Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232651 пута)

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #200 послато: Септембар 25, 2016, 11:22:44 пре подне »
Има ли назнака када би САНУ истраживање са 1200 тестираних могло угледати светлост дана, тј. када излази публикација/књига са резултатима?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #201 послато: Септембар 25, 2016, 11:24:19 пре подне »
Има ли назнака када би САНУ истраживање са 1200 тестираних могло угледати светлост дана, тј. када излази публикација/књига са резултатима?

Књига би, по подацима којима располажемо, требала бити објављена око Нове године.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #202 послато: Септембар 25, 2016, 11:24:39 пре подне »
Има ли назнака када би САНУ истраживање са 1200 тестираних могло угледати светлост дана, тј. када излази публикација/књига са резултатима?
Реално, не пре пролећа наредне године.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #203 послато: Септембар 25, 2016, 11:26:38 пре подне »
Књига би, по подацима којима располажемо, требала бити објављена око Нове године.
До Нове године ће бити завршен рад на рукопису, а онда иде припрема за штампу која ће бити доста захтевна због `опреме` (мапе, табеле, регистар и сл.).

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #204 послато: Септембар 25, 2016, 11:30:04 пре подне »
Хвала на одговорима.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #205 послато: Септембар 25, 2016, 10:21:05 поподне »
kad ce majski rezultati ::)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #206 послато: Септембар 25, 2016, 10:37:44 поподне »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #207 послато: Септембар 26, 2016, 01:33:38 поподне »
Генерално,

и ја вјерујем да проценат I2a Динарик у источној Херцеговини, неће бити висок као у западној, прије свега због близине Црне Горе у којој проценат  I2a Динарик већ пада. Међутим, I2a Динарик ће бити појединачно најприсутнија хаплогрупа и вјерујем вишег процента него у Црној Гори.

Ја лично са скепсом узимам тих 70% I2a у западној Херцеговини, мада је сигурно да није превише далеко од тога. Сумњичав сам зато што знам ко је радио то истраживње и о каквом се типу човека ради. Пре сам склон да прихватим проценат 56-62%, што би одговарало и резултатима из Далмације који се наслањају на то подручје.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #208 послато: Септембар 26, 2016, 01:45:23 поподне »
Ја лично са скепсом узимам тих 70% I2a у западној Херцеговини, мада је сигурно да није превише далеко од тога. Сумњичав сам зато што знам ко је радио то истраживње и о каквом се типу човека ради. Пре сам склон да прихватим проценат 56-62%, што би одговарало и резултатима из Далмације који се наслањају на то подручје.

A и вepoвaтнo c кojим циљeм je тo paдиo?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #209 послато: Септембар 26, 2016, 01:55:50 поподне »
Ја лично са скепсом узимам тих 70% I2a у западној Херцеговини, мада је сигурно да није превише далеко од тога. Сумњичав сам зато што знам ко је радио то истраживње и о каквом се типу човека ради. Пре сам склон да прихватим проценат 56-62%, што би одговарало и резултатима из Далмације који се наслањају на то подручје.

Доста то зависи и од величине самог узорка, а у том истраживању он није био велик. Има и овог о чему говориш, јер су закључци тог рада били више него политички обојени.

Коректно би било да су били узети узорци Хрвата не само из Херцеговине, већ и из Босне, како је то урађено са Србима и муслиманима. При томе, српски узорци из Херцеговине нису ни узимани.

Очигледно је да се хтјело доћи до одређених, већ унапријед припремљених закључака.

Како год, проценат И2а Динарика међу западнохерцеговачким Хрватима јесте висок. Не ради се ту само о овом раду, већ и о појединачно тестираним са тог подручја гдје се примјећује та тенденција.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #210 послато: Септембар 26, 2016, 01:56:13 поподне »
A и вepoвaтнo c кojим циљeм je тo paдиo?

Не знам шта је људима толико чудно код тих резултата? Они се не косе ни са оним што на основу резултата са Српског днк пројекта, односно са 23andMe можемо закључити.

I2a је свакако прилично заступљена у тим крајевима. И на другом истраживању за БиХ Хрвате (Мостар + Широки Бријег), на већем узорку (141), I2a прелази 60%.

Резултати БиХ Срба такође одговарају ономе што сада имамо. Једина разлика је у односу E1b и R1a. На том истраживању је E1b заступљенија, док је у пројекту јача R1a. Остали резултати у потпуности одговарају резултатима из СДП (I2a око 30%, N1a око 6%, J2b око 6%, Ј2а око 2%, J1 око 1%, итд.)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #211 послато: Септембар 26, 2016, 02:01:12 поподне »
При томе, српски узорци из Херцеговине нису ни узимани.

Тачно, зато резултати уопште не треба да чуде. Истина, тестирани су крајеви РС у којима има пуно Срба пореклом из Херцеговине, али би било свакако нешто другачије да је обрађена и та област.

Са друге стране и узорци БиХ муслимана су такође у највећем броју прикупљани ван Херцеговине, па су у том смислу ближи Србима, него Хрватима.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #212 послато: Септембар 26, 2016, 02:06:01 поподне »
Читајући код Ристе Милићевића о католичким презименима у Херцеговини и њиховом пореклу, стекао сам утисак да је већина католичких породица у Херцеговину прешла из Далмације, и то у 18. и 19. веку (исправите ме ако грешим). Већина херцеговачких католичких породица нису старинци. Да ли би то значило да је јужна Далмација уствари једно од највећих жаришта I2a Динарика, а не Херцеговина?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #213 послато: Септембар 26, 2016, 02:07:28 поподне »
Читајући код Ристе Милићевића о католичким презименима у Херцеговини и њиховом пореклу, стекао сам утисак да је већина католичких породица у Херцеговину прешла из Далмације, и то у 18. и 19. веку (исправите ме ако грешим). Већина херцеговачких католичких породица нису старинци. Да ли би то значило да је јужна Далмација уствари једно од највећих жаришта I2a Динарика, а не Херцеговина?

Не знам да ли је већина прешла из Далмације, један део свакако јесте. Ту треба узети у обзир и повратне миграције. Има свакако и пуно досељеника из источних крајева Херцеговине, али и старинаца.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #214 послато: Септембар 26, 2016, 02:21:15 поподне »
Не знам шта је људима толико чудно код тих резултата? Они се не косе ни са оним што на основу резултата са Српског днк пројекта, односно са 23andMe можемо закључити.

I2a је свакако прилично заступљена у тим крајевима. И на другом истраживању за БиХ Хрвате (Мостар + Широки Бријег), на већем узорку (141), I2a прелази 60%.

Резултати БиХ Срба такође одговарају ономе што сада имамо. Једина разлика је у односу E1b и R1a. На том истраживању је E1b заступљенија, док је у пројекту јача R1a. Остали резултати у потпуности одговарају резултатима из СДП (I2a око 30%, N1a око 6%, J2b око 6%, Ј2а око 2%, J1 око 1%, итд.)

Пpe cвeгa миcлим нa oну њиxoву aутoxтoниcтичку пpичу вeзaну зa I2a, кoja je, кaкo ми ce чини, joш увeк aктуeлнa. A и жeљa дa ce тa XГ пpикaжe кao cтapo-xpвaтcкa. Имaли cмo и нa Фopуму тaквe пoкушaje...

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #215 послато: Септембар 26, 2016, 03:03:29 поподне »
Ја лично са скепсом узимам тих 70% I2a у западној Херцеговини, мада је сигурно да није превише далеко од тога. Сумњичав сам зато што знам ко је радио то истраживње и о каквом се типу човека ради.
Лепо речено...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #216 послато: Септембар 26, 2016, 03:15:21 поподне »
мало сам сумњичав да ће бити тако ))

Резултат ће да буде неки пресек између података за Црну Гору и Западну Херцеговину. Дакле, неких 35-40% И2а, 10-14% Р1а, И1 8-10%, Е1б вероватно и до 20%. Очекујем исто тако веће присуство хаплогрупа Г и Ј (веће од просека СДП)

У Херцеговини очекујем 42%И2; Р1а 18%; Е1б 12%; Ј2б 8% ; И1 5%; р1б 5%; Г2 4%; Н1а 3%; ј2а 2%; Т 1% 
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #217 послато: Септембар 26, 2016, 03:43:43 поподне »
У Херцеговини очекујем 42%И2; Р1а 18%; Е1б 12%; Ј2б 8% ; И1 5%; р1б 5%; Г2 4%; Н1а 3%; ј2а 2%; Т 1%

Рекао бих и ја тако за прва три места, I2a око 45%, E1b око 15%, R1a око 15%, а после је непознаница. На основу оно презимена што смо видели, I1 ће бити вероватно око 10%, ако не и више. То је већ 85%. :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #218 послато: Септембар 26, 2016, 06:03:07 поподне »
Рекао бих и ја тако за прва три места, I2a око 45%, E1b око 15%, R1a око 15%, а после је непознаница. На основу оно презимена што смо видели, I1 ће бити вероватно око 10%, ако не и више. То је већ 85%. :)

Мислим да ће у источној Херцеговини један од узрока мањег постотка I2a бити управо појачано присуство I1. И то не само због дробњачке, већ и због Z63 гране. У сваком случају очекујем преко 10% хаплогрупе I1 у Херцеговини.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #219 послато: Фебруар 09, 2017, 10:06:56 пре подне »
Kakve su sanse da se osvjezi statistika.Vec sada imamo mnogo testiranih sa raznih geografskih podrucja.Da li neko moze uraditi grafiku slicnu kao na FTDNA.