Аутор Тема: Боја косе и очију  (Прочитано 38328 пута)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #40 послато: Јануар 09, 2017, 06:45:42 поподне »

Mojim roditeljima je na neku foru dva puta uspjelo da dobiju plavooko (i plavokoso) dijete, iako oni imaju braon oči i kosu :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #41 послато: Јануар 09, 2017, 09:51:42 поподне »
Mojim roditeljima je na neku foru dva puta uspjelo da dobiju plavooko (i plavokoso) dijete, iako oni imaju braon oči i kosu :)

Дај им да попуне лото листић, јер са таквим способностима сигурно добијају седмицу.  :P

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #42 послато: Јануар 10, 2017, 10:30:37 пре подне »
Дај им да попуне лото листић, јер са таквим способностима сигурно добијају седмицу.  :P
Хаха, пробаћу да их наговорим :)
Али шалу на страну, такви случајеви уопште нису ријетки код Срба генерално.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #43 послато: Јануар 10, 2017, 01:34:10 поподне »
Mojim roditeljima je na neku foru dva puta uspjelo da dobiju plavooko (i plavokoso) dijete, iako oni imaju braon oči i kosu :)

Boja kose se mijenja, što stariji to tamnija kosa, zimi tamnija, ljeti svijetlija, jedino što duže drži svijetlu boju je brada a još više brkovi, znači moguće je da su ti roditelji bili plave kose a sada kafene !

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #44 послато: Јануар 10, 2017, 02:11:34 поподне »
Boja kose se mijenja, što stariji to tamnija kosa, zimi tamnija, ljeti svijetlija, jedino što duže drži svijetlu boju je brada a još više brkovi, znači moguće je da su ti roditelji bili plave kose a sada kafene !
Нису, увијек су били смеђокоси. Али и на очевој и мајчиној страни плава коса и очи су веома чести, тако да највјероватније да и они носе те свијетле гене који су "прескочили" њих и које су пренијели мени и сестри. Старији брат је повукао пигментацију на њих.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #45 послато: Јануар 10, 2017, 02:17:09 поподне »
Boja kose se mijenja, što stariji to tamnija kosa, zimi tamnija, ljeti svijetlija, jedino što duže drži svijetlu boju je brada a još više brkovi, znači moguće je da su ti roditelji bili plave kose a sada kafene !
Наш син је рођен са смеђом косом, која је прешла у црвену, тј. риђу као код неког Ирца да би после постао плав. Сад полако постаје смеђ :). Очи су му биле плаве у почетку, а сад постају баш зелене, као трава.
Да бих избегао пошалице, мали личи на мене, с тим што сам ја тамно смеђ, онако класично за наше крајеве, а боја очију скоро црна :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #46 послато: Јануар 10, 2017, 02:38:17 поподне »


Интересантно. Код мене у породици је испоштовано ово "правило" донекле, тј. испоставило се да је ген за плаве очи рецесиван. Мада, по овоме су шансе 50-50 када се укрсте браон и плаве очи.

Очев отац - светло браон
Очева мајка - плаве
Отац - светло браон

Мајчин отац - плаве
Мајчина мајка - светло браон
Мајка - тамно браон

Отац - светло браон
Мајка - тамно браон
Ја - браон

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #47 послато: Јануар 10, 2017, 02:55:11 поподне »
Код мене је случај да сам рођен са плавим очима, али је касније то преузела смеђа, слично је било и са косом, која је од изразито плаве варирала у светлосмеђу (додуше, неке женске очи кажу да сам ја ипак плав?).

Што се тиче генезе, ево како изгледа у мом случају:

деда (плаво)   ->
                                ->  отац (плаво)
баба (зелено) ->
                                                             -> ја (смеђе)
деда (смеђе)   ->
                                -> мајка (смеђе)
баба (смеђе)   ->



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #48 послато: Јануар 10, 2017, 03:00:39 поподне »
Ја сам плавих очију а  косе црне, прошаране помало бјелином.

Очев отац-коса смеђа, очи смеђе
Очева мајка-коса црна, очи плаве

Мајчин отац-коса црна, очи смеђе
Мајчина мајка-коса смеђа, очи плаве

Отац-коса црна, очи смеђе
Мајка-коса црна, очи смеђе

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #49 послато: Јануар 10, 2017, 03:18:29 поподне »
Наш син је рођен са смеђом косом, која је прешла у црвену, тј. риђу као код неког Ирца да би после постао плав. Сад полако постаје смеђ :). Очи су му биле плаве у почетку, а сад постају баш зелене, као трава.
Да бих избегао пошалице, мали личи на мене, с тим што сам ја тамно смеђ, онако класично за наше крајеве, а боја очију скоро црна :)

Mene se čini da se većina ili da kažem puno evropljana rađa plavim, često i otvoreno plavim očima.

A boja se mijenja, kod nekog brže a kod nekog sporije, do posle godinu dana kada dobijaju definitivnu boju.
Kod mene lično djeca su imala tamno plavu boju, skoro da je bila crna boja koliko je bila tamna, jedino kada je prostorija bila dobro osvijetljena videlo se da nijesu crne no tamno plave, tako da je njima bilo obrnuto, umjesto da oči pridržu plavu boju ili potamne kako dijete raste ono su sve postajale otvorenije, dok im nije ostala otvoreno plava boja, kao meni.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #50 послато: Јануар 10, 2017, 03:35:04 поподне »
Велика већина деце док доје има светле очи.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #51 послато: Јануар 10, 2017, 05:36:34 поподне »
У мојој породици, и са очеве, и са мајчине стране, сви имају црну косу и браон очи. То сам наследио и ја (од рођења). Интересанто је да су моји брат и сестра рођени са изразито светлом (плавом) косом и браон очима. Њима је коса током пубертета потамнела до практично црне нијансе. Драго ми је да у мојој породице не хара "болест" звана мушка ћелавост;D За сада се добро држим што се тога тиче, једина је мана то што сви почнемо рано да сéдимо. Моја коса је видно проседа, као код неког педесетогодишњака, а тек сам у средњим тридесетим.  ;D Мада, приметио сам да жене воле тај проседи "Џорџ Клуни" стајл.  ;)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #52 послато: Јануар 10, 2017, 08:42:27 поподне »
Пример близанаца који скоро да не могу бити различитији:

<a href="https://www.youtube.com/v/JIUK2KSbvvI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JIUK2KSbvvI</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #53 послато: Јануар 10, 2017, 09:06:40 поподне »
"болест" звана мушка ћелавост

Па, немојмо се вређати овде  :D
У мојој мушкој лози ћелавост је наследна особина. Иначе, то је учестала особина мушкараца беле расе и нема ту ничег "болесног".
У ЦГ ћелавост није ретка појава. И Карлтон Кун у књизи "Расе Европе" наводи:
"Baldness, either partial or involving the whole crown of the head, is quite common."
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #54 послато: Јануар 10, 2017, 09:32:52 поподне »
Мала занимљивост- свијетла боја косе уопште не представља адаптацију на околину са мање сунчеве свјетлости, као што се често мисли, јер је коса састављена од мртвих ћелија и самим тим нема никакву улогу у апсорбовању сунчеве свјетлости и производње витамина Д. Ова чињеница је антрополозима позната већ деценијама. Многи Абориџини и старосједиоци Меланезије имају плаву косу, упркос животу у тропским/субтропским предјелима.

Риђа коса настаје када се помешају неке расе које су изворно светлокосе (Нордиди) са расама које су црнокосе (Медитеранци, Динарци). То се нпр. десило у западној Европи и зато је тамо највећи проценат риђих људи.

Претпостављам да се сличан процес дoгодио и код Словена (близина Црног Мора, Карпати, итд...).
То ми има логике, црвенокосих има највише баш тамо гдје Р1б достиже највише проценте.

Риђа коса (или било која одлика риђости- изразито свијетла или румена кожа, пјеге, итд.) нити је повезана са Р1б хаплогрупом, нити настаје мијешањем свјетлокосих и тамнокосих типова, јер је у питању једна потпуно другачија врста пигмента.
Риђост је одлика старосједилаца Европе, тј. кромањонског типа. То су антрополози (попут Куна) давно примијетили, а недавно је добијена и генетска потврда. Најстарији налаз риђе косе је онај код ловца-сакупљача из Гојета у Белгији: https://genetiker.wordpress.com/2016/05/05/phenotype-snps-from-ice-age-europe/ . Процјењује се да је живио прије 25.000 година. Такође су многи од њих (узорци из Мотале нпр.) имали гене за дјелимичну риђост.
Беспотребно је рећи да је и дан данас риђост најприсутнија у крајевима Европе гдје палеолитски типови преовладавају. Тако Ирска има највиши проценат риђости због веома високе заступљености кромањонског типа, а не због Р1б хаплогрупе. Што се наших простора тиче, ЦГ по Куновим подацима има највиши степен риђости (укључујући пјегавост и сличне особине) ван сјеверозападне Европе.
Ово наравно не значи да су палеолитски Европљани сви били риђокоси (јер риђост се не односи само на косу), већ су већином били тамнокоси, са црвенкастим примјесама у коси и честом пјегавошћу коже.
By means of this study it is possible to reconstruct with some probability the living appearance of the Upper Palaeolithic men. [.......] the hair was brown and wavy, frequently rufous, of medium abundance on beard and body; the eyes light-mixed blue. The skin was typically inclined to freckling, and very fair.
(C.S. Coon, The Races of Europe, chapter X, section 2)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #55 послато: Јануар 11, 2017, 12:01:37 пре подне »
Па, немојмо се вређати овде  :D
У мојој мушкој лози ћелавост је наследна особина. Иначе, то је учестала особина мушкараца беле расе и нема ту ничег "болесног".
У ЦГ ћелавост није ретка појава. И Карлтон Кун у књизи "Расе Европе" наводи:
"Baldness, either partial or involving the whole crown of the head, is quite common."

Још мало безазленог, несвађалачког хумора на ту тему (слика доле).  ;D

Нараво да поштујем људе са мањком косе на глави. Мој најбољи друг је један од тих, а ко зна, можда и ја оћелавим у наредним годинама (то се никад не зна код мушкараца - неко раније неко касније).  ;D






Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #56 послато: Јануар 11, 2017, 12:20:12 пре подне »
Па, немојмо се вређати овде  :D
У мојој мушкој лози ћелавост је наследна особина. Иначе, то је учестала особина мушкараца беле расе и нема ту ничег "болесног".
У ЦГ ћелавост није ретка појава. И Карлтон Кун у књизи "Расе Европе" наводи:
"Baldness, either partial or involving the whole crown of the head, is quite common."
Чуо сам да се ћелавост (генетика) насљеђује са мајчине стране.
Нијесам провјерио тај податак..
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #57 послато: Јануар 11, 2017, 10:17:50 пре подне »
Чуо сам да се ћелавост (генетика) насљеђује са мајчине стране.
Нијесам провјерио тај податак..
У мојој породици (и братству генерално) ћелавост се преноси са оца на сина. на сву срећу не удара баш тако рано :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #58 послато: Јануар 11, 2017, 10:55:53 пре подне »
У мојој породици (и братству генерално) ћелавост се преноси са оца на сина. на сву срећу не удара баш тако рано :)
И у мојој породици важи правило да готово нема ћелавости, у нешто познијем животном добу појављују се већи залисци на чеоном делу. А то што сам јако рано поседео, од 17-18-те сам већ почео да добијам прве ретке седе на залисцима, а са 30 сам већ увелико био просед, наследио сам по мајчиној ујчевини.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #59 послато: Јануар 11, 2017, 11:06:15 пре подне »
Чуо сам да се ћелавост (генетика) насљеђује са мајчине стране.
Нијесам провјерио тај податак..

И ја сам тако нешто негде прочитао.
Међутим, мушкарци из фамилије моје мајке су баш изразито космати људи, док је добар део очеве фамилије ћелав, нарочито моја грана. Залисци се почињу повећавати већ крајем тинејџерског доба, да би током 30-их то већ постала видна ћелавост. И тако напредује док не оголи сасвим. Остане онај венац са стране и позади...

Угледни примерак: Петар Божовић
(не само ћелом, већ и ликом подсећа на моје)
 
"Наша мука ваља за причешћа"