узорак 1199
0.67% (исток, север)

Албанија + Албанци са Косова, узорак 624
0.32% (само на југу Албаније)

Македонија, узорак 616
0.49% (север, Скопље)

Црна Гора, узорак 487
2.26% (углавном северозапад)

Федерација БиХ, узорак 455
1.76%

Република Српска, узорак 156
5.77% (запад)

Србија, узорак 985
4.16% (централни крајеви + север)

Република Српска Крајина, узорак 104
10.58% (запад)

Хрватска, узорак 1100
1.82% (запад, централна Хрватска)


Аутор: Vinzenco P.

Извор:

- Српски днк пројекат
- Бугарски днк пројекат
- Македонски днк пројекат
- Албански днк пројекат
- Грчки днк пројекат
- Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample
- High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia
- Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province
- Непосредни резултати нових мултидисциплинарних етногенетских истраживања Срба и становништва Србије (на примеру Александровачке жупе)
- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- High-Resolution Phylogenetic Analysis of Southeastern Europe Traces Major Episodes of Paternal Gene Flow Among Slavic Populations
- A global analysis of Y-chromosomal haplotype diversity for 23 STR loci
- Croatian national reference Y-STR haplotype database
- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Y-chromosomal STR haplotypes in Macedonian population samples
- Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani
- Genetic data for 17 Y-chromosomal STR loci in Macedonians in the Republic of Macedonia
- DNA typing of short tandem repeat loci on Y-chromosome of Greek population
- Genetic population study of 11 Y chromosome STR loci in Greece
- Population genetics of Y-chromosome STRs in a population of Northern Greeks
- Y-chromosomal STR haplotypes in a population sample from continental Greece, and the islands of Crete and Chios
- Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent
- Y-chromosomal STR haplotypes in an Albanian population sample
- Y chromosome haplotypes in Albanian population from Kosovo

« Последња измена: Фебруар 21, 2016, 12:01:05 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #795 послато: Фебруар 07, 2016, 04:45:59 поподне »
Ова мапа коју је направио Вићенцо ме подсећа на мапу поклапања годијељског хаплотипа са YHRD.


Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #796 послато: Фебруар 08, 2016, 04:18:16 поподне »
ВЈЕРСКА КАРТА

плаво - православци
црвено - католици
зелено - муслимани


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #797 послато: Фебруар 09, 2016, 07:34:00 поподне »
Етничка карта Годијеља

плаво - Срби
црвено - Хрвати
наранџасто - Бугари
тамноплаво - Италијани
тамносиво/црно - Немци
светлозелено - Турци
тамнонаранџасто - Македонци
зелено - муслимани



На мапи су сви тестирани који поседују "годијељски" хаплотип (са познатим локацијама)​. Сви ови људи су, према томе, имали заједничког претка пре око 1000-1200 година.

X облачић је тестирани из СЗ Немачке. Не знамо које је националности. Тестирани су Немци (75%), Италијани, Британци и Турци. Годијеља има код три од четири "понуђена" народа, тако да је све могуће.

Убачени су и неки који имају свега 9 маркера, попут Турака из Анталије и Немачке (Штутгарт). Ипак, на основу досадашњих истраживања, 99% је реч о годијељском хаплотипу.

Постоји теоретска шанса да су J2b2 (постоје два Швајцарца Ј-М241 са идентичних 9 маркера), али је ипак овакав распоред маркера много заступљенији код Ј2б1, а посебно код Годијеља.

12 23 15 10 15-19 ? ? ? 12 12 28

Ови Турци су уједно и највећа дилема. Занимљиво да Годијеља нема у Грчкој и Албанији, али их има код Грка и Турака из Анадолије.

Ово могу бити и исељеници са Балкана, али исто тако у обзир долази и нека сеоба у доба Византије (ист. Медитеран).

Долазак са Турцима не стоји као опција због старости балканских Ј2б1, а за староседелачку теорију такође нема основа због, овога пута, недовољне старости и одсуства овог хаплотипа на југу Балкана.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #798 послато: Фебруар 09, 2016, 07:55:56 поподне »
Заборавих да напишем, љубичасто су Мађари, жуто Румуни, а светлоплаво Грци (мада постоји и ознака у виду почетног слова).

Ван мреже НИКОЛА82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #799 послато: Фебруар 10, 2016, 07:30:42 поподне »
Поздрав учесницима форума, и хвала администраторима на одобрењу.
Радећи активно истраживање дубљег порекла своје фамилије која је Ј2б М205 пратим овај форум.
Наиме ја сам из рода Батоћана који су овде пар пута поменути али до сада нико није пружио неке податке о овој групи породица а и они који су поменути су нетачни или непотпуни и због тих недостатака инфор ова фамилија није посебно обрађивана.
Пружићу вам податке из којих ћете видети да у централној Србији, конкретно Трстеничком поморављу и Александровачкој жупи постоји велики број фамилија које носе Ј2б хаплотип и које су заједничког порекла. Најбројнија је фамилија Батоћанин која је разграната, позната и стара фамилија у неколико села трстеничке општине.
У овој групи фамилија има неколико презимена али их ја све називам 'Батоћанима" јер су сви досељени из Батота и сви славе св. Стевана архиђакона и потомци су једног истог рода:
Батоћанин, Оџаци, Трстеник
Батоћанин, Рибник, Трстеник
Батоћанин, Лопаш, Трстеник
Алексић, Доња Црнишава, Трстеник
Аћимовић, Почековина, Трстеник
Младеновић, Почековина, Трстеник
Раденковић, Почековина, Трстеник
Милетић, Тоболац, Трстеник
Маринковић, Ратаје, Александровац
Перјанчић, Доброљупци, Александровац
Ђорић, Доње Злегиње, Александровац