Аутор Тема: Старо српско становништво жупе Плав  (Прочитано 9994 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #80 послато: Јануар 10, 2023, 08:54:55 поподне »
Lončarević(Jovandan)-Crljenice-Pljevlja   I1>BY169301
A i Cvijovića ima više rodova.
Cvijović(Djurdjevdan) -Rača-Priboj  I1>I-FGC22045
Приметио си да је Лончаревић кога сам ја поменуо муслиман? Прибој и Пљевља су комшијске општине Пријепоља, тако да ништа још није готово😊

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #81 послато: Јануар 10, 2023, 09:03:57 поподне »
Lončarević(Jovandan)-Crljenice-Pljevlja   I1>BY169301
A i Cvijovića ima više rodova.
Cvijović(Djurdjevdan) -Rača-Priboj  I1>I-FGC22045
Melunović(musliman) iz Dušmanića pripada grani u kojo su Radenović,Lončarević i Cvijović.
Kao i Pojatić(musliman) -Pljevlja.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #82 послато: Јануар 10, 2023, 09:11:20 поподне »
Melunović(musliman) iz Dušmanića pripada grani u kojo su Radenović,Lončarević i Cvijović.
Kao i Pojatić(musliman) -Pljevlja.
Да те подсетим да си и сам помињо "Свете обале Лима" тако да је могло бити неких низводних миграција. Знамо ђе Лим извире😊

Ван мреже Dacko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #83 послато: Јануар 18, 2023, 06:56:15 поподне »
Према мојим истраживањима један од предака Анђелко Рајковић води порекло из Гусиња.
Средином XIX века се са породицом преселио у околину Јагодине.

Да ли могу да дођем до неких података или чињеница из тог или ранијег периода који би ме повезали са прецима?
« Последња измена: Јануар 18, 2023, 06:59:21 поподне Dacko »

Ван мреже Dacko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #84 послато: Јануар 18, 2023, 07:05:08 поподне »
Рајковићи су стариначки плавски род. Припадају хаплогрупи I2-PH908. тестирани су на малом броју маркера али су јасно довојени од Черана. Имају предање да су из Вражегрмаца у Бјелопавлићима, али је очигелдно да се ту ради о домишљању, јер је на подручју Плава у средњем вијеку постојало насеље Вражогрмац. Пописано је и у првим турским пописима. Не знам да ли се овај топоним успио очувати данас у неком од плавских насеља.

Рајковићи помињу свог претка Вука Вражегрмца. Можда се и читав род раније звао Вражегрмци, па насеље названо по њима, или је било обрнуто.

У сваком случају и за Рајковиће је потребно SNP профилисање.

Према мојим истраживањима један од предака Анђелко Рајковић води порекло из Гусиња.
Средином XIX века се са породицом преселио у околину Јагодине.

Да ли могу да дођем до неких података или чињеница из тог или ранијег периода који би ме повезали са прецима?

Ван мреже Чера

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • I2-PH908>FT276002
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #85 послато: Фебруар 27, 2024, 09:15:50 пре подне »
Само да се јавим да сам добио налаз: R1a-Y2613>YP6098, род су ми Живаљевићи, славим Алимпијевдан. Иначе сам Перишић (Аранђеловац), моји запалили у Срем са Сеобама, па се касније вратили у Шумадију.
Твоји Перишићи вероватно су настали од Петровића из Велике. У књизи Бранко Јокић - "Велика и Величани", о Петровићима је написао:
"ПЕТРОВИЋИ су, послије Живаљевића друго најстарије Величко становништво. Прво су се настанили у Васојевићима, и они потичу из Цеклина, од Ђурашковића. Одмах су почели да се селе према Србији, Косову и Македонији, ђе су узимали нова презимена (Величанин, Величковић, Величков, Кањевићи и друга). Према предању, неђе пред крај 19.вијека, сви су кренули да напусте Велику. Случајно се, с Приједола, врнуо Миленко, од кога је настало (преостало) братсво".
Негде сам прочитао податак, али не знам где, да су Петровићи у Србији поред горе поменутих презимена узимали и презиме Перишић.

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Старо српско становништво жупе Плав
« Одговор #86 послато: Април 15, 2024, 04:45:06 поподне »
Dejan Vukićević i ja smo za vikend bili u Plavu i testirali neke rodove

U okviru svetskog DNK meseca testirani su:

-Bošković,Velika,Sv. Alimpije
-Ognjanović,Velika,Sv. Alimpije
-Stamatović,Plav,Sv. Alimpije
-Vuković,Velika,Djurdjevdan
-Martić,Brezojevica,Djurdjevdan

WGS test kod Dante Labsa( kupljeni ranije,ne kupujem više dok se ne iskristališe situacija sa Danteom).

-Radević,Velika,SV. Alimpije
-Petrović,Velika, SV. Alimpije
-Vučetić,Brezojevica,SV.Alimpije