Аутор Тема: Јањићи (Аранђеловдан)  (Прочитано 1613 пута)

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Јањићи (Аранђеловдан)
« послато: Јул 18, 2020, 04:37:42 поподне »
Већ сам постављао у одјељку форума који се бави Херцеговином исто ово питање. Разлог зашто га постављам и овдје је тај, што никако не могу да нађем одговор на питање које ме интересује. Наиме за моју породицу, Јањиће из Слата (Невесиње), Дедијер је забиљежио да потичу из Бјелица (Црна Гора). Са овим се слаже и доста скромно усмено породично предање, али немам никаквих чврстих доказа и увјерења за ову теорију.
 Наишао сам и на нека помињања Јањића који славе Аранђеловдан и из Бјелица су се наводно преселили негдје на приморје (Херцег Нови, тј. околина).
Помињу се и неки Јањићи у околини Неума, који су такође славили Аранђеловдан. Онису се касније презвали у Лазаревиће, а потом и промијенили конфесионалну припадност, па прешли у римокатолике.
Можда су на неки начин повезани? Било је сигурно сеоба на разне стране.
Молио бих све који имају било каква сазнања на ову тему, да их подијеле на форуму и да ме упуте гдје даље да истражујем.
Срдачно хвала унапријед!!!

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #1 послато: Јул 18, 2020, 04:58:30 поподне »
Већ сам постављао у одјељку форума који се бави Херцеговином исто ово питање. Разлог зашто га постављам и овдје је тај, што никако не могу да нађем одговор на питање које ме интересује. Наиме за моју породицу, Јањиће из Слата (Невесиње), Дедијер је забиљежио да потичу из Бјелица (Црна Гора). Са овим се слаже и доста скромно усмено породично предање, али немам никаквих чврстих доказа и увјерења за ову теорију.
Најбоље ти је да урадиш тест на 23 маркера у ДНК центру у Београду. Резултате теста ћеш добити за пар дана. А пошто си члан Друштва тест ће те уместо редовне цене од 13.000 коштати 6.500 хиљада. С обзиром да су Бјелице већ тестиране и њихова хаплогрупа је позната E-Z19851, лако ће се сазнати да ли сте од њих или нисте.

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #2 послато: Јул 18, 2020, 05:05:52 поподне »
Најбоље ти је да урадиш тест на 23 маркера у ДНК центру у Београду. Резултате теста ћеш добити за пар дана. А пошто си члан Друштва тест ће те уместо редовне цене од 13.000 коштати 6.500 хиљада. С обзиром да су Бјелице већ тестиране и њихова хаплогрупа је позната E-Z19851, лако ће се сазнати да ли сте од њих или нисте.

Већ сам радио ДНК и не поклапа се са овом групом коју сте навели.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #3 послато: Јул 22, 2020, 01:54:24 поподне »
А можда то значи да сте са територије Бјелица а не и припадник, која сте хаплогрупа?

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #4 послато: Јул 23, 2020, 04:27:33 пре подне »
А можда то значи да сте са територије Бјелица а не и припадник, која сте хаплогрупа?

За сада знам да сам I-P37. Уплатио сам и ускоро очекујем резултате SNP грана. Нисам баш претјерано стручан у генетици (тек помало се информишем), али се надам да ће ти SNP резултати, дати неки бољи увид и побољшати разумијевање.

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #5 послато: Јул 27, 2020, 02:36:11 поподне »
Пронашао сам сљедеће податке, па ме интересује ваше мишљење на ову тему. Наиме, да ли постоји могућност да је приликом записивања умјесто Јањић остало Јанић, или обрнуто. Иначе, све би се остало могло уклопити у овој мојој потрази.
Ради се о подацима за Херцегновско Село Камено.
Текст је сљедећи: ’’С. Накићеновић је обавјештен да су Јанићи из Бјелица у Црној Гори 1687, и да славе Св. Архангела Михаила. – н. д, с. 458. Презиме и братство Јанић је широко раширено у Херцеговини. Куће Јанића леже у одломку Кујачићи-Радовићи-Обрадовићи. Јанићи се укопавају код парохијалне цркве Св. Стефана.’’

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #6 послато: Јул 27, 2020, 06:40:26 поподне »

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #7 послато: Јул 28, 2020, 11:19:37 пре подне »
http://www.poreklo.rs/2012/02/18/poreklo-prezimena-janic/

Хвала пуно. Има интересантних података. Поготово ми је интересантан детаљ који потврђује да су на једном мјесту Јанићи (Пипери) уписани као Јањићи.

’’Јањић, доселили се из Бјелица (Цетиње) 1687. год. Пресјека, Херцег-Нови.[18]’’

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #8 послато: Август 04, 2020, 04:09:09 пре подне »
 Ево потврђен ми је SNP I-A1328.
Требала би ми помоћ некога ко се у ове ствари боље разумије и да ме посавјетује у ком правцу да идем даље. Да ли треба радити још неке тестове?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #9 послато: Август 04, 2020, 07:17:29 пре подне »
Ево потврђен ми је SNP I-A1328.
Требала би ми помоћ некога ко се у ове ствари боље разумије и да ме посавјетује у ком правцу да идем даље. Да ли треба радити још неке тестове?

Грана I-A1328 је прилично заступљена на нашим просторима. Њој припадају родови: крајишких Пантелијевштака, Родића(славе Аранђеловдан) и шекуларских Ћетковића. Крајишки Пантелијевштаци су потврђени за још неке СНП-ове испод A1328. Ради се о:
FT109380
Y177643
FT27092

Неки од њих се могу тестирати само преко Yseqa:
https://www.yseq.net/advanced_search_result.php?keywords=Y177643&search_in_description=1&x=13&y=5
https://www.yseq.net/advanced_search_result.php?keywords=FT109380&search_in_description=1&x=3&y=11

Што се тиче FTDNA исцрпио си могућности тестирања, остаје једино BIGY700.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #10 послато: Август 04, 2020, 10:17:42 пре подне »
Интересантна је генетска веза са крајишким Родићима и због исте славе. Родићи су један од најразгранатијих крајишких родова. Код њих је присутно предање о пореклу из Херцеговине (раније наводно Македонија).

Ван мреже Страхиња

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #11 послато: Август 04, 2020, 11:31:40 пре подне »
Интересантна је генетска веза са крајишким Родићима и због исте славе. Родићи су један од најразгранатијих крајишких родова. Код њих је присутно предање о пореклу из Херцеговине (раније наводно Македонија).

Искрено хвала на одговору и савјету.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Јањићи (Аранђеловдан)
« Одговор #12 послато: Август 06, 2020, 10:36:23 пре подне »
Ево потврђен ми је SNP I-A1328.
Требала би ми помоћ некога ко се у ове ствари боље разумије и да ме посавјетује у ком правцу да идем даље. Да ли треба радити још неке тестове?
Ovde je tema o nasoj grani Y4882-A1328 https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2512.0