Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 197894 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #260 послато: Мај 13, 2016, 06:07:33 поподне »
Можда Синобад има везе са "цинобер /Cinnabarit /cinnabaris /κιννάβαρι "- минералом јарко црвене боје, рудници цинобера су постојали у централној Србији још у Баденској култури.



https://sr.wikipedia.org/wiki/Баденска_култура

http://nlcphdk-drawing.blogspot.de/2014/07/blog-post_5077.html
Мени је ипак логичније да је у презиме настало од ''син Обада'' па од тога касније ''Синобад'' Био је у генерацији Дражена Петровића један играч Шибенке који се презивао Обад, чак мислим да сам чуо да је Србин по националности. Ако је постојало у та давна времена презиме Обад онда је могуће и да је један део потомства неког Обада добио управо такво презиме Синобад. Постоји слично предање о настанку презимена Радусиновић, где се каже да се неком Раду после много ћерки родио најзад син, па се вест брзо прочула Љешанском нахијом и даље кроз причу: '' родио се Раду син''. Од тог ''Раду син'' настало је најпре презиме Радусин, а касније је додато овић.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #261 послато: Мај 13, 2016, 06:14:40 поподне »
Био је у генерацији Дражена Петровића један играч Шибенке који се презивао Обад, чак мислим да сам чуо да је Србин по националности.

Ивица Обад КК Задар

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #262 послато: Мај 13, 2016, 09:18:01 поподне »
Мени је ипак логичније да је у презиме настало од ''син Обада'' па од тога касније ''Синобад'' Био је у генерацији Дражена Петровића један играч Шибенке који се презивао Обад, чак мислим да сам чуо да је Србин по националности. Ако је постојало у та давна времена презиме Обад онда је могуће и да је један део потомства неког Обада добио управо такво презиме Синобад. Постоји слично предање о настанку презимена Радусиновић, где се каже да се неком Раду после много ћерки родио најзад син, па се вест брзо прочула Љешанском нахијом и даље кроз причу: '' родио се Раду син''. Од тог ''Раду син'' настало је најпре презиме Радусин, а касније је додато овић.

Ovo je i moja pretpostavka. Bio bih iznenađen kad bi bilo nešto drugo bilo razlog.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #263 послато: Мај 13, 2016, 09:41:02 поподне »
Како се ређају нови резултати J1-PF7263, постаје јасно да је ова подграна заступљенија код Срба на западу. Пада ми на памет група која је била нека врста "клина" на граници између Срба и Хрвата у средњем веку.

Мада, ако је онај Грк са севера Грчке ваш, онда та теорија не стоји. А претпостављам да би у том случају ове гране J1 било прилично и код Хрвата.

Е. Куртовић је објавио занимљив рад о границама појединих балканских народа у средњем веку. Према његовим речима, на истоку, где су се сударали Срби и Бугари (и где су ови други често држали добар део данашње Србије), у том међупростору било је и Влаха, који су опстали у неприступачним пределима.

Слична је ситуација и код српско-хрватске границе (потез Ливно-Цетина, итд...), где су ови Власи изгледа представљали неку "тампон зону".

Не алудирам на директну везу са Власима у овом случају (иако неке, условно речено, староседелачке хг имају веће шансе за то), већ само на компликоване односе које можда може да разреши ГГ данас. :)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #264 послато: Мај 13, 2016, 09:43:41 поподне »
Мени је ипак логичније да је у презиме настало од ''син Обада'' па од тога касније ''Синобад'' Био је у генерацији Дражена Петровића један играч Шибенке који се презивао Обад, чак мислим да сам чуо да је Србин по националности. Ако је постојало у та давна времена презиме Обад онда је могуће и да је један део потомства неког Обада добио управо такво презиме Синобад. Постоји слично предање о настанку презимена Радусиновић, где се каже да се неком Раду после много ћерки родио најзад син, па се вест брзо прочула Љешанском нахијом и даље кроз причу: '' родио се Раду син''. Од тог ''Раду син'' настало је најпре презиме Радусин, а касније је додато овић.

Лично име Радусин постоји већ у 15.веку

Боjанић-Лукач, Душанка. Фрагменти опширног пописа Видинског санџака из 1477—81 године.— Историјски институт ,Мешовита грађа (Miscellanea), 2, Београд, 1973



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #265 послато: Мај 13, 2016, 11:13:18 поподне »
Лично име Радусин постоји већ у 15.веку

Боjанић-Лукач, Душанка. Фрагменти опширног пописа Видинског санџака из 1477—81 године.— Историјски институт ,Мешовита грађа (Miscellanea), 2, Београд, 1973


ОК, можда је и постојало некада такво име. Ја сам навео предање које ми је давно још испричао мој пријатељ који се презива Радусиновић, и коме је отац из села Буроње у Љешанској нахији.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #266 послато: Мај 14, 2016, 01:07:11 поподне »
Како се ређају нови резултати J1-PF7263, постаје јасно да је ова подграна заступљенија код Срба на западу. Пада ми на памет група која је била нека врста "клина" на граници између Срба и Хрвата у средњем веку.

Мада, ако је онај Грк са севера Грчке ваш, онда та теорија не стоји. А претпостављам да би у том случају ове гране J1 било прилично и код Хрвата.

Е. Куртовић је објавио занимљив рад о границама појединих балканских народа у средњем веку. Према његовим речима, на истоку, где су се сударали Срби и Бугари (и где су ови други често држали добар део данашње Србије), у том међупростору било је и Влаха, који су опстали у неприступачним пределима.

Слична је ситуација и код српско-хрватске границе (потез Ливно-Цетина, итд...), где су ови Власи изгледа представљали неку "тампон зону".

Не алудирам на директну везу са Власима у овом случају (иако неке, условно речено, староседелачке хг имају веће шансе за то), већ само на компликоване односе које можда може да разреши ГГ данас. :)

Neku sličnu ideju imam i ja. Da je u nekom primorskom zaleđu, na granici sa visokim planinama u dubljoj zaleđini ostao neki niz naselja koji je bio neka granica između teritorije koju su kontrolisali Vizantinci i dokle su došli Slaveni. Otprilike na nekoj liniji Obrovac-Imotski- Stolac- Podgorica. Kasnije se to izmešalo, ali mislim da neke rezultate mogu da protumačim na taj način. Baš me zanima kako će izgledati genetska geografija Hercegovine. I rezultat J2a iz Pješivaca mi vuče u tu mogućnost.
Možda bi se moglo ispostaviti da neki rodovi imaju tri sloja stanovništva, rimsko- vizantijski sloj, slavenski i kasnije nomadsko- stočarsko stanovništvo.

Grk je sigurno naš, ali dok se ne testira na FT DNA malo šta možemo zaključiti o njemu. Tamo jeste ( u Grčkoj) ali od kad, kako je tamo došao i u kakvim je odnosima sa nama teško mogu sa sigurnošću da zaključim. Kad bih nešto mogao da poželim to bi bilo testiranje Grka i Dodiga iz Vrgorca.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #267 послато: Мај 14, 2016, 01:12:49 поподне »
Grk je sigurno naš, ali dok se ne testira na FT DNA malo šta možemo zaključiti o njemu. Tamo jeste ( u Grčkoj) ali od kad, kako je tamo došao i u kakvim je odnosima sa nama teško mogu sa sigurnošću da zaključim. Kad bih nešto mogao da poželim to bi bilo testiranje Grka i Dodiga iz Vrgorca.

Мислим да Грк читаву причу помера на исток. Колико знам, он је пореклом из Грчке Македоније.

Кроз историју је било више миграција из тих крајева, правац исток-запад, него обрнуто. Такође, треба узети у обзир и солидан проценат J1 код Грка, као и велику разноврсност.




Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #268 послато: Мај 14, 2016, 02:59:22 поподне »
Мислим да Грк читаву причу помера на исток. Колико знам, он је пореклом из Грчке Македоније.

Кроз историју је било више миграција из тих крајева, правац исток-запад, него обрнуто. Такође, треба узети у обзир и солидан проценат J1 код Грка, као и велику разноврсност.

Jeste, on je iz Grčke Makedonije. I ja sam se jedno vreme imao identičan pogled u vezi kretanja srpske grane J1 PF7263, da su verovatno vlasi koji su se pokrenuli prema severu.
No u međuvremenu desilo se par stvari. Prvo, porastao je broj testiranih koji između sebe imaju haplotipove čiji je zajednički predak stariji od nekih 700-800 godina kad su seobe najranije krenule prema severu. Znači ili da je krenula grupa od par bliskih haplotipova jer su prestari za jednog zajedničkog pretka u vreme početka seoba ili da su ovde došli dosta ranije i raznovrsnost razvili "na licu mesta" (u provinciji Dalmaciji).
Druga stvar je procenjena starost zajedničkog pretka Šepe i Mihića koju je administrator J1 projekta izračunao na 1800-1900 godina što je stvarno neverovatno. Po toj logici Grk bi mogao biti haplotip koji je odmah iz Izraela poslan u Grčku dok su naši preci poslani u dolinu Neretve. Moguće da se radi o veteranima od kojih je jedan dobio zemlju u Makedoniji, a drugi u Hercegovini. Moguće su i druge kombinacije. Zato bi bilo zanimljivo uporediti njegov haplotip sa Mihićem i Ljiljanom da se proceni verovatno vreme odvajanja.
Verujem da su naši preci bili vlasi, ali ne verujem da su iz Makedonije došli ovde.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #269 послато: Мај 14, 2016, 03:49:42 поподне »
Jeste, on je iz Grčke Makedonije. I ja sam se jedno vreme imao identičan pogled u vezi kretanja srpske grane J1 PF7263, da su verovatno vlasi koji su se pokrenuli prema severu.
No u međuvremenu desilo se par stvari. Prvo, porastao je broj testiranih koji između sebe imaju haplotipove čiji je zajednički predak stariji od nekih 700-800 godina kad su seobe najranije krenule prema severu. Znači ili da je krenula grupa od par bliskih haplotipova jer su prestari za jednog zajedničkog pretka u vreme početka seoba ili da su ovde došli dosta ranije i raznovrsnost razvili "na licu mesta" (u provinciji Dalmaciji).
Druga stvar je procenjena starost zajedničkog pretka Šepe i Mihića koju je administrator J1 projekta izračunao na 1800-1900 godina što je stvarno neverovatno. Po toj logici Grk bi mogao biti haplotip koji je odmah iz Izraela poslan u Grčku dok su naši preci poslani u dolinu Neretve. Moguće da se radi o veteranima od kojih je jedan dobio zemlju u Makedoniji, a drugi u Hercegovini. Moguće su i druge kombinacije. Zato bi bilo zanimljivo uporediti njegov haplotip sa Mihićem i Ljiljanom da se proceni verovatno vreme odvajanja.
Verujem da su naši preci bili vlasi, ali ne verujem da su iz Makedonije došli ovde.

Та поклапања међу Грцима, по мени, имају много већу снагу него ова међу Јужним Словенима, а посебно су битна за тзв. староседелачке хаплогрупе. Уколико је толико велика старост између Шепе и Михића, онда многе теорије долазе у обзир. Можда би тај Грк још више померио старост, али опет се све своди на нагађање (што нам некада, нажалост, једино преостаје), као и у случају миграционог правца.

Знам да је теби милија теорија о римљанима са територије провинције Далмације :), али чини ми се да би у том случају ове хаплогрупе било много више код Хрвата. Овако, имамо углавном Србе који припадају тој подграни J1c, а ту је и Грк из Македоније, такође православац. Све ово више наводи на источни правац.



 

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #270 послато: Мај 14, 2016, 04:43:33 поподне »


Знам да је теби милија теорија о римљанима са територије провинције Далмације :), али чини ми се да би у том случају ове хаплогрупе било много више код Хрвата. Овако, имамо углавном Србе који припадају тој подграни J1c, а ту је и Грк из Македоније, такође православац. Све ово више наводи на источни правац.

Šta? Ko? Ja? Ma neee? ;D
Da, za dalmatinsku teoriju  zaista nedostaju hrvatski nosioci, a i mi i Grk smo pravoslavci (svi dosadašnji J1c nosioci), tako da ćemo videti da li će neki novi rezultati doneti neko novo saznanje.

Bilo bi zgodno imati temu Proročište gde bi se mogle ostavljati procene što će biti otkriveno u roku od godinu dana. Ko ima manje od 50% pogodaka plaća piće  ;)

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #271 послато: Мај 15, 2016, 12:56:08 поподне »
Хвала свима на учешћу у разговору поводом ових нових резултата.

Нови резултат Синобада је интересантан из више разлога. У приложеној књизи Кристијана Јурана (хвала Синиши и Сиријусу за то) се Синобади помињу у још неубицираном селу Покровник, али као што то Сиријус добро претпоставља вјероватно је у питању Модрино село, покрај Биовчиног села, општина Кистање. У Покровнику се 1575 помиње Вук Мудрокапић, чији потоњи потомци су исламизирани (помиње се Мустафа пок.Ивана Мудрокапића итд). Тако да је по неком њиховом потомку, "турчину Модри" село вјероватно промијенило име у Модрино село. У Покровнику (потоњем МОдрином селу) се још почетком 1600тих помиње 7 различитих Синобадовића (Синобада). То може да указује да су Синобади бар 2 генерације прије тога имали исто презиме - јер сумњам да је свих 7 од истог оца. Као потврда за ово имамо 1612 извјесног Вуина сина покојног Драгића Синобадовића. То помјера поријекло односно настанак презимена Синобад у половину 16.вијека, или бар у 1570 и неку.

Ово са Угарцима има логике и због још нечега. Шепама, Радонићима и Синобадима су најближи Кочићи са Змијања, а данашње село Угарак код Грахова може да буде мјесто одакле су се једни Угарци селили у Далмацију (Шепе и Синобади) а други селили ка Змијању. Између Шепе и Синобада је разлика готово иста као између Шепе и Кочића.

Правити СТР анализе на овако малом броју маркера је незахвално, али ја сам се ипак усудио :)
Кочић - Шепа 14 генерација, Синобад - Шепа 15 генерација. Имајући у виду колико "лажу" стр анализе уопште, чак и ако имамо 111 маркера тестираних, а што је показало досадашње искуство кад се добију БигУ резултати, ја бих ове бројеве повећао за бар 30-40%, па је моја претпоставка да овај кластер (Синобад, Кочић, Шепа, Радонић) има заједничког претка прије више од 20 генерација, тј. вјероватно негдје око 1400 и неке. Можда се то и поклапа са доласком влаха Угарака из Херцеговине у околину Грахова.

Кистање и његова околина су интересанти из још једног разлога. Шепе се први пут помињу у Ђеврскама 1709.г., а живјеле су заправо између Зечева и Ђеврсака (изгледа да су Шепе живјеле и у оближњој Островици јер сам у њеној близини на једној старој Аустроугарској карти нашао топоним Шепе). Само пар километара одтале су Нунић, Модрино село (Покровник) и Биовчино село гдје су Синобади. У непосредној близини су и Ивошевци одакле је још једна породица која има готово идентичне резултате, а чије презиме још не могу објавити. Имамо дакле један круг од пар километара гдје су се очигледно досељавали власи Угарци.

Сада се поставља питање сродности са Јањатовићима. Они се око 1600 и неке помињу као досељеници из Подлапаче код Удбине у Српско поље код Оточца. Дакле у том периоду када су Шепе и Синобади вјероватно већ у околини Кистања. И ДНК резултати говоре да су Јањатовићи од овог кластера удаљени бар још 10 генерација уназад. Због тога вјерујем да су Јањатовићи нека друга грана, тј. да нису досељени са Власима Угарцима.


Оно што се чини сигурним у овом тренутку је то да је грана Синобад-Кочић-Радонић-Шепа (плус још једна породица о којој ћемо чути у наредном периоду) прешла пут од Херцеговине према западној Босни (шира околина Грахова или ту негдје). Једна грана је продужила сјевероисточно ка Змијању, а друга је немирним временима сталних Млетачко(Аустријско) - Турских сукоба прешла у Далмацију. Поријекло Јањатовића може да буде такво, а може да буде и скроз неком другом страном, јер су генетски значајно различити у односу на ову групу.

Што се тиче помињања Радонићеве теорије о Херцеговачком поријеклу, тј. дужем боравку још из римског доба на том простору ја сам у старту сматрао да је мало вјероватна. Сада, како резултати наилазе, све више сматрам да је она исправна. Јесте да ту теорију квари недостатак ове групе код Хрвата (свих нас 10 смо до сада православци), али мислим да се и то може објаснити. Јасно је да је било и влаха католика, али доласком Турака ови власи остају без своје цркве и под утицајем придошлих влаха православаца мијењају религију,тј постају православни. Сумњам да је власима разлика у религијама у том периоду могла бити уопште јасна, јер они су живили таквим начином живота
да је ту мало мјеста било за институционалну религију. Број цркава у том смутном периоду је ионако био мали (а дуже времена их је било и забрањено градити) тако да су сви бивши власи католици мијешањем са власима православцима, потоњим утицајем српске цркве и турске државе (знамо да је то Турцима одговарало) постали православци а самим тим касније Срби. То је једноставан разлог зашто нема Ј1 Хрвата. Каснија унијаћења и потаколичавања очигледно нашу грану нису захватила у некој значајној мјери. Ја не сумњам да ће сее временом појавити и неки Хрват Ј1ц али то ће бити изнимка.

Исто тако мислим да је и македонски Грк изнимка, тј. статистичка грешка. Не можемо заснивати читаву теорију на основу само једног човјека, а о њему не знамо апсолутно ништа. Није немогуће да је то неки средњовјековни/нововјековни трговац који је на неком од путовања према Цариграду остао у Македонији. Или чак нешто новијег датума.

Сви досадашњи, именом и презименом тестирани Грци који су Ј1ц су сувише далеко од нас (више од 2500година) тако да они ту не могу играти никакву улогу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #272 послато: Мај 15, 2016, 01:34:22 поподне »
Исто тако мислим да је и македонски Грк изнимка, тј. статистичка грешка. Не можемо заснивати читаву теорију на основу само једног човјека, а о њему не знамо апсолутно ништа. Није немогуће да је то неки средњовјековни/нововјековни трговац који је на неком од путовања према Цариграду остао у Македонији. Или чак нешто новијег датума.

Сви досадашњи, именом и презименом тестирани Грци који су Ј1ц су сувише далеко од нас (више од 2500година) тако да они ту не могу играти никакву улогу.

Љиљане, написао си малопре да је ова херцеговачко-крајишка група релативно млада. Ако томе додамо и не тако велики проценат J1 на простору зап. Балкана (ретко прелази 1%), као и слабу разноврсност, не делује да ту може бити нека матица.

У Грчкој хаплогрупа J1 често прелази 5%, а приметна је и велика разноврсност хаплотипова. Зато мислим да ваш рођак из Македоније има много већу снагу.

Ово о православцима и католицима на западу може донекле бити тачно, али онда би се за све западне Србе то могло рећи (да су некад били католици па онда прешли на православље).

Ипак се чини да православци у највећем броју долазе нешто касније са истока (Стара Херцеговина, Зета, Србија), док су под католички утицај и касније ислам потпали углавном "староседеоци" у тим крајевима.

То на крају крајева видимо данас и помоћу генетике. Херцеговачки Хрвати су 64% I2a и 12% R1a (узорак 141), док су муслимани из БиХ 52% I2a и 25% R1a (узорак 69).

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #273 послато: Мај 15, 2016, 02:39:21 поподне »
......То на крају крајева видимо данас и помоћу генетике. Херцеговачки Хрвати су 64% I2a и 12% R1a (узорак 141), док су муслимани из БиХ 52% I2a и 25% R1a (узорак 69).

Немојмо заборавити, да је генетика и поличка ствар. Ако се зна који резултат треба по сваку цену да испадне, ондах је све јасно. Гесло је "неверуј статистици коју ниси сам направио"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #274 послато: Мај 15, 2016, 02:47:55 поподне »
Немојмо заборавити, да је генетика и поличка ствар. Ако се зна који резултат треба по сваку цену да испадне, ондах је све јасно. Гесло је "неверуј статистици коју ниси сам направио"

Ех сад. Ајде онда да не верујемо ни у шта. :) Ове статистике се подудударају и са историјским околностима.

Заборавих Љиљану да кажем у вези те "извдојене" сеобе из Херцеговине у Грчку. Много је логичније да је то у Херцеговини издвојен случај, зато што су соебе са истока биле много учесталије (и пре, али и после продора Турака).

Аки наравно, као што тема каже, само покушавамо да реконструишемо причу око наше J1c, ништа није коначно. :)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #275 послато: Мај 15, 2016, 03:21:41 поподне »
Ех сад. Ајде онда да не верујемо ни у шта. :) Ове статистике се подудударају и са историјским околностима.

 ???? Значи само Србљи су се сељакали, а остали су диванили најмање 1300г. на родној груди ::).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #276 послато: Мај 15, 2016, 03:24:43 поподне »
???? Значи само Србљи су се сељакали, а остали су диванили најмање 1300г. на родној груди ::).

Не, него су БиХ муслимани и херцеговачки Хрвати дошли из Македоније. :)

Причамо о генетици "западних Срба" и Срба уопште и о тој разлици која се уосталом види и кроз проценат I2a. На свим истраживањима за Србе I2a иде од 30-35%, код БиХ Хрвата и муслимана је практично дупло јача од српског просека.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #277 послато: Мај 15, 2016, 03:31:06 поподне »
Не, него су БиХ муслимани и херцеговачки Хрвати дошли из Македоније. :)

Причамо о генетици "западних Срба" и Срба уопште и о тој разлици која се уосталом види и кроз проценат I2a. На свим истраживањима за Србе I2a иде од 30-35%, код БиХ Хрвата и муслимана је практично дупло јача од српског просека.

Јеси ли ти 100% сигуран да су се преци горепоменути одувек тако и никако другачије изњашњавали?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #278 послато: Мај 15, 2016, 03:33:52 поподне »
Јеси ли ти 100% сигуран да су се преци горепоменути одувек тако и никако другачије изњашњавали?

Којих? И на шта циљаш уопште?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #279 послато: Мај 15, 2016, 03:40:59 поподне »
Којих? И на шта циљаш уопште?

На оне предке оних. који се у 21.веку не изњашњавају као Србљи.