Аутор Тема: Језичке зоне српског народа и генетика  (Прочитано 91839 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #180 послато: Октобар 28, 2017, 09:34:34 поподне »
Погрешно, то си вероватно закључио из Филипијевог поста он каже да сам ја рекао да су Херцеговци тамнопути а ја то нисам рекао.  Ја сам само рекао да у Босни има мало више људи са светлом косом и очима него у Херцеговини, независно од тога које су вере и како се национално изјашњавају.  Срео сам, видео и упознао пуно људи из Босне и из Херцеговине, и не морам од Куна (који је боравио месец дана укупно у БиХ и Црној Гори, а у Србији никад није био) да учим како изгледају људи из наших крајева.

Куново дело има политичку подзадину, тачно се осети да је имао симпатије према Шиптарима.  Србију никад није посетио, а оно што је написао о Србима се углавном базира на његовој опсервацији из Црне Горе.  Немам ништа против Црногораца (имам само против милогораца), али они нису могли да репрезентују све Србе, јер Срби нису живели само у Црној Гори, а Кун није обишао Србе у Шумадији, Срему, Банату, јужној Србији, западној Србији, Славонији, Лици итд.
Многи се држе Куна као светог писма, али ја не због наведених разлога.

Добро сам те разумео Свевладе. Немам ја проблем са тим таман да су "Босанци" бели као снег а "Херцеговци" црни као угаљ. Не знам, можда си и у праву. Мени смета нешто друго, а то је тај манир који се јавља и на другим форумским темама да се на основу неких личних искустава ствари уопштавају и извлаче генерални закључци. Симо је показао како се поткрепљује нека тврдња. Можемо сад даље полемисати да ли су Кунови наводи тачни или не, али симо је изнео некакав валидан аргумент. Са друге стране, квази-аргументације типа "познајем пуно људи из тог краја", "то је позната ствар" или "причао ми деда" заиста ништа не значе. У најбољем случају може се рећи "мишљења сам да тако стоје ствари", а не да се на непроверивој тврдњи која се узима здраво за готово даље гради некаква теорија.  Ја бих сад тако могао рећи на пример да Херцеговци носе црне чарапе а Босанци чешљају косу на десну страну. Како? Па ето, знам баш пуно и једних и других и код већине је тако. Но проблем је што то није никакав научни метод.

Извињавам се свима што скрећем са теме али просто сам морао ово да прокоментаришем.
« Последња измена: Октобар 28, 2017, 09:41:54 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #181 послато: Октобар 28, 2017, 11:49:18 поподне »
Добро сам те разумео Свевладе. Немам ја проблем са тим таман да су "Босанци" бели као снег а "Херцеговци" црни као угаљ. Не знам, можда си и у праву. Мени смета нешто друго, а то је тај манир који се јавља и на другим форумским темама да се на основу неких личних искустава ствари уопштавају и извлаче генерални закључци. Симо је показао како се поткрепљује нека тврдња. Можемо сад даље полемисати да ли су Кунови наводи тачни или не, али симо је изнео некакав валидан аргумент. Са друге стране, квази-аргументације типа "познајем пуно људи из тог краја", "то је позната ствар" или "причао ми деда" заиста ништа не значе. У најбољем случају може се рећи "мишљења сам да тако стоје ствари", а не да се на непроверивој тврдњи која се узима здраво за готово даље гради некаква теорија.  Ја бих сад тако могао рећи на пример да Херцеговци носе црне чарапе а Босанци чешљају косу на десну страну. Како? Па ето, знам баш пуно и једних и других и код већине је тако. Но проблем је што то није никакав научни метод.

Извињавам се свима што скрећем са теме али просто сам морао ово да прокоментаришем.
Херцеговци носе бијеле чарапе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #182 послато: Октобар 29, 2017, 01:00:30 пре подне »
Херцеговци носе бијеле чарапе.
:)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #183 послато: Октобар 29, 2017, 07:21:23 пре подне »
Херцеговци носе бијеле чарапе.
Какве црне биjеле чарапе.  Херцеговци носе само бjечве.  8)
Чарапе су за босанце.
« Последња измена: Октобар 29, 2017, 07:23:18 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #184 послато: Новембар 07, 2017, 08:29:47 поподне »
Апропо оне генетске везе становништва Змијања и Северне Далмације која је, по неким параметрима, доста очигледна, може бити занимљива сеоба Срба са Змијања предвођена Медаком Вукмировићем (крај 17. века). Тада је са Змијања у првом таласу прешло око 1500 породица у Книнску крајину (и самих Вукмировића је до скоро било у Врбнику код Книна). Касније је прешло још неких 600 породица, дакле укупно преко две хиљаде душа.

Ово је, поред сеобе из  Бјелајског Поља и Лике, једна од масовнијих сеоба Срба из западне Босне у Северну Далмацију.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #185 послато: Новембар 07, 2017, 08:53:44 поподне »
Апропо оне генетске везе становништва Змијања и Северне Далмације која је, по неким параметрима, доста очигледна, може бити занимљива сеоба Срба са Змијања предвођена Медаком Вукмировићем (крај 17. века). Тада је са Змијања у првом таласу прешло око 1500 породица у Книнску крајину (и самих Вукмировића је до скоро било у Врбнику код Книна). Касније је прешло још неких 600 породица, дакле укупно преко две хиљаде душа.

Ово је, поред сеобе из  Бјелајског Поља и Лике, једна од масовнијих сеоба Срба из западне Босне у Северну Далмацију.

Јерковићи, Станчевићи и Шљивари из Голубића код Книна су дошли са Змијања вероватно крајем 17-ог века али је Накићеновић уписао да су дошли у 16-ом веку, мислим да је у питању грешка. 

Сва 3 презимена славе св. Алимпија Столипника https://sr.wikisource.org/sr/Книнска_крајина#3._.D0.93.D0.9E.D0.9B.D0.A3.D0.91.D0.98.D0.8B
« Последња измена: Новембар 07, 2017, 08:58:33 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #186 послато: Новембар 07, 2017, 09:44:07 поподне »
Апропо оне генетске везе становништва Змијања и Северне Далмације која је, по неким параметрима, доста очигледна, може бити занимљива сеоба Срба са Змијања предвођена Медаком Вукмировићем (крај 17. века). Тада је са Змијања у првом таласу прешло око 1500 породица у Книнску крајину (и самих Вукмировића је до скоро било у Врбнику код Книна). Касније је прешло још неких 600 породица, дакле укупно преко две хиљаде душа.

Ово је, поред сеобе из  Бјелајског Поља и Лике, једна од масовнијих сеоба Срба из западне Босне у Северну Далмацију.

У сеоби из Бјелајској Поља 1692. године у северну Далмацију се преселило око 5000 људи, а међу њима су били и моји преци.

Поред ове 2 сеобе из западне Босне у северну Далмацију као масовнију издвојио бих и сеобу из Гламоча у село Бискупију код Книна 1689. године.
Православни Гламочани су се тад предвођени арамбашом Родаваном Пријићем населили у Бискупију из које су се иселили Турци (Муслимани).
Скоро сви родови у Бискупији су дошли са арамбашом Радованом Пријићем 1689. године из Гламоча https://sr.wikisource.org/sr/Книнска_крајина#2._.D0.91.D0.98.D0.A1.D0.9A.D0.A3.D0.9F.D0.98.D0.88.D0.90
« Последња измена: Новембар 07, 2017, 09:51:17 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #187 послато: Новембар 16, 2017, 02:04:04 поподне »
Јеси ли, симо, пробао да урадиш садa пресек за врбаски поддијалекaт? Јако ми је тај крај интересантан, управо због тих старијих миграција и вероватно једног дела старoседелаца. Посебно ме чуди веома висок проценат E-V13, што је реткост у западним крајевима. Змијање је додуше сточарски крај, па не треба да чуде неке миграције таквог карактера.

Такође, хаплогрупа I2a je за сада изнад неког просека. Доста је људи тестирано одатле у међувремену, па зато мислим да урадимо ревизију. :)

На западу је граница негде од северних делова ливањског поља до Кључа и Рибника, па на Бања Луку до Саве, а на истоку све до области источнобосанског?

Треба можда одрадити пресек за читав источнобосански поддијалекат, онако како га Окука дефинише.


симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #188 послато: Новембар 16, 2017, 02:16:44 поподне »
Јеси ли, симо, пробао да урадиш садa пресек за врбаски поддијалекaт?

Нисам радио послије ових најновијих обнављања, покушаћу да урадим за врбаски и за источнобосански који би обухватио и врбаски.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #189 послато: Новембар 16, 2017, 03:57:27 поподне »
Нисам радио послије ових најновијих обнављања, покушаћу да урадим за врбаски и за источнобосански који би обухватио и врбаски.

Урадио бих и ја, али ми је граница за тај "врбаски" некако флуидна. :) Значи одрадићеш заједно за читав источнобосански и посебно за врбаски? Ја ћу можда временом за врбаски на основу ДНК пројекта и 23andMe, па да упоредимо.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #190 послато: Новембар 16, 2017, 04:07:17 поподне »
Хоће ли неко да одради пресјек за зетско-санџачко говорно подручје? :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #191 послато: Новембар 16, 2017, 04:08:40 поподне »
Хоће ли неко да одради пресјек за зетско-санџачко говорно подручје? :)

Ти си добровољац, што би рекао друг Раја. :)

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #192 послато: Новембар 16, 2017, 04:09:58 поподне »
Хоће ли неко да одради пресјек за зетско-санџачко говорно подручје? :)

Нисам хтио да радим да не буде негативних коментара. Ионако форумом у задње вријеме провејава неки "антицрногорски" дух.  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #193 послато: Новембар 16, 2017, 04:13:44 поподне »
Нисам хтио да радим да не буде негативних коментара. Ионако форумом у задње вријеме провејава неки "антицрногорски" дух.  ;)

Врбас није Црна Гора. Једино ако и тамо буде пуно родова пореклом одатле, онда не знам шта да радимо стварно. ;)

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #194 послато: Новембар 16, 2017, 08:47:08 поподне »
Постављам шта сам обећао, најновију статистику за врбаски подидјалекат и за источнобосански са врбаским. На овај начин могу да се извуку неки закључци везани за евентуалне разлике у генетици између српске популације око Врбаса и оне источније.



Прокоментарисаћу по хаплогрупама основне разлике:

E-V13 је свакако доминантнија у врбаској зони што смо и раније констатовали.

Зачуђујуће је одсуство хаплогрупе I1 у врбаској зони, у источнобосанској је она присутна кроз нешто касније досељавање Дробњака. С обзиром да су све гране I1 занчајно присутне у подручјима западно од врбаске зоне, остаје могућност да је та I1 тамо доспјела заобилазећи ову зону, можда преко Херцеговине и Далмације.

I2-YP196 са изразито доминирајућим I2-PH908 је солидно заступљен у врбаској зони, прилично више него у источнобосанској зони. Ипак однос сјевер-југ је мање више исти.

Значајно мањи удио је R1a у врбаској зони, него у источнобосанској. Чак и послије значајне редукције L1280 проценат R1a у источнобосанској је значајно висок. Такође занимљиво је и потпуно одсуство L1280 у врбаској зони.

Занимљиво је такође и скоро потпуно одсуство R1b у источнобосанској зони и доминација R1b-BY611 у врбаској зони.

Све остале хаплогрупе су прилично ниског процента и мање више подједнако заступљене у обе зоне, сем неких специфичнијих.

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #195 послато: Новембар 16, 2017, 09:18:26 поподне »
Грешка је у горњој табели код укупног броја тестираних и код R1a. Али се ништа не мијења у закључцима.Исправио сам и додао још и колону за источнобосански сам. Разлика у задњој колони је између врбаског и источнобосанског.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #196 послато: Новембар 16, 2017, 09:20:48 поподне »
Хвала симо, заиста прегледно и лепо.

Основне разлике би биле у односу R1a и E-V13, као и у одсуству I1 у врбаској зони. Остале хаплогрупе, тј. подгране се мање-више јављају у оба краја.

Делује да je I1 могла доћи кроз Далмацију, или директно у западну Босну (западно од Врбаса), одакле се ширила даље по Крајини. С обзиром на висок проценат I2a у тој зони између Врбаса и Босне, да ли међу њима треба тражити потенцијалне староседеоце и колико је поклапање са родовима из Херцеговине? Већ сада знамо да постоји у одређеном проценту (пример Малешеваца).

Ипак је главнина вероватно досељена "с југа". Било би занимљиво видети које се све подгране јављају код E-V13.

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #197 послато: Новембар 16, 2017, 09:30:00 поподне »
Трећа срећа.  :)



Ово би сад требала бити сасвим тачна табела. Грешке су иначе биле незнатне.

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #198 послато: Новембар 16, 2017, 09:36:48 поподне »
С обзиром на висок проценат I2a у тој зони између Врбаса и Босне, да ли међу њима треба тражити потенцијалне староседеоце и колико је поклапање са родовима из Херцеговине? Већ сада знамо да постоји у одређеном проценту (пример Малешеваца).

Ово би било добро кад би било изводљиво. У овом тренутку таква профилација I2-PH908 да бисмо разазнали старосједилачке и евентуално херцеговачке I2-PH908 није могућа (изузев код неких баш специфичних грана, скоро нађосмо једног Зубца у Лакташима). Надам се да ће и СНП и СТР профилација унутар I2-PH908 једног дана доћи до тог нивоа да ће се моћи препознати различити географски одређени I2-PH908.

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #199 послато: Новембар 16, 2017, 10:24:01 поподне »
Чудна дружино! Неки очито не знају или намерно причају о српском језику са више дијалеката. Различити изговори, говори и наречја у нашем језику постоје јер насељавамо, или смо барем насељавали, велики простор који се састоји је подељен природним границама.
Било би разумно да они који који причају о тим различитостима, барем понекад, пропутују српским земљама и чују како говоре њихови становници.