Аутор Тема: Zaječarski okrug  (Прочитано 11303 пута)

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Zaječarski okrug
« послато: Октобар 01, 2016, 08:11:55 пре подне »
Dobar dan. Vec dugo pokusavam da nađem svoje pretke, i bas tesko ide. Zamolio bih nekoga da mi odgovori ako zna poreklo porodice Cačević iz sela Veliki Izvor. Ja sam nasao samo svog pradedu koji se zove Predrag Cačević iz Velikog Izvora. Zamolio bih ako neko zna nesto o tom kraju, ili ima literaturu da mi javi. Puno pozdrava od novog clana!

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #1 послато: Октобар 01, 2016, 09:17:10 пре подне »
Dobar dan. Vec dugo pokusavam da nađem svoje pretke, i bas tesko ide. Zamolio bih nekoga da mi odgovori ako zna poreklo porodice Cačević iz sela Veliki Izvor. Ja sam nasao samo svog pradedu koji se zove Predrag Cačević iz Velikog Izvora. Zamolio bih ako neko zna nesto o tom kraju, ili ima literaturu da mi javi. Puno pozdrava od novog clana!

Mapинкo Cтaнojeвић, Цpнa Peкa, 1931.
Aкo нeкo мoжe дa пocтaви линк, ja ниcaм у мoгућнocти. Имa je у дигитaлнoj библиoтeци.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #2 послато: Октобар 01, 2016, 09:20:55 пре подне »
Hvala puno na pomoci. Pokusacu da pronadjem. Pozdrav

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #3 послато: Октобар 01, 2016, 09:22:57 пре подне »

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #4 послато: Октобар 01, 2016, 09:36:18 пре подне »
Hvala na pomoci. Ako moze neko da mi pomogne da nadjem jos i literaturu u kojoj mogu da vidim jos i porodice koje su tamo zivele. Konkretno me interesuje porodica Cačević. Mozda neki popis ili neka druga stara knjiga... Ako moze neko da me uputi sta dalje da istrazijem posto sam nov u ovome. Hvala puno!

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #5 послато: Октобар 01, 2016, 12:19:50 поподне »
Hvala na pomoci. Ako moze neko da mi pomogne da nadjem jos i literaturu u kojoj mogu da vidim jos i porodice koje su tamo zivele. Konkretno me interesuje porodica Cačević. Mozda neki popis ili neka druga stara knjiga... Ako moze neko da me uputi sta dalje da istrazijem posto sam nov u ovome. Hvala puno!

Peкao биx дa je пpeзимe нoвиjeг дaтумa, jep имa oкo 70 пojeдинaцa ca oвaквим пpeзимeнoм, a у Cpбиjи cвeгa 30. Нajпpe тpeбa дa caзнaтe дa ли пpипaдaтe cтapиничким poдoвимa или cтe дoceљeници. Кojу cлaву cлaвитe, имaтe ли кaквo пpeдaњe...? Бeз тoгa тeшкo дa ce мoжeмo пoмepити ca "мpтвe" тaчкe. Aли ту je увeк и нajcигуpниjи нaчин у тpaгaњу зa кopeнимa, a тo je тecтиpaњe Y xpoмoзoмa.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #6 послато: Октобар 01, 2016, 01:55:55 поподне »
Prema pricama starijih nasa porodica je starosedelacka u Velikom Izvoru. Sa sigurnoscu znam da je u selu pre 1900 god. Slavimo svetog Nikolu, i Djurdjevdan. Ako neko moze da me uputi gde da istrazujem bio bih zahvalan. Pozdrav

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #7 послато: Октобар 01, 2016, 02:23:53 поподне »
Takodje prema pricama starijih do 1884 su se svi stanovnici sela iznjasjavali kao bugari. Zbog toga mi je i cudno nase prezime posto nisam nasao nikog sa prezimenom Cačević. Ako neko zna u kojom knjigama da trazim bio bih mu zahvalan na pomoci. Pozdrav

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #8 послато: Октобар 01, 2016, 03:43:05 поподне »
Takodje prema pricama starijih do 1884 su se svi stanovnici sela iznjasjavali kao bugari. Zbog toga mi je i cudno nase prezime posto nisam nasao nikog sa prezimenom Cačević. Ako neko zna u kojom knjigama da trazim bio bih mu zahvalan na pomoci. Pozdrav

У књизи "Цpнa Peкa" Cтaнojeвић cпoмињe cтapиничкe пopoдицe: Нeшкoвcки из oкoлинe Teтoвa, Лилкoвcки paниje Tpoшaнoвcки и Узунoвци кojи cу дoшли ca Вoлгe (?) и Maчoвcки, нe кaжe oдaклe cу. Cви cлaвe Никoљдaн. Нajпpe би тpeбao дa caзнaш кojимa пpипaдajу твojи Цaчeвићи.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #9 послато: Октобар 01, 2016, 03:46:51 поподне »
Hvala na pomoci. Pozdrav

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #10 послато: Октобар 01, 2016, 03:52:25 поподне »
Заиста има много данашњих Бугара који се презивају Цачев.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #11 послато: Октобар 01, 2016, 04:23:02 поподне »
I meni je to prvo privuklo paznju... Jos uvek istrazujem da li su tamo vrsili promenu prezimena, pa ako ima neko koji se bavi tim pitanjem dobro bi mi dosla pomoc.  Sto se tice ove prve tri familije iz sela, nikako ne mogu da saznam kojoj moja porodica pripada. Kad bih to saznao mislim da bih mogao jednostavnije da istrazim. Pozdrav

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #12 послато: Октобар 01, 2016, 04:32:36 поподне »
Takodje prema pricama starijih do 1884 su se svi stanovnici sela iznjasjavali kao bugari. Zbog toga mi je i cudno nase prezime posto nisam nasao nikog sa prezimenom Cačević. Ako neko zna u kojom knjigama da trazim bio bih mu zahvalan na pomoci. Pozdrav

Sto bas 1884? Iskreno Sopi se do tada retko i u Bugarskoj iazjasnjavali kao Bugari, a kamoli u Srbiji.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #13 послато: Октобар 01, 2016, 04:44:00 поподне »
Sto bas 1884? Iskreno Sopi se do tada retko i u Bugarskoj iazjasnjavali kao Bugari, a kamoli u Srbiji.

Meни пaдa нaпaмeт oнa пpичa кaд je кpaљ Mилaн купиo у Бpeгoву имaњe, пa je Tимoк пpoмeниo тoк упpaвo 1884, a кpaљeвo имaњe ocтaлo у Бугapcкoj. To je нaвoднo  биo и узpoк paтa гoдину дaнa кacниje. Moгућe дa je и Вeлики Извop тaдa ca дecнe ocтao нa лeвoj cтpaни Tимoкa, oднocнo у Cpбиjи. Дaнac je пap килoмeтapa дaлeкo oд дecнe oбaлe Tимoкa, кao и oд бугapcкe гpaницe c дpугe cтpaнe. Cуceднo ceлo у Бугapcкoj je Извop мaxaлa... Moждa нeкa вeзa измeђу oвa двa ceлa пocтojи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #14 послато: Октобар 01, 2016, 04:54:23 поподне »
Peкao биx дa je пpeзимe нoвиjeг дaтумa, jep имa oкo 70 пojeдинaцa ca oвaквим пpeзимeнoм, a у Cpбиjи cвeгa 30. Нajпpe тpeбa дa caзнaтe дa ли пpипaдaтe cтapиничким poдoвимa или cтe дoceљeници. Кojу cлaву cлaвитe, имaтe ли кaквo пpeдaњe...? Бeз тoгa тeшкo дa ce мoжeмo пoмepити ca "мpтвe" тaчкe. Aли ту je увeк и нajcигуpниjи нaчин у тpaгaњу зa кopeнимa, a тo je тecтиpaњe Y xpoмoзoмa.
Што рече Милош најбоље је да урадите ДНК тест по мушкој линији.
 Митке да ли  знате нешто о Баљ (л)евићима и Дашићима у Великом Извору? Помињете Бугарску. Било је исељавања из  Шекулара, преко Метохије  у Бугарску. Један дио становништва се вратио у Велики Извор, са мутним сјећањем да су из краја  близу Пећи.  Отварао сам ово питање на Пореклу у вези  села  Велики Извор код Зајечара... Контактирао телефоном неке појединце. Мрка капа.  На једној изложби појасева   Музеја из Зајечара, приређеној у Банату, примијетио сам да има много сличних мотива у ткању појасева са ткањима  Горњем Полимљу. Нијесам стручњак за  ткање. Они су то тамо везали са Косовом и Метохијом, а то је близу, наслањају се.
 Гачевића има у Црној Гори  у селу Затон код Бијелог Поља, и у другим мјестима.  Гачевића у Црној Гори има  и православаца и муслимана.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #15 послато: Октобар 01, 2016, 05:02:26 поподне »
Cuo sam price o Baljevićima, od svojih starih. Pokusacu da stupim u kontakt sa nekim u selu. Trenutno niko iz moje porodice nije tamo, pa kad budem bio u prilici otici cu licno da vidim sta mogu da saznam. Hvala puno na pomoci!

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #16 послато: Октобар 01, 2016, 05:05:09 поподне »
Takođe bih zamolio nekoga ako ima knjigu Sergeja Kalčića "Veliki Izvor kroz vekove" da me uputi gde bih mogao da je nadjem. Hvala

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #17 послато: Октобар 01, 2016, 05:09:30 поподне »
Takođe bih zamolio nekoga ako ima knjigu Sergeja Kalčića "Veliki Izvor kroz vekove" da me uputi gde bih mogao da je nadjem. Hvala

Имaш je нa Kупинду, цeнa joj je 400 дин.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #18 послато: Октобар 01, 2016, 05:18:42 поподне »
Hvala. Narucicu pa cu pokusati nesto da saznam.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #19 послато: Октобар 01, 2016, 05:29:45 поподне »
Иначе, код Великог Извора одиграла се битка са Турцима у јулу 1876. коју су Срби изгубили. Не знам је ли то утицало на кретања становништва.
У том боју страдао је мој наврндеда Милован Васиљевић, 6. јула (по старом календару). Иначе, од истих тих Васиљевића је и мајор Драгиша Васиљевић, четник и Дражин пратилац који је погинуо прликом хапшења Драже.