Аутор Тема: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу  (Прочитано 30814 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #20 послато: Март 18, 2017, 03:36:26 поподне »
Питање је само да ли би, после овог подухвата, ти извукао живу главу  :D
Јер, наши људи су задрти у неким својим убеђењима...
После би моји потомци имали предање (као што многи људи данас имају предање да им се предак због убиства Турчина одселио) да им се предак одселио из Новог' Сада јер су га Вуковићи вијали да га посеку због доказивања истине о њиховом генетски разноврсном пореклу.  ;D ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #21 послато: Март 18, 2017, 03:42:23 поподне »
То би, за једно 3-4 века, звучало баш добро!  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #22 послато: Март 18, 2017, 06:12:46 поподне »
Истини за вољу, колико сам приметио, један део зна да нису род, али им се свиђа идеја таквог скупа, мислим већини чак.

Тестирани Кузмановићи у Мајском такође активно учествују у окупљањима свих могућих Кузмановића. Они наравно разумеју да ту има и родова и других несродних људи. Али нема сумње да ту залутају и они који мисле да су сви они један род. У сваком случају, видим да око таквих окупљања нико нема замерке, људима се то веома допада. :)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #23 послато: Март 18, 2017, 06:18:59 поподне »
Тестирани Кузмановићи у Мајском такође активно учествују у окупљањима свих могућих Кузмановића. Они наравно разумеју да ту има и родова и других несродних људи. Али нема сумње да ту залутају и они који мисле да су сви они један род. У сваком случају, видим да око таквих окупљања нико нема замерке, људима се то веома допада. :)
Самарџићи такође организују окупљања. Знам да су пре неку годину напунили Сава Центар. Мој добар друг и другарица на свако окупљање иду. Имали су и у Херцег Новом и на Драгаљу. Већина њих зна да нису истог порекла.
Мало ми је необично да неко мисли са су сви Јовановићи или Петровићи род. То су толико честа презимена код нас да у централној Србији врло често у једном селу има више фамилија Јовановића, Петровића, Николића или Марковића, који знају да нису ниукаквом сродству. Мада сам и ја за моје презимењаке негде до средње школе био уверен да сусви род. Али моје презиме није тако често.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #24 послато: Март 18, 2017, 06:34:18 поподне »
Мало ми је необично да неко мисли са су сви Јовановићи или Петровићи род. То су толико честа презимена код нас да у централној Србији врло често у једном селу има више фамилија Јовановића, Петровића, Николића или Марковића, који знају да нису ниукаквом сродству.

Неки људи једноставно немају свест о томе колико заправо има Јовановића, Петровића, Николића... ако говоримо о одраслим особама, оне обично нису мрднуле из свога села, и наравно да је у њиховој свести презиме Јовановић као и свако друго у њиховом селу, јединствено на свету! ;)

А кад смо код тих окупљања, данас листајући неки каталог фотографија, издвојих за нас овде слику породичног скупа, какве спомињемо овде.



Нажалост, не пише која је породица у питању, али забележено је да је фотографију снимио Милета Рајковић, а да се овај породични изглет одвио у Соко Бањи 1908. године. :)

Извор: Миланка Тодић, Историја српске фотографије (1839-1940), Београд, 1993, стр. 165



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #25 послато: Март 18, 2017, 06:37:48 поподне »
Неки људи једноставно немају свест о томе колико заправо има Јовановића, Петровића, Николића... ако говоримо о одраслим особама, оне обично нису мрднуле из свога села, и наравно да је у њиховој свести презиме Јовановић као и свако друго у њиховом селу, јединствено на свету! ;)

А кад смо код тих окупљања, данас листајући неки каталог фотографија, издвојих за нас овде слику породичног скупа, какве спомињемо овде.



Нажалост, не пише која је породица у питању, али забележено је да је фотографију снимио Милета Рајковић, а да се овај породични изглет одвио у Соко Бањи 1908. године. :)

Извор: Миланка Тодић, Историја српске фотографије (1839-1940), Београд, 1993, стр. 165
Ово је у то време вероватно била само проширена породица  :) Ако узмемо у обзир да је сваки пар имао бар троје деце минимум, када се скупе три генерације (родитељи, деца и њихова деца) добијемо нешто овако.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #26 послато: Март 18, 2017, 07:20:20 поподне »
Ово је у то време вероватно била само проширена породица  :) Ако узмемо у обзир да је сваки пар имао бар троје деце минимум, када се скупе три генерације (родитељи, деца и њихова деца) добијемо нешто овако.

Тако и ја мислим, проширена породица. ;)



Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #27 послато: Март 18, 2017, 08:49:10 поподне »
Ови људи на слици не могу никако бити родбински повезани. Ниједна тадашња фамилија није имала оволико униформисаних лица.

Биће да се ради о неком од излета среских чиновника. Препознајем да је фотографисано на летњој позорници Врело поред тадашњег језерцета. Моја деца се сваког дана ту играју и шетају куче.  8)

Ово су припадници српске грађанске класе и као што се може видети, немају пуно деце, има више жена него деце, те госпође су већ биле на данашњем просеку од мање од једног детета по жени. Наталитет је тада поправљало село, нажалост после Великог рата више ни оно.

Приметно је да има и више мушкараца, бећара без жена, на слици,  који су се можда оженили али тек као четрдесетогодишњаци. За сто година променило се то да више нема језерцета, а ова господа су махом изумрла и њихова имања су покуповали сељаци брђани из околине и неки Црногорци и направили урбанистички хаос, тако да је излетиште руинирано и не могу се више усликати овакве лепе фотографије.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #28 послато: Март 18, 2017, 08:53:39 поподне »
Ови људи на слици не могу никако бити родбински повезани. Ниједна тадашња фамилија није имала оволико униформисаних лица.

Биће да се ради о неком од излета среских чиновника. Препознајем да је фотографисано на летњој позорници Врело поред тадашњег језерцета. Моја деца се сваког дана ту играју и шетају куче.  8)

Ово су припадници српске грађанске класе и као што се може видети, немају пуно деце, има више жена него деце, те госпође су већ биле на данашњем просеку од мање од једног детета по жени. Наталитет је тада поправљало село, нажалост после Великог рата више ни оно.

Приметно је да има и више мушкараца, бећара без жена, на слици,  који су се можда оженили али тек као четрдесетогодишњаци. За сто година променило се то да више нема језерцета, а ова господа су махом изумрла и њихова имања су покуповали сељаци брђани из околине и неки Црногорци и направили урбанистички хаос, тако да је излетиште руинирано и не могу се више усликати овакве лепе фотографије.

То је и мене Лепене мало бунило, али могуће да си за све у праву, мада не бих искључио могућност да је слика ипак породична, кад већ тако стоји у опису слике, у албуму?



Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #29 послато: Март 22, 2017, 11:22:13 поподне »
Слушам данас неку емисију на РТС и прича нека баба из села Рудно (или Рудо?) на Голији како ето прво су мислили да њена фамилија потиче од рудара Саса али је после сазнала да у ствари потиче од Јелене Анжујске... дигла ми се коса на глави колику је лупила глупост

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #30 послато: Март 22, 2017, 11:33:36 поподне »
Слушам данас неку емисију на РТС и прича нека баба из села Рудно (или Рудо?) на Голији како ето прво су мислили да њена фамилија потиче од рудара Саса али је после сазнала да у ствари потиче од Јелене Анжујске... дигла ми се коса на глави колику је лупила глупост
Комплекс више вредности када се помеша са неинформисаношћу и необразованошћу постаје погубан. Срећом то је само баба са Голије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #31 послато: Март 22, 2017, 11:34:11 поподне »
Слушам данас неку емисију на РТС и прича нека баба из села Рудно (или Рудо?) на Голији како ето прво су мислили да њена фамилија потиче од рудара Саса али је после сазнала да у ствари потиче од Јелене Анжујске... дигла ми се коса на глави колику је лупила глупост

Немој да си злурад Ђорђо, и ми овде на форуму идемо од хипотезе до хипотезе, а госпођа баба је очигледно упозната са најновијим истраживањима на пољу генетичке генеалогије. Ту је омануо новинар што није упитао за хаплогрупу, која би разодгонетнула овај мистериозан помен рудара Саса, односно Јелене Анжујске. ;)



Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #32 послато: Март 23, 2017, 12:55:34 поподне »
Доста је раширено мишљење међу Србима да су Срби пречани дошли у крајеве западно од Дрине и северно од Саве и Дунава са Арсенијем Чарнојевићем 1690. године.  То није тачно чак ни за све Србе у Војводини, а камоли за Србе са Кордуна, Баније, из Лике и Далмације који са сеобом под Чарнојевићем немају никакве везе.  Срби који су дошли са Чарнојевићем су се населили у Бачку, Барању, источну Славонију и данашњу јужну и југозападну Мађарску. Део тих Срба се преселио у Срем и Банат после 1718. године кад су Турци протерани из Срема и Баната.                                    Доста је о раширтено мишљење да су нас правили Турци.  Неки Срби мисле да су Срби изгледали као Путин пре Турака, а онда су дошли Турци и због 400 година упражњавања права "прве брачне ноћи" данашњи Срби не личе на Русе.  Генетика је демантовала било какав турски генетски уплив међу Србима.  Изворне турске хаплогрупе R1a Z93 и Q не постоје код Срба.  Хаплогрупа J2b1 такађе нема везе са Турцима (Анадолцима), већ је присутна на Балкану неколико хиљада године.  Код анадолских Турака доминира Ј2а, која код Срба скоро да не постоји.   Многи Срби мисле да су Руси мерило словенстава и да је изворни словенски изглед нешто попут Путина.  То није тачно, зато што Путин више личи на Финца него словенског Руса.  Путинов фенотип је источни Балтид са јаким монголоидним тенденцијама, а источни Балтид није изворни словенски него угро-фински и балтички фенитип.  Фенотип источни Балтид је од свих словенских народа једино код Руса заступњен у значајнијој мери.  Зато што су Руси асимилирали пуно балтичких и угро-финских народа и племена (највише у време царске Русије).  Осим источно балтидског и уралидског фенотипа код Руса, то доказују и висок проценат N хаплогрупе (преко 20%) која је карактеристична за угро-финске и балтичке народе.                                                                                                                                                                                                                                       

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #33 послато: Март 23, 2017, 01:13:12 поподне »
Доста је раширено мишљење међу Србима да су Срби пречани дошли у крајеве западно од Дрине и северно од Саве и Дунава са Арсенијем Чарнојевићем 1690. године.  То није тачно чак ни за све Србе у Војводини, а камоли за Србе са Кордуна, Баније, из Лике и Далмације који са сеобом под Чарнојевићем немају никакве везе.  Срби који су дошли са Чарнојевићем су се населили у Бачку, Барању, источну Славонију и данашњу јужну и југозападну Мађарску. Део тих Срба се преселио у Срем и Банат после 1718. године кад су Турци протерани из Срема и Баната.                                    Доста је о раширтено мишљење да су нас правили Турци.  Неки Срби мисле да су Срби изгледали као Путин пре Турака, а онда су дошли Турци и због 400 година упражњавања права "прве брачне ноћи" данашњи Срби не личе на Русе.  Генетика је демантовала било какав турски генетски уплив међу Србима.  Изворне турске хаплогрупе R1a Z93 и Q не постоје код Срба.  Хаплогрупа J2b1 такађе нема везе са Турцима (Анадолцима), већ је присутна на Балкану неколико хиљада године.  Код анадолских Турака доминира Ј2а, која код Срба скоро да не постоји.   Многи Срби мисле да су Руси мерило словенстава и да је изворни словенски изглед нешто попут Путина.  То није тачно, зато што Путин више личи на Финца него словенског Руса.  Путинов фенотип је источни Балтид са јаким монголоидним тенденцијама, а источни Балтид није изворни словенски него угро-фински и балтички фенитип.  Фенотип источни Балтид је од свих словенских народа једино код Руса заступњен у значајнијој мери.  Зато што су Руси асимилирали пуно балтичких и угро-финских народа и племена (највише у време царске Русије).  Осим источно балтидског и уралидског фенотипа код Руса, то доказују и висок проценат N хаплогрупе (преко 20%) која је карактеристична за угро-финске и балтичке народе.                                                                                                                                                                                                                                     
Имао сам проблем са објашњавањем чињенице да нисмо мијешани са Турцима у расправи са неколико "начитаних" особа. Колико год ја објашњавао они се не могу одлијепити од боје косе. Срамотно је колико је мало људи упознато са чињеницом да Срби нису само дошли на празан Балкан, већ да су се мијешали са Балканским племенима. За то кривим највише наше школство

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #34 послато: Март 23, 2017, 01:17:00 поподне »
Ево једне занимљивости; кад људи не знају позудано своје поријекло обавезно кажу да су старином из  Херцеговине.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #35 послато: Март 23, 2017, 01:40:40 поподне »
Имао сам проблем са објашњавањем чињенице да нисмо мијешани са Турцима у расправи са неколико "начитаних" особа. Колико год ја објашњавао они се не могу одлијепити од боје косе. Срамотно је колико је мало људи упознато са чињеницом да Срби нису само дошли на празан Балкан, већ да су се мијешали са Балканским племенима. За то кривим највише наше школство
Кад сам ја ишао у школу у уџбеницима из историје је буквално писало да су Срби и други Словени дошли на празан Балкан. Вероватно је и сад тако.  Сећам се да смо учили из историје да су староседеоце побили и растерали Хуни, Авари, Готи итд. тј. да је већина староседелаца страдала од варварских народа, а да се шачица преживелих склонила  делом у приморске градове а делом у планине.  Од ових што су наводно побегли у планине се временом формирао алнбански народ.  То је тешка глупост, Албанци уопште не причају романским језиком а знамо да су Илири, Трачани, Дарданци, Трибали и остали палео-балкански народи романизовани.  Како то да су  преци Албанаца избегли романизацију, а живели су 500 година малтене у самом срцу римског царства.  То је немогуће!   Романизми у албанском језику су новијег датума и немају никакве везе са Римљанима.  Романизми су ушли у албански језик због асимилиције Влаха у време турске владавине, као и у новије време (од 19-ог века на овамо) преко Албанаца из јужне Италије који су били просветна и културна елита албанског народа од друге половине XIX века до дубоко у XX век. 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #36 послато: Март 23, 2017, 01:45:50 поподне »
Кад сам ја ишао у школу у уџбеницима из историје је буквално писало да су Срби и други Словени дошли на празан Балкан. Вероватно је и сад тако.  Сећам се да смо учили из историје да су староседеоце побили и растерали Хуни, Авари, Готи итд. тј. да је већина староседелаца страдала од варварских народа, а да се шачица преживелих склонила  делом у приморске градове а делом у планине.  Од ових што су наводно побегли у планине се временом формирао алнбански народ.  То је тешка глупост, Албанци уопште не причају романским језиком а знамо да су Илири, Трачани, Дарданци, Трибали и остали палео-балкански народи романизовани.  Како то да су  преци Албанаца избегли романизацију, а живели су 500 година малтене у самом срцу римског царства.  То је немогуће!   Романизми у албанском језику су новијег датума и немају никакве везе са Римљанима.  Романизми су ушли у албански језик због асимилиције Влаха у време турске владавине, као и у новије време (од 19-ог века на овамо) преко Албанаца из јужне Италије који су били просветна и културна елита албанског народа од друге половине XIX века до дубоко у XX век.

Грешиш овде. За албански се може рећи да је малтене полуроманизован језик, и од свих језика управо латински је највише на њега утицао, дакле не румунски или неки други романски језик изведен од латинског, него баш латински. Увидећеш и сам да је, што се Балкана тиче, много тога што је "немогуће" уствари могуће. Ако хоћеш о томе више да се информишеш, препоручујем ти да проучиш ову тему:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #37 послато: Март 23, 2017, 01:46:15 поподне »
Најчешће две заблуде које срећем код наших људи независно од образовања су деретићизам и сви његови деривати, и то да смо ми као народ слични Турцима јер смо се много мешали са њима.
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #38 послато: Март 23, 2017, 01:47:14 поподне »
Најчешће две заблуде које срећем код наших људи независно од образовања су деретићизам и сви његови деривати, и то да смо ми као народ слични Турцима јер смо се много мешали са њима.
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.

Као и чувена флоскула да су Срби "пореклом из Индије"...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #39 послато: Март 23, 2017, 01:59:24 поподне »
Најчешће две заблуде које срећем код наших људи независно од образовања су деретићизам и сви његови деривати, и то да смо ми као народ слични Турцима јер смо се много мешали са њима.
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.

За овакве одговоре најзаслужнији су управо ти псеудо-историчари који су се деведесетих појавили као откровење за Србе који су заиста проживели безмало пола века у тами... и тако је у том налету жеље за знањем шчепана, па да будем благоглагољив, ненаучна историја.

Последице тих времена и појаве таквих псеудо-историчара виде се управо међу тим генерацијама које су тада спознавале "праву историју Срба". Наравно, то је скоро увек била та далека историја, а овамо Други светски рат, још истражујемо, сазнајемо, и изчуђавамо се како је могло то да се сакрије, попут јуче обележеног страдања Срба на Дрини 1942. године, где су хрватске усташе и муслимани побили око 6.000 српске нејачи.