Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86353 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #400 послато: Мај 29, 2018, 09:00:10 поподне »
Да не претерујемо ни са овим, пре бих рекао да се ради о случајности. Ова два човека су у најбољем случају имали једног заједничког претка пре седам генерација, дакле један од 128. Тешко да из тога може произаћи некаква озбиљна физичка сличност. У великој мери ту сличност налазимо и зато што је тражимо а и због добро одабраних фотографија. Да ми је неко показао само слику тог Кузмића, поготово ту другу са наочарима, можда бих рекао да личи на Каменка Катића, али никад на Престолонаследника.
Ма пусти вероватноћу, ова двоја стварно личе. Чак сам кренуо синоћ да пишем коментар како ми овај личи на принца престолонаследника,кад приметих да су и други то приметили и већ поставили слике.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #401 послато: Мај 30, 2018, 03:36:14 пре подне »
Да не претерујемо ни са овим, пре бих рекао да се ради о случајности. Ова два човека су у најбољем случају имали једног заједничког претка пре седам генерација, дакле један од 128. Тешко да из тога може произаћи некаква озбиљна физичка сличност. У великој мери ту сличност налазимо и зато што је тражимо а и због добро одабраних фотографија. Да ми је неко показао само слику тог Кузмића, поготово ту другу са наочарима, можда бих рекао да личи на Каменка Катића, али никад на Престолонаследника.
Нешто има и по мушкој линији, не бих то сводио на један од 128...Изгледа да је тај мушки ген доста јак :) (очи, брада)...поготово на слици млађег Кузмића, личи ми на неке престолонаследнике из млађих дана, на Павла напр...није то далеко да не би личио, заједнички предак им је Кузманов и Карађорђев деда...Не кажем да сви Карађорђеви сродници треба да личе,али овај Кузмић личи, па и ако је одабран као неко ко личи
« Последња измена: Мај 30, 2018, 03:45:50 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #402 послато: Мај 30, 2018, 04:19:13 пре подне »
Да ми је неко показао само слику тог Кузмића, поготово ту другу са наочарима, можда бих рекао да личи на Каменка Катића, али никад на Престолонаследника.
И не треба да личи на Престолонаследника јер је човек из народа, као и Карађорђе...тек касније се ушло у краљевски протокол и начин изгледа :) Зато сам и рекао да би овај Кузмић више личио на Карађорђа него каснији директни потомци . Кузмић јесте сродник, али нема ту обавезу да се слика по протоколима :) (мада  фотографија на црвеној фотељи би му "седела" и да је Престолонаследник :) )

« Последња измена: Мај 30, 2018, 04:54:36 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #403 послато: Мај 30, 2018, 09:57:07 пре подне »
Ja бих стварно овако замишљао оседелог Карађорђа без бркова :), па сад како ко хоће :)

Карађорђе је током боравка у Русији већ оседео, али је фарбао косу и бркове. Не знам да ли је генетика или случајност, ал' Кузмић заиста има невероватну сличност са њим.
« Последња измена: Мај 30, 2018, 04:54:16 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #404 послато: Мај 30, 2018, 10:10:45 пре подне »
Кузмић са фотографија има ту шумадијску дрскост.

Иначе, нађох своjу ранију поруку са ове теме:

Синоћ сам се био намерачио да наручим З17855 за Кузмића. Међутим не даодше ми  :) , тестирани Кузмић нам није тренутно доступан, али вероватно ће бити некад у наредном периоду. Кад се стекну услови, ја ћу радо наручити тај СНП, сем уколико се сви не удружимо за неки панел, пошто видим да многи држе да би то био значајан податак.

Луко, можемо ли доћи до Кузмана поново?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #405 послато: Мај 30, 2018, 11:10:49 пре подне »
Осим Кузмића из Мраморца и Маринковића из Тополе, сродници Карађорђевића (према подацима које је прикупио Александар Бачко) су и: Васићи из Мраморца (потомци рођеног брата Карађорђевог деде Јована, Радака); потом род Сарановаца из Селевца (потомци Митра, Јовановог и Радаковог брата, досељени из Саранова) и њихов огранак Гитарићи из Доброг Дола код Селевца; Петровчани или Клименташи из Церовца (досељени из Петровца код Крагујевца, потомци Јовановог блиског рођака по мушкој линији); један изумрли или исељени огранак из Биоске код Ужица (вероватно потомци неког Јовановог рођака по мушкој линији). Све ове породице и родови прослављају Св. Климента.

Ето, ко има новца може све ове огранке да тестира, па да онда будемо потпуно уверени која је хаплогрупа Карађорђа.  ;)
« Последња измена: Мај 30, 2018, 11:18:01 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #406 послато: Мај 30, 2018, 03:44:35 поподне »
Кузмић са фотографија има ту шумадијску дрскост.
Луко, можемо ли доћи до Кузмана поново?

Старовлах, па ђе си Ти човјече, узеше нам Карађорђа :) Дај тај тест да виде како изгледају маркери револуционара ;)

 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #407 послато: Јун 02, 2018, 11:23:23 пре подне »
Осим Кузмића из Мраморца и Маринковића из Тополе, сродници Карађорђевића (према подацима које је прикупио Александар Бачко) су и: Васићи из Мраморца (потомци рођеног брата Карађорђевог деде Јована, Радака); потом род Сарановаца из Селевца (потомци Митра, Јовановог и Радаковог брата, досељени из Саранова) и њихов огранак Гитарићи из Доброг Дола код Селевца; Петровчани или Клименташи из Церовца (досељени из Петровца код Крагујевца, потомци Јовановог блиског рођака по мушкој линији); један изумрли или исељени огранак из Биоске код Ужица (вероватно потомци неког Јовановог рођака по мушкој линији). Све ове породице и родови прослављају Св. Климента.

Ето, ко има новца може све ове огранке да тестира, па да онда будемо потпуно уверени која је хаплогрупа Карађорђа.  ;)

Занимљиво, у књизи Пере Тодоровића - "Смрт Карађорђева", на завршним странама јавља се извесни Гитарић из Селевца који је (наводно) осветио Карађорђа тако што је отровао Вујицу Вулићевића. Наравно да је у питању роман и да се не може тумачити као веродостојан историјски извор... ипак, интересантно је само помињање овог презимена у роману о Карађорђу. Случајно или не?
https://s15.postimg.cc/42kecoant/image.jpg
https://s15.postimg.cc/4fbsixsyh/image.jpg
https://s15.postimg.cc/ty44w09yh/image.jpg

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #408 послато: Јун 02, 2018, 05:44:50 поподне »
Занимљиво, у књизи Пере Тодоровића - "Смрт Карађорђева", на завршним странама јавља се извесни Гитарић из Селевца који је (наводно) осветио Карађорђа тако што је отровао Вујицу Вулићевића. Наравно да је у питању роман и да се не може тумачити као веродостојан историјски извор... ипак, интересантно је само помињање овог презимена у роману о Карађорђу. Случајно или не?
https://s15.postimg.cc/42kecoant/image.jpg
https://s15.postimg.cc/4fbsixsyh/image.jpg
https://s15.postimg.cc/ty44w09yh/image.jpg

Не верујем да је случајност. Вероватно је аутор при руци имао исте податке о пореклу породица сродних Карађорђевићима као и Бачко.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #409 послато: Јун 02, 2018, 11:59:31 поподне »
Форум је замишљен да функционише по одређеним правилима. И мени се неке ствари не свиђају кад одем у госте код комшије, али, не пада ми на памет да му као гост намећем некакав кућни ред и сл.

Вратимо се теми, ако је могуће.

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #410 послато: Јун 03, 2018, 12:36:41 поподне »
Moram da se uključim ponovo.
Koje Kuzmiće? Jesu li sigurni pomenuti Kuzmići da su srodnici Karađorđevića ili je i to predanje? Na početku večeri sam pisao da imam rođake Marinkoviće koji žive u Topoli i okolini koji nemaju nikakve veze sa Karađorđevićima, ali ako to ne znaju vezivaće se po predanju za njih.
Testirajte Đurkoviće iz Kralja, Plavšiće iz Borovca kod Sijarinske Banje i Karađorđevićei ako se ne "gađaju" imaćete konačan odgovor
Морам да искористим прилику за питање кад већ поменусте Плавшиће.Плавшићи из Боровца и Милошевићи из Врапца крај Сјаринске Бање тврде да су исти род-Ђуришићи са Полице.Исту славу славе -Александра Невског.Где могу да нађем више података о том пресељењу.Напомињем да у Боровцу постоји још једна фамилија Милошевића која није истог порекла.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #411 послато: Јун 03, 2018, 10:39:55 поподне »
Морам да искористим прилику за питање кад већ поменусте Плавшиће.Плавшићи из Боровца и Милошевићи из Врапца крај Сјаринске Бање тврде да су исти род-Ђуришићи са Полице.Исту славу славе -Александра Невског.Где могу да нађем више података о том пресељењу.Напомињем да у Боровцу постоји још једна фамилија Милошевића која није истог порекла.
За почетак:
1 Радош.Требјешанин: "Насељавање црногорског становништва у Јабланици и Топлици од 1880. до 1906. године"
2. Добросав Ж. Туровић: "Горња Јабланица кроз историју".
За Плавшиће је познато да су од Ђуришића из Васојевића.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #412 послато: Јун 05, 2018, 01:43:45 поподне »
Морам да искористим прилику за питање кад већ поменусте Плавшиће.Плавшићи из Боровца и Милошевићи из Врапца крај Сјаринске Бање тврде да су исти род-Ђуришићи са Полице.Исту славу славе -Александра Невског.Где могу да нађем више података о том пресељењу.Напомињем да у Боровцу постоји још једна фамилија Милошевића која није истог порекла.

 Коци, о Плавшићима - Ђуришићима са Бабина - Полица код Берана је било ријечи на порталу Порекло, и то на више мјеста. Тамо је између осталог речено да се нађе књига Полица код Берана од проф. Душана Вулетића... Све док се не објаве новији резултати истраживања родова са Бабина, препоручејем наведену књигу проф.  Вулетића. У Боровцу код Сијаринске Бање, знају да су од Ђуришића са Полице... 
Ја предложих да пустите Старовлаха да он прозбори о Бабину и Бабињанима...

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #413 послато: Јун 06, 2018, 08:29:11 поподне »
Морам да искористим прилику за питање кад већ поменусте Плавшиће.Плавшићи из Боровца и Милошевићи из Врапца крај Сјаринске Бање тврде да су исти род-Ђуришићи са Полице.Исту славу славе -Александра Невског.Где могу да нађем више података о том пресељењу.Напомињем да у Боровцу постоји још једна фамилија Милошевића која није истог порекла.

Imam podatke o preseljenju Plavsica. Javi se PP
Наша мука ваља за причешћа

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #414 послато: Јун 06, 2018, 09:20:20 поподне »
Морам да искористим прилику за питање кад већ поменусте Плавшиће.Плавшићи из Боровца и Милошевићи из Врапца крај Сјаринске Бање тврде да су исти род-Ђуришићи са Полице.Исту славу славе -Александра Невског.Где могу да нађем више података о том пресељењу.Напомињем да у Боровцу постоји још једна фамилија Милошевића која није истог порекла.
У дигиталној библиотеци имамо штампано издање протокола пасошких књига где сигурно постоји и податак о години преселења Плавшића из Васојевића у Горњу Јабланицу.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #415 послато: Јун 07, 2018, 08:38:29 пре подне »
У дигиталној библиотеци имамо штампано издање протокола пасошких књига где сигурно постоји и податак о години преселења Плавшића из Васојевића у Горњу Јабланицу.

Radi se o 1887 godini
Наша мука ваља за причешћа

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #416 послато: Јун 07, 2018, 08:57:53 пре подне »
Radi se o 1887 godini
Наравно, знам у ком периоду је насељавана Горња Јабланица, и моји су тада доселили. Нисам сада у прилици да проверим јер сам на телефону, али мислим да се ради о књизи бр. 2. Ако сигурно знаш годину онда ти је и претрага много лакша. Мада, имаш и опцију да вршиш претрагу по неком појму, што у многоме олакшава и убрзава претрагу јер не мора да се редом исчитава. Од података који су тамо уписани наћи ћеш годину и месец када је пасош одобрен, име и презиме лица којем је пасош одобрен, број чланова породице који крећу на пут са њим, и држава за коју се одобрава ова путна исправа.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #417 послато: Јун 07, 2018, 10:35:51 пре подне »
Ono sto je sad i jedino mozda bitno vezano za porijeklo Karadjordjevica je da saznamo kojo grani od I-CTS10228 pripadaju.Po meni imamo samo dvije opcije a to je da pripadaju Z17855 ili Y4882 sa time sto su po meni malo vece sanse za ovu prvu granu Z17855.Utvrdjivanjem SNP bi mozda mogli pronaci odredjene bliskosti sa vec testiranim na ove sjeverne grane na projektu i tako doci do jos nekih informacija.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #418 послато: Јун 07, 2018, 04:33:27 поподне »
Колико је тачно предање које наводи Бачко, о томе да су непосредно пре насељавања у Шумадији, Карађорђеви преци боравили у Мачитеву код Призрена?

"Из Бихoрa су сe Кaрaђoрђeви прeци прeсeлили у Мaчитeвo кoд Призрeнa. Oвo мeстo je дaнaс нaсeљeнo  искључивo Aрбaнaсимa, кojи joш увeк имajу живe трaдициje o бoрaвку прeдaкa Кaрaђoрђeвићa у Мaчитeву. Прeмa тим трaдициjaмa, рoд Кaрaђoрђeвих прeдaкa сe исeлиo у Шумaдиjу збoг нeкaквoг сукoбa сa Турцимa, тaчниje збoг убиствa нeких турских зулумћaрa oд стрaнe Кaрaђoрђeвoг дeдe. Збoг тoгa сe цeлoкупaн oвaj рoд исeлиo. Тo исeљaвaњe сe oдигрaлo нeгдe у првoj пoлoвини 18. вeкa, нajвeрoвaтниje тридeсeтих гoдинa тoг стoлeћa. Кaрaђoрђeв дeдa сe звao Joвaн, a пoстojи и трaдициja дa су сe Кaрaђoрђeви прaдeдa и чукундeдa звaли Милoвaн и Aндриja. (8:309, 1:271; 3:106-107)"

Као извор наводи ова три дела:

1) Бoривoje М. Дрoбњaкoвић, Jaсeницa, С.К.A, Српски eтнoгрaфски збoрник 25, Нaсeљa и пoрeклo стaнoвништвa 13, Бeoгрaд 1923.
3) Илиja – Пeкo J. Пeличић, Зaписи o Зeти, Нaсeљa – стaнoвништвo – трaдициja, Гoлубoвци – Бeoгрaд 1997.
8) Милoвaн В. Рaдoвaнoвић, Стaнoвништвo Призрeнскoг Пoдгoрa, Глaсник Музeja Кoсoвa и Мeтoхиje 9, Приштинa 1965.

https://porodicnoporeklo.wordpress.com/2015/10/19/%D1%81%D1%80o%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BAa%D1%80a%D1%92o%D1%80%D1%92e%D0%B2%D0%B8%D1%9Ba/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #419 послато: Јун 07, 2018, 04:40:23 поподне »
Колико је тачно предање које наводи Бачко, о томе да су непосредно пре насељавања у Шумадији, Карађорђеви преци боравили у Мачитеву код Призрена?

"Из Бихoрa су сe Кaрaђoрђeви прeци прeсeлили у Мaчитeвo кoд Призрeнa. Oвo мeстo je дaнaс нaсeљeнo  искључивo Aрбaнaсимa, кojи joш увeк имajу живe трaдициje o бoрaвку прeдaкa Кaрaђoрђeвићa у Мaчитeву. Прeмa тим трaдициjaмa, рoд Кaрaђoрђeвих прeдaкa сe исeлиo у Шумaдиjу збoг нeкaквoг сукoбa сa Турцимa, тaчниje збoг убиствa нeких турских зулумћaрa oд стрaнe Кaрaђoрђeвoг дeдe. Збoг тoгa сe цeлoкупaн oвaj рoд исeлиo. Тo исeљaвaњe сe oдигрaлo нeгдe у првoj пoлoвини 18. вeкa, нajвeрoвaтниje тридeсeтих гoдинa тoг стoлeћa. Кaрaђoрђeв дeдa сe звao Joвaн, a пoстojи и трaдициja дa су сe Кaрaђoрђeви прaдeдa и чукундeдa звaли Милoвaн и Aндриja. (8:309, 1:271; 3:106-107)"

Као извор наводи ова три дела:

1) Бoривoje М. Дрoбњaкoвић, Jaсeницa, С.К.A, Српски eтнoгрaфски збoрник 25, Нaсeљa и пoрeклo стaнoвништвa 13, Бeoгрaд 1923.
3) Илиja – Пeкo J. Пeличић, Зaписи o Зeти, Нaсeљa – стaнoвништвo – трaдициja, Гoлубoвци – Бeoгрaд 1997.
8) Милoвaн В. Рaдoвaнoвић, Стaнoвништвo Призрeнскoг Пoдгoрa, Глaсник Музeja Кoсoвa и Мeтoхиje 9, Приштинa 1965.

https://porodicnoporeklo.wordpress.com/2015/10/19/%D1%81%D1%80o%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BAa%D1%80a%D1%92o%D1%80%D1%92e%D0%B2%D0%B8%D1%9Ba/

Такво предање је Дробњаковић забележио:

Данас су у селу ове фамилије:

Кузмићи (Јоцковићи, Пајковићи) 25 к. Слава: св. Климентије. Њихови прадедови дошли много пре Устанка из села Вране (Црна Гора). Задржали се и неко време остали у селу Мачетову (призренски), одакле дошли у Шумадију. По њиховом причању, у исто време и из истих крајева су дошли: Маринковићи у Церовац, Старчевићи у Церовац, па у Башин, Гитарићи у Саранове, одакле прешли у Селевац и Добраву (смедеревски).

https://www.poreklo.rs/2013/08/14/poreklo-prezimena-selo-mramorac-smederevska-palanka/