Скорашње поруке

Странице: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 10
21
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука Malesevic послато Април 18, 2024, 05:03:26 поподне »
Сад гледам резултате избора у Хрватској и закључак је да су Срби у Хрватској или одлучили да не учествују у политичком животу или да учествују у истом ван политичких представника који се именују српским. Тек нешто више од четвртине Срба који данас живе у Хрватској гласало је за мањинску листу. У Сабору Срби имају загарантована три саборска мјеста. Први на листи је Милорад Пуповац са освојених непуних 12.000 гласова. Слиједе кандидаткиње Шимпрага и Јецков са нешто мањим бројем гласова из исте странке СДСС. Остала два независна кандидата заједно нису освојили више од 5000 гласова.

По посљедњем попису у Хрватској живи 123.892 Срба. Милорад Пуповац и његова странка представљају Србе у Хрватској на основу неких 33.000 гласова. Мислим да је то прилично далеко од неког легитимитета, иако је све легално.

Кључно је питање, ко политички представља и да ли уопште представља 90.000 Срба који данас живе у Хрватској?

Чим учествује на изборима и добија тај број гласова легалним путем, знали да је СДСС легитимни представник Срба у Хрватској. Не заборавити да СДСС практично у потпуности контролише СНВ и да тамо где то није случај (мислим Глина са оном Српкињом као заменицом градоначелника) врло грубо зна да ускрати подршку локалној заједници (свака сличност са сличним појавама у Србији и РС је случајна...).

Што се тиче гласања у Хрватској и Срба, ствар је ту доста специфична. Нпр. критикује се Пуповац што СДСС не изађе на изборе на нормалној изборној листи, а не на мањинској јер критичари сматрају да би Срби тако могли до више мандата од три. С друге стране, СДСС је ако се не варам изашао самостално на последње ЕУ-изборе па није прешао цензус. У том контексту, Пуповац игра на сигурна три мандата водећи се оним да је боље врабац у руци, него голуб на грани. Пуповац сам по себи није мој тип политичара, а ни идеолошки нисмо ни приближно на истој линији, али исто тако не може он да се мери у том контексту са политичарима који живе и раде (?) у Србији и РС и који немају паметнија посла или не знају ништа друго осим да у турбо-фолк маниру србују. Ја рецимо Пуповцу и СДСС као и СНВ оштро замерам однос према Србима на Банији после земљотреса јер седе у влади нон-стоп, а за обнову Баније је урађено мало до ништа. Али исто тако знам рецимо да је у рату Пуповац био тај који је обилазио српска села (и то не само у Хр, већ и у Словенији) да види шта тим људима у крајње тешким околностима треба. Такође, не треба сметнути са ума да Срби из Приморско-горанске жупаније углавном гласају за СДП. Мислим да у Вараждинској и Карловачкој није пуно другачија ситуација.

Тема насељавања из Азије је у Хрватској увелико актуелна и код Хрвата и код Срба. Задња два Савиндана сам провео у Билогори и тамо је то једна од главних тема у разговору. Слично је у Мославини где у сисачкој Петрохемији већ увелико се увозе радници из иностранства. Срео сам и српске раднике из Београда и Срема. На приморју добар део радника је лети из Босне и то свих националности. Раднике из Азије и Мале Азије увелико увозе и фирме из РС. Ено у Прњавору можете мало-мало да сретнете групе из Бангладеша или чега већ. Такве радничке миграције су на почетку увек привремене, али временом прелазе у стално насељење. Немачка, Швајцарска и Аустрија могу да напишу књиге о томе.

Цитат
Постоје етнички чисте државе као Пољска, али они нису имали исту историју и неупоредиви су.

Па ни они нису баш етнички чисти јер имају бројну украјинску дијаспору по градовима. Сад наравно ту постоји језичка сличност, итд. али ради се ипак о два народа и углавном и о две вере.

Кратко о изборима:

ХДЗ је пре избора, прилично испод жита, реформисао изборне јединице тако да то иде у прилог њима и нпр. град Загреб поделио на више изборних јединица, тако да је ХДЗ након ових избора победио у свакој мало испред СДП-а. Тако су нпр. освојили 8 изборних јединица (+ дијаспора), а опозиција окупљена око СПД две (очекивано Истру са делом Приморско-горанске жупаније и Међимурје са Крапинско-загорском и Вараждинском). Занимљиво је да је лево-зелена листа Можемо освојила око 20% у Загребу и делу загребачке жупаније. Дијаспору је ХДЗ узео убедљиво са преко 70%, што је занимљиво јер код нас у дијаспори углавном се гласа контра власти у Србији (слично је било и код Руса сад за изборе).

Иначе биће занимљиво формирање владе у Хр. Могло би да иде у том правцу да у владу уђе Пенава са својим лудацима из Домовинског покрета.
22
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука ДушанВучко послато Април 18, 2024, 04:43:57 поподне »
Nismo ni mi daleko od Hrvatske po tom pitanju !
Pogledajte ko nam radi na gradjevini,vozi autobuse,radi dostavu hrane,čisti po zgradama....A biće ih sve više i više.
Код њих ће то можда бити израженије, јер су мањи, а у ЕУ су
23
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука Grbić послато Април 18, 2024, 04:03:57 поподне »
Млади из Хрватске, како Хрвати тако и Срби, у великом броју мигрирају у земље Запада, највећим делом у Ирску, тако да је право питање колико ће уопште становништва, а нарочито младог домицилног становништва, Хрватска имати до половине или до краја 21. века. Оно што је занимљиво је да им долази све већи број радника са подручја јужне Азије и са Филипина, и то не као привремени, сезонски радници, већ се настањују за стално. "Бојим" се да им врло ускоро Срби неће више бити никакав проблем у односу на азијатску миграцију...
Nismo ni mi daleko od Hrvatske po tom pitanju !
Pogledajte ko nam radi na gradjevini,vozi autobuse,radi dostavu hrane,čisti po zgradama....A biće ih sve više i više.
24
Црна Гора / Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Последња порука Starovlah послато Април 18, 2024, 03:57:50 поподне »
По вама, ко се највише бавио крајем око КМ  и миграцијама из тог краја у 17 веку?
Заиста не знам ко се бавио проучавањем крајева око КМ. Усудио бих се да кажем да је такво истраживање можда и "немогућа мисија". Просто речено Метохија и данашњи сјевер Косова, кроз вјекове су били нешто као пролазна тачка за исељенике из Херцеговине и црногорских Брда. Свједоци смо да готово сви исељеници у предањима, као једну од успутних станица, помињу Косово или Метохију, што нас наводи на закључак да су миграције биле сталне.
Међутим, нешто друго бих Вам савјетовао.
Опростите ми, али рекао бих, да сте истраживање о свом поријеклу кренули са погрешне стране. Црногорци би рекли "почни са краја тањега" ;D Дакле од себе па уназад! Отац, дјед, прадјед... цркве, гробља, архиви... Мора да постоји неки траг.
ДНК треба да буде доказ претпостављеној (откривеној) теорији на самом крају истраживања а не полазна основа истог. Хаплогрупу (из разлога што је још увијек мали број тестираних узорака по једном роду) не можемо третирати као "крунски доказ" из простог разлога што се у пракси може десити да двојица синова једне мајке немају исту хаплогрупу ;D За озбиљнији закључак потребно је тестирати бар 50% +1 припадника одређеног рода.
Да не буде забуне, нијесам рекао да ДНК није добро истраживање већ начин како се тумаче ти резултати.
25
У медијима се појавила информација да је Рајх поново био у Србији и да је укупно послато 1000 узорака. Ово ће бити до сада највеће истраживање древне днк код нас и  уједно највеће секвенционирање у коме су Рајх и његов тим до сада учествовали. Акценат ће поново бити на Виминацијуму са посебним освртом на индивидуе сахрањене у металним саркофазима. Ово обимно истраживање ће вероватно дати одговоре на многа питања која и нас овде муче, јер смо у прошлом истраживању очекивали више грана присутних код Срба данас а то се није десило. Један од главних проблема је вероватно било то што је акценат био на урбаним срединама (као и сада) али ће се овог пута надам се секвенционирати и узорци из мањих некропола и некропола у ветеранским колинијама. У сваком случају expect the unexpected.
26
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука Христифор послато Април 18, 2024, 02:58:04 поподне »
Знају да их Срби не пљачкају већ њихови овлашћени изабрани домољуби, нема вадилице.  Зато је од Немачке до Ирске однос са Србима мање-више нормалан, сличан се сличном радује у далекој туђини.
27
Прилози (за Задужбину "Порекло") / Одг: Прилози у априлу 2024.
« Последња порука Јовица Кртинић послато Април 18, 2024, 02:55:38 поподне »
Жељко Касалица (Шведска) - 50 евра

Ново стање расположивих средстава (после куповине два локала и досад исплаћених трошкова за адаптацију и набавку материјала и уређаја): 3.104,30 евра

Напомена: Жељку је ово једанаеста уплата прилога. Досад је укупно приложио 778,20 евра и међу Утемељачима је Задужбине "Порекло". Хвала, Жељко!

Напомена 2: Данас је плаћен порез на пренос апсолутних права за локал у Пожешкој 118а у износу од 145.151,94 динара (у противредности 1.235,30 евра), па је сходно томе умањен и тренутни износ расположивих средстава на рачуну Задужбине "Порекло". Хвала свима који су редовним уплатама прилога омогућили да имамо довољно средстава за исплату ове пореске обавезе. Идемо даље!
28
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука ДушанВучко послато Април 18, 2024, 02:25:54 поподне »
Ценим да би домољуби пре прогутали да им се ћерка уда за Србина из Чачка него за Филипинца католика.
Ма они ће на крају жалити за нама...са друге стране, њих је на неки начин одржавао тај однос према нама који су имали, а без нас им се појавила та празнина коју не знам како могу да надоместе (почеће да "кризирају" у недостатку унутрашњег "непријатеља). Али су дефинитивно "крње" друштво без Срба, за њих није добро што су остали етнички чисти, колико год то они желели . Постоје етнички чисте државе као Пољска, али они нису имали исту историју и неупоредиви су. Сарајево без Срба никад не може да буде исто, као и Хрватска без Срба (учешће Срба за развој тих средина је превазилазио можда њихове проценте у популацијама)
29
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука Христифор послато Април 18, 2024, 02:10:19 поподне »
Ценим да би домољуби пре прогутали да им се ћерка уда за Србина из Чачка него за Филипинца католика.
30
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука НиколаВук послато Април 18, 2024, 01:29:33 поподне »
У суштини, ови Филипинци,будући католици, и нису тако критични за Хрвате. Колико видим усељавало се доста и Индијаца и Непалаца. Засад је главни талас досељеника био махом немуслимански. Мислим да би далеко већи проблем био када би порастао број досељеника из муслиманских земаља.

Не бих ја рекао да се ови хиндуисти по понашању и наталитету драстично разликују од муслиманских досељеника.  :)
Странице: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 10