Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 465166 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1240 послато: Март 20, 2019, 02:41:45 поподне »
Ово је сјајна вест, 76 евра је прихватљива цена.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1241 послато: Април 01, 2019, 08:17:41 пре подне »
Хвала вам за чланак о I2 хаплогрупи на порталу.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1242 послато: Април 01, 2019, 11:33:47 поподне »
Приметио сам једну условно речено заједничку црту у предањима Милошевића из Премеће код Чачка и Андрића из Свињишта код Куршумлије, који припадају хаплогрупи I2a-L38>BY25359. Преци Милошевића су се, по предању забележеном код Мирослава Мојсиловића и Радована Маринковића, у Премећу доселили крајем 18. века "од Берана" док су се преци Андрића у Дријен у Метохијском Подгору (матица пре преласка у Свињиште) доселили из "црногорског Колашина", тј. из Мораче. С обзиром на овакав распоред и хаплогрупу којој припадају (централноевропско-алпска), да ли је сувише натегнуто претпоставити да они можда представљају остатак саског становништва из Брскова? Од 23 упоредива маркера, Андрић се од Милошевића разликује на 8 тако да сигурно нису ближе родовски повезани али би могли представљати заједничку миграцију на Балкан, са истог географског подручја (негде у подручју Алпа нпр.). Ово износим само као смелу претпоставку.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1243 послато: Април 02, 2019, 01:49:15 поподне »
Приметио сам једну условно речено заједничку црту у предањима Милошевића из Премеће код Чачка и Андрића из Свињишта код Куршумлије, који припадају хаплогрупи I2a-L38>BY25359. Преци Милошевића су се, по предању забележеном код Мирослава Мојсиловића и Радована Маринковића, у Премећу доселили крајем 18. века "од Берана" док су се преци Андрића у Дријен у Метохијском Подгору (матица пре преласка у Свињиште) доселили из "црногорског Колашина", тј. из Мораче. С обзиром на овакав распоред и хаплогрупу којој припадају (централноевропско-алпска), да ли је сувише натегнуто претпоставити да они можда представљају остатак саског становништва из Брскова? Од 23 упоредива маркера, Андрић се од Милошевића разликује на 8 тако да сигурно нису ближе родовски повезани али би могли представљати заједничку миграцију на Балкан, са истог географског подручја (негде у подручју Алпа нпр.). Ово износим само као смелу претпоставку.

Ради се о некој појединачној миграцији, е сад дали су баш Саси, можда:
https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=E&clade=Z17107
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже filipjako

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1244 послато: Април 15, 2019, 03:14:30 поподне »
Добар дан. Моје име је Филип Јаковљевић, имам 20 година и долазим из Шведске, гдје сам рођен и одрастао. Носиоц сам хаплогрупе I-P37 (I-PH908).

https://minfil.com/afa7s9c6n1/B468573_YDNA_DYS_Results_20190409_csv

Добио сам ДНК резултате прије неколико дана и разлог због којег сам то урадио је истраживање о мом поријеклу. Иначе, мој генерални циљ са тиме је прецизно истраживање даљег, географског поријекла, као и породичне историје (без "теорија завјере" 😉). Могу ли очекивати додатне информације на овом форуму о мојим резултатима или било шта друго што би могло бити корисно за мене? Ако не, који би био сљедећи корак за мене да сазнам више? Има ли, на примјер, било какве аустроугарске војне архиве у којој постоји могућност да сазнам више о мом најстаријем познатом претку, његовим прецима, о његовом боравишту и другим релевантним информацијама?

И не знам колико је сигурно истраживати искључиво на основу презимена (поготово патроними), но кад погледам податке о Јакићима, видим да у Старој Херцеговини има неких Јакића. Сада, ови Јакићи славе Ђурђевдан (као и један од Херцеговаца са којим имам сличне маркере, према коментару) и пошто су тих Јакићи наводно повезани са тестираним Вемићима (не знам колико је та тврдња тачна, да ли имате више информације о томе?), они би требали да буду носиоци I1 хаплогрупе... или?

Ово сам написао о свом поријеклу по оцу у упитнику када сам постао члан Порекла, ако је релевантна информација која може помоћи:

"Најстарији познати предак је Ђурађ Јакић (звани Ђуко), чије презиме је наше старо презиме и за кога се каже да је рођен око 1830. године. Сматра се да је у Равницама (село у општини Нови Град, Република Српска) дошао заједно са женом и дјецом са Баније под нејасним околностима, јер је тачан временски период (касније од 1860. године након рођења његовог сина Стевана) и разлог за њихово насељавање непознато. Презивали смо се Јакић најкасније до 1882. године (Шематизам Православне Митрополије и Архидијецезе Дабро-Босанске). Душан (рођен око 1890. године), Стеванов син, је највјероватније био тај који је преузео/први који је носио презиме Јаковљевић по очевој линији. То се претпоставља, осим по њихове године рођења заједно са годином објављивања шематизма, јер постоји документација коју је написао један од Душанових синова, Рајко, који потврђује да се Стеван изјаснио као Јакић (а не као Јаковљевић), док се Душаново име и презиме (Јаковљевић) налази на спомен-плочи са именима погинулих бораца НОВЈ и жртава фашизма током Другог свјетског рата на Козари. Није познато зашто је презиме промијењено од Јакића до Јаковљевића и није ми познато да смо икада мијењали славу. Име Јакић је и даље присутно у селу до данас, но само у смислу братства на неки начин, јер то је име по које су потомци Ђурада познати. У Равницама се налазе укупно три братстава које носе презиме Јаковљевић: Јакићи (на врх брда, Никољдан), Сламари (уз саму цесту, Тривундан) i Кентале (уз брдо код Ђенића и Пашића, Ђурђевдан). Познато је да ниједно братство није повезано са другим по крви. Међутим, према шематизму су Сламари једини од три братства који су изворни Јаковљевићи. О удаљеном поријеклу, прије Ђурђа који се наводно населио са Баније, било је честих (али без основа) спомињања да су Јакићи дошли у овај дио Балкана из Херцеговине или Црне Горе."

Нашао сам исто један списак на интернету о српских жртава на територији данашње Републике Хрватске између 1990. и 1998. године, гдје сам нашао једну жену под именом "Љубица Јакић" из Брњеушке код Глине. Списак вам је на овај линк:

http://www.veritas.org.rs/wp-content/uploads/2014/02/Oluja-direktne-zrtve-rev2014.pdf

Проблем који слиједи је да када истраживате о породицама које живе у Брњеушкој (Акта Кроација, Фејсбук, српска презимена у Банији итд.), нема Јакића. Има неких Јекића но сигуран сам да немају никакве везе са нашим Јаковљевићима-Јакићима. Нисам ни сигуран у Банијском теорију (иако је то породично предавање), осим ако је боравак у Банији био кратак за двије генерације или слично.

За заинтересоване, овдје доле имате линк са споменутим документом који је написао мој покојни прастриц, Рајко Јаковљевић. У документу је нацртано породично стабло и моја линија иде овако: Филип (ја)-Ненад-Војин-Душан-Стеван-Ђурађ.

https://minfil.com/98o1r9cbn2/Porodica_Jakovljevic-Jakic_pdf

Поздрав и све најбоље
Филип Јаковљевић

Ван мреже Срђан Б. Младеновић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1245 послато: Април 18, 2019, 11:00:46 пре подне »
Благодарим на исцрпном одговору. Поштовање! Свако добро од Господа!

Ван мреже anacorn

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1246 послато: Мај 12, 2019, 11:44:48 поподне »
Велики поздрав свима!

Молим вас за помоћ, не могу нигде ништа наћи о мојој хаплогрупи И2а1б3 ако неко нешто зна спреман сам да чујем о томе.

Хвала

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1247 послато: Мај 13, 2019, 12:26:10 пре подне »
Велики поздрав свима!

Молим вас за помоћ, не могу нигде ништа наћи о мојој хаплогрупи И2а1б3 ако неко нешто зна спреман сам да чујем о томе.

Хвала
https://www.poreklo.rs/2019/03/28/haplogrupa-i2/

Ван мреже anacorn

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1248 послато: Мај 13, 2019, 01:05:10 пре подне »
https://www.poreklo.rs/2019/03/28/haplogrupa-i2/

Хвала, али тамо ништа не пише конкретно о мојој хаплогрупи И2а1б3, чак шта више ни не помиње се!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1249 послато: Мај 13, 2019, 01:11:41 пре подне »
Хвала, али тамо ништа не пише конкретно о мојој хаплогрупи И2а1б3, чак шта више ни не помиње се!
То је "динарик",  најзаступљенија грана код нас...Ја сам исто добио ту ознаку кад сам се тестирао...али сачекај прво да ти се објави резултат
« Последња измена: Мај 13, 2019, 01:17:57 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже anacorn

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1250 послато: Мај 13, 2019, 01:18:05 пре подне »
То је "динарик",  најзаступљенија грана код нас...Ја сам исто добио ту ознаку кад сам се тестирао...али сачекај прво да ти се објави резултат

Хм, ово постаје већ занимљиво!
Како да сазнам моје право порекло и презиме и ко су ми били преци ако је икако могуће?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1251 послато: Мај 13, 2019, 01:20:48 пре подне »
Хм, ово постаје већ занимљиво!
Како да сазнам моје право порекло и ко су ми били преци?
Кад ти се објави резултат, онда иде и коментар уз сам резултат (карактеристични маркери ако их има, поклапање са другим тестиранима ако их има), па ће можда бити и јасније неке ствари...објави се и твој текст о пореклу које си навео и на основу тога се нађе нека паралела евентуално са неким већ тестиранима из те области, ко има исту славу, са ким имаш највеће поклапање у маркерима...Дефинитивно ће твоја грана да се саопшти и биће ти јасније, али ово ти је тема, конкретно за грану PH908 (динарик југ) којој можда и ти припадаш, пошто сам и ја добио исту ознаку, а припадам тој грани:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.0
« Последња измена: Мај 13, 2019, 01:26:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1252 послато: Мај 13, 2019, 01:26:04 пре подне »
Хвала, али тамо ништа не пише конкретно о мојој хаплогрупи И2а1б3, чак шта више ни не помиње се!
pise ti sve  :) To je grana I2 CTS10228

Ван мреже anacorn

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1253 послато: Мај 13, 2019, 01:27:54 пре подне »
Кад ти се објави резултат, онда иде и коментар уз сам резултат (карактеристични маркери ако их има, поклапање са другим тестиранима ако их има), па ће можда бити и јасније неке ствари...објави се и твој текст о пореклу које си навео и на основу тога се нађе нека паралела евентуално са неким већ тестиранима из те области, ко има исту славу, са ким имаш највеће поклапање у маркерима...Али ово ти је тема, конкретно за грану PH908 (динарик југ):
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.0

Јел су ово маркери и да ли то сме да се објављује јавно?



https://imgur.com/9QHR8WL

« Последња измена: Мај 13, 2019, 01:29:38 пре подне anacorn »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1254 послато: Мај 13, 2019, 01:31:09 пре подне »
Јел су ово маркери и да ли то сме да се објављује јавно?



https://imgur.com/9QHR8WL
Не :) маркери ће бити у табели, а резултат, тј, хаплогрупа са коментаром ће бити јавно...али сачекај док се не објави...

Ван мреже anacorn

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1255 послато: Мај 13, 2019, 01:33:28 пре подне »
Не :) маркери ће бити у табели, а резултат, тј, хаплогрупа са коментаром ће бити јавно...али сачекај док се не објави...

Па то је табела са неким ДИС-овима а горе пише "Преглед маркера" али не знам како се то чита!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1256 послато: Мај 13, 2019, 01:35:36 пре подне »
Па то је табела са неким ДИС-овима а горе пише "Преглед маркера" али не знам како се то чита!
То нико незна ко добије (ни ја нисам знао), али администратор зна, па ће да објасни кад буде објавио :)
« Последња измена: Мај 13, 2019, 01:37:15 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже anacorn

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1257 послато: Мај 13, 2019, 01:36:14 пре подне »
То нико незна ко добије (ни ја нисам знао), али администратор зна, па ће да објасни кад буде објавио :)

Сада је јасније, хвала!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1258 послато: Мај 13, 2019, 01:41:35 пре подне »
Сада је јасније, хвала!
Е кад буде резултат објављен, онда ћеш моћи да проучиш своју грану, која је већ обрађена у тексту о I2 хаплогрупи који си прелистао, и где је и твоја грана обрађена под тим називом , под којим ће и твој резултат бити објављен...(свакако припадаш најбројнијој грани код Срба)
« Последња измена: Мај 13, 2019, 01:47:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Рагавук

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1259 послато: Мај 22, 2019, 03:05:35 поподне »
Поштовање,
резултат моје ДНК анализе је I2 - Y3120. Али коментари по објављивању резултата ме сврставају у  I2-PH908>Y56203, даље се каже да припадам тарским Никшићима.
Не разумем генетику, колико год се трудио да на овом форуму научим нешто, па ме буни ово пребацивање у другу групу, подгрупу или... Можда се неке ствари подразумевају а мени то није познато?
Може ли макар кратко појашњење. Хвала.
Извињавам се ако овим питањем гушим тему.