Аутор Тема: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића  (Прочитано 8402 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« послато: Јун 24, 2015, 05:08:05 поподне »
Верујем да многе интересује порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића, творца "Орлића".

О породици Пауновић из Свођа писао је наш сарадник Мирац, ево навода:
Цитат
Род Пауновићи село Свође (Власотинце)

Тако је досељавање фамилије Пауновић у махали Габровик (село Свође, општина Власотинце југ Србије) било овако: четири брата из Метеха-Перчевићи, Вука Прасца из Црне Горе, убили су Турчина за вечером, који је од њих захтевао да му обезбеде жене на спавање (обе снаје и две ћерке-два сина била момка)-побегли Велику Аду у Србију под другим презименом (син Паун Прашчевић насељен у село Свође(махала Габровик), има их и у Медвеђи а имају родбину у Брезовици у Црној Гори.
Има их у Белоповици код Иванграда у Будимљи.

Од Прашчевића у Свођу је и фамилија Димитријевићи-према казивању Тихомира Димитријевића у запису 1975. године, дату локалном етнологу Мирославу Младеновићу.
*
Село Свође сам истраживао уопштено али када будем писао о пореклу становништва биће опширнији записи. Пошто сам ту завршио осмогодишњу школу и имао друга у одељењу Звонка Пауновића, знам да су Пауновићи били веома сиромашни, па су се неки и „призећивали“ у околним селима-махала Ђорђине, село Г.Дејана, а узимали крсну славу „на земљу“.

Добро знам да је из околине Медвеђе из тог рода Пауновић био и познати фудбалер ФК „Партизана“ 80. година 20. века Благоје Пауновић, а и његов син Вељко Пауновић је изгледа још фудбалер а отац Благоје Пауновић чини ми се да је сада тренер.

Мирослав Б Младеновић Мирац локални етнолог и историчар Власотинце, југ Србије
5.новембар 2013.г. Власотинце, република Србија

Било би лепо ако неко може да допуни или исправи наводе етнолога Мирца, а њему захвалност што је сакупио ове вредне податке  :D

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #1 послато: Јун 24, 2015, 05:19:02 поподне »
Благоје Пауновић је рођен у селу Пусто Шилово код Медвеђе у Горњој Јабланици. Његова мајка је од породице Смајевић из села Мркоње у Горњој Јабланици. Мој отац памти када је Благоје као клинац долазио код своје ујчевине у село Мркоње. Мислим да су Пауновићи пореклом из села Велика у Полимљу.  Знам да је Благоје важио као добар познавалац родослова и порекла многих породица из села Пусто Шилово.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #2 послато: Јун 24, 2015, 05:39:16 поподне »
На сајту о селу Велика има неких родослова.

За ПАУНОВИЋЕ се ту каже да су пореклом Цеклињани, и да је један њихов део одселио у Горњу Јабланицу.

Збуњује што Мирац наводи да су неки Пауновићи огранак ПРАШЧЕВИЋА (од Пауна Прашчевића), и да су се из Метеха/Велике доселили у Србију (Јабланицу и Лужницу).

На поменутом сајту Прашчевићи из Велике су сврстани у ЈОКИЋЕ (Шаљане).

Могуће је да на југу Србије постоје две разнородне фамилије Пауновић, иако су обе пореклом из Велике.

Аксић

  • Гост
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #3 послато: Јун 24, 2015, 08:45:12 поподне »
Верујем да многе интересује порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића, творца "Орлића".

О породици Пауновић из Свођа писао је наш сарадник Мирац, ево навода:
Било би лепо ако неко може да допуни или исправи наводе етнолога Мирца, а њему захвалност што је сакупио ове вредне податке  :D

Мирац етнолог? То што се он представља да је етнолог, историчар и писац је смешно и јадно, он није ништа од тога. Човек не зна да напише једну обичну монографију села, а да је редоследом написана како треба. Он нема преставу нити зна како су се некада кретале миграционе струје и које то су населиле Власину и околину. Он је учитељ математике у пензији и типичан је шопски човек, никако му не лежи етнологија. А познато је да су Шопи они који не држе до свог порекла, брзо заборављају своје порекло и веома је тешко проучавати такво становништво, нису сви такви, али један добар део њих су такви о томе су писали наши географи.

Господин Мирац је написао да је Вељко Пауновић из Смође, он је то измислио. Шта друго очекивати од манипулатора Мирца. Ево војинен зна за Вељков оца и да је родом из Пустог Шилова код Медвеђе. Имамо литературу Власина и Крајиште географа Ристића из 1905 године, онда имамо и друге литературе Ј. Трифуноског који је проучавао Шопске крајеве пре 40 до 60 година.  Ристић, Трфуноски и други географи који су проучавали Шоплук, за многа села нису могли ништа да сазнају од становништво. А тек ће онда неки ткз. етнолог писац песама и историчар др. Мирац да се појави после сто година и надмашиће геогафа Ристића и тако сазнаће за многе породице које су наводно пореклом измишљајући место порекла као што је на пример, из Мораче, Призрена, Рашке, Херцеговине итд. итд.  Др. Ристић никако није могао да сазна од породице за ова места порекла почетком 20. века, па чак и за многа села није могао ништа да сазна о њиховом пореклу, али Мирац је ту да измисли место порекла.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #4 послато: Јун 24, 2015, 09:34:23 поподне »
Не познајем тог Мирца и нисам упознат са његовим радом, али ово за Благоја Пауновића је сигурна и проверена информација да нема везе са Власином већ да је из Пустог Шилова. Мој отац чак зна и где му је кућа, а мој теча Богдановић је први комшија Пауновићима. Благојев отац је иначе био запослен у полицији и давно доселио у Београд. Прогурао га је један од најпознатијих предратних комуниста из Горње Јабланице, и послератни функционер Василије-Васо Смајевић, чију рођаку је Благојев отац оженио. Што се тиче тих Пауновића из Власине које помиње Мирац ја за њих не знам. Могуће да постоје јер ми је просто невероватно да је неко у стању да тако нешто измисли. Али питање је колико је Мирац то добро испитао, запамтио или повезао. Видим да је и он поменуо за Благоја да је из околине Медвеђе. Могуће да има ту нешто, да постоји неки огранак ове породице који је доселио у Власину.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #5 послато: Јун 24, 2015, 10:23:37 поподне »

 Мој отац чак зна и где му је кућа, а мој теча Богдановић је први комшија Пауновићима.

Могу ли знати коју славу славе Богдановићи?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #6 послато: Јун 24, 2015, 10:57:27 поподне »
Богдановићи или Шулевићи како их још зову су пореклом Јекнићи из Крње Јеле у Горњој Морачи. Славе св. Стевана.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Порекло фудбалског тренера Вељка Пауновића
« Одговор #7 послато: Јун 26, 2015, 07:59:05 пре подне »
Nije vezano za Paunovića, ali ima veze sa mladom reprezentacijom:
Nemanja Stevanović je u stvari od Lajakovića porijeklom iz Zagona-Bijeljina. Po porodičnom predanju Ace Stefanovića (koji je takođe iz Zagona) Lajakovići-Stevanovići iz Zagona Donjih su njegovi rođaci, što znači da bi Nemanja takođe mogao biti Dinaric South.