Аутор Тема: Арбанашка имена  (Прочитано 5170 пута)

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Арбанашка имена
« послато: Април 08, 2019, 08:36:12 поподне »
Волео бих се позабавити арбанашским немуслиманским именима. Ако знате наведите било арбанашка, било арбанашки облик библијских или римских или словенских имена, но у арбанашких боље првобитна народна, него нека fancy из 20. века.
Овим бих волео боље схватити гласовни развој у задњих 1500 година. Могу и топоними или хидроними, посебно они с гласом gj ili dj. Било би лепо, да арбанашки чланови беседишта помогну.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #1 послато: Април 08, 2019, 09:40:01 поподне »
Ја ћу навести само нека од њих које је поменула Милица Грковић у књизи "Имена у дечанским хрисовуљама":

-народна арбанашка: Гонома, Бурмад, Бусадоса, Писерађ, Јегр(е)ш, Куч, Туз;

-календарска арбанашка: Леш/Љеш (од Алексије), Гин/Ђин (од Јован), Тануш (од Атанасије), Прогон (од Продром, епитет Јована Крститеља).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #2 послато: Април 08, 2019, 09:43:34 поподне »
Gjergj, Luigji, Leonard, Laura, Leonita су неки које лично знам..

Отправлено с моего SM-G955F через Tapatalk


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #3 послато: Април 08, 2019, 10:08:08 поподне »



Ovo su imena samo domaćina u jednom selu iu fisu Kelmendi-


Luc Nika, Kolë Hasi, Prek Hasi, Fran Alija, Ndue Gjoku, Prek Vata, Ded Gjo Pretashi, Fran Selmani, Zef Selmani, Kolë Selmani, Gjergj Toma, Tomë Prelë Isufi.


 Nikollë Luca, Tomë Gjoni, Kolë Deda, Pretash Nika, Mark Mirash Dragu, Gjon M. Dragu, Kolë Gjeka, Zef Gjeka, Zef Ndue Zefi. Depecaj: Ndue Leka, Gjek Luca, Marash Gjeri, Ded Gjoni, Ded Nikolla, Prekë Ujka.


Tom Lul Marku, Kolë Pjetri, Pretash Zogu, Marash Pali, Ded Marashi, Preç Marashi, Mirash Gjeta, Nikollë Gjergji, Marka Gjeku, Marti Gila, Gjo Martini, Luc Gjoni.


Kolë Pietrushi, Bic Prela, Marash Marku, Kolë Nika, Gjo Mirashi.


Ndue Gjoni, Pashkë Lulja, Nikollë Luca, Rosë Gjonaj, Mirash Leka, Prelë Deda.


 Mark Gjoni, Zef Preka, Prek Mirash Vata, Mirak Prela, Lekë Ivani, Prelë Nik Cubi, Lucë Doka, Pretash Gjoni, Nikë Marash Vata, Prekë M. Vata.


Prelë Miruku, Nikollë Zefi, Mirash Zefi.


Kolë Gjoni, Lucë Gjoni, Mark Miri, Jak Vuksani, Marash Pali, Fran Zefi, Nikollë Shyti, Gjergj Shyti, Kolë Shyti.


Tomë Nikuci, Zef Gjergji, Kolë Palushi; Kolë Mirku.


Maç Shyti, Vaç Shyti, Kolë Shyti, Pjeter Çubani. Kolë Dashi, Pashkë Prekja, Cak Toma, Gjelosh Maçi.


Zef Cami, Nikollë Deda, Gjergj Deda, Ndue Nika, Kolë Staka, Fran Gjeta, Gjo Prela, Tomë Prela, Nikë Mirashi, Tomë Pjetrushi, Gjokë Lula, Pretash Lula, Kolë Lula, Ded Gjeloshi, Zef Luli, Marka Doshi, Dodë Çuku, Marka Tomë Hasi, Prelë Ujkë Pjetri, Gjokë prela.


Gjergj Prela, Gjelosh Lulashi, Pal Lulashi, Nikë Lulashi, Mark Lulashi, Dedë Mirashi, Gjergj Leka, Mash Vata, Dedë Miri, Nikoll Luku, Zef Prekë Pllumi, Nik Gjeloshi, Prelë Ndreu, Prelë Shabi, Lucë Deda, Gjeto Deda, Kolë Shyti.


Prel Gjeku, Prelë Uci, Nikollë Sokoli, Fran Doshi, Gjek Mirashi, Prekë Mirashi, Pal Deda, Marka Deda, Luc Deda, Llesh Nika, Tomë Kola, Nikollë Gjoka, Marash Gjoka, Nikollë Gjergji, Pal Tomi, Fran Nikë Gjeli, Prekë Mark Shyti, Nikollë Vuksa Prela, Goc Shabi.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #4 послато: Април 08, 2019, 10:15:40 поподне »
"Fran Selmani,  Tomë Prelë Isufi" ...јел ово нека симбиоза хришћанско муслиманских имена? Ако није, јел има таквих случајева да муслимански албанци имају календарска хришћанска имена? Овде код Кељмендија доминирају хришћанска имена, али доста има сличности и са нашим именима у Црној Гори, напр. Преле, а има Прелевића од Куча, Мараш, Мираши
« Последња измена: Април 08, 2019, 10:19:09 поподне ДушанВучко »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #5 послато: Април 08, 2019, 10:21:30 поподне »
"Fran Selmani,  Tomë Prelë Isufi" ...јел ово нека симбиоза хришћанско муслиманских имена? Ако није, јел има таквих случајева да муслимански албанци имају календарска хришћанска имена?


Obrnuto ima slučajeva da su katolici nosili muslimanska imena.


U osnovi nas fond imena nije bogat i moguće je istaći dva imena koja su se sačuvala bez obzira na hristijanizaciju odnosno islamizaciju to su UKA (UJKANI) i SOKOLI.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #6 послато: Април 08, 2019, 10:23:19 поподне »

Obrnuto ima slučajeva da su katolici nosili muslimanska imena.


U osnovi nas fond imena nije bogat i moguće je istaći dva imena koja su se sačuvala bez obzira na hristijanizaciju odnosno islamizaciju to su UKA (UJKANI) i SOKOLI.

Соко/Сокол је словенска позајмљеница у албанском.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #7 послато: Април 08, 2019, 10:25:09 поподне »
"Fran Selmani,  Tomë Prelë Isufi" ...јел ово нека симбиоза хришћанско муслиманских имена? Ако није, јел има таквих случајева да муслимански албанци имају календарска хришћанска имена? Овде код Кељмендија доминирају хришћанска имена, али доста има сличности и са нашим именима у Црној Гори, напр. Преле, а има Прелевића од Куча, Мараш, Мираши


Tačno i kod Kuča a pomalo i kod Vasojeviça se mogu naći staroalbanska imena koja dele sa katolicima Malisorima Đeka, Đeljoš itd

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #8 послато: Април 08, 2019, 10:27:47 поподне »
Соко/Сокол је словенска позајмљеница у албанском.


Tačno. Kod katolika ima veoma malo različitih imena jer je crkva insistirala na davanju crkvenih imena.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #9 послато: Април 08, 2019, 10:30:21 поподне »
Ево неких којих се сећам и како би изгледали њихови српски пандами:

Агим (Зоран), Башким (Јединство), Беким (благословен), Фатмир (Срећко), Дритон (Светозар), Бујар (великодушан, Душан) , Бурим (Извор), Артан(Златан), Висар, Петрит (Кобац), Куштрим (Јунак), Бљерим, Газменд, Арменд и хришћанска Кољ (Никола), Марк , Весељ (Василије), Ђон (Јован), Ђерђ (Ђорђе),   као и модерна имена настала на крилима пан-илирства Агрон, Генц, Адриатик, Иљир ...

Ово су све рекао бих модерна имена, настала у 20. веку. Не знам да ли су се некада користила ова народна имена, али она чине 80% именослова код Албанаца данас. Претпостављам да су имали неку подлогу. Током османског перида муслимани су имали муслманска имена, а католици хришћанска: Ник, Прек, Дак, Лек, Дед као и већ горе поменута. И у средњем веку су преовладавала хришћанска имена. Осим горе поменутих ту су још и Битри (Димитрије), Ндреа (Андрија), Љеш (Алекса), и др.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #10 послато: Април 08, 2019, 10:33:22 поподне »
Газменд би могао да се преведе као - Веселин.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #11 послато: Април 08, 2019, 10:35:10 поподне »
Ево неких којих се сећам и како би изгледали њихови српски пандами:

Агим (Зоран), Башким (Јединство), Беким (благословен), Фатмир (Срећко), Дритон (Светозар), Бујар (великодушан, Душан) , Бурим (Извор), Артан(Златан), Висар, Петрит (Кобац), Куштрим (Јунак), Бљерим, Газменд, Арменд и хришћанска Кољ (Никола), Марк , Весељ (Василије), Ђон (Јован), Ђерђ (Ђорђе),   као и модерна имена настала на крилима пан-илирства Агрон, Генц, Адриатик, Иљир ...

Ово су све рекао бих модерна имена, настала у 20. веку. Не знам да ли су се некада користила ова народна имена, али она чине 80% именослова код Албанаца данас. Претпостављам да су имали неку подлогу. Током османског перида муслимани су имали муслманска имена, а католици хришћанска: Ник, Прек, Дак, Лек, Дед као и већ горе поменута. И у средњем веку су преовладавала хришћанска имена. Осим горе поменутих ту су још и Битри (Димитрије), Ндреа (Андрија), Љеш (Алекса), и др.


Bravo Miloše jedina greška a to sam primetio i ranije je je VESELJ. To je albanska verzija imena Vejsel kao što je ZENELJ po bošnjacki ZEJNEL.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #12 послато: Април 08, 2019, 10:36:15 поподне »
Газменд би могао да се преведе као - Веселин.


Da a FLJOR je CVETKO.
« Последња измена: Април 08, 2019, 10:36:59 поподне НиколаВук »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #13 послато: Април 08, 2019, 10:38:49 поподне »

Bravo Miloše jedina greška a to sam primetio i ranije je je VESELJ. To je albanska verzija imena Vejsel kao što je ZENELJ po bošnjacki ZEJNEL.

Могуће да си у праву. То ми је било некако најлгичније. Исто мислим да је и Фатмир муслимански облик, док би "Срећко" био Фатос.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #14 послато: Април 08, 2019, 10:43:48 поподне »
Могуће да си у праву. То ми је било некако најлгичније. Исто мислим да је и Фатмир муслимански облик, док би "Срећко" био Фатос.
Ja sam upravu a ne moguće je da sam u pravu.


A sad jedno pitanje zašto se vidi da bivši visoki političar sa Kosove koji se prestavljo da je Albanac nije Albanac. Zvao se IIJAZ KURTESHI.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #15 послато: Април 08, 2019, 10:45:02 поподне »
Ja sam upravu a ne moguće je da sam u pravu.


A sad jedno pitanje zašto se vidi da bivši visoki političar sa Kosove koji se prestavljo da je Albanac nije Albanac. Zvao se IIJAZ KURTESHI.
Курт је вук на турском, а на албанском је ујк?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #16 послато: Април 08, 2019, 10:46:45 поподне »
Кад сам био у војсци, ЈНА, био је један момак са КиМ именом Фљамур. Ако се добро сећам, то име у преводу значи - застава.

Затим, био је и један Висар.

А из неке друге приче знам једног именом Батон.

Ако сам добро укачио, прва двојица су римокатолици, а трећи православац.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #17 послато: Април 08, 2019, 10:48:22 поподне »
Курт је вук на турском, а на албанском је ујк?


Da. Arslan je Lav a Kaplan tigar

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #18 послато: Април 08, 2019, 10:50:49 поподне »
Један готиван момак из војске, из Улциња, Антон звани Тони, римокатолик.
Но, то није народно, већ календарско име, али често код Албанаца РК вероисповести.

И иначе, код Албанаца римокатолика у јужном Приморју ЦГ има занимљивих имена, која пре личе на немачка, него на албанска. Сећам се једног човека који се зове - Франц. Можда реликт оних Нормана из 11. века  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанашка имена
« Одговор #19 послато: Април 08, 2019, 10:52:04 поподне »
Кад сам био у војсци, ЈНА, био је један момак са КиМ именом Фљамур. Ако се добро сећам, то име у преводу значи - застава.

Затим, био је и један Висар.

А из неке друге приче знам једног именом Батон.

Ако сам добро укачио, прва двојица су римокатолици, а трећи православац.


Ne. Svi verovatno potiču iz nacionalno svesnih porodica koji su uglavnom nominalno muslimani. Oni su i davali deci prava albanska imena. Katoljici su preferilali Marjane, Prenkove i Dede duboko do 80etih. A pravoslavnih u ex Yu nije bilo sem Brank Manojloskog odskora.