Аутор Тема: Боја косе и очију  (Прочитано 38318 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Боја косе и очију
« послато: Фебруар 11, 2013, 03:06:15 поподне »
Из искуства знам да ће ова тема кад-тад доћи на дневни ред :)
Иако у суштини не играју велику улогу у генетичкој генеалогији, ова два појма се врло често спомињу у дискусијама о пореклу људи.

Ево једне новије карте која приказује распоред блондинизма у Европи.


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #1 послато: Фебруар 11, 2013, 06:28:07 поподне »
Маст косе и очийу не мора увѣк бити повезана. Негдѣ читах да найвише плавооких има у Ирской а найвише плавокосих у Литванийи. Мислим да свѣтлих очийу има примѣтно више него ли свѣтле косе. Тако йе и у Србийи, на Балкану, али и у земљах у близини Европе, рецимо на Блиском Истоку.
Мене прѣ свега занима койе старо становништво бѣше изворно носилац ових особина. Хаплоскупина И, Р1а, Р1б? А можда и Н? Или сви зайедно? То не могах нигдѣ наћи.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #2 послато: Фебруар 11, 2013, 07:23:43 поподне »
Кор нам је убацио јадац - генетика свакако утиче на боју косе и очију, али то чине неки други гени, а не Y-хромозом. Дакле, боју косе и очију не можемо тесно везати са хаплогрупама. Можемо само рећи да су светла коса или очи чешћи у неким хаплогрупама него у другим, исто тако као што су чешћи у неким земљама него у другим, али се све то не може објаснити припадношћу некој одређеној хаплогрупи или животом у одређеној земљи.
Оно што би имало смисла је да се у разним анализама боја косе и очију разматрају у комбинацији са припадношћу хаплогрупи, и знајући за неке Корове раније дискусије, претпостављам да је он мислио управо на то.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #3 послато: Фебруар 11, 2013, 08:30:15 поподне »
Кор нам је убацио јадац - генетика свакако утиче на боју косе и очију, али то чине неки други гени, а не Y-хромозом. Дакле, боју косе и очију не можемо тесно везати са хаплогрупама. Можемо само рећи да су светла коса или очи чешћи у неким хаплогрупама него у другим, исто тако као што су чешћи у неким земљама него у другим, али се све то не може објаснити припадношћу некој одређеној хаплогрупи или животом у одређеној земљи.
Оно што би имало смисла је да се у разним анализама боја косе и очију разматрају у комбинацији са припадношћу хаплогрупи, и знајући за неке Корове раније дискусије, претпостављам да је он мислио управо на то.

Познато ми йе да маст косе и очийу нѣйе везана за Y хромозом, него за бесполне. Я мишљах на порѣкло свѣтле косе и очийу, од койега старога становништва потиче.
Чини ми се да међу Србима, грубо, има око 30% свѣтлих очийу (плаве, свѣтло зелене, сиве) и найвише 10% свѣтлийе косе код одраслих (плаве, свѣтло смеђе, риђе).
« Последња измена: Фебруар 11, 2013, 08:34:04 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #4 послато: Фебруар 11, 2013, 08:47:25 поподне »
Као што сам већ рекао, ова тема ће кад-тад да се потегне на форуму па рекох, боље је да се на време оформи посебна грана за то како се на другим темама не би кварила дискусија.

На ово обично наседају новајлије у овој области.

Међутим, у овој области се долази до неочекиваних резултата и повећана концентрација светлокосих се јавља тамо где је не би очекивали (и обратно).  Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења. Прецизност оваквих карата не треба узимати здраво за готово али могу да укажу на неке трендове.
« Последња измена: Фебруар 11, 2013, 11:31:51 поподне Kor »

Đorđo

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #5 послато: Фебруар 11, 2013, 11:08:09 поподне »
Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења.
Ima dosta šiptara sa svetlom kosom, ljudi odavde bi se iznenadili

primer: Ilir Deda, politički analitičar
« Последња измена: Фебруар 11, 2013, 11:32:29 поподне Kor »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #6 послато: Фебруар 12, 2013, 08:04:24 поподне »
Као што сам већ рекао, ова тема ће кад-тад да се потегне на форуму па рекох, боље је да се на време оформи посебна грана за то како се на другим темама не би кварила дискусија.

На ово обично наседају новајлије у овој области.

Међутим, у овој области се долази до неочекиваних резултата и повећана концентрација светлокосих се јавља тамо где је не би очекивали (и обратно).  Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења. Прецизност оваквих карата не треба узимати здраво за готово али могу да укажу на неке трендове.

И я некада давно прочитах нешто везано за Малисоре и их плаву косу, али се не сѣћам гдѣ. Но, моя искуства са Албанцима ми не говоре да йе у њих ишта више плаве косе него у Срба. У войсци их имаше са мном много, али се не сѣћам нешто плавих Арнауть. Уз то знам више Албанаца - Малисоръ из Црне Горе, али нико од њих не бѣше плав. Али, пар пута видѣх у Србийи по некога Шиптара плавушана - радника на градилишти.

Мислим да су йедино мѣродавна испитивања учестаности свѣтле косе и очийу. А од њих нађох само ово:

http://s1.zetaboards.com/anthroscape/topic/4659289/1/

http://s1.zetaboards.com/anthroscape/topic/4581457/1/

И нийедно не каже да тога има више у Албанаца него у Срба. Напротив.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #7 послато: Фебруар 12, 2013, 08:25:02 поподне »
Не ваља веровати изворима на Интернету. Ето, ја сам за горњу карту прочитао да је "резултат недавних истраживања" а онда приметих Конову карту која је заправо послужила за израду оне прве:

Рач је о 1939.


А ово је Кробер из 1948:



Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #8 послато: Август 09, 2013, 05:17:12 поподне »
https://fcserver.nvnet.org/~ryans/FOV1-0004A022/FOV1-00050562/GenBluEyeColr-Eiberg.pdf

''Blue eye color in humans may be caused by a perfectly associated founder mutation in a regulatory element located within the HERC2 gene inhibiting OCA2 expression'' - Eiberg H, Troelsen J, Nielsen M, Mikkelsen A, Mengel-From J, Kjaer KW, Hansen L., Hum Genet. 2008;123:177-187. PubMed ID:18172690

Conclusion

In conclusion, we have identified a conserved regulatory element within intron 86 of the HERC2 gene that is perfectly associated with the brown/blue eye color in studied individuals from Denmark, Turkey and Jordan. This element had an inhibitory efect on the OCA2 promoter activity in cell cultures, and the blue and the brown alleles were shown to bind non-identical subsets of nuclear extracts. In total, all these data strongly support a model where the blue eye color in humans is caused by homozygosity of the rs12913832*G allele.

Dr Eiberg: In human beings, brown eyes are the default and blue occurs only when that default is turned off. Eiberg says when the first blue-eyed mutation occurred, the person who carried it would have had brown eyes. But as time proceeded, a man and a woman who each carried that one blue-eyed gene mutation mated and produced the world's first blue-eyed baby. Eiberg suspects that would have been a huge surprise to them. "If the child was the only one to have blue eye color and everyone else has brown, it could have been very interesting," he told...

***Inheritance of blue-eye color is determined by THE PRINCIPLE OF RECESSIVE. It is necessary that both parents - FATHER AND MOTHER - carry the appropriate mutation genes! It does not apply the cumulative principle or the principle of addition.

The researchers' hypothesis about the place of origin of mutations related to the Balkans, the Middle East and north-west coast of the Black Sea - in the Neolithic periods about 6.000 - 10.000 years ago.

Blue eyes are very common in countries near the mutation epicenter, which the researchers have pinpointed to be somewhere in the Balkans or near the Black Sea.

***The high frequency of blue-eyed individuals in the Scandinavia and Baltic areas indicates a positive selection for this phenotype (Cavalli-Sforza et al. 1994; Myant et al. 1997). Several theories has been suggested to explain the evolutionary selection for pigmentation traits which include UV expositor causing skin cancer, vitamin D deficiency and also sexual selection has been mentioned. Natural selection as suggested here makes it difficult to calculate the age of the mutation.

***Racist theories about the origin of the color of eyes, hair and skin often limited/prevents people from logically consistent and linked to the fact...

Λεωνίδας

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #9 послато: Август 09, 2013, 05:29:37 поподне »
БОЈА КОЖЕ
Keith C. Cheng, M.D., Ph.D.
Chief, Division of Experimental Pathology
Distinguished Professor of Pathology, Biochemistry & Molecular Biology, and Pharmacology
Co-Founding Co-Director of the Penn State IBIOS Bioinformatics and Genomics graduate program (with Cooduvalli Shashikant)
Director, Zebrafish Functional Genomics and Imaging Core
Curator, Zebrafish Atlas

Cheng KC, Canfield VA. The role of SLC24A5 in skin color. Invest Dermatol 16:836-838, 2006
http://www.pennstatehershey.org/c/document_library/get_file?uuid=44b329fd-9f95-4049-abf6-aee190f4b8ce&groupId=101483
http://www.stewartsynopsis.com/European%20Skin%20Turned%20Pale%20Only%20Recently.htm
http://galsatia.files.wordpress.com/2007/04/blanche_paleur.pdf
Λεωνίδας

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #10 послато: Децембар 16, 2013, 06:34:52 поподне »
Чак и у Русији је 1/2 људи са тамнијом косом и очима.

Не бих рекао. Знам много Русъ, а виђах их йош више, йер беях у Русийи. Обраћах пажњу на маст косе а нарочито очийу, али сѣћам се само йеднога са тамнима очима, од неколико десетина, сви остали бѣху плавооки. Наравно, я говорим о Русах, а не о припадницих других народностий из Русийе.
Што се косе тиче, не знам нийеднога Руса са црном косом, углавном су смеђи, свѣтлийе или тамнийе, мада има и плавокосих. А на улицах плавокосих има колико хоћеш, али су рецимо риђи врло рѣтки, мада видѣх двойе-тройе и таквих.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #11 послато: Децембар 16, 2013, 09:48:45 поподне »
Цитат
А на улицах плавокосих има колико хоћеш, али су рецимо риђи врло рѣтки, мада видѣх двойе-тройе и таквих.

Прочитах на Еупедији да је риђа коса последица мутације у оквиру R1b хаплогрупе.
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #12 послато: Децембар 17, 2013, 10:13:14 пре подне »
Прочитах на Еупедији да је риђа коса последица мутације у оквиру R1b хаплогрупе.

То ми има логике, црвенокосих има највише баш тамо гдје Р1б достиже највише проценте.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #13 послато: Децембар 17, 2013, 10:18:48 пре подне »
За аутосомалну ДНК постоји база слична y searchu по имену Gedmatch. Тамо постоји један калкулатор који је заснован што на конкретним резултатима гена, што на досада анализираним особама, који на основу ваших аутосомалних резултата процјењује боју очију. Ја сам добио неку прилично свијетлу зелену боју. Ја имам зелено-смеђе очи, нису овако свијетло као на слици, али генерално боју су потрефили.

Овако то изгледа
http://ww2.gedmatch.com:8006/autosomal/eye_color_pred2.php?kit_num=fe9013&xsubmit=Predict+Color

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #14 послато: Јануар 27, 2014, 06:18:08 пре подне »
Откривен најстарији човек са плавим очима:

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/437709/Otkriven-najstariji-covek-sa-plavim-ocima

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #15 послато: Јануар 27, 2014, 10:35:56 пре подне »
Иста тема на адреси

http://phys.org/news/2014-01-spanish-hunter-gatherer-blue-eyes-dark.html#nwlt

La Braña 1, name used to baptize a 7,000 years old individual from the Mesolithic Period, whose remains were recovered at La Braña-Arintero site in Valdelugueros (León, Spain) had blue eyes and dark skin. These details are the result of a study conducted by Carles Lalueza-Fox, researcher from the Spanish National Research Council (CSIC), in collaboration with the Centre for GeoGenetics (Denmark). La Braña 1 represents the first recovered genome of an European hunter-gatherer. The research is published in Nature.

La Braña 1, the name used to baptize a 7,000-year-old individual from the Mesolithic Period, had blue eyes and dark skin.


The skeleton of La Braña 1, as it was discovered in 2006.


Frontal view of the La Braña 1 skull

Λεωνίδας

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #16 послато: Јануар 27, 2014, 11:30:54 пре подне »
Најинтересантнија ствар за овај налаз је да је поменути припадао хаплогрупи C-V20 што је заиста шок, јер нико није очекивао присуство хаплогрупе C на европском тлу у тако давној историји. Иако је хаплогрупа C карактеристична за Далеки Исток и Аустралију, изгледа да је једна њена грана прилично давно дошла у Европу. Иначе и раније су припаднике ове гране хаплогрупе C налазили само у Европи.

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #17 послато: Јануар 27, 2014, 12:52:19 поподне »
То ми има логике, црвенокосих има највише баш тамо гдје Р1б достиже највише проценте.

Ја имам жуто-зелене очи и риђ сам, а припадам И2а хаплогрупи. Мој отац је такође риђ, мада су његови родитељи били изразито тамнопути. Наводно да је очев прадјед по мајци био риђ.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #18 послато: Јануар 27, 2014, 08:46:19 поподне »
Ја имам жуто-зелене очи и риђ сам, а припадам И2а хаплогрупи. Мој отац је такође риђ, мада су његови родитељи били изразито тамнопути. Наводно да је очев прадјед по мајци био риђ.

Маст косе и очийу има са мушком лозом пойединца исто толико везе колико и са женском лозе његове уйне - никакве.
Ко не мисли тако, нека се само сѣти да жене немайу Ы хромозом али опет имайу маст косе  и очийу, као и мушкарци.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

robert w.

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #19 послато: Јануар 29, 2014, 04:01:04 поподне »

Đorđo

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #20 послато: Јануар 29, 2014, 06:10:47 поподне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #21 послато: Мај 11, 2014, 11:35:37 пре подне »
The Serbs are darker in pigmentation than either the Slovenes or the Croatians; 45 % of eyes are pure brown, as against 20 % which are pure or nearly pure light.

Over 55 % have black or dark brown hair, while light browns and blonds come to less than 10 %. The beards are, of course, often lighter than the head hair. The skin is brunet-white or light-brown in at least a third of the total.

It is unlikely that the prevalence of brunet pigmentation among the Serbs came from a Slavic source, and as we shall presently see, the high incidence of dark eyes can hardly be called Dinaric. By elimination we must suppose that the Serbs, in their sojourn in northern Macedonia accumulated a strong brunet tendency.

Извор:

http://www.theapricity.com/snpa/chapter-XII12.htm

Мислим да Срби нису тамнији у односу на остале Јужне Словене само зато што су асимиловали становништво северне Македоније. Срби су живели и на простору данашње Србије, затим Црне Горе, али и некадашњег Захумља, где су такође могли доћи у контакт са старим становништвом Балкана.

 

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #22 послато: Јун 12, 2014, 02:25:08 поподне »
Ја имам плаву косу зелене очи.
Отац плава коса кестенасте очи.
Ђед као ја.
Моји синови плави, један плаве очи а други кестенасте.
Такође стричеви и тетке.

Иначе сам И1.

По иностранству ме доста људи мијеша са Русима што због говора што због изгледа, посебно кад сам са ђецом неђе у шетњу  :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #23 послато: Јун 12, 2014, 04:04:24 поподне »
Замарате с е са глупостима :)
Ја лично знам неколико случајева где су родитељи тамне комплексије док су деца потпуно светла. Људи на Балкану су мешавина староседелаца и Словена, тако да је логично да је било много мешања и да гени могу доћи до изражаја после већег броја генерација. Да чи сте икада видели два брата од којих је један плав а други црн? )))

Бај д веј, пре само 7000 година, плава боја очију и косе није ни постојала.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #24 послато: Јун 12, 2014, 04:26:37 поподне »
Замарате с е са глупостима :)
Ја лично знам неколико случајева где су родитељи тамне комплексије док су деца потпуно светла. Људи на Балкану су мешавина староседелаца и Словена, тако да је логично да је било много мешања и да гени могу доћи до изражаја после већег броја генерација. Да чи сте икада видели два брата од којих је један плав а други црн? )))

Бај д веј, пре само 7000 година, плава боја очију и косе није ни постојала.

Нисам ја започео тему. ;)

А и није све тако црно-бело. Било је на Балкану светлих људи и пре појаве Словена. Није "блондизам" резервисан за њих.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #25 послато: Јун 12, 2014, 06:12:59 поподне »
Бај д веј, пре само 7000 година, плава боја очију и косе није ни постојала.

Не бих рекао.
Лик из Луксембурга, чия йе старост процѣњена на око 7-8000 година има 52% вѣроватноће за плаве очи. Што значи да йе он имао и врѣдности СНПов на свойих хромозомах за плаве очи, чак иако их нѣйе имао, а койе због надмоћи генъ за тамне очи можда нѣсу дошле до изражая.

Узмите на примѣр мене, я имам тамне, смеђе очи, али ми йе више од пола СНПова за плаве очи, йер ми мати има такве. Већина су код мене двѣ различите врѣдности, од койих йе надмоћния она за тамне.

AC at: rs4778241 - High Melanin. Adds yellow, amber, or brown. Some darkening. Contributes Amber, Brown.
CC at: rs3794604 - Blocks some melanin. Often gives light colored eyes.
CC at: rs9782955 - Blocks some melanin. Often gives light colored eyes.
TC at: rs3947367 - Contrasting sphincter around pupil.
TC at: rs1129038 - Adds Yellow.
AA at: rs8033448 - Med Brown on Sphincter
TG at: rs8036572 - Amber Sphincter
GG at: rs12906280 - Gray ring around outer edge
TC at: rs3935591 - Heavy melanin on Anterior Epithelium. Brown.
CC at: rs7403602 - High density on Anterior Stroma. Blocks melanin. Blocks blue. Gives lighter colors.
AG at: rs7174027 - Adds Yellow.
TC at: rs2240203 - Large amounts of melanin on Anterior Epithelium. Deep Brown.
AG at: rs7495174 - Adds melanin. Adds yellow, amber, or brown. Some darkening. Contributes to brown.
CC at: rs4779685 - Flecks (Nevi).
TT at: rs35405 - Inhibit weak amber gradient
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #26 послато: Јун 12, 2014, 09:17:45 поподне »
Не бих рекао.
Лик из Луксембурга, чия йе старост процѣњена на око 7-8000 година има 52% вѣроватноће за плаве очи. Што значи да йе он имао и врѣдности СНПов на свойих хромозомах за плаве очи, чак иако их нѣйе имао, а койе због надмоћи генъ за тамне очи можда нѣсу дошле до изражая.

Узмите на примѣр мене, я имам тамне, смеђе очи, али ми йе више од пола СНПова за плаве очи, йер ми мати има такве. Већина су код мене двѣ различите врѣдности, од койих йе надмоћния она за тамне.

AC at: rs4778241 - High Melanin. Adds yellow, amber, or brown. Some darkening. Contributes Amber, Brown.
CC at: rs3794604 - Blocks some melanin. Often gives light colored eyes.
CC at: rs9782955 - Blocks some melanin. Often gives light colored eyes.
TC at: rs3947367 - Contrasting sphincter around pupil.
TC at: rs1129038 - Adds Yellow.
AA at: rs8033448 - Med Brown on Sphincter
TG at: rs8036572 - Amber Sphincter
GG at: rs12906280 - Gray ring around outer edge
TC at: rs3935591 - Heavy melanin on Anterior Epithelium. Brown.
CC at: rs7403602 - High density on Anterior Stroma. Blocks melanin. Blocks blue. Gives lighter colors.
AG at: rs7174027 - Adds Yellow.
TC at: rs2240203 - Large amounts of melanin on Anterior Epithelium. Deep Brown.
AG at: rs7495174 - Adds melanin. Adds yellow, amber, or brown. Some darkening. Contributes to brown.
CC at: rs4779685 - Flecks (Nevi).
TT at: rs35405 - Inhibit weak amber gradient

Рекао или не рекао, научна је претпоставка да је први носилац светле боје косе и очију живео негде у појасу између Црног мора и Балтика у опсегу 7-9 хиљада година уназад. Видели смо да је онај C1 ловац-сакупљач из Шпаније чија је старост (ако се не варам) неких 6200 година имао плаве очи. Као прво, био је шок да је у Европи живео C1 а онда још и шок да је био плавоок )))

А то што говориш за свој случај, то је нормално. Доминантнији је ген за тамну боју очију пошто је у питању старија и стабилнија структура од оне код светлооких особа. И лепо је да си навео пример своје плавооке мајке чији је отац носилац хаплогрупе E1b. Ја то упорно говорим да је код нас дошло до мешања "домаћих" и "Словена", тако да у једној генерацији деца могу бити тамнооки, док су у следећој светлооки. Али опет, говорим, већа је вероватноћа за тамнооке али то зависи од оба родитеља и њиховог генетичког наслеђа. Код нас постоји један добар проценат светлокосих/плавооких носилаца хаплогрупе E1b.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #27 послато: Октобар 02, 2014, 09:17:34 поподне »
Према GEDmatch прорачуну, ово би требала бити боја мојих очију. Стварност је другачија.  ;D



« Последња измена: Јануар 02, 2015, 10:31:46 пре подне админ »
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #28 послато: Јануар 11, 2015, 01:29:04 поподне »
1. Словени 2. Германи 3. Келти 4. Римљани (средњи век)



Дунавске Словене византиски писци описују као високе и јаке људе. Сам цар Маврикије чудио се једном приликом величини њихових телеса и развијености удова. Прокопије вели за њих, да им је боја косе била риђа. То потврђују и неки арапски писци, који Словене уопште приказују као румене и са русом косом.




Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #29 послато: Јануар 11, 2015, 03:12:46 поподне »
http://www.eupedia.com/genetics/origins_of_red_hair.shtml





Славени и риђа коса?  ;D Пишурија
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #30 послато: Јануар 11, 2015, 03:41:18 поподне »
Чим их историјски извори тако памте, није пишурија. Eupedia је често "пишурија". :)




Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #31 послато: Јануар 11, 2015, 04:51:01 поподне »
Чим их историјски извори тако памте, није пишурија. Eupedia је често "пишурија". :)

Има и оних који су писали да су од славенског рода и Готи и Гети и Фини и Нормани и Дачани и Меланхлени...Неки су се заклињали и у Псоглавце. Ако су видели нешто не значи да знају шта су видели. Није забрањено Славенима да имају риђу косу, али то није одлика Славена. Данас постоје методе много поузданије него што је ''одокативно шацовање'' појединца који први пут види и чује за неке народе.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #32 послато: Јануар 11, 2015, 05:07:24 поподне »
Риђа коса настаје када се помешају неке расе које су изворно светлокосе (Нордиди) са расама које су црнокосе (Медитеранци, Динарци). То се нпр. десило у западној Европи и зато је тамо највећи проценат риђих људи.

Претпостављам да се сличан процес дoгодио и код Словена (близина Црног Мора, Карпати, итд...).

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #33 послато: Јануар 11, 2015, 05:46:00 поподне »
Риђа коса настаје када се помешају неке расе које су изворно светлокосе (Нордиди) са расама које су црнокосе (Медитеранци, Динарци). То се нпр. десило у западној Европи и зато је тамо највећи проценат риђих људи.

Претпостављам да се сличан процес дoгодио и код Словена (близина Црног Мора, Карпати, итд...).

А можда је тамо риђокосих највише због високог постотка R1b хаплогрупе. У чланку ти лепо пише да чак и према древној ДНК нађеној међу мумијама Тарим басена, риђу су косу имали R1b мумије, док R1a није имала риђокосих. Такође је приметан пад броја риђокосих међу I и R1a хаплогрупом која чини славенско језгро.
Неко племе из Скитије или средње Европе, које је имало потребну мутацију, се временом уклопио у Славене и пренео нешто риђе косе. Боже мој.
Изгледа да су и Неандерталци имали ген за риђу косу која се могла пренети и на нас. Да ли за Неандерталце важи причица о мешању Нордида и Медитеранаца?
Твоја тврдња да су Славени били риђи се заснива на претпоставци да је на њиховој територији дошло до мешања Нордида и Медитеранаца. Теоретски је могућа, али разноврсна генетичка истраживања показују да се у пракси изгледа није десила у значајнијој мери. Из неког разлога, потребна мутација је најзаступљенија код носилаца R1b хаплогрупе, а од старих народа то су Келти.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #34 послато: Јануар 11, 2015, 06:00:00 поподне »
Иако риђокосих има највише на западу Европе, у крајевима где доминира R1b, не знам да ли се ова особина може везати за одређену хаплогрупу. R1b постоји у Турској и на Кавказу, а тамо нема пуно риђокосих.

Мени се и даље чини да је ово резултат специфилчне мешавине више расних типова. У тим крајевима су се измешали Bell Beaker Динарци, који су свакако били под утицајем Borreby типа (Кромањонац) и Нордиди. Тако је настао такозвани Келтик-Нордид тип. Управо код њих је највише заступљена риђа коса.

http://www.theapricity.com/snpa/rg-keltic.htm


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #35 послато: Јануар 11, 2015, 07:00:04 поподне »
Да је појава риђе косе условљена искључиво мешањем северњака и јужњака, онда би њена распрострањеност била равномернија. Зашто нпр. нема риђих код мешања светлокосих Руса и црнокосих Монгола (тачније тамо где нема R1b)? Очигледно је та мутација најприсутнија код свих R1b носилаца, а на западу Европе је најизраженија због смањеног броја осталих хаплогрупа, али и веће присутности мтДНК Н8с и Н15. Ове ''женске'''су суштински везане за мушкарце R1b.
Икавац

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #36 послато: Јануар 12, 2015, 09:06:49 пре подне »
Дунавске Словене византиски писци описују као високе и јаке људе. Сам цар Маврикије чудио се једном приликом величини њихових телеса и развијености удова. Прокопије вели за њих, да им је боја косе била риђа. То потврђују и неки арапски писци, који Словене уопште приказују као румене и са русом косом.

Има ту мало и перспективе аутора. Византинцима, већином тамније комплексије, сигурно су и смеђокоси Словени изгледали као риђи. Знате онај црвенкасти одсјај смеђе косе на сунцу... Има код нас пуно такве боје косе. Кад сам био млађи, и мени су коса и брада имале тај црвенкасти сјај, али то се не може назвати риђошћу. Мислим да су за Словене типичне боје смеђа и блонд.   
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #37 послато: Јануар 18, 2015, 11:50:04 пре подне »
Има ту мало и перспективе аутора. Византинцима, већином тамније комплексије, сигурно су и смеђокоси Словени изгледали као риђи. Знате онај црвенкасти одсјај смеђе косе на сунцу... Има код нас пуно такве боје косе. Кад сам био млађи, и мени су коса и брада имале тај црвенкасти сјај, али то се не може назвати риђошћу. Мислим да су за Словене типичне боје смеђа и блонд.

Слажем се. Заправо, антички Грци па и Римљани, нису описивали боју косе на начин на који ми то данас чинимо. Грци су користили израз ξανθός (ксантос) који се данас дословце преводи као ''златно плав'' или ''блонд''. Међутим, у стварности овај опис је важио за све нијансе од ''сјајне плавокосе'' па до ''пламенориђе'' боје. Славени су сигурно били плавокоси, светлосмеђи до плаво-риђи (тзв. јагода-плава боја косе), а забуну су створили преводиоци неспретним преводом :) Нисам у потпуности сигуран, али за ватренориђу косу постојао је и израз Πύρρα (пира).
Икавац

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #38 послато: Јануар 09, 2017, 06:27:16 поподне »


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #39 послато: Јануар 09, 2017, 06:27:42 поподне »
Сви људи имају браон очи иако се чини да су некима плаве. Текст на енглеском језику:

Have blue eyes? Turns out they’re actually brown!

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #40 послато: Јануар 09, 2017, 06:45:42 поподне »

Mojim roditeljima je na neku foru dva puta uspjelo da dobiju plavooko (i plavokoso) dijete, iako oni imaju braon oči i kosu :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #41 послато: Јануар 09, 2017, 09:51:42 поподне »
Mojim roditeljima je na neku foru dva puta uspjelo da dobiju plavooko (i plavokoso) dijete, iako oni imaju braon oči i kosu :)

Дај им да попуне лото листић, јер са таквим способностима сигурно добијају седмицу.  :P

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #42 послато: Јануар 10, 2017, 10:30:37 пре подне »
Дај им да попуне лото листић, јер са таквим способностима сигурно добијају седмицу.  :P
Хаха, пробаћу да их наговорим :)
Али шалу на страну, такви случајеви уопште нису ријетки код Срба генерално.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #43 послато: Јануар 10, 2017, 01:34:10 поподне »
Mojim roditeljima je na neku foru dva puta uspjelo da dobiju plavooko (i plavokoso) dijete, iako oni imaju braon oči i kosu :)

Boja kose se mijenja, što stariji to tamnija kosa, zimi tamnija, ljeti svijetlija, jedino što duže drži svijetlu boju je brada a još više brkovi, znači moguće je da su ti roditelji bili plave kose a sada kafene !

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #44 послато: Јануар 10, 2017, 02:11:34 поподне »
Boja kose se mijenja, što stariji to tamnija kosa, zimi tamnija, ljeti svijetlija, jedino što duže drži svijetlu boju je brada a još više brkovi, znači moguće je da su ti roditelji bili plave kose a sada kafene !
Нису, увијек су били смеђокоси. Али и на очевој и мајчиној страни плава коса и очи су веома чести, тако да највјероватније да и они носе те свијетле гене који су "прескочили" њих и које су пренијели мени и сестри. Старији брат је повукао пигментацију на њих.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #45 послато: Јануар 10, 2017, 02:17:09 поподне »
Boja kose se mijenja, što stariji to tamnija kosa, zimi tamnija, ljeti svijetlija, jedino što duže drži svijetlu boju je brada a još više brkovi, znači moguće je da su ti roditelji bili plave kose a sada kafene !
Наш син је рођен са смеђом косом, која је прешла у црвену, тј. риђу као код неког Ирца да би после постао плав. Сад полако постаје смеђ :). Очи су му биле плаве у почетку, а сад постају баш зелене, као трава.
Да бих избегао пошалице, мали личи на мене, с тим што сам ја тамно смеђ, онако класично за наше крајеве, а боја очију скоро црна :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #46 послато: Јануар 10, 2017, 02:38:17 поподне »


Интересантно. Код мене у породици је испоштовано ово "правило" донекле, тј. испоставило се да је ген за плаве очи рецесиван. Мада, по овоме су шансе 50-50 када се укрсте браон и плаве очи.

Очев отац - светло браон
Очева мајка - плаве
Отац - светло браон

Мајчин отац - плаве
Мајчина мајка - светло браон
Мајка - тамно браон

Отац - светло браон
Мајка - тамно браон
Ја - браон

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #47 послато: Јануар 10, 2017, 02:55:11 поподне »
Код мене је случај да сам рођен са плавим очима, али је касније то преузела смеђа, слично је било и са косом, која је од изразито плаве варирала у светлосмеђу (додуше, неке женске очи кажу да сам ја ипак плав?).

Што се тиче генезе, ево како изгледа у мом случају:

деда (плаво)   ->
                                ->  отац (плаво)
баба (зелено) ->
                                                             -> ја (смеђе)
деда (смеђе)   ->
                                -> мајка (смеђе)
баба (смеђе)   ->



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #48 послато: Јануар 10, 2017, 03:00:39 поподне »
Ја сам плавих очију а  косе црне, прошаране помало бјелином.

Очев отац-коса смеђа, очи смеђе
Очева мајка-коса црна, очи плаве

Мајчин отац-коса црна, очи смеђе
Мајчина мајка-коса смеђа, очи плаве

Отац-коса црна, очи смеђе
Мајка-коса црна, очи смеђе

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #49 послато: Јануар 10, 2017, 03:18:29 поподне »
Наш син је рођен са смеђом косом, која је прешла у црвену, тј. риђу као код неког Ирца да би после постао плав. Сад полако постаје смеђ :). Очи су му биле плаве у почетку, а сад постају баш зелене, као трава.
Да бих избегао пошалице, мали личи на мене, с тим што сам ја тамно смеђ, онако класично за наше крајеве, а боја очију скоро црна :)

Mene se čini da se većina ili da kažem puno evropljana rađa plavim, često i otvoreno plavim očima.

A boja se mijenja, kod nekog brže a kod nekog sporije, do posle godinu dana kada dobijaju definitivnu boju.
Kod mene lično djeca su imala tamno plavu boju, skoro da je bila crna boja koliko je bila tamna, jedino kada je prostorija bila dobro osvijetljena videlo se da nijesu crne no tamno plave, tako da je njima bilo obrnuto, umjesto da oči pridržu plavu boju ili potamne kako dijete raste ono su sve postajale otvorenije, dok im nije ostala otvoreno plava boja, kao meni.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #50 послато: Јануар 10, 2017, 03:35:04 поподне »
Велика већина деце док доје има светле очи.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #51 послато: Јануар 10, 2017, 05:36:34 поподне »
У мојој породици, и са очеве, и са мајчине стране, сви имају црну косу и браон очи. То сам наследио и ја (од рођења). Интересанто је да су моји брат и сестра рођени са изразито светлом (плавом) косом и браон очима. Њима је коса током пубертета потамнела до практично црне нијансе. Драго ми је да у мојој породице не хара "болест" звана мушка ћелавост;D За сада се добро држим што се тога тиче, једина је мана то што сви почнемо рано да сéдимо. Моја коса је видно проседа, као код неког педесетогодишњака, а тек сам у средњим тридесетим.  ;D Мада, приметио сам да жене воле тај проседи "Џорџ Клуни" стајл.  ;)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #52 послато: Јануар 10, 2017, 08:42:27 поподне »
Пример близанаца који скоро да не могу бити различитији:

<a href="https://www.youtube.com/v/JIUK2KSbvvI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JIUK2KSbvvI</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #53 послато: Јануар 10, 2017, 09:06:40 поподне »
"болест" звана мушка ћелавост

Па, немојмо се вређати овде  :D
У мојој мушкој лози ћелавост је наследна особина. Иначе, то је учестала особина мушкараца беле расе и нема ту ничег "болесног".
У ЦГ ћелавост није ретка појава. И Карлтон Кун у књизи "Расе Европе" наводи:
"Baldness, either partial or involving the whole crown of the head, is quite common."
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #54 послато: Јануар 10, 2017, 09:32:52 поподне »
Мала занимљивост- свијетла боја косе уопште не представља адаптацију на околину са мање сунчеве свјетлости, као што се често мисли, јер је коса састављена од мртвих ћелија и самим тим нема никакву улогу у апсорбовању сунчеве свјетлости и производње витамина Д. Ова чињеница је антрополозима позната већ деценијама. Многи Абориџини и старосједиоци Меланезије имају плаву косу, упркос животу у тропским/субтропским предјелима.

Риђа коса настаје када се помешају неке расе које су изворно светлокосе (Нордиди) са расама које су црнокосе (Медитеранци, Динарци). То се нпр. десило у западној Европи и зато је тамо највећи проценат риђих људи.

Претпостављам да се сличан процес дoгодио и код Словена (близина Црног Мора, Карпати, итд...).
То ми има логике, црвенокосих има највише баш тамо гдје Р1б достиже највише проценте.

Риђа коса (или било која одлика риђости- изразито свијетла или румена кожа, пјеге, итд.) нити је повезана са Р1б хаплогрупом, нити настаје мијешањем свјетлокосих и тамнокосих типова, јер је у питању једна потпуно другачија врста пигмента.
Риђост је одлика старосједилаца Европе, тј. кромањонског типа. То су антрополози (попут Куна) давно примијетили, а недавно је добијена и генетска потврда. Најстарији налаз риђе косе је онај код ловца-сакупљача из Гојета у Белгији: https://genetiker.wordpress.com/2016/05/05/phenotype-snps-from-ice-age-europe/ . Процјењује се да је живио прије 25.000 година. Такође су многи од њих (узорци из Мотале нпр.) имали гене за дјелимичну риђост.
Беспотребно је рећи да је и дан данас риђост најприсутнија у крајевима Европе гдје палеолитски типови преовладавају. Тако Ирска има највиши проценат риђости због веома високе заступљености кромањонског типа, а не због Р1б хаплогрупе. Што се наших простора тиче, ЦГ по Куновим подацима има највиши степен риђости (укључујући пјегавост и сличне особине) ван сјеверозападне Европе.
Ово наравно не значи да су палеолитски Европљани сви били риђокоси (јер риђост се не односи само на косу), већ су већином били тамнокоси, са црвенкастим примјесама у коси и честом пјегавошћу коже.
By means of this study it is possible to reconstruct with some probability the living appearance of the Upper Palaeolithic men. [.......] the hair was brown and wavy, frequently rufous, of medium abundance on beard and body; the eyes light-mixed blue. The skin was typically inclined to freckling, and very fair.
(C.S. Coon, The Races of Europe, chapter X, section 2)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #55 послато: Јануар 11, 2017, 12:01:37 пре подне »
Па, немојмо се вређати овде  :D
У мојој мушкој лози ћелавост је наследна особина. Иначе, то је учестала особина мушкараца беле расе и нема ту ничег "болесног".
У ЦГ ћелавост није ретка појава. И Карлтон Кун у књизи "Расе Европе" наводи:
"Baldness, either partial or involving the whole crown of the head, is quite common."

Још мало безазленог, несвађалачког хумора на ту тему (слика доле).  ;D

Нараво да поштујем људе са мањком косе на глави. Мој најбољи друг је један од тих, а ко зна, можда и ја оћелавим у наредним годинама (то се никад не зна код мушкараца - неко раније неко касније).  ;D






Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #56 послато: Јануар 11, 2017, 12:20:12 пре подне »
Па, немојмо се вређати овде  :D
У мојој мушкој лози ћелавост је наследна особина. Иначе, то је учестала особина мушкараца беле расе и нема ту ничег "болесног".
У ЦГ ћелавост није ретка појава. И Карлтон Кун у књизи "Расе Европе" наводи:
"Baldness, either partial or involving the whole crown of the head, is quite common."
Чуо сам да се ћелавост (генетика) насљеђује са мајчине стране.
Нијесам провјерио тај податак..
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #57 послато: Јануар 11, 2017, 10:17:50 пре подне »
Чуо сам да се ћелавост (генетика) насљеђује са мајчине стране.
Нијесам провјерио тај податак..
У мојој породици (и братству генерално) ћелавост се преноси са оца на сина. на сву срећу не удара баш тако рано :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #58 послато: Јануар 11, 2017, 10:55:53 пре подне »
У мојој породици (и братству генерално) ћелавост се преноси са оца на сина. на сву срећу не удара баш тако рано :)
И у мојој породици важи правило да готово нема ћелавости, у нешто познијем животном добу појављују се већи залисци на чеоном делу. А то што сам јако рано поседео, од 17-18-те сам већ почео да добијам прве ретке седе на залисцима, а са 30 сам већ увелико био просед, наследио сам по мајчиној ујчевини.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #59 послато: Јануар 11, 2017, 11:06:15 пре подне »
Чуо сам да се ћелавост (генетика) насљеђује са мајчине стране.
Нијесам провјерио тај податак..

И ја сам тако нешто негде прочитао.
Међутим, мушкарци из фамилије моје мајке су баш изразито космати људи, док је добар део очеве фамилије ћелав, нарочито моја грана. Залисци се почињу повећавати већ крајем тинејџерског доба, да би током 30-их то већ постала видна ћелавост. И тако напредује док не оголи сасвим. Остане онај венац са стране и позади...

Угледни примерак: Петар Божовић
(не само ћелом, већ и ликом подсећа на моје)
 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #60 послато: Јануар 11, 2017, 11:07:10 пре подне »
У мојој породици (и братству генерално) ћелавост се преноси са оца на сина.

Исто и код нас.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #61 послато: Јануар 11, 2017, 02:40:26 поподне »
Исто и код нас.

И код нас. ;D Деду сам упамтио таквог, отац и стриц су такави, кажу да је и прадеда био такав, и ја ћу вероватно бити у проћелав кроз неко време, али не пада ми то толико тешко. Деда је био такав да је на понос бити на њега, а за мене кажу да је његова преслика, тако да ништа не жалим. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #62 послато: Јануар 11, 2017, 10:39:55 поподне »
И у мојој породици важи правило да готово нема ћелавости, у нешто познијем животном добу појављују се већи залисци на чеоном делу. А то што сам јако рано поседео, од 17-18-те сам већ почео да добијам прве ретке седе на залисцима, а са 30 сам већ увелико био просед, наследио сам по мајчиној ујчевини.

Код мене исти случај што се тиче ране изразите проседости (без појаве ћелавости), једина је разлика што сам то наследио од очеве стране фамилије.  Могуће решење проблема: фарбање косе. ;D

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #63 послато: Јануар 11, 2017, 10:47:09 поподне »
Код мене исти случај што се тиче ране изразите проседости (без појаве ћелавости), једина је разлика што сам то наследио од очеве стране фамилије.  Могуће решење проблема: фарбање косе. ;D

Или фарбање браде :)

Ето, мени је пре петнаестак годиница оседела само брада, коса је остала и даље тамна, и дуга, и густа :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #64 послато: Јануар 11, 2017, 10:59:46 поподне »
Или фарбање браде :)

Ето, мени је пре петнаестак годиница оседела само брада, коса је остала и даље тамна, и дуга, и густа :)

 :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #65 послато: Јануар 11, 2017, 11:44:20 поподне »
Хетерохромија - урођени недостатак: разнобојност очних дужица (код исте особе).












Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #66 послато: Март 23, 2017, 05:27:23 поподне »
У мојој породици (и братству генерално) ћелавост се преноси са оца на сина. на сву срећу не удара баш тако рано :)

Један текст везан за тему ћелавости (на енглеском језику). :)
извор: blog.23andme.com
Линк:
The role of genetics in male-pattern baldness

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #67 послато: Март 23, 2017, 08:34:26 поподне »
Један текст везан за тему ћелавости (на енглеском језику). :)
извор: blog.23andme.com
Линк:
The role of genetics in male-pattern baldness

Одличан проналазак Sergio! Одмах сам отишао проверит СНПове са Family Finder резултата и видим има смисла.  ;)

Ево и табеле са СНПовима.
http://www.nature.com/articles/ncomms14694/tables/1

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #68 послато: Април 30, 2017, 09:24:00 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/WhtjBct9FJE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/WhtjBct9FJE</a>

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #69 послато: Мај 10, 2017, 12:30:02 поподне »
Pешавање проблема ћелавости.

“Nadamo se da ćemo u budućnosti uspeti bezbedno da prenesemo gene neophodne za formiranje folikula kose, kako bi rešili ovaj kozmetički problem“

Цео текст:

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=05&dd=09&nav_id=1258578

симо

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #70 послато: Мај 10, 2017, 12:42:19 поподне »
Pешавање проблема ћелавости.

“Nadamo se da ćemo u budućnosti uspeti bezbedno da prenesemo gene neophodne za formiranje folikula kose, kako bi rešili ovaj kozmetički problem“

Цео текст:

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=05&dd=09&nav_id=1258578

Не бих се ја ту баш пуно играо са генима. Нарасте ти коса, отпадне ти уво... ;)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #71 послато: Мај 10, 2017, 12:52:29 поподне »
Не бих се ја ту баш пуно играо са генима. Нарасте ти коса, отпадне ти уво... ;)

:D  :D  :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #72 послато: Мај 15, 2017, 11:42:17 пре подне »
Зашто неки црнокоси мушкарци имају црвену браду?
Линк:
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-so-many-guys-have-ginger-beards/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #73 послато: Мај 15, 2017, 11:48:38 пре подне »
Зашто неки црнокоси мушкарци имају црвену браду?
Линк:
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-so-many-guys-have-ginger-beards/

Сетих се да је и Кун код наших људи приметио да је брада често доста светлија од косе. Помињу се управо ти риђи тонови.

(Срби)
The Serbs are darker in pigmentation than either the Slovenes or the Croatians; 45 per cent of eyes are pure brown (Martin #2-4), as against 20 per cent which are pure or nearly pure light. Over 55 per cent have black or dark brown hair, while light browns and blonds come to less than 10 per cent. The beards are, of course, often lighter than the head hair. The skin is brunet-white or light-brown in at least a third of the total. It is unlikely that the prevalence of brunet pigmentation among the Serbs came from a Slavic source, and as we shall presently see, the high incidence of dark eyes can hardly be called Dinaric. By elimination we must suppose that the Serbs, in their sojourn in northern Macedonia. accumulated a strong brunet tendency.

(Црногорци)
The Montenegrins are prevailingly dark brown in head hair color; in Old Montenegro some 45 per cent of adult males belong to this class, while 20 per cent are medium brown, and 26 per cent auburn, or brown with a perceptible reddish tinge. The tribesmen of Brda and the northern border are somewhat darker, and show less rufosity. The beards are much lighter than the head hair; among Old Montenegrins 43 per cent are reddish brown, and 8 per cent contain a pure red element; only 17 per cent are dark brown. In Brda golden-brown beards are extremely common, as frequent as 39 per cent; in the northern border tribes, 24 per cent. The rufosity of the Montenegrins, and their tendency to golden blondism, is not only extreme, but is particularly unusual for this part of Europe. It will be recalled that the Serbians, traditionally close relatives of the Montenegrins, are much darker haired, and that the Slavs in general, when blond, favor the ash-blond side of the scale, being almost entirely deficient in rufosity.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #74 послато: Мај 27, 2017, 05:23:03 поподне »
Проценат црвенокосих у Европи:



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #75 послато: Јун 10, 2017, 05:16:40 поподне »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #76 послато: Јун 10, 2017, 05:28:08 поподне »
Ја у доњем делу браде имам понеку риђу длаку.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #77 послато: Јун 10, 2017, 05:44:00 поподне »
Не обраћах пажњу раније, али примјећујем однедавно да је у Љубињу масу плавооких. Чак има доста особа тамније комплексије а са изразито плавим очима.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #78 послато: Септембар 17, 2017, 05:42:19 поподне »
Далтонизам и генетско наслеђивање:

<a href="https://www.youtube.com/v/iNRQB5309yo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iNRQB5309yo</a>

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #79 послато: Септембар 17, 2017, 06:25:17 поподне »
Те мапе пигментације су више пута на разним форумима потврђене као неопуздане и произвољне.
Бар оно што је сигурно би било да су најсветлији Европљани: Скандинавци+ Финци и Естонци. За за западне Норвежане кажу да знају често бити и риђави, ал не верујем да то  важи и за Данце и Швеђане. Е сад ко је најтамнији не знам. Ако гледамо државе Португал и Малта ми некако увек прве падају на памет.
« Последња измена: Септембар 17, 2017, 06:28:46 поподне LLL »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #80 послато: Септембар 17, 2017, 11:08:49 поподне »
Ћелавост данас није никакав проблем, имате београдску клинику Hair Center, користи се ФУЕ метода - фоликули се узимају са затиљка и директно пресађују на мјесто које оскудијева длакама. Донорска регија се увијек обнавља, тако да се један третман може поновити и више пута, уколико је озбиљнији случај или уколико нисте задовољни густином. Дакле, чак би и неки екстремни случај попут Мустафе Надаревића могао имати косу као Конан Варварин, само што би он морао најмање 5 пута долазити на третмане. :D

https://www.youtube.com/v/4eYHEb7hpmE

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #81 послато: Септембар 18, 2017, 12:09:58 пре подне »
Далтонизам и генетско наслеђивање:

<a href="https://www.youtube.com/v/iNRQB5309yo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iNRQB5309yo</a>g

Кaд je peч o дaлтoнизму, нaшao caм ce пpoзвaним. :) Пpe мнoгo гoдинa збoг "дeлимичнoг дaлтoнизмa нa цpвeну бojу" oдбиjeн caм зa вojну aкaдeмиjу, a кacниje ниcaм мoгao дa пoлaжeм зa Ц кaтeгopиjу... Зaтo caм дocтa читao o тoмe и нaшao дa ce дaлтoнизaм нacлeђуje oд уjaкa!!! Jeдaн oд двojицe мojиx уjaкa je зaиcтa биo дaлтoниcтa, a и jeдaн oд двojицe мojиx cecтpићa je иcтo дaлтoниcтa... Oтaц ниje и cин ниje. Зaнимљивa гeнeтикa.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #82 послато: Септембар 24, 2017, 11:28:37 пре подне »
Далтонизам и генетско наслеђивање:

<a href="https://www.youtube.com/v/iNRQB5309yo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iNRQB5309yo</a>


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #83 послато: Фебруар 26, 2018, 09:37:14 пре подне »
Pigmentation of ancient Southeastern Europeans, Posted on February 24, 2018 by Genetiker

https://genetiker.wordpress.com/2018/02/24/pigmentation-of-ancient-southeastern-europeans/
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #84 послато: Фебруар 26, 2018, 10:00:41 пре подне »
Pigmentation of ancient Southeastern Europeans, Posted on February 24, 2018 by Genetiker

https://genetiker.wordpress.com/2018/02/24/pigmentation-of-ancient-southeastern-europeans/

Вpлo зaнимљивo...

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #85 послато: Септембар 16, 2019, 11:52:54 пре подне »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #86 послато: Октобар 01, 2020, 02:33:16 поподне »
Карта просечне боје косе у БиХ израђена по узорцима школских слика завршних разреда основних школа, град по град, место по место. Није профи, али надам се да је добивени резултат занимљив и да може служити за грубо схватање стања ствари и упоредбу.

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #87 послато: Октобар 01, 2020, 02:48:48 поподне »
Сложићемо се прво да су овакве мапе веома неоуздане. Али упада у очи да је најтамнија коса баш тамо где има највише "словенске" Y-ДНК. Читава Херцеговина, Средња и Источна Босна.  :D