Аутор Тема: Крајишки ДНК пројекат | Krajina Serbs DNA project  (Прочитано 5757 пута)

Демића страна

  • Гост
Крајишки ДНК пројекат | Krajina Serbs DNA project
« послато: Фебруар 09, 2018, 11:53:38 пре подне »
На иницијативу нашег Уроша Узелца покренут је Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project) преко компаније FTDNA из Хјустона. Поред Уроша Узелца, за сада смо у вођству пројекта још Небојша Новаковић и ја (Петар Демић).

Циљ пројекта је окупљање и повезивање људи који су поријеклом од крајишких Срба, прије свега оних са енглеског говорног подручја. Познато је да је велики број људи из крајишких области у више таласа, посебно почетком XX вијека, одлазио прије свега у Канаду и у САД у потрази за бољим животом (економска емиграција). Највећи дио њихових потомака данас не говори српски језик, али је очигледна жеља тих људи да сазнају нешто више о свом поријеклу. Исто тако, познато је да је велики број наших људи под политичким притисцима након Другог свјетског рата емигрирао прије свега у Велику Британију, Канаду и у САД (политичка и ратна емиграција). Наравно, ту су и људи родом из крајишких области који су након Југословенских ратова завршили на овај или онај начин у земљама енглеског говорног подручја (економска и ратна емиграција).

Пројекат: https://www.familytreedna.com/groups/krajina-serbs/about
Фејсбук група пројекта: https://www.facebook.com/groups/2051393261772575/
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 03:18:50 поподне Лука »

симо

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #1 послато: Фебруар 09, 2018, 12:22:33 поподне »
На иницијативу нашег Уроша Узелца покренут је Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project) преко компаније FTDNA из Хјустона. Поред Уроша Узелца, за сада смо у вођству пројекта још Небојша Новаковић и ја (Петар Демић).

Циљ пројекта је окупљање и повезивање људи који су поријеклом од крајишких Срба, прије свега оних са енглеског говорног подручја. Познато је да је велики број људи из крајишких области у више таласа, посебно почетком XX вијека, одлазио прије свега у Канаду и у САД у потрази за бољим животом (економска емиграција). Највећи дио њихових потомака данас не говори српски језик, али је очигледна жеља тих људи да сазнају нешто више о свом поријеклу. Исто тако, познато је да је велики број наших људи под политичким притисцима након Другог свјетског рата емигрирао прије свега у Велику Британију, Канаду и у САД (политичка и ратна емиграција). Наравно, ту су и људи родом из крајишких области који су након Југословенских ратова завршили на овај или онај начин у земљама енглеског говорног подручја (економска и ратна емиграција).

Пројекат: https://www.familytreedna.com/groups/krajina-serbs/about
Фејсбук група пројекта: https://www.facebook.com/groups/2051393261772575/

Свака част на идеји, малоприје сам се учланио!  ;)

И већ се, као једини I2-PH908 на Пројекту, осјећам угроженим од Крича.
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 12:24:36 поподне симо »

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #2 послато: Фебруар 09, 2018, 12:27:05 поподне »
Свака част на идеји, малоприје сам се учланио!  ;)

И већ се, као једини I2-PH908 на Пројекту, осјећам угроженим од Крича.

Хвала, Синиша! :)
Ако имаш каквих примједби и предлога, слободно реци.

Нас Крича има мало, али смо добро повезани!

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #3 послато: Фебруар 09, 2018, 12:27:35 поподне »
Свака част на идеји, малоприје сам се учланио!  ;)

И већ се, као једини I2-PH908 на Пројекту, осјећам угроженим од Крича.

Рођо, ја сам те додао у Фејсбук групу, а тамо ниси сам и угрожен, поред мене има и Петковић из Прекаје, исто PH908.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #4 послато: Фебруар 09, 2018, 12:30:06 поподне »
Svaka čast na inicijativi momci :)

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #5 послато: Фебруар 09, 2018, 12:36:33 поподне »
Наравно, ако било ко имам каквих примједби и предлога, слободно се јавите.

Овај пројекат не треба схватати као некакву конкуренцију Српском ДНК пројекту, већ као његову допуну. Сви резултати биће објављивани овдје и биће уношени у табелу Српског ДНК пројекта (наравно, ако тестирани немају ништа против). Први нови резултат је управо резултат Ђиласа из Очигрија код Дрвара.

У наредном периоду покушаћемо наговорити што више људи који су радили FF тестове да одраде и Y-DNA тестове (тако смо добили резултат Ђиласа).

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #6 послато: Фебруар 09, 2018, 12:47:22 поподне »
Све честитке на пројекту!

Поготово је одлично ово што си споменуо Петре, да се наговарају људи који су радили ФФ тј. аутосомално тестирање на СТР тестирање.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #7 послато: Фебруар 09, 2018, 12:49:41 поподне »
На иницијативу нашег Уроша Узелца покренут је Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project) преко компаније FTDNA из Хјустона. Поред Уроша Узелца, за сада смо у вођству пројекта још Небојша Новаковић и ја (Петар Демић).

Циљ пројекта је окупљање и повезивање људи који су поријеклом од крајишких Срба, прије свега оних са енглеског говорног подручја. Познато је да је велики број људи из крајишких области у више таласа, посебно почетком XX вијека, одлазио прије свега у Канаду и у САД у потрази за бољим животом (економска емиграција). Највећи дио њихових потомака данас не говори српски језик, али је очигледна жеља тих људи да сазнају нешто више о свом поријеклу. Исто тако, познато је да је велики број наших људи под политичким притисцима након Другог свјетског рата емигрирао прије свега у Велику Британију, Канаду и у САД (политичка и ратна емиграција). Наравно, ту су и људи родом из крајишких области који су након Југословенских ратова завршили на овај или онај начин у земљама енглеског говорног подручја (економска и ратна емиграција).

Пројекат: https://www.familytreedna.com/groups/krajina-serbs/about
Фејсбук група пројекта: https://www.facebook.com/groups/2051393261772575/
Свако добро вам желим.
Можда није на одмет да ова страница буде и на срб(п)ском језику.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #8 послато: Фебруар 09, 2018, 01:01:01 поподне »
Поготово је одлично ово што си споменуо Петре, да се наговарају људи који су радили ФФ тј. аутосомално тестирање на СТР тестирање.

Да будемо прецизнији, оне који су мушкарци :-)

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #9 послато: Фебруар 09, 2018, 01:06:54 поподне »
Да будемо прецизнији, оне који су мушкарци :-)

 :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #10 послато: Фебруар 09, 2018, 01:22:31 поподне »
Cвaкo дoбpo у дaљeм paду!

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #11 послато: Фебруар 09, 2018, 01:35:54 поподне »
Svaka čast na inicijativi momci :)

Хвала, Давиде. :)
Надамо се да ће ускоро бити још Синобада.

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #12 послато: Фебруар 09, 2018, 01:55:33 поподне »
Све честитке на пројекту!

Поготово је одлично ово што си споменуо Петре, да се наговарају људи који су радили ФФ тј. аутосомално тестирање на СТР тестирање.

Хвала, Лука! :)

Поред људи који су радили FF тестове, доста људи је радило тестове преко других компанија (Ancestry, SMGF, 23andMe) и надам се да бисмо могли утицати на неке од њих да своје резултате пребаце на FTDNA (ако је то могуће) или да се поново тестирају преко компаније FTDNA.

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #13 послато: Фебруар 09, 2018, 01:57:33 поподне »
Хвала, Лука! :)

Поред људи који су радили FF тестове, доста људи је радило тестове преко других компанија (Ancestry, SMGF, 23andMe) и надам се да бисмо могли утицати на неке од њих да своје резултате пребаце на FTDNA (ако је то могуће) или да се поново тестирају преко компаније FTDNA.

Да, и то је одлична идеја.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #14 послато: Фебруар 09, 2018, 02:07:02 поподне »
Као што рекоше, ово је добро из више разлога. Можемо људе који имају ФФ тест упутити на Y-ДНК тестирање, наћи нове Крајишнике у ДНК поклапањима тестираних, затим радити дубинске анализе у договору са тестираним Крајишницима, итд., итд.

Заслуге најпре иду нашем Узију, који је покретач свега, а сви заједно ћемо се трудити да то изгледа добро до краја. Под сви, подразумевам и људе одавде, који имају велику знање у области генетике и етнологије.

Као што видесмо, овај пројекат нам је већ донео једног новог тестираног (Ђилас), а приступио нам је још један члан. У питању је Зирић из Босанске Крајине. Зирићи су муслимани из Бихаћа, али су пореклом са Кордуна. Верујем да не би имао ништа против да се нађе и у табели нашег ДНК пројекта, али најбоље да он сам то потврди (уколико прати дискусију).

Ово је његов резултат:

Зирић, Бихаћ, БиХ (раније Кордун, Дрежник), хаплогрупа I2-PH908
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 02:11:52 поподне Небојша »

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #15 послато: Фебруар 09, 2018, 02:14:49 поподне »
Као што рекоше, ово је добро из више разлога. Можемо људе који имају ФФ тест упутити на Y-ДНК тестирање, наћи нове Крајишнике у ДНК поклапањима тестираних, затим радити дубинске анализе у договору са тестираним Крајишницима, итд., итд.

Заслуге најпре иду нашем Узију, који је покретач свега, а сви заједно ћемо се трудити да то изгледа добро до краја. Под сви, подразумевам и људе одавде, који имају велику знање у области генетике и етнологије.

Као што видесмо, овај пројекат нам је већ донео једног новог тестираног (Ђилас), а приступио нам је још један члан. У питању је Зирић из Босанске Крајине. Зирићи су муслимани из Бихаћа, али су пореклом са Кордуна. Верујем да не би имао ништа против да се нађе и у табели нашег ДНК пројекта, али најбоље да он сам то потврди (уколико прати дискусију).

Ово је његов резултат:

Зирић, Бихаћ, БиХ (раније Кордун, Дрежник), хаплогрупа I2-PH908

Зирића сам већ питао у вези тога да се нађе у нашој табели, и пристао је. Генетски се уклапа у онај PH908 род са 14 на 393 коме је изгледа матица на подручју источне Херцеговине (разгранат род Милићевића припада овом роду) тако да би се рекло да јесте српског порекла по директној мушкој линији предака.
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 02:16:45 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #16 послато: Фебруар 09, 2018, 02:33:17 поподне »
У пројекту већ имамо преко 20 тестираних. Ту су I2-PH908, I1-M253, J2a, J2b, J1, G2a, N2-P189.2, али фали R1a, па стога позивам све припаднике ове хаплогрупе (из Крајине), који су на ФТДНА, да приступе пројекту.

Пре свега оне који прате форум, Јарића и карпатско-далматинску екипу. :)

Босанац

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #17 послато: Фебруар 09, 2018, 02:50:02 поподне »
Као што рекоше, ово је добро из више разлога. Можемо људе који имају ФФ тест упутити на Y-ДНК тестирање, наћи нове Крајишнике у ДНК поклапањима тестираних, затим радити дубинске анализе у договору са тестираним Крајишницима, итд., итд.

Заслуге најпре иду нашем Узију, који је покретач свега, а сви заједно ћемо се трудити да то изгледа добро до краја. Под сви, подразумевам и људе одавде, који имају велику знање у области генетике и етнологије.

Као што видесмо, овај пројекат нам је већ донео једног новог тестираног (Ђилас), а приступио нам је још један члан. У питању је Зирић из Босанске Крајине. Зирићи су муслимани из Бихаћа, али су пореклом са Кордуна. Верујем да не би имао ништа против да се нађе и у табели нашег ДНК пројекта, али најбоље да он сам то потврди (уколико прати дискусију).

Ово је његов резултат:

Зирић, Бихаћ, БиХ (раније Кордун, Дрежник), хаплогрупа I2-PH908

Прије свега да поздравим (Ја сам тај Зирић)

Ми Зирићи смо провјерили у Карловачкој архиви гдје су нам рекли да Зирићи долазе на Кордун у 15 стољећу из Црне Горе (значи то је ту Херцеговина, Далмација)

Искрено ми је драго да сам (I2-PH908) јер су потврђени наовди Карловачког Архива

Лијеп поздрав.

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #18 послато: Фебруар 09, 2018, 04:35:17 поподне »
Свако добро вам желим.
Можда није на одмет да ова страница буде и на срб(п)ском језику.

Хвала, роде. :)
Биће двојезично, на српском и на енглеском језику.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Крајишки ДНК пројекат (Krajina Serbs DNA project)
« Одговор #19 послато: Фебруар 09, 2018, 05:51:33 поподне »
Прије свега да поздравим (Ја сам тај Зирић)
Лијеп поздрав.

Ето г. Зирићу данас се појавиште на мом налогу!

Такође, поздрав!