Аутор Тема: Тестирање родова из Источне Србије  (Прочитано 12590 пута)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Тестирање родова из Источне Србије
« послато: Новембар 24, 2018, 03:28:42 поподне »
Нисам нашао другу прикладну тему за ово кратко питање. Брзо само убацио "Браничево", тј "Тимочка Крајина" у претрагу наше ДНК базе и видео са има оскудних 20, тј 16 унетих/тестираних.

С обзиром да је то мој родни крај, занимало би ме какви су планови у том смеру? Може ли се очекивати нека иницијатива за тестирања источне Србије? То је мало пасивнији крај, али би било веома интересантно видети те резултате, а још више за нас одатле - наћи нека поклапања.


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #1 послато: Новембар 24, 2018, 09:21:20 поподне »
Златане, отворио сам нову тему пошто смо већ у пар наврата спомињали да је Источна Србија област у којој је до сада показано најмање интересовање за тестирање. Било би занимљиво видети генетску структуру староседелачког српског страновиштва из Браничева и Тимочке Крајне, али за организовану акцију тестирања је пре свега потребно обезбедити финансије. Тренутно су у току акције тестирања Косоваца, Срба из Румуније, као и Мијака и Брсјака из Македоније. Источна Србија би свакако требала да буде приоритет у наредном периоду, али још увек ништа конкретно није у плану.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #2 послато: Новембар 25, 2018, 03:05:32 поподне »
Не знам колико су у другим деловима земље људи упознати уопште с постојањем таквих тестова на генетско пра-порекло, али пар особа из мог места са којима сам потегао причу о днк анализи су на почетку мислили да сумњам у жену тј. сумњам да су деца моја.

На крају је обично људима обично интересантно и неки би чак и желели да ураде, али им је много да дају 6к, односно 12к динара на тестирање. Други би опет дали и новац за то, али их мрзи да иду у Београд, тј путују скоро 4 сата у оба  правца.

А требаће по мом мишљењу времена да шире масе младих постану свесне да такви тестови днк постоје. Зато би нека иницијатива нашег сајта, наравно уз обезбиђивање средстава била добродошла.

Ја сам нпр могу да убедим две, три особе на тестирање,  али мало је то за неке анализе.

Него, када о томе говоримо, ви који сте већ радили тестирања у другом областима.. о којој суми новца говоримо?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #3 послато: Новембар 25, 2018, 10:52:00 поподне »
На крају је обично људима обично интересантно и неки би чак и желели да ураде, али им је много да дају 6к, односно 12к динара на тестирање. Други би опет дали и новац за то, али их мрзи да иду у Београд, тј путују скоро 4 сата у оба  правца.

Тестирање за чланове Порекла кошта 6500 динара. Притом, сваки члан може да предложи три кандидата годишње за које важи иста цена. 12000 динара плаћају једино они који самостално оду у лабораторију.

Узорци се могу послати поштом, тако да ни тај изговор не стоји. Ко стварно жели да се тестира, то и уради.

Него, када о томе говоримо, ви који сте већ радили тестирања у другом областима.. о којој суми новца говоримо?

Када се раде планска истраживања број тестираних је ретко када мањи од 200, и у таквим случајевима лабораторија даје попуст од 6000 динара. Дакле, потребно је обезбедити барем 1.200.000 динара за једно такво истраживање. Наравно, може се радити и мање истраживање, али тада се не може добити било каква меродавна статистика.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #4 послато: Новембар 26, 2018, 12:44:02 пре подне »
Не знам колико су у другим деловима земље људи упознати уопште с постојањем таквих тестова на генетско пра-порекло, али пар особа из мог места са којима сам потегао причу о днк анализи су на почетку мислили да сумњам у жену тј. сумњам да су деца моја.
Људи су упознати уколико их интересује...А пошто интернета има у свим деловима земље, ствар је само у томе што није свуда исто интересовање за ово. Предњаче динарски крајеви, док је на последњем месту по броју тестираних, а вероватно и по интересовању, управо источна Србија...То је тренутно генетичка "црна рупа" Србије, нажалост
« Последња измена: Новембар 26, 2018, 12:48:00 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #5 послато: Новембар 26, 2018, 01:13:30 пре подне »
...али пар особа из мог места са којима сам потегао причу о днк анализи су на почетку мислили да сумњам у жену тј. сумњам да су деца моја.
Ово на бруталан начин показује колико људи уопште и не размишљају о томе, нити их занима, али још су прешли на виши ниво незаинтересованости, па чак не прихватају могућност ни да се неко други интересује за порекло  ;D Али пошто је то било, како кажеш, само на почетку, онда значи да си проширио мало ову мисију, макар за толико да не мисле да тестирање служи само за оно што они мисле...И то је довољно за почетак, макар на позитивну нулу да се пређе из минуса :)
« Последња измена: Новембар 26, 2018, 01:18:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #6 послато: Новембар 26, 2018, 06:38:28 поподне »
Супер, иако немам никакве везе са Србима из Србије, мене рецимо баш интересује генетика људи које Цвијић наводи као Тимочко-Браничевско становништво на мапи.
А и аутосомално ме занима где стоје у односу на остале Србе, ал то је већ друга тема :)


Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #7 послато: Новембар 26, 2018, 06:39:12 поподне »
Златане, отворио сам нову тему пошто смо већ у пар наврата спомињали да је Источна Србија област у којој је до сада показано најмање интересовање за тестирање. Било би занимљиво видети генетску структуру староседелачког српског страновиштва из Браничева и Тимочке Крајне, али за организовану акцију тестирања је пре свега потребно обезбедити финансије. Тренутно су у току акције тестирања Косоваца, Срба из Румуније, као и Мијака и Брсјака из Македоније. Источна Србија би свакако требала да буде приоритет у наредном периоду, али још увек ништа конкретно није у плану.
баш тужно :)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #8 послато: Јануар 18, 2019, 01:55:08 поподне »
После Ристића из Бистрице, Петковдан (Петровац на Млави), веома сам срећан да ћемо ускоро имати још један резултат из петровачке општине.

Реч је о Станисављевићу, Никољдан - Шетоње (Петровац на Млави).
Огранак Станисављевић припада данас најраспростањенијем роду Вучковића у нашем месту. По претку Вучку, рођеном 1789. године.

Поручени тест је Y-Alpha-Beta код компаније YSEQ - по савету од Милоша.

Највећи знак питања ми је зашто Љубомир Јовановић у својим радовима (Млава, Хомоље, Звижд) 1899. -1902. године када је истраживао и пописао родове нашег села, није поменуо род Вучковића и место одакле су дошли. Ради се, заиста, и веома познатом разгранатом роду у нашем месту...

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #9 послато: Јануар 23, 2019, 09:30:23 пре подне »
За тестирање сам пријавио Д. Стојановића, Никољдан, Шетоње (Петровац на Млави).
Припада роду Мишића, који су се прама истраживањима Љубомира Јовановића у првој половини 18. века доселили из Старе Србије.

Укратко сам поменуо ово у теми "Неготинска Крајина".
Узорак би требао стићи у ДНК центар почетком следеће недеље.
« Последња измена: Јануар 23, 2019, 09:32:03 пре подне Златан »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #10 послато: Фебруар 25, 2019, 12:20:01 поподне »
Првих 15 алфа маркера од Станисављевића, код YSEQ.

STR Haplotype:
DYS19 13
DYS385 16-18
DYS388 12
DYS389I 13
DYS389II 30
DYS390 25
DYS391 10
DYS392 11
DYS393 13
DYS426 11
DYS437 14
DYS438 10
DYS439 11
DYS447 26
Y-GATA-H4 12
YCAII 19-21

Када буду пристигли и осталих 15, послаће пријаву да га уврстите у табелу СДНКП...

Немам коментар. Тестирани ми је рођак по женској линији (очева мајка је из те куће). А у маркерима горе, само једнa разлика са мном на GATAH4. Свестан сам да је 15 маркера веома мало, али по свему судећи реч је о сродству. Тестирани зна своје претке 9 генерација уназад, последњи, Гаврило је рођен око 1740. године. До те генерације нема никаквих предања о сродству с нашим родом, што говори да је сродство још старије, вероватно из 17. века.

симо

  • Гост
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #11 послато: Фебруар 25, 2019, 01:44:08 поподне »
А у маркерима горе, само једнa разлика са мном на GATAH4.

Нема ове разлике. Вриједност на H4 код Yseq треба умањивати за један да би се изједначио са FTDNA стандардом.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #12 послато: Март 21, 2019, 03:02:59 поподне »
Драго ми је да ћемо ускоро имати још једног тестираног из мог места преко београдског ДНК центра.

Реч је о Милисављевићу, Шетоње (Петравац на Млави) - Св. Никола.
Узорак би требао бити послат до средине следеће недеље.

Зна своје претке шест генерације уназад, али му није познато даље порекло.
Старије презиме из 19. века је Маленовић, али свој род није могао да нађе у поменутим истраживањима Љубомира Јовановића.

Пошто смо до сада тројица из Шетоња тестираних испали истог рода (Катуњана и Риђана), желим да кажем да Милисављевић нема никакво предање о било каквом ближем и даљем пореклу са већ тестираним из Шетоња Стевићем, Станисављевићем и Стојановићем.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #13 послато: Март 23, 2019, 09:23:57 поподне »
Нисам нашао другу прикладну тему за ово кратко питање. Брзо само убацио "Браничево", тј "Тимочка Крајина" у претрагу наше ДНК базе и видео са има оскудних 20, тј 16 унетих/тестираних.
Направио сам пресек за области Тимочка Крајина и Браничево заједно, с обзиром да је узорак превише мали да се ради појединачно.
Иако и овај узорак није велики, ипак даје неку грубу слику области која има око 700,000 становника.
Од 43 тестирана у нашој бази, за ове потребе, узео сам 41 тестираног, што даје праг од око 2,5% по тестираном. Златановим залагањем имамо више тестираних из Шетоња и околине. Ипак, ради репрезентативности узео сам 1 уместо 3 из Шетоња који су E > E-Z19851. Исто бих урадио и да сам ја, камо среће, тестирао несродне родове из свог села, за које се испостави да припадају истој грани одређене хаплогрупе.
Дакле ево резултата:
E    22.0%
I1    7.3%
I2    31.7%
J1    2.4%
J2    17.1%
Q    2.4%
R1a    9.8%
R1b    4.9%
T    2.4%
Међу тестиранима има најмање 5 а највише 9 оних који су влашког порекла.
Може ли неко од упућенијих да прокоменарише разлике у односу на српски просек?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #14 послато: Март 23, 2019, 10:16:06 поподне »
Направио сам пресек за области Тимочка Крајина и Браничево заједно, с обзиром да је узорак превише мали да се ради појединачно.
Иако и овај узорак није велики, ипак даје неку грубу слику области која има око 700,000 становника.
Од 43 тестирана у нашој бази, за ове потребе, узео сам 41 тестираног, што даје праг од око 2,5% по тестираном. Златановим залагањем имамо више тестираних из Шетоња и околине. Ипак, ради репрезентативности узео сам 1 уместо 3 из Шетоња који су E > E-Z19851. Исто бих урадио и да сам ја, камо среће, тестирао несродне родове из свог села, за које се испостави да припадају истој грани одређене хаплогрупе.
Дакле ево резултата:
E    22.0%
I1    7.3%
I2    31.7%
J1    2.4%
J2    17.1%
Q    2.4%
R1a    9.8%
R1b    4.9%
T    2.4%
Међу тестиранима има најмање 5 а највише 9 оних који су влашког порекла.
Може ли неко од упућенијих да прокоменарише разлике у односу на српски просек?
Ако би се узели у обзир и два резултата која нису узета због сродности (иако нема предања) онда би се Е попео на 25,26% , а И2 би спао на испод 30%...Изгледа да су у источној Србији уједначене Е и I2, а R1a испод просека...Ако би ово било валидно на већем броју тестираних, изненађује ме проценат I1 (обзиром да се ради о осточној Србији), a J2 је доста високо...Немам представу какви би проценти били на 200 тестираних...Који су резултати код Влаха?
« Последња измена: Март 23, 2019, 10:23:27 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #15 послато: Март 23, 2019, 10:25:50 поподне »
У сваком случају, све похвале и за Златана, па нека овај пресек буде почетак (без обзира што је мали узорак да би се опште стање сагледало) и да се пробуди и источна Србија, да не буде више "генетска црна рупа" Србије :)
« Последња измена: Март 23, 2019, 10:27:59 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #16 послато: Март 24, 2019, 01:29:46 пре подне »
Хвала Душане. Биће сигурно још тестираних из нашег региона.

Садашња бројка је заиста скромна за било какву дубљу анализу. Ипак, с обзиром какво је оскудно стање са бројем тестираних, може бити само боље.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #17 послато: Март 24, 2019, 01:35:17 пре подне »
Хвала Душане. Биће сигурно још тестираних из нашег региона.

Садашња бројка је заиста скромна за било какву дубљу анализу. Ипак, с обзиром какво је оскудно стање са бројем тестираних, може бити само боље.
Држим палчеве! Генерално, у источној Србији је слабије интересовање, а и за Светски ДНК дан 2019., видећемо "пресек", колико је тестираних из источне Србије на том слободном узорку...Занимљиво је да међу тестиранима из источне Србије, има управо оних пореклом из динарских крајева, тј. досељеника у задњих 200 година, па они "ваде" просек (да ми се чини да је највеће интересовање код оних који и немају предање о пореклу, али као да "динарци интуитивно" и поред мањка предања, имају веће интересовање од осталих комшија) ...Али, свакако биће само боље! :) И ово је помак!
« Последња измена: Март 24, 2019, 01:42:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #18 послато: Март 24, 2019, 07:53:31 пре подне »
Направио сам пресек за области Тимочка Крајина и Браничево заједно, с обзиром да је узорак превише мали да се ради појединачно.
Иако и овај узорак није велики, ипак даје неку грубу слику области која има око 700,000 становника.
Од 43 тестирана у нашој бази, за ове потребе, узео сам 41 тестираног, што даје праг од око 2,5% по тестираном. Златановим залагањем имамо више тестираних из Шетоња и околине. Ипак, ради репрезентативности узео сам 1 уместо 3 из Шетоња који су E > E-Z19851. Исто бих урадио и да сам ја, камо среће, тестирао несродне родове из свог села, за које се испостави да припадају истој грани одређене хаплогрупе.
Дакле ево резултата:
E    22.0%
I1    7.3%
I2    31.7%
J1    2.4%
J2    17.1%
Q    2.4%
R1a    9.8%
R1b    4.9%
T    2.4%
Међу тестиранима има најмање 5 а највише 9 оних који су влашког порекла.
Може ли неко од упућенијих да прокоменарише разлике у односу на српски просек?

За Ј2 претпостављам да се већином ради о Ј2а-М410? Иако је мали узорак, занимљив је њен повишен проценат у односу на српски (нарочито динарски) просек. Повишен проценат Ј2а имају и Румуни а та хаплогрупа је код њих и врло разноврсна, што мислим да је случај и са источном Србијом. То не мора бити само због присуства Влаха већ и до стариначког становништва тог краја. Требало би упоредити румунске и источносрбијанске подгране Ј2а и њихове проценте, видети колико се поклапају.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирање родова из Источне Србије
« Одговор #19 послато: Март 24, 2019, 08:28:36 пре подне »
Станисављевић је поручио Gamma - панел код Yseq. Резултати ће бити за 10так дана.
А до јуна ће бити и његов Delta - панел.

Циљ нам је овде да видимо дали је ово сродство уопште из времена "великог покрета" тј. 18. века, када је велики део предака данашњих мештана досељен - или још раније, с обзиром да сам на неким маркерима ближи Пејановићу и Божовићу, него ли Станисављевићу и Стојановићу који су из мог места.

Увек ми је било занимљиво да су у истраживањима за наше место ови родови поменути одвојено, тј Мишићи (Стојановић и Станисављевић - из Старе Србије) и Цолићи (Стевић Златан - из Неготинске Крајине)

---

За следеће из мог места ћу циљано већ бирати кандидате без крсне славе Никољдан.