Науке и научне дисциплине > Хералдика

Неискоришћена местна хералдичка традиција

<< < (2/36) > >>

Бакс:
Заиста мучна тема, и заиста осликава наше друштво. Мада, није све баш прецрно, мада је доста мрачно. Нису ми јасне те општине што скачу с коња на магарца, а тако лепу традицију имају. Могли би да се угледају на моју општину, општину Нова Црња. Наши функционери нису баш нешто интелигентни, у општини живе и Срби и Мађари, немамо хералдичку традицију, а и општина нам је настала у комунистичко доба. Човек би рекао, права мешавина за један чудовишни амблем с црвеном петокраком. Мађутим, људи су послушали стручњака (Грујић) који им је рекао како то треба да функционише. Знали су да се не разумеју у то, и препустили стручњаку да ради свој посао. Резултат је један одличан грб, који илуструје све оно што чини ову општину.



Шест пруга које се укрштају, што представља 6 међусобно повезаних села у овој општини; жито, које представља пољопривредну активност; и лав у горњем углу који представља Банат, регију у којој се општина налази.
Ништа простије, а и ништа лепше у исто време.
Надам се да ће се и друге општине угледати на моју, барем по овом питању. По осталим питањима, и не морају баш.  :D

Бакс:
Ево још једног фанкештајна. Оџаци, у Западној Бачкој.

Заборављени грб из 1880. год:


"Савремени" грб:

На сајту општине Оџаци овај грб чак има и црвену петокраку!

Amicus:
Општина Нова Црња је позитиван пример где је место без икакве хералдичке традиције добило прави грб. Нешто слично је и са Млађином Јасеницом, коју је такође радио Љ. Грујић, једнако квалитетно као и Нову Црњу.

Постоји још пар примера малих места на југу Србије која су имала довољно визионарске погледе да уреде своја места по овом питању.

Те грбове радио је Дамјан Илић, хералдичар из Ниша, додуше нисам сигуран да ли су сви прошли правну процедуру?

Што се тиче Оџака, ту је проблем што се остало на комунистичкој традицији, која је искрено опет нешто спрам ових демократских назови традиција. Није грб, али је бар лепо урађен амблем, но поред сачуваних хералдичких тековина, бесмислено је задржавати даље углавном превазиђене амблеме из времена социјализма.

Бакс:
Изгледа да је Бачка непресушан пример регије у којој се богата хералдичка традиција заборавља. Ево још два примера.

Бачки Јарак некад:


Бачки јарак данас:


Апатин је место које је у историји имало неколико различитих грбова, па стога ево и два примера некадашњих грбова овог места, од којих сам један нашао само у облику печата:


А ево и данашњег грба овог места, с тим што се негде он још увек јавља с петокраком на челу:


Amicus:
Бачки Јарак имаше баш леп грб, и онда ова наказа од грба, то је нешто сигурно нивијег датума?

Кад је у питању Апатин, он изгледа није имао грб од неких давнијих времена, код Штрела (1880) га рецимо уопште нема. Мало потражих о повести грба, па нађох следеће:

- да је прво грб Апатина добијен вероватно (а ја бих ту рекао да није) када и печат града приказан на настаријој ведути града, на ком је приказан Св. Јован Непомук, заштитник града, али и заштитник мостова, лађара и исповедне тајне, као и заштитник од поплава (што је Апатину сигурно било важно). Каже се да је убијен зато што није краљу одао исповест краљице, те је бачен са моста у Прагу.
- овај други грб Апатина је заправо приказ грба породице Фернбах од Апатина, који се под неким околностима изгледа приказивао и као грб самог Апатина, мада то треба проверити, да ли је икада правно био установљен као грб града

Биће да су Апатину први грб дали ипак комунисти.

Нема га ни код Лазовског у његовим Грбовима Југославије (1930-те).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију