Науке и научне дисциплине > Хералдика

Стијеповићи-Рисан-Хералдика

(1/5) > >>

Bokez:
Поштовани чланови групе,шта ми можете рећи више о грбу ове породице.
Стијеповићи су у Рисну у континуитету више од 400 година.

Друге двије верзије овога грба се спомињу у грбовнику код вон Росенфелда 1873.године

Amicus:

--- Цитат: Bokez  Мај 08, 2019, 08:39:37 поподне ---Поштовани чланови групе,шта ми можете рећи више о грбу ове породице.
Стијеповићи су у Рисну у континуитету више од 400 година.

--- Крај цитата ---

Одакле је овај грб?

Bokez:
 Из приватне колекције породице Рашковић у Риму.

Amicus:

--- Цитат: Bokez  Мај 08, 2019, 08:48:47 поподне --- Из приватне колекције породице Рашковић у Риму.
--- Крај цитата ---

Хвала.

То су значи ова два грба (овде се боље виде симболи на њима):



Рука са мачем или сабољом је карактеристичан симбол на племићким грбовима, како у приморским крајевима, тако и по унутрашњости. С тим да је овде она представљена у колориту типичном за подручје Приморја и Херцеговине.

Три златне људске главе или попрсја на плавом би могли би бити алузија на грб Далмације.

Могло би се нешто чак извући и од симбола на греди, односно превезу, али за сада бих то прескочио.

У сваком случају, лепо је видети сачувану ликовну представу грба, која по свему припада приморској хералдици 18. века.

Bokez:
Хвала на одговору. Имао бих још питања ?

1. Зашто ниси искоментарисао симболе на превезу ? Да не будеш претенциозан или ти недостаје нека информација коју можда знам.
2. Што се тиче три главе ја знам за предање о три брата : Стијепа,Вида и Милету од којих су Стијеповићи и Видовићи у Рисну а Милетићи у Леденицама па неки људи повезују с тим, мада предање не мора бити тачно уопште.
3. Не постоји шанса да је грб старији од 18. вијека?.. Ако ми можеш објаснити пошто сам аматер у хералдици.
4. Да ли постоји неки сличан грб са сличним концептом из других грбовника ?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију