Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 191728 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #80 послато: Мај 11, 2016, 12:45:49 поподне »
Поздрав и хвала Тимаре :)
Да, у шематизму се помињу у Пискавици и Лакташима, и моји су управо од тих, из села Борковићи више Бањалуке. Сишли су у Лијевче пред крај 19 века.
Ови из Грахова и Гламоча су ми интересантни, јер мислим да је миграција ишла правцем Херцеговина - Далмација - Босанска Крајина.
Али док се неко не тестира, ништа се не да закључити.
Ја сам рођен у селу Јелићка :D
Борковићи су засигурно једно од старијих насеља на простору тромеђи Змијања, Тимара и Врховине, гдје су се њени мјештани вјековима задржавали овдје, и нису се тако расељавали као другдје. Велике су претпоставке да су овдје још и прије Турака, а да су се досељавали путањом са простора Рашке - Дрине- Романије - Травника и ове Тромеђе. Одатле су појединачно се расељавали ка Лијевче Пољу,  Славонији и још сјеверније и источније, као и у мањем броју ка Банији.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #81 послато: Мај 11, 2016, 12:51:14 поподне »
Одакле ти податак да је тестирани Милошев из Сонте код Апатина? Презиме Милошев је доста често код Срба у Војводини. Има доста несродних Милошева по Војводини, ево списак разних Милошевих у Банату из Ердељановићеве монографије http://www.poreklo.rs/tag/milosev/  Добро би било да се јави новотестирани Милошев из Суботице и да на каже одакле му је деда родом.

Нисам ја рекао ни да су данас они једини, ни да су некда били једини, већ да су једини који се спомињу у попису из 1720. године.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #82 послато: Мај 11, 2016, 02:14:58 поподне »
Настављамо са објављивањем резултата са Српског ДНК дана. Данас ћемо објавити још шест резултата. Чини ми се да ће данас бити интерсантних нових информација.

Да почнемо са два тестирана исте генетике, који ће обрадовати наше Ј1 тестиране:

Синобад,Ђурђевдан, Книнско Поље, Далмација

Синобади су позната сердарска фамилија из Далмације. Припадају хаплогрупи Ј1 грани PF7263, или како смо често звали ту грану Шепа-Радонић. Ово у неку руку и није изненађење јер је та генетичка грана присутна у Далмацији, Лици и Босанској Крајини кроз још неке породице, а по свој прилици исходиште је у Херцеговини гдје постоје двојица тестираних Ружић и Михић. Синобад чак има вриједност 439=11 као и Михић из Стоца. У сваком случају у цијелом роду се ради овеома блиским хаплотиповима. Надам се да ће Љиљан, Кор и Радонић моћи рећи и нешто више. Имам информацију, не знам колико је сигурна, да би Синобади у Далмацији могли бити од херцеговачких влаха Угарака.

Други тестирани из овог Ј1 рода је такође интересантан

Шепа, Ниш

Нажалост немам детаљнијих података, ваљда ће се појавити. Иначе, добро је да је за презиме Шепа кроз два припадника, надам се не блиско повезана, потврђена припадност овог презимена хаплогрупи Ј1-PF7263.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #83 послато: Мај 11, 2016, 02:19:47 поподне »
Настављамо са објављивањем резултата са Српског ДНК дана. Данас ћемо објавити још шест резултата. Чини ми се да ће данас бити интерсантних нових информација.

Да почнемо са два тестирана исте генетике, који ће обрадовати наше Ј1 тестиране:

Синобад,Ђурђевдан, Книнско Поље, Далмација

Синобади су позната сердарска фамилија из Далмације. Припадају хаплогрупи Ј1 грани PF7263, или како смо често звали ту грану Шепа-Радонић. Ово у неку руку и није изненађење јер је та генетичка грана присутна у Далмацији, Лици и Босанској Крајини кроз још неке породице, а по свој прилици исходиште је у Херцеговини гдје постоје двојица тестираних Ружић и Михић. Синобад чак има вриједност 439=11 као и Михић из Стоца. У сваком случају у цијелом роду се ради овеома блиским хаплотиповима. Надам се да ће Љиљан, Кор и Радонић моћи рећи и нешто више. Имам информацију, не знам колико је сигурна, да би Синобади у Далмацији могли бити од херцеговачких влаха Угарака.

Други тестирани из овог Ј1 рода је такође интересантан

Шепа, Ниш

Нажалост немам детаљнијих података, ваљда ће се појавити. Иначе, добро је да је за презиме Шепа кроз два припадника, надам се не блиско повезана, потврђена припадност овог презимена хаплогрупи Ј1-PF7263.
Да није у питању Горан Шепа - Гале, фронтмен Кербера?

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #84 послато: Мај 11, 2016, 02:22:43 поподне »
Настављамо са објављивањем резултата са Српског ДНК дана. Данас ћемо објавити још шест резултата. Чини ми се да ће данас бити интерсантних нових информација.

Да почнемо са два тестирана исте генетике, који ће обрадовати наше Ј1 тестиране:

Синобад,Ђурђевдан, Книнско Поље, Далмација

Синобади су позната сердарска фамилија из Далмације. Припадају хаплогрупи Ј1 грани PF7263, или како смо често звали ту грану Шепа-Радонић. Ово у неку руку и није изненађење јер је та генетичка грана присутна у Далмацији, Лици и Босанској Крајини кроз још неке породице, а по свој прилици исходиште је у Херцеговини гдје постоје двојица тестираних Ружић и Михић. Синобад чак има вриједност 439=11 као и Михић из Стоца. У сваком случају у цијелом роду се ради овеома блиским хаплотиповима. Надам се да ће Љиљан, Кор и Радонић моћи рећи и нешто више. Имам информацију, не знам колико је сигурна, да би Синобади у Далмацији могли бити од херцеговачких влаха Угарака.

Други тестирани из овог Ј1 рода је такође интересантан

Шепа, Ниш

Нажалост немам детаљнијих података, ваљда ће се појавити. Иначе, добро је да је за презиме Шепа кроз два припадника, надам се не блиско повезана, потврђена припадност овог презимена хаплогрупи Ј1-PF7263.

Честитке нашој Ј браћи! :)

Иначе, Синобад је тестиран из "крајишког фонда" и у томе је финансијски учествовао и наш Радонић (Ј1-PF7263).

Ако се не варам, тестирани Шепа је од личких Шепа. Љиљан ће рећи нешто више. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #85 послато: Мај 11, 2016, 02:29:38 поподне »
Имам информацију, не знам колико је сигурна, да би Синобади у Далмацији могли бити од херцеговачких влаха Угарака.

Прота Накићеновић је записао да су Синобади дошли из Босне у Книнско Поље 1568. године, што не искључује ни Херцеговину ни Угарке.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #86 послато: Мај 11, 2016, 02:41:01 поподне »
Да није у питању Горан Шепа - Гале, фронтмен Кербера?
Није. Тестиран је његов рођени брат :)
Иначе, тестирани Шепа је пореклом из Велике Попине (Грачац, Лика) и слави Светог Николу.
« Последња измена: Мај 11, 2016, 02:44:01 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #87 послато: Мај 11, 2016, 02:43:27 поподне »
Није. Тестиран је његов рођени брат :)

Које је даље поријекло? Лика, које мјесто? И слава, да могу уписати у табелу.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #88 послато: Мај 11, 2016, 02:44:54 поподне »
Које је даље поријекло? Лика, које мјесто? И слава, да могу уписати у табелу.
Додах сад информацију у претходну поруку (Велика Попина, Лика, Св. Никола)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #89 послато: Мај 11, 2016, 02:45:39 поподне »
Прота Накићеновић је записао да су Синобади дошли из Босне у Книнско Поље 1568. године, што не искључује ни Херцеговину ни Угарке.

Надам се да ће се овим новим тестирањима у Херцеговини проширити херцеговачка база за овај род, па ће се онда моћи закључити и нешто више.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #90 послато: Мај 11, 2016, 02:47:18 поподне »
Додах сад информацију у претходну поруку (Велика Попина, Лика, Св. Никола)

Убачено.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #91 послато: Мај 11, 2016, 02:54:52 поподне »
Иииидемо....899.....!!! :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #92 послато: Мај 11, 2016, 02:55:43 поподне »
Још један занимљив тестирани, поготово због предања о поријеклу:

Вељић, Никољдан, Беране, раније од Букумира из Братоножића

Припада хаплогрупи G2a-L497. У неку руку није далеко од географски бликсих Петровића и Пејковића (колико се сјећам то су Зоговићи са сјевера Црне Горе) нити од Мијаиловића из Мионице (који је поријеклом из области Кричка), али не довољно близу да бих га сврстао у било који од тих родова. Вељић некако као да се налази на средини између ова два рода. најближа поклапања има у централној и западној Европи. Рекао бих да се овдје ради о протокелтској грани.

Помињу се блиске породице Вељићу, муслимани Латићи и Уремовићи из околине Берана, као и Вујовићи, препостављам православни.

Свакако је интересантно повезивање на старе Букумире.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #93 послато: Мај 11, 2016, 02:57:04 поподне »
Сјајно. Имамо "прото-резултат" Букумира!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #94 послато: Мај 11, 2016, 02:58:33 поподне »
Можда би и Зоговићи могли бити букумирског рода.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #95 послато: Мај 11, 2016, 02:59:14 поподне »
Још један занимљив тестирани, поготово због предања о поријеклу:

Вељић, Никољдан, Беране, раније од Букумира из Братоножића

Припада хаплогрупи G2a-L497. У неку руку није далеко од географски бликсих Петровића и Пејковића (колико се сјећам то су Зоговићи са сјевера Црне Горе) нити од Мијаиловића из Мионице (који је поријеклом из области Кричка), али не довољно близу да бих га сврстао у било који од тих родова. Вељић некако као да се налази на средини између ова два рода. најближа поклапања има у централној и западној Европи. Рекао бих да се овдје ради о протокелтској грани.

Помињу се блиске породице Вељићу, муслимани Латићи и Уремовићи из околине Берана, као и Вујовићи, препостављам православни.

Свакако је интересантно повезивање на старе Букумире.
Ако се испостави да су заиста пореклом од Букумира онда бо овај резултат могао да да низ одговора и решења по питању порекла неких породица из области Горњег Полимља.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #96 послато: Мај 11, 2016, 03:23:00 поподне »
Зељковић,Ђурђевдан, Палучци/Бихаћ, БиХ

припадају хаплогрупи R1a M458 истој грани као и Бурсаћи, са којима их уосталом вежеи предање о заједничком поријеклу. Иако родови забиљежени код карановића често знају да генетички"оману" у вом случају је потврђено предање и запис и генетска веза између Зељковића и Бурсаћа. Овом роду би по предању требали припадати још и: Бауци, Момчиловићи, Радујке, Рађеновићи, Танкосићи и Врањеши.

Петар Рађеновић за ову групу породица биљежи да су поријеклом Мрњавчевићи (очигледно омиљена тема код многих породица). међутим интересантно је да Бурсаћи и Зељковићи генетски нису далеко од родова Дуњић из Александровачке жупе и Аксића са Косова, па нека веза са источним српским крајевима заиста постоји.

Такође занимљиво је да Радаковићи који славе Никољдан и које Карановић не повезује са Бурсаћима евидентно су дио истог рода као и бурсаћи. по Карановићу Радаковићима су блиски још и Пргомеље и Дивјаци.


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #97 послато: Мај 11, 2016, 03:27:57 поподне »
Зељковић,Ђурђевдан, Палучци/Бихаћ, БиХ

припадају хаплогрупи R1a M458 истој грани као и Бурсаћи, са којима их уосталом вежеи предање о заједничком поријеклу. Иако родови забиљежени код карановића често знају да генетички"оману" у вом случају је потврђено предање и запис и генетска веза између Зељковића и Бурсаћа. Овом роду би по предању требали припадати још и: Бауци, Момчиловићи, Радујке, Рађеновићи, Танкосићи и Врањеши.

Петар Рађеновић за ову групу породица биљежи да су поријеклом Мрњавчевићи (очигледно омиљена тема код многих породица). међутим интересантно је да Бурсаћи и Зељковићи генетски нису далеко од родова Дуњић из Александровачке жупе и Аксића са Косова, па нека веза са источним српским крајевима заиста постоји.

Такође занимљиво је да Радаковићи који славе Никољдан и које Карановић не повезује са Бурсаћима евидентно су дио истог рода као и бурсаћи. по Карановићу Радаковићима су блиски још и Пргомеље и Дивјаци.
Презиме Баук је специфично и доста ретко, а постојало је и муслиманско братство из некада ''турског'' Никшића (док су њиме управљали Мушовићи) коме је припадао чувени мегданџија Ахмет Баук. Према предању ова муслиманска породица из Никшића водила је порекло из Пипера, који су територијално одмах ту уз област у којој су Мрњавчићи или Мрњавчевићи, тако да можда ту постоји некаква веза. Или је у питању само случајност у истом називу тј. презимену.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #98 послато: Мај 11, 2016, 03:28:14 поподне »
Такође занимљиво је да Радаковићи који славе Никољдан и које Карановић не повезује са Бурсаћима евидентно су дио истог рода као и бурсаћи. по Карановићу Радаковићима су блиски још и Пргомеље и Дивјаци.

Интересантно да су лички Радаковићи Никољштаци J2b1 (ови из Бос. Крајине су пореклом из Лике). Презиме Дивјак постоји на оном списку Усораца, па ми се чини да и ту постоји нека веза.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #99 послато: Мај 11, 2016, 03:29:22 поподне »
Овом роду би по предању требали припадати још и: Бауци, Момчиловићи, Радујке, Рађеновићи, Танкосићи и Врањеши.

Синиша, знаш ли детаљније који Момчиловићи су у питању, мислим из ког краја / места?
"Наша мука ваља за причешћа"