Аутор Тема: Траже се за тестирање  (Прочитано 34540 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1102
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #20 послато: Октобар 25, 2017, 03:10:41 поподне »
Да ли ико зна неког од породице Грковић из Панчева, који имају предање да су из Дабра из Херцеговине од Грка? Наравно за тестирање, ради утврђивања сродности са  дабарским Грцима.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #21 послато: Октобар 25, 2017, 03:19:54 поподне »
Траже се за тестирање:

Бојанићи, поријеклом са Кривошија, слава Св. Јован
Радуловићи(Буторовићи, Вуковићи и остали), из Никшића, слава Мала Госпојина/Јовањдан
Мартиновићи, поријеклом из Бајица са Цетиња, слава Св. Јован
Чалије, поријеклом из Невесиња, слава Св. Јован
Војиновићи, Херцег Нови, слава Св. Јован
Заимовићи-Алтомановићи, Тузла, некадашња слава св. Никола?


Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #22 послато: Март 03, 2018, 10:52:31 пре подне »
За оне Мојановиће које је Невски синоћ помињао:

Колико сам утврдио, превасходно из Јовићевићеве књиге о Зети, Мојановићи су староседеоци у истоименом селу, и деле се на родове: Дракићe, Кнежевићe и Ајковићe. Славе Светог Алимпијa Столпника. Према заступљенијем мишљењу, они су старинци у Зети, од Старих Матагужа. Према другом предању, Мојановићи су старином са Косова, одакле се предак доселио после 1455, када су Турци освојили Косово. Матагуже налазимо као већ формирано племе (катун / ратничку дружину) у Зети, као потписнике Уговора Зећана са Млетачком републиком, закљученог на Врањини 1455.

У Мојановићима постоје још два рода која славе Светог Алимпија, али вероватно немају везе са правим Мојановићима, већ су узели њихову славу као главну у селу. То су:  Ђуретићи (по њиховој причи, они су од Ђуретића из Бјелопавлића, давно досељени у Зету) и Крачковићи (пореклом од Бјелоша са Цетиња).
Nebo, да ли можда знаш да ли је неко од Кнежевића отишао из тог краја у Осреце (Одсреце) код Бруса?

Јер на следећем линку
https://www.poreklo.rs/2017/10/15/poreklo-prezimena-varos-blace/
Пише да су дошли Кнежевићи из Осреца и да славе Алимпијевдан.
Моја свекрва је Кнежевић и каже да су се у околину Блаца доселили ис Осреца, а да вуку порекло из околине Пљеваља. Иначе им је слава Аранђеловдан, што се не уклапа са Алимпијевдан .
Тако да и нисам сигурна да ли су то исти Кнежевићи
Њен деда је Ранђел око (1864-1944) његов отац је био Деспот (не знам ко је од њих дошао из Осреца), а Деспотов отац је био Никола Кнежевић

mladjo

  • Гост
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #23 послато: Март 03, 2018, 12:02:32 поподне »
За оне Мојановиће које је Невски синоћ помињао:

Колико сам утврдио, превасходно из Јовићевићеве књиге о Зети, Мојановићи су староседеоци у истоименом селу, и деле се на родове: Дракићe, Кнежевићe и Ајковићe. Славе Светог Алимпијa Столпника. Према заступљенијем мишљењу, они су старинци у Зети, од Старих Матагужа. Према другом предању, Мојановићи су старином са Косова, одакле се предак доселио после 1455, када су Турци освојили Косово. Матагуже налазимо као већ формирано племе (катун / ратничку дружину) у Зети, као потписнике Уговора Зећана са Млетачком републиком, закљученог на Врањини 1455.

У Мојановићима постоје још два рода која славе Светог Алимпија, али вероватно немају везе са правим Мојановићима, већ су узели њихову славу као главну у селу. То су:  Ђуретићи (по њиховој причи, они су од Ђуретића из Бјелопавлића, давно досељени у Зету) и Крачковићи (пореклом од Бјелоша са Цетиња).



Заинтересован сам за тестирање поменутих Дракића, Кнежевића и Ајковића.  :)


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #24 послато: Март 03, 2018, 01:03:49 поподне »
Nebo, да ли можда знаш да ли је неко од Кнежевића отишао из тог краја у Осреце (Одсреце) код Бруса?

Жао ми је, Азот, али подкопаонички крај ми баш и није много познат.

Овако, на прву лопту, мислим да се становништво Зете није исељавало тим правцем, они су више били упућени на сеобе према Старој Црној Гори, Скадру и Приморју, тако да је мало вероватно да имају везе с Кнежевићима - Мојановићима.

С друге стране, презиме Кнежевић је веома често и добијано је према звању месног кнеза, па и ти осредачки Кнежевићи могу то презиме носити и из тог краја.

Сеоба из пљеваљског краја према Копаонику и Топлици је већ извеснија, па можда ту треба тражити неки траг.

Али комбинација презимена Кнежевић и славе Аранђеловдан, тешко да се може испитивати на тај начин, јер су чести и презиме и слава.

Препоручујем ти да наговориш неког од свекрвине фамилије да се тестира, тако би већ могло нешто да се утврди!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #25 послато: Март 03, 2018, 01:04:57 поподне »
Заинтересован сам за тестирање поменутих Дракића, Кнежевића и Ајковића.  :)

Их, Млађо, провлачимо их већ дуже време као занимљиве. Још само да неко негде нађе неког од ових родова и наговори на тестирање...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #26 послато: Март 03, 2018, 01:10:46 поподне »


Препоручујем ти да наговориш неког од свекрвине фамилије да се тестира, тако би већ могло нешто да се утврди!
Видећу да нађем неког заинтересованог.

Много ти хвала

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #27 послато: Март 03, 2018, 01:16:09 поподне »
Нема на чему  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #28 послато: Март 03, 2018, 03:00:46 поподне »
Их, Млађо, провлачимо их већ дуже време као занимљиве. Још само да неко негде нађе неког од ових родова и наговори на тестирање...


Прије неко вријеме, захваљујући једном рођаку од Невског, покушавали смо да ове родове тестирамо...али нисмо то успијели урадити.
Аврамијевштаци су страшно заинтересовани да се поменути тестирају...то тестирање би свакако ми платили, они само да дају брис.
« Последња измена: Март 03, 2018, 03:03:31 поподне млађо »

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #29 послато: Март 03, 2018, 06:38:26 поподне »
Знам једног Ајковића,могу да га питам. Причао ми је да су из околине Скадра,чак има и албански пасош.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #30 послато: Март 03, 2018, 06:55:45 поподне »
Знам једног Ајковића,могу да га питам. Причао ми је да су из околине Скадра,чак има и албански пасош.

Е, то би било добро. Само да ти потврди да је од Мојановића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #31 послато: Април 01, 2018, 06:06:08 поподне »
Да ли би био занимљив за тестирање неко са презименом Мугоша?  :) Пореклом из Црне Горе, Подгорица.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #32 послато: Април 01, 2018, 07:13:51 поподне »
Svako testiranje je dragocjeno ovo je ogromna slagalica....

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #33 послато: Април 01, 2018, 07:28:13 поподне »
Да ли би био занимљив за тестирање неко са презименом Мугоша?  :) Пореклом из Црне Горе, Подгорица.

Био би занимљив, и те како.
Ако имаш неког заинтересованог Мугошу, дојави, па да се организујемо за тестирање.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #34 послато: Април 01, 2018, 09:57:11 поподне »
Мој брат од тетке је Крушић,пореклом из Бањана. Да ли је потребно да се тестира или би по садашњим резултатима већ тестираних из овог племена могло да се са великом вероватноћом претпостави да је N1?

симо

  • Гост
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #35 послато: Април 01, 2018, 10:04:46 поподне »
Мој брат од тетке је Крушић,пореклом из Бањана. Да ли је потребно да се тестира или би по садашњим резултатима већ тестираних из овог племена могло да се са великом вероватноћом претпостави да је N1?

Било би веома корисно да се тестира, јер по постојећом предању Крушићи су од Матаруга, тј. од старијег слоја становништва у Велимљу и не би требали бити повезани са N2 родом. Наравно, тек тест може показати да ли је ово тачно.

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #36 послато: Април 02, 2018, 09:01:08 пре подне »
Био би занимљив, и те како.
Ако имаш неког заинтересованог Мугошу, дојави, па да се организујемо за тестирање.

То је презиме од мог дечка. Он о овим хаплогрупама нема појма, пробаћу да га заинтересујем.  :) Биће мало теже јер не воли да троши новац на те ствари.   :)

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #37 послато: Април 07, 2018, 05:28:46 поподне »
Тражи се за тестирање Добранић из Мече (Дабарско Поље, Херцеговина)

симо

  • Гост
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #38 послато: Април 07, 2018, 05:32:11 поподне »
Тражи се за тестирање Добранић из Мече (Дабарско Поље, Херцеговина)

Већ су тестирани у оквиру САНУ тестирања.

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Траже се за тестирање
« Одговор #39 послато: Април 08, 2018, 01:24:09 поподне »
Већ су тестирани у оквиру САНУ тестирања.
Може ли се сазнати hg Dobranića? Да ли је потврђено племе? Братство? Када ће резултати бити у СДНК пројекту?