Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154504 пута)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #480 послато: Јануар 11, 2018, 07:29:01 поподне »
Прочитао сам вашу преписку. И морам признати да ми се твоје прво решење (Argent a cross nowy Gules overall two drumsticks in saltire Or.) највише допада, јер је стилизација изведена до краја. Не смета ми то што се круг бубња стопио са крацима у једну сасвим другачију и ретку фигуру крста; преко кога врло лепо долазе укрштени златни штапови. Мени се то свиђа. Али сасвим је у реду и да се бубањ издвоји и нагласи као посебна фигура.

И даље не разумем чему вук. Рис је много ратоборнија и храбрија животиња од вука. Али Срби прво потрче за вуком, чак и без неког јасног разлога. Допада им се вук, и ето га у сваком другом грбу. Мач је сувишан, кад сам избор звери говори о њеној неустрашивој нарави.

Треба да врати претходну крилатицу. Правда звучи далеко прикладније.

Најстарији син ми се зове Вук. Мало породичне симболике није на одмет. Нашу историју су увијек стварали Вукови.  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #481 послато: Јануар 11, 2018, 07:33:43 поподне »
...
И даље не разумем чему вук. Рис је много ратоборнија и храбрија животиња од вука. Али Срби прво потрче за вуком, чак и без неког јасног разлога.
...

Вероватно зато што је популарна животиња у нашем народном предању па се људи за тиме поведу. Слажем се да није превише оригинално, али није да нам се баш рисови или неке егзотичније животиње помињу у приповеткама. Вук је онај који увек страда, кога прогањају, али и од њега зазиру.
А за риса бих пре рекао да је безумно агресиван него да је храбар ("Бесан као рис").
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #482 послато: Јануар 11, 2018, 07:47:11 поподне »
Хвала за лијепе ријечи које превасходно иду на Велиборову адресу. Велибор је укратко објаснио како се развијала сама идеја око настанка грба. Ја ћу само додати што се тиче гесла. Презиме Бубања је јако старо и у Дубровачким архивама се помиње већ крајем 12. и почетком 13. вијека. Бубање у Дубровнику су били грбоносци, чланови Великог и Малог вијећа и углавном судије. У првој замисли сам узео за гесло ПРАВДА (нијесам хтио Јустиција), али сам увидио да то није довољно јасно. Бубања је у средњем вијеку било и властито име, Бубања Петров, Бубања Војихнић и сл. Зато смо се опредијелили да не тражимо неко маштовитије гесло већ да старом ћирилицом напишемо тај први помен имена Бубања а и презимена. Мислим да је само гесло може лако замијенити ако су сви остали елементи грба у складу са хералдичким и естетским захтјевима испуњени.

Моје честитке обојици! И жеља да Бубање свој грб овенчају племенитим делима; да вам знамење вашег рода буде на понос и на многаја љета.

Грб је добар, јер сте исправно размишљали. И какав год био у свом коначном облику, исход никако не може бити лош. Идеја од које сте пошли је хералдички врло смислена.

Крилатица може да се изведе из презимена, или да указује на презиме, да се надовезује на презиме.. али не и да буде дословно презиме, јер онда губи смисао. Зато не треба да журиш, размисли.

------------

Немојте ме погрешно схватити, вук је племенита животиња. Само сматрам да га у нашој хералдици има превише. И ако се ради о грбу целог рода, онда име неког од његових чланова (најстаријег сина) није од толике важности да би га цео род симболички носио у крести. Осим ако се не ради о заједничком претку. И даље сматрам да је вук ту само зато што се Ранку допада  :)
« Последња измена: Јануар 11, 2018, 07:55:12 поподне Paulus »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #483 послато: Јануар 11, 2018, 07:50:45 поподне »
Моје честитке обојици! И жеља да Бубање свој грб овенчају племенитим делима; да вам знамење вашег рода буде на понос и на многаја љета.

Грб је добар, јер сте исправно размишљали. И какав год био у свом коначном облику, исход никако не може бити лош. Идеја од које сте пошли је хералдички врло смислена.

Крилатица може да се изведе из презимена, или да указује на презиме, да се надовезује на презиме.. али не и да буде дословно презиме, јер онда губи смисао. Зато не треба да журиш, размисли.

Хвала! :) :) :) :)

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #484 послато: Јануар 11, 2018, 08:18:37 поподне »
Ево шта сам нашао за cross nowy:

nowed

From French noué, past participle of nouer (“to knot”), from Latin nodare.
(heraldry): Knotted; tied in a knot. (a serpent nowed)
https://en.wiktionary.org/wiki/nowed

The “cross nowy” or “cross nowed” (literally “knotted”) doesn’t refer to a peculiar knotting or fretting, but is used in the sense of a knot of wood: a node or lump at the intersection. The nowing is circular by default, as in the illustration, but other shapes have been registered: e.g., a “cross nowed of a lozenge” or a “cross nowy quadrate“. While the term is found in modern heraldry texts [Volborth 21], no period examples of the cross nowy have yet been found; its use is considered a step from period practice.
Seamus mac Dhuibhne bears: Azure, a cross nowy argent within a bordure compony sable and Or.
http://mistholme.com/dictionary/cross-nowy/

У питању је дакле чворнати (или чворни) крст.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #485 послато: Јануар 11, 2018, 10:07:38 поподне »
Немојте ме погрешно схватити, вук је племенита животиња. Само сматрам да га у нашој хералдици има превише. И ако се ради о грбу целог рода, онда име неког од његових чланова (најстаријег сина) није од толике важности да би га цео род симболички носио у крести. Осим ако се не ради о заједничком претку. И даље сматрам да је вук ту само зато што се Ранку допада  :)

Ја сам једном бројао, и вук је био у сваком трећем савременом грбу код Срба. Некад то има смисла, али често је идеја заснована само на митологији, и вуку као опште српској тотемској животињи. А људска природа је довољно широка, да се не мора посезати за неком општијом, пре свега не у грбу, који је лични симбол појединца или касније наслеђе његове породице.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #486 послато: Јануар 11, 2018, 10:29:41 поподне »
Немојте ме погрешно схватити, вук је племенита животиња. Само сматрам да га у нашој хералдици има превише. И ако се ради о грбу целог рода, онда име неког од његових чланова (најстаријег сина) није од толике важности да би га цео род симболички носио у крести. Осим ако се не ради о заједничком претку. И даље сматрам да је вук ту само зато што се Ранку допада  :)
Вероватно зато што је популарна животиња у нашем народном предању па се људи за тиме поведу. Слажем се да није превише оригинално, али није да нам се баш рисови или неке егзотичније животиње помињу у приповеткама. Вук је онај који увек страда, кога прогањају, али и од њега зазиру.
А за риса бих пре рекао да је безумно агресиван него да је храбар ("Бесан као рис").
Ја сам једном бројао, и вук је био у сваком трећем савременом грбу код Срба. Некад то има смисла, али често је идеја заснована само на митологији, и вуку као опште српској тотемској животињи. А људска природа је довољно широка, да се не мора посезати за неком општијом, пре свега не у грбу, који је лични симбол појединца или касније наслеђе његове породице.

Ја, шта ћу, морао вука Вују да ставим, кад ми такво презиме.  :)

Kад смо већ код теме занимљивих животиња на грбу, правио сам пријатељу грб, и дошао на сјајну идеју - уместо лавова, вукова и осталих животиња које се могу наћи на скоро сваком српском грбу, одлучио сам се за грифона. Он представља снагу, интелигенцију и истрајност, а негде сам прочитао и да означава мирну нарав, али пружа жесток одговор кад бива нападнут. Сјајан опис тог мог пријатеља!  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #487 послато: Јануар 11, 2018, 10:49:01 поподне »
Ако смем да вас питам. Да ли сте у прелиминарном разматрању изгледа грба размишљали, да евентуално бубањ и крст Светог Ђурђа поставите у два зесебна поља - party per pale? 
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #488 послато: Јануар 11, 2018, 10:51:27 поподне »

Kад смо већ код теме занимљивих животиња на грбу, правио сам пријатељу грб, и дошао на сјајну идеју - уместо лавова, вукова и осталих животиња које се могу наћи на скоро сваком српском грбу, одлучио сам се за грифона. Он представља снагу, интелигенцију и истрајност, а негде сам прочитао и да означава мирну нарав, али пружа жесток одговор кад бива нападнут. Сјајан опис тог мог пријатеља!  :)

Нешто сам пермутовао у глави. Давно сам цртао тај грб, па изгледа да сам сам себе убедио да је реч о грифону, а у ствари је реч о тигру - хералдичком тигру, не бенгалском тигру (који личи на тигра, за разлику од хералдичког тигра :) )
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #489 послато: Јануар 11, 2018, 10:53:07 поподне »
Ако је вук већ у презимену, сасвим је у реду да се стави у и грб. Вероватно бих и ја тако поступио. Међутим, код већине савремених грбова где срећемо вука, рекао бих да се он ту налази без неког јасног разлога или оправдања. Наравно, грбоносац може да стави шта год пожели, па и вука ако хоће. Ипак, питање је да ли се то може сматрати добрим маниром.

И немојте одмах да посежете за лавовима, грифонима, орловима и осталом ''тешком артиљеријом''. Бирајте и неке скромније фигуре.  Јер неће фигура прославити грб, него грбоносац.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #490 послато: Јануар 11, 2018, 10:56:25 поподне »

И немојте одмах да посежете за лавовима, грифонима, орловима и осталом ''тешком артиљеријом''. Бирајте и неке скромније фигуре.  Јер неће фигура прославити грб, него грбоносац.

Е ова ти је ка' Његошева. Суштина ствари.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #491 послато: Јануар 11, 2018, 11:07:58 поподне »
Ако је вук већ у презимену, сасвим је у реду да се стави у и грб. Вероватно бих и ја тако поступио. Међутим, код већине савремених грбова где срећемо вука, рекао бих да се он ту налази без неког јасног разлога или оправдања. Наравно, грбоносац може да стави шта год пожели, па и вука ако хоће. Ипак, питање је да ли се то може сматрати добрим маниром.

И немојте одмах да посежете за лавовима, грифонима, орловима и осталом ''тешком артиљеријом''. Бирајте и неке скромније фигуре.  Јер неће фигура прославити грб, него грбоносац.

Три тигрове граве 2+1 и трака с три листа храста. По мени, фина симболика.

Не бих сад да звучим као неко гунђало, али богами, и ти Паулусе на штиту имаш - мач. И то је артиљерија.  ;)

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #492 послато: Јануар 11, 2018, 11:12:23 поподне »
Е ова ти је ка' Његошева. Суштина ствари.

Хералдика је пре свега џентлменска вештина. То што не постоје писана ограничења и забране, не значи да их ми сами себи не би требало да поставимо. Свако треба да зна где му је место, и шта му припада и приличи. Са једним пријатељем сам имао озбиљну расправу на ту тему. Он сматра да је цео хералдички арсенал свима једнако доступан. Допада му се таква идеја, јер је левичар.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #493 послато: Јануар 11, 2018, 11:20:34 поподне »
Три тигрове граве 2+1 и трака с три листа храста. По мени, фина симболика.

Не бих сад да звучим као неко гунђало, али богами, и ти Паулусе на штиту имаш - мач. И то је артиљерија.  ;)

  :D

Мени је мач ту због презимена, породичне славе, свеца заштитника на чији дан сам рођени, и моје професије. Претенциозност у мом грбу није у фигури, него у тинктури.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #494 послато: Јануар 11, 2018, 11:50:44 поподне »
Ево шта сам нашао за cross nowy:

nowed

From French noué, past participle of nouer (“to knot”), from Latin nodare.
(heraldry): Knotted; tied in a knot. (a serpent nowed)
https://en.wiktionary.org/wiki/nowed

The “cross nowy” or “cross nowed” (literally “knotted”) doesn’t refer to a peculiar knotting or fretting, but is used in the sense of a knot of wood: a node or lump at the intersection. The nowing is circular by default, as in the illustration, but other shapes have been registered: e.g., a “cross nowed of a lozenge” or a “cross nowy quadrate“. While the term is found in modern heraldry texts [Volborth 21], no period examples of the cross nowy have yet been found; its use is considered a step from period practice.
Seamus mac Dhuibhne bears: Azure, a cross nowy argent within a bordure compony sable and Or.
http://mistholme.com/dictionary/cross-nowy/

У питању је дакле чворнати (или чворни) крст.

Видех ово на Мистхолму када сам покушавао да одгонетнем како би се овакав крст блазонирао на српском. Паулусе, дакле мислиш да би било примерено да се каже чворновати/чворнати/чворни крст?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #495 послато: Јануар 12, 2018, 12:09:44 пре подне »
Видех ово на Мистхолму када сам покушавао да одгонетнем како би се овакав крст блазонирао на српском. Паулусе, дакле мислиш да би било примерено да се каже чворновати/чворнати/чворни крст?

Мислим да је то сасвим прикладан превод, јер ми немамо неки свој термин за ту фигуру. Ако се каже да дрво има чворове, а мисли се на задебљања и израслине, онда се и овакав крст који има задебљање (чвор) на пресеку усправне и положене греде може назвати чворнати крст.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #496 послато: Јануар 12, 2018, 12:17:20 пре подне »
Мислим да је то сасвим прикладан превод, јер ми немамо неки свој термин за ту фигуру. Ако се каже да дрво има чворове, а мисли се на задебљања и израслине, онда се и овакав крст који има задебљање (чвор) на пресеку усправне и положене греде може назвати чворнати крст.

Усваја се ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #497 послато: Јануар 12, 2018, 01:56:24 пре подне »
Ако је вук већ у презимену, сасвим је у реду да се стави у и грб. Вероватно бих и ја тако поступио. Међутим, код већине савремених грбова где срећемо вука, рекао бих да се он ту налази без неког јасног разлога или оправдања. Наравно, грбоносац може да стави шта год пожели, па и вука ако хоће. Ипак, питање је да ли се то може сматрати добрим маниром.

И немојте одмах да посежете за лавовима, грифонима, орловима и осталом ''тешком артиљеријом''. Бирајте и неке скромније фигуре.  Јер неће фигура прославити грб, него грбоносац.

Па да, а ти би Pauluse могао да свратиш и на затворени део, да се мало бавимо том "лаком артиљеријом". ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #498 послато: Фебруар 01, 2018, 11:06:59 поподне »
Уз нови емблазон наглавља иде и нови емблазон грба  ;)

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #499 послато: Фебруар 01, 2018, 11:11:49 поподне »
Уз нови емблазон наглавља иде и нови емблазон грба  ;)


Врхунски. Е овако сам нешто хтио и ја. Честитам Велиборе.