Аутор Тема: Порекло презимена на -ин  (Прочитано 28080 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #20 послато: Новембар 13, 2017, 06:24:37 поподне »
На ово сам наишао читајући Балканске псиохолошке типове од Јована Цвијића,исти текст се може наћи у књизи Балканско полуострво и јужнословенске земље.Можда управо овај текст објашњава смисао давања презимена Бугарин,или макар пружа једно од додатних теорија о настанку овакве врсте презимена у Срба.

Бугари доњодунавске плоче и маричког слива постали су тада правом рајом, која је живела само на чифлуцима под сталним надзором турских бегова и под најмучнијом економском стегом и моралним притиском. Име Бугарин је изгубило национални смисао и употребљавало се само као означење за целу ову масу подјармљених земљорадника. С овим значењем, као што смо већ рекли,ово се име распрострло и изван доњодунавске плоче и маричког слива, у крајеве с овим, тако суровим економским уређењем, све до неких централних области старе српске државе. И не само да се они на које се ово име тако примењивало,
без обзира на њихову народност, нису могли противити, већ су сматрали за корисно да приме ово назвање, по коме су сматрани за безазлене људе, за нижи друштвени ред, на који су њихови господари гледали са потцењивањем.За време турске управе су сви балкански народи употребљавали реч„бугарин" да би њоме означили човека простог, сировог, из нижег, работничког,
слоја. Ово су јој значење најпре дали Грци и Турци. Изгледа, да су га по средишном делу Балканског Полуострва распрострли Срби муслимани из Босне и новопазарског санџака којих је било врло много у администрацији. Бугарски облик блгар, блгарин заменили су српским бугар, буТарин, увек у значењу „раја“. У областима централнога типа овај српски облик бугарин постао је
означењем за све што је просто, духовно или материјално. За сиромашно,просто становништво, које нема ничега, каже се, да су „осли Бугара", прави Бугари. За обичан, прост, сељачки посао се каже „бугарска рабоШа". Македонци веле „причати као Бугари", то јест невешто, као сељаци. У јужној Македонији, у Куфалову код Солуна, чуо сам израз „избугара ce" кад се говори о уквареном житу које није добро за семе, а израз „ПобуГари се" кад се хоће да каже да се једна ствар квари и хаба. „БуТарка" је врста најпростије пшенице.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #21 послато: Јануар 23, 2018, 03:58:25 поподне »
Зна ли неко можда како су настала презимена као што су Бугарин и Татарин?

Претпостављам да Бугарин води порекло од назива за особу која је пореклом из Бугарске? Слично као што је презиме Бошњак настало од назива за особу пореклом из Босне. Док је ово Татарин прилично ретко и постоји могућност да води порекло од назива за претече данашњих поштара. Или је пак и овде реч о особи чије презиме има везе са географским пореклом?



Мислим да би било од користи да се објасни поријекло и значење презимена "Бошњак", с обзиром на то да је дошло до злоупотребе и отимачине тог имена, како би оно постало национална одредница за једну групу људи која је окупљена на вјерској и политичкој основи.
Као допринос том разматрању, треба рећи да се ради  о носиоцима тог презимена који су припадници све три конфесије. Неки од њих потичу са подручја која нису Босна (Висока Крајина, Подриње, Славонија,...итд) , док су други из  подручја која припадају Босни (долина Лашве, околина Сарајева).
Оно што је уочљиво, да је на турском језику тешко изговорити придјев "босанац", па су га они преименовали у "бошњак", као што су урадили и са другим придјевима српског поријекла (нпр. крајишник).

Што се тиче поријекла презимена Бугар, Бугарски, или Бугарин, можда је од користи присјетити се да су се старе српске народне пјесме, тужног карактера ,  називале "бугарштице", а да је туговање називано "бугарити". Такође, особе црне пути и изгледа су у предтурско вријеме називане "бугарима", као и нека пастирска одјећа  "бугар-кабаница".
 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #22 послато: Јануар 23, 2018, 05:08:12 поподне »
Мислим да би било од користи да се објасни поријекло и значење презимена "Бошњак", с обзиром на то да је дошло до злоупотребе и отимачине тог имена, како би оно постало национална одредница за једну групу људи која је окупљена на вјерској и политичкој основи.
Као допринос том разматрању, треба рећи да се ради  о носиоцима тог презимена који су припадници све три конфесије. Неки од њих потичу са подручја која нису Босна (Висока Крајина, Подриње, Славонија,...итд) , док су други из  подручја која припадају Босни (долина Лашве, околина Сарајева).
Оно што је уочљиво, да је на турском језику тешко изговорити придјев "босанац", па су га они преименовали у "бошњак", као што су урадили и са другим придјевима српског поријекла (нпр. крајишник).

Што се тиче поријекла презимена Бугар, Бугарски, или Бугарин, можда је од користи присјетити се да су се старе српске народне пјесме, тужног карактера ,  називале "бугарштице", а да је туговање називано "бугарити". Такође, особе црне пути и изгледа су у предтурско вријеме називане "бугарима", као и нека пастирска одјећа  "бугар-кабаница".

Бошњак и Крајишник нису речи турског, већ српског порекла. У средњовековним документима се често потписници одређених повеља унутар Босанског краљевства називају "добрим Бошњанима", варијантом речи "Бошњак", тако да је тај назив свакако потекао из српских а не турских језичких средстава. Први пут чујем да су "у предтурско време особе црне пути називани бугарима".  :o Не треба дневно-политичке ствари уплитати у изучавање порекла појединаца, зна се да су и у 19. веку често људе који су били пореклом са простора данашње југоисточне Србије њихови суседи називали "Бугарима" јер су говорили дијалектом који је овима био необичан и личио им на бугарски језик (иако то заправо није био); исто тако су људе пореклом из Старе Србије називали "Арнаутима", а они свакако нису били Албанци, али су били пореклом из крајева где је све више почињао да се инфилтрира арбанашки елемент. Мислим да су презиме Бугарски у Војводини добијали баш они који су били пореклом из шопских крајева.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #23 послато: Јануар 27, 2018, 12:47:28 пре подне »
 Врло је мало тих повеља сачувано у изворном облику , јер се углавном ради о препису преписа. Поготово из оног врло кратког периода када су се феудални владари Босне могли сматрати за какве-такве краљеве.  Више је то последица савремених политичких потреба.  А управо придјеви са наставном -ин, -нин настају често у српском језику. Што се тиче оног другог придјева изведеног од крајине, треба видјети да су у Кнежевини Србији војни пукови носили име "крајински" , а не крајишки, те да неко са подручја Тимока није био "крајишник" већ " са или од крајине". Много је остатака турцизама и данас у употрби па се људи лако збуне чије је шта.  Такође, слажем се да су врло често  мијешана географска и етничка имена. Међутим вриједи погледајти народну пјесму "женидба цара Душана", мислим да се и тамо помиње придјев бугар.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #24 послато: Јануар 27, 2018, 09:10:17 пре подне »
Врло је мало тих повеља сачувано у изворном облику , јер се углавном ради о препису преписа. Поготово из оног врло кратког периода када су се феудални владари Босне могли сматрати за какве-такве краљеве.  Више је то последица савремених политичких потреба.  А управо придјеви са наставном -ин, -нин настају често у српском језику. Што се тиче оног другог придјева изведеног од крајине, треба видјети да су у Кнежевини Србији војни пукови носили име "крајински" , а не крајишки, те да неко са подручја Тимока није био "крајишник" већ " са или од крајине". Много је остатака турцизама и данас у употрби па се људи лако збуне чије је шта.  Такође, слажем се да су врло често  мијешана географска и етничка имена. Међутим вриједи погледајти народну пјесму "женидба цара Душана", мислим да се и тамо помиње придјев бугар.

У време пре појаве штампарија, преписи су били једини начин да се неко дело сачува од пропадања, али с друге стране постоје и изворни текстови повеља који су очувани. Више о термину "добри Бошњани" и повељама у којима се тај термин појављује може се прочитати овде:

 http://www.plemenito.com/sr/dobri-bosnjani/o34

Наставци -ак и -ик су ништа мање "српскији" од наставка -ин, као и гласовне промене с-ш и н-њ. Ни у скоријој ни у давнијој историји нисам чуо да неко користи израз "Крајињанин" за становника неке крајине, као ни "Крајинац" (осим у источнословенској варијанти "Украјинац"); Крајишник има исти наставак као и "количник", "начелник", "настојник", самим тим се види да је настао из српских, а не турских језичких средстава, као ознака за становника неке крајине или крајишта (отуд и оно "ш" у називу); чак и Албанци у свом језику имају трансформисану ову српску реч, kreshnik, са значењем "јунак". Не треба Турцима приписивати, због неких дневно-политичких ствари, речи које свакако нису од њих потекле у српском језику, то се већ довољно ради са одређеним речима грчког порекла које многи олако сматрају турцизмима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #25 послато: Јул 26, 2018, 02:47:32 поподне »
screen shot pc

Пример настанка презимена Бугарин по месту порекла ..Јанко Бугарин из Лесковца.У питању су пописи 53.пешадијске регименте Јожефа Карла фон Симбшена 1760.године.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Bane62

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #26 послато: Мај 23, 2019, 10:13:24 пре подне »
Molio bih sve clanove a i sve ljude koji mogu da mi pomognu da saznam porijeklo svog prezimena VOJIN - pokusavao sam na razne nacine da dodjem do rezultata ali uzalud.. svi koji nesta znaju mogu se javiti ovde ili na moj e-post —[email protected]— hvala svins koji pokusaju da pomognu— Branislav Vojin

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #27 послато: Мај 23, 2019, 10:24:38 пре подне »
Molio bih sve clanove a i sve ljude koji mogu da mi pomognu da saznam porijeklo svog prezimena VOJIN - pokusavao sam na razne nacine da dodjem do rezultata ali uzalud.. svi koji nesta znaju mogu se javiti ovde ili na moj e-post —[email protected]— hvala svins koji pokusaju da pomognu— Branislav Vojin
Један мој познаник, Румун из околине Вршца, се презива Војин.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #28 послато: Мај 23, 2019, 10:39:29 пре подне »
Очигледно да презиме долази од неког Воје, ако сте српског порекла.
Али да би добио више података, како то кажу стручњаци с овог портала, мораш и ти пружити више података о породици: где живите, одакле сте даљим пореклом, која је слава, итд.

Ван мреже Бугарин Миљан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #29 послато: Април 16, 2021, 06:42:50 поподне »
Порекло презимена Бугарин, Беране - Рујишта -св. Никола E- V13>Z5018>S2979>L241
Да ли је неко са презименом Бугарин радио тестирање порекла?

Прошле године сам добио одговор од Српског ДНК пројкета да нема ближих поклапања на пројекту. Да ја као испитани поседујем повишену вредност DYS643=14 коју имају једино припадници рода Б из табеле СДНКП, а са припадницима тог рода дели и вредност DYS549=11, међутим на основу појединих других вредности се може отписати припадност тестираног споменутом роду.
У упитнику сам навео два предања. Прво да потичемо од Дрекаловића из Куча, а у другом да потичемо од Ивановића, са истом славом  Св. Никола, који су најпре избегли у Ровца, а одатле прешли у Рујишта. Међутим са овим резулататима су оба предања оборена, јер Ивановићи који су грана Дрекаловића припадају грани роду  Куча и грани E-BY165837.
Ако неко има ближе иформације или поклапања са Бугарин презименом из Војводине, Босне или Хрватске молим да се јави. У случају да се поклапамо са другим презименом било би добро знати од којих смо. Унапред захвалан!

У ПРИЛОГУ ДОСТАВЉАМ ТЕСТ НА 23 МАРКЕРА
 ПРВИ РЕД: DYS393=13 ,  DYS390=24,  DYS19=13,  DYS391=10,  DYS385a=17,  DYS385b=18,  DYS439=12,  DYS389I=13,  DYS392=11,  DYS389II=30,  DYS458=15

 Други РЕД:  DYS437=14,  DYS448=20, Y-GATA H4=12,  DYS456=16,  DYS576=18,  DYS570=19,  DYS438=10,  DYS481=23,  DYS549=11,  DYS533=12,  DYS635=22,  DYS643=14

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #30 послато: Април 16, 2021, 06:50:48 поподне »
Порекло презимена Бугарин, Беране - Рујишта -св. Никола E- V13>Z5018>S2979>L241
Да ли је неко са презименом Бугарин радио тестирање порекла?

Прошле године сам добио одговор од Српског ДНК пројкета да нема ближих поклапања на пројекту. Да ја као испитани поседујем повишену вредност DYS643=14 коју имају једино припадници рода Б из табеле СДНКП, а са припадницима тог рода дели и вредност DYS549=11, међутим на основу појединих других вредности се може отписати припадност тестираног споменутом роду.
У упитнику сам навео два предања. Прво да потичемо од Дрекаловића из Куча, а у другом да потичемо од Ивановића, са истом славом  Св. Никола, који су најпре избегли у Ровца, а одатле прешли у Рујишта. Међутим са овим резулататима су оба предања оборена, јер Ивановићи који су грана Дрекаловића припадају грани роду  Куча и грани E-BY165837.
Ако неко има ближе иформације или поклапања са Бугарин презименом из Војводине, Босне или Хрватске молим да се јави. У случају да се поклапамо са другим презименом било би добро знати од којих смо. Унапред захвалан!

У ПРИЛОГУ ДОСТАВЉАМ ТЕСТ НА 23 МАРКЕРА
 ПРВИ РЕД: DYS393=13 ,  DYS390=24,  DYS19=13,  DYS391=10,  DYS385a=17,  DYS385b=18,  DYS439=12,  DYS389I=13,  DYS392=11,  DYS389II=30,  DYS458=15

 Други РЕД:  DYS437=14,  DYS448=20, Y-GATA H4=12,  DYS456=16,  DYS576=18,  DYS570=19,  DYS438=10,  DYS481=23,  DYS549=11,  DYS533=12,  DYS635=22,  DYS643=14
,Има једна породица у пријепољском крају која се презива Бугарин,мислим да су из Бродарева али нисам сигуран.Проверићу. Могуће је и да припадате истом роду само су се спуштили низ Лим🙂 а успут су и постали мухамеданци. Само теорија, ништа без теста...Поздрав

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #31 послато: Април 16, 2021, 07:51:21 поподне »
,Има једна породица у пријепољском крају која се презива Бугарин,мислим да су из Бродарева али нисам сигуран.Проверићу. Могуће је и да припадате истом роду само су се спуштили низ Лим🙂 а успут су и постали мухамеданци. Само теорија, ништа без теста...Поздрав
Проверио, Бугарини се доселили у Бродарево око 1900. године из пљеваљског краја, не зна тачно мјесто, неђе са тромеђе...
« Последња измена: Април 16, 2021, 07:56:04 поподне Bojan »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #32 послато: Април 16, 2021, 08:35:04 поподне »
Проверио, Бугарини се доселили у Бродарево око 1900. године из пљеваљског краја, не зна тачно мјесто, неђе са тромеђе...
Имам пријатеља овде у Франкфурту Бугарин из Бијелог Поља предање о Кучима Дрекаловићима. Е сад пошто код Срба са долине Лима већина Куча нема већински кучку хг, треба бити опрезан.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #33 послато: Април 16, 2021, 08:42:38 поподне »
Имам пријатеља овде у Франкфурту Бугарин из Бијелог Поља предање о Кучима Дрекаловићима. Е сад пошто код Срба са долине Лима већина Куча нема већински кучку хг, треба бити опрезан.
Опрез вазда, ни споради себе без чакије😊

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ин
« Одговор #34 послато: Децембар 30, 2021, 06:12:42 поподне »
Велики поздрав свим члановима Порекла ! :)

Имам лепе вести и велику част и привилегију да кажем да је у научном часопосу Флогистон  29/2021 (Часопис за историју и филозофију науке и технологије) објављен рад на тему порекла Михајла Пупина и целокупног рода Пупин из Идвора.
Наиме, рад чији сам претходно био аутор садржи 5-10 % укупних чињеница које смо у међувремену пронашли а тичу се предака и првих помена рода Пупин у Идвору. Наиме, имао сам част да будем један од аутора рада, заједно са пријатељем а историчарем Николом Конеским, чије се и ДНК резултат између осталог налази у нашој бази ДНК резултата, а потом и са директором Регионално центра за таленте "Михајло Пупин" , др Драгољубом Цуцићем.
Битан део рада свакако је и ДНК резултат тестираног потомка Михајла Пупина, а његовог имењака и презимењака из Идвора, који је директни потомак Николе Пупина-рођеног брата Михајовог оца Константина. :) Тако да је Порекло и у овом раду директно поменуто, у јако битном контектсту и светлу, јер је овај рад спој класичне генеологије уз модерну генетичку генеологију и испитивање порекла преко ДНК. :)

Овим радом многи митови су срушени, нпр. мит о такозваном цинцарском пореклу са Охрида, на шта сам врло поносан, јер је ово урадила шачица људи, уместо државе која материјална и поготово нематеријална добра поклања и олако даје псеудонародима у нашој околини, а потомцима некадашњих Срба, а који су данас поприлично изгубили компас те у недостатку културе, традиције и историје, манито се отимају за све српско. :)

Овде се може преузети електронска верзија овогодишњег часописа Флогистон, под редним бројем 29.
https://www.muzejnt.rs/programi-i-desavanja/casopis-flogiston

Овде се налази наш рад именом као "Прилог проучавања порекла Михајла Пупина".
https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox?projector=1

Надам се да ћете уживати !

П.С
Овај рад овакав какав је комплетан и неизмењен, не би било лоше убацити у нов чланак на Пореклу, који би говорио о пореклу Михајла Пупина. :) Ако неко то зна да изведе, мене недостатак рачунарских вештина и лош лаптоп спречавају у томе.
Велики поздрав за све чланове још једном !
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*