Аутор Тема: Породичне фотографије  (Прочитано 2801 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Породичне фотографије
« послато: Март 12, 2019, 03:53:20 пре подне »
Слика из 1984те (Отац Момчило, мајка Милунка, сестра Милица и ја)

Слика са студија (пародија), за столом "шеф" Жељко Швоња, Милош Тодоровски са повезом и ја , 1996... (није породица, али у Братислави је била...)
« Последња измена: Март 12, 2019, 04:01:02 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #1 послато: Март 12, 2021, 01:58:12 пре подне »

1979те, са мајком и оцем :)
« Последња измена: Март 12, 2021, 02:04:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #2 послато: Мај 19, 2021, 12:32:26 поподне »
Не знам да ли је баш одговарајућа тема овде али поставићу овде две слике и једно питање.

Прва слика је моја баба Савка, која је преминула 1986. Не знам када је слика настала. Видим да је црно-бели формат али ми то не говори много. Претпостављам да је то негде у периоду око 1980., али то је само претпоставка. Мени је слика занимљива јер је осликава свакодневницу српске сеоске жене у Босни. Значи не ради се о неком спефичном термину или прослави где су се жене боље облачиле, дотеривале и сл. него о уобичајном дану на селу и сходно томе је уобичајно и одевена.

https://ibb.co/sC1RjqF

Друга слика је мој ђед Милан, преминуо 1987.

https://ibb.co/5sgYSq4

На слици су видљиве неке медаље и пинови из времена ФНРЈ/СФРЈ, па ме занима да ли неко на форуму може да укратко објасни о каквим се значкама ради и за шта су додељиване. Исте су нажалост током времена изгубљене па имам само ову слику.

Захваљујем унапред.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #3 послато: Мај 19, 2021, 10:57:21 поподне »

Друга слика је мој ђед Милан, преминуо 1987.

https://ibb.co/5sgYSq4

На слици су видљиве неке медаље и пинови из времена ФНРЈ/СФРЈ, па ме занима да ли неко на форуму може да укратко објасни о каквим се значкама ради и за шта су додељиване. Исте су нажалост током времена изгубљене па имам само ову слику.

Слика није баш најјаснија али бих рекао да су ово обичне значке које су дијељене (и скупљане) до половине осамдесетих година. Израђиване су поводом разних јубилеја многих организација и установа. Седамдесетих година је било популарно да се носе на реверима па је деда изгледа пратио трендове :D
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #4 послато: Мај 20, 2021, 10:58:07 пре подне »
Била је и нека књижица наводно која је давана уз те значке уз тачан опис истих. Имао је наводно и некакав орден другог реда за борачке врлине али то је све немаром изгубљено.

Хвала за информације у сваком случају. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #5 послато: Мај 20, 2021, 11:59:15 пре подне »
Била је и нека књижица наводно која је давана уз те значке уз тачан опис истих. Имао је наводно и некакав орден другог реда за борачке врлине али то је све немаром изгубљено.

Хвала за информације у сваком случају. :)

Да, што рече Starovlah, то су све значке из тог времена. Ово везано за борачке врлине је могуће медаља. Занимљиво је у сваком случају и једно и друго. О тим значкама не знам да је ико писао, а била је распрострањена појава једно време у Југославији, могуће и даље. Сећам се да сам као дете многим значкама одсекао иглу, јер ми је кварила слику лица значке. ;D И данас су предмет интересовања колекционара.




На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #6 послато: Август 20, 2021, 12:24:39 пре подне »
Тата данас испред споменика Танаску Рајићу у Страгарима (плац нам је на пола пута од Крагујевца до Страгара, па смо отишли први пут тамо, и да видимо целу приградску линију, а и отац је имао жељу да види споменик Танаску Рајићу :) )
« Последња измена: Август 20, 2021, 12:27:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #7 послато: Август 20, 2021, 11:27:48 пре подне »
Тата данас испред споменика Танаску Рајићу у Страгарима (плац нам је на пола пута од Крагујевца до Страгара, па смо отишли први пут тамо, и да видимо целу приградску линију, а и отац је имао жељу да види споменик Танаску Рајићу :) )


Мораш слику другачије да поставиш. Препорука: postimg.cc



Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #8 послато: Август 07, 2023, 12:33:39 поподне »
https://ibb.co/PM76L76

На слици је моја баба Савка Малешевић. Слика је из прве половине 80-их. Приказује вероватно неки свечанији изглед за неку прославу или сл., што ценим по овој шареној хаљини и патикама(?), јер у то доба жене су углавном носиле у свакодневници сукње од грубог платна и опанке. То је било тако све до касних 90-их, а и данас је још увек код најстаријих становница села.

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #9 послато: Март 24, 2024, 02:31:37 поподне »
Како могу да поставим слику са мог рачунара?

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Породичне фотографије
« Одговор #10 послато: Март 24, 2024, 04:50:20 поподне »
Како могу да поставим слику са мог рачунара?

Треба да поставите слику са свог рачунара прво на неки од сајтова попут https://postimages.org, https://imgur.com/upload и сл. а онда интернет адресу слике (URL) уметнете у своју поруку на форуму, користећи команду "Уметните слику":