Аутор Тема: Програми за израду родослова  (Прочитано 22293 пута)

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #60 послато: Фебруар 22, 2021, 07:18:55 пре подне »
Свака част за труд :)

Најобимније што сам направио је родослов баке по мајци, нешто преко 800 људи је тамо. Моја вештина цртања није велика па сам стабло направио најједноставније могуће у пеинту. Немам велику висину слике, али прилично је широка, око 25000 пиксела. Не знам колико би то било при штампању. Сигурно не 19 метара, али ми се свеједно чини да немам довољно велики зид.

Око података који су нешто више од имена, презимена и година сам морао да успоставим известан шаблон, којим сам задовољан. Нисам могао да користим превелика слова, на неким местима је прилична гужва...
Можда је вредније од саме слике (која увек може испочетка да се нацрта по подацима из ексела), систем индексирања који ми се чини најпрактичнији могућ, а заснива се на редним бројевима.
Најстарији предак има прост број 1 (додељен и његовој жени, зато што су на истом месту у родослову). Њихова деца онда иду редом 1.1, 1.2, ... Колико год да их има.
Унуци би били, на пример 1.1.1., 1.2.5, 1.4.2 ... Додајем бројеве у низу колико је генерација.
У екселу је могуће пописати сва имена са позицијама (тамо ставити један број по пољу).
Ако се такви подаци среде по азбичном реду, онда је лако пронаћи који нам Петар, Јован или Марија требају.
Можда би те ознаке позиција могле да послуже као ознаке целина у књизи. Можда ознака 1.1.5.3.2.7.3.2 нема естетику, али ју је сасвим лако пратити по стаблу.

Још увек нисам нашао добро решење (нисам превише уверен ни да постоји) за ситуацију када неко има више од два брака, и децу из свих својих бракова.

Могу да се направе и "презентације" - један хтмл фајл по члану породице. У један такав фајл могу осим основних података и описа да се унесу имена родитеља и деце (као линкови ка другим фајловима - члановима породице). Ту је већ сасвим лако додати фотографије. Чини ми се врло згодно пролажење кроз стабло - на клик миша.

Хвала и вама што сте се јавили.
То што ви предлажете, ја сам већ урадила, јер је тако податке класификовао ујак од ког сам преузела писање родослова и ја сам то наставила, а касније све то пренијела у MyHeritage.
Ипак, ни ви ни ваш претходник, нисте разумјели моје питање.
Ја хоћу да родослов и све податке о поријеклу породице, прецима који су овдје дошли, шта су касније радили, итд. и фотографије које имам преточим о књигу, као рецимо монографију и да то одштампам, да има писани траг. Питам да ли је неко нешто слично радио, што би могао показати овде као примјер. Просто тражим идеје ако је то већ урађено.
Изворни родослов од 19 метара може бити одштампан, то сам већ добро разрадила са пријатељем који се бави штампом, и то ће бити само један примјерак за мене.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #61 послато: Фебруар 22, 2021, 08:00:03 пре подне »
Мирјана, ја сам вас заиста иницијално разумео сходно ономе што сте и написали - да је ваш родослов заправо то графичко породично стабло израђено у Илустратору од 19 метара и да се сада питате како га смислено одштампати а уз то још додати и текст и фотографије. Разлог је што родословом зовете и графичко породично стабло од 19 метара и књигу (са текстом и фотографијама) па је то унело забуну.

Углавном, сада је већ јасно шта заправо желите, па може неко и да изађе са одређеним предлогом/примером.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #62 послато: Фебруар 22, 2021, 08:23:10 пре подне »
Ја хоћу да родослов и све податке о поријеклу породице, прецима који су овдје дошли, шта су касније радили, итд. и фотографије које имам преточим о књигу, као рецимо монографију и да то одштампам, да има писани траг. Питам да ли је неко нешто слично радио, што би могао показати овде као примјер. Просто тражим идеје ако је то већ урађено.
Ово и мене интересује, с тим што се још увек ломим око самог концепта монографије, да ли да буде ужег, породичног опсега или ширег, због разочаравајућег ниског степена знања као и интересовања већег броја мојих Бојановића за родослов (од оних са села до оних са факултетским или вишим образовањима - никакве ту разлике нема), као и поражавајућег познавања локалне (Старовлашке) али и опште историје (навешћу само један пример, када сам на основу генетских анализа сазнао да смо пореклом Никшићи одн. Херцеговци, једна рођака, иначе факултетски образована жена ми је дословно рекла: "То што си ми сад рекао да смо пореклом Херцеговци, као да си ми рекао да смо Цигани"  :o ). Тад ми се први пут појавила жеља за писањем монографије, иако се још увек као што рекох двоумим око концепта исте али и помало страхујем да се временом не "изгубим" у томе.

Друго, интересује ме госпођо Мирјана, колико сте времена уложили у истраживању и прикупљању података о Вашој породици, да ли сте у томе радили сами или сте можда ангажовали некога "са стране" (пре свега мислим за архивски рад и уколико јесте, каква су Ваша искуства)? Због недостатка слободног времена које захтева лично истраживање, све више размишљам о овој опцији.
« Последња измена: Фебруар 22, 2021, 08:27:46 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #63 послато: Фебруар 22, 2021, 09:37:07 пре подне »
Хвала и вама што сте се јавили.
То што ви предлажете, ја сам већ урадила, јер је тако податке класификовао ујак од ког сам преузела писање родослова и ја сам то наставила, а касније све то пренијела у MyHeritage.
Ипак, ни ви ни ваш претходник, нисте разумјели моје питање.
Ја хоћу да родослов и све податке о поријеклу породице, прецима који су овдје дошли, шта су касније радили, итд. и фотографије које имам преточим о књигу, као рецимо монографију и да то одштампам, да има писани траг. Питам да ли је неко нешто слично радио, што би могао показати овде као примјер. Просто тражим идеје ако је то већ урађено.
Изворни родослов од 19 метара може бити одштампан, то сам већ добро разрадила са пријатељем који се бави штампом, и то ће бити само један примјерак за мене.
Иако се већ целих двадесет година бавим родословом (не сваког дана, наравно), већи део тог времена је био бављење подацима које сам чуо од рођака - за мене недовољно добро да би заслуживало књигу.
Ипак, од скорије сам почео помало да размишљам о томе.
Око приказа стабла сам доста размишљао и мислим да сам близу коначног решења. Мислим да ћу приказ дати постепено - стабло само са најстаријим претком са децом и можда унуцима. Следећи корак био био свако његово дете или унук само са својом децом или можда унуцима. Свака слика би била обележена са раније наведеним индексима.
Мислим да бих стабло представио у две верзије: једну где су само имена и линије и другу где је све написано (презимена, године од, до и венчања).
Размишљам о величини књиге која би била упоредива са А4 папиром.

Нисам склон штампању једне свеукупне велике слике стабла, мада ми се свиђа идеја да га ипак некако прикажем. Ако би било могуће да набавим врло широки екран (још већи проблем је где бих га поставио), и да то буде тач скрин, радо бих направио тако нешто.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #64 послато: Фебруар 22, 2021, 09:50:27 пре подне »
Хвала и вама што сте се јавили.
То што ви предлажете, ја сам већ урадила, јер је тако податке класификовао ујак од ког сам преузела писање родослова и ја сам то наставила, а касније све то пренијела у MyHeritage.
Ипак, ни ви ни ваш претходник, нисте разумјели моје питање.
Ја хоћу да родослов и све податке о поријеклу породице, прецима који су овдје дошли, шта су касније радили, итд. и фотографије које имам преточим о књигу, као рецимо монографију и да то одштампам, да има писани траг. Питам да ли је неко нешто слично радио, што би могао показати овде као примјер. Просто тражим идеје ако је то већ урађено.
Изворни родослов од 19 метара може бити одштампан, то сам већ добро разрадила са пријатељем који се бави штампом, и то ће бити само један примјерак за мене.
Драго ми је Мирјана што си наставила посао што је твој ујак започео. Труди се да то буде укоричено, а ако дође до нових сазнања, лако је допунити. Јер, вријеме пролази, а све нас је мање. Пошто се и ја бавим тим занатом, ако желиш могу ти преко ПП (иза 20 часова) рећи како сам ја то поставио. Свако добро ти желим.

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #65 послато: Фебруар 22, 2021, 11:24:08 пре подне »
Ово и мене интересује, с тим што се још увек ломим око самог концепта монографије, да ли да буде ужег, породичног опсега или ширег, због разочаравајућег ниског степена знања као и интересовања већег броја мојих Бојановића за родослов (од оних са села до оних са факултетским или вишим образовањима - никакве ту разлике нема), као и поражавајућег познавања локалне (Старовлашке) али и опште историје (навешћу само један пример, када сам на основу генетских анализа сазнао да смо пореклом Никшићи одн. Херцеговци, једна рођака, иначе факултетски образована жена ми је дословно рекла: "То што си ми сад рекао да смо пореклом Херцеговци, као да си ми рекао да смо Цигани"  :o ). Тад ми се први пут појавила жеља за писањем монографије, иако се још увек као што рекох двоумим око концепта исте али и помало страхујем да се временом не "изгубим" у томе.

Друго, интересује ме госпођо Мирјана, колико сте времена уложили у истраживању и прикупљању података о Вашој породици, да ли сте у томе радили сами или сте можда ангажовали некога "са стране" (пре свега мислим за архивски рад и уколико јесте, каква су Ваша искуства)? Због недостатка слободног времена које захтева лично истраживање, све више размишљам о овој опцији.

Интересантно име и презиме имате, Владимире. Бојановићи из Челопека код Зворника, су ми род по мајци, а мој рођак се зове баш као ви и живи у Зворнику.

Овај мој дио писања родослова траје већ шест мјесеци, али интензивно, с тим што су моју ујаци имали свако понешто, али у суштини мало, и ја сам то кренула разрађивати. Моју генерацију и млађе сам све нашла преко Фејсбука, нико ме није одбио, па су се коцкице саме слагале. Старије податке сам нашла у црквеним књигама Зворничке парохије и у Матичном уреду у Зворнику и мјесним канцеларијама у зворничкој општини, и они су ми сви максимално изашли у сусрет.
Предност ми је била у томе што сам највећи број сродника нашла у непосредној близини мјеста становања, јер се нису помијерали услед послењих ратних сукоба. С друге стране ради се о породици која се населила овде око 1870. године - отац, мајка и два сина - од којих је само један син имао преживјеле потомке, па се стабло није превише гранало. Иначе смо сви релативно блиски, мислим, знамо једни за друге, а моји покојни мама и деда су били добро познати међу рођацима, њихова имена су ми отворила бројна врата.
Нисам тражила помоћ генеалога, дакле, истраживачки рад је искључиво мој. Отац је геометар и седамдесетих година прошлог вијека је радио са стручњацима из Музеја Источне Босне из Тузле (снимао терене и радио ситуације), па ми је дао пар имена људи чије сам радове нашла, а са онима који су још живи и ступила у контакт. С друге стране, већ на почетку сам се обратила Архиву Републике Српске, Архиву БиХ, Архиву Југославије, музејима у Зворнику, Бијељини и Тузли, и свако ми је дао неку смјерницу која је водила новом открићу.
Мукотрпан и интензиван рад, али сада имам времена за то и ријешила сам да то урадим док ме пут није одвео на неку другу страну.

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #66 послато: Фебруар 22, 2021, 11:26:09 пре подне »
Драго ми је Мирјана што си наставила посао што је твој ујак започео. Труди се да то буде укоричено, а ако дође до нових сазнања, лако је допунити. Јер, вријеме пролази, а све нас је мање. Пошто се и ја бавим тим занатом, ако желиш могу ти преко ПП (иза 20 часова) рећи како сам ја то поставио. Свако добро ти желим.

Хвала вам. Јавићу вам се преко ПП.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #67 послато: Фебруар 22, 2021, 12:06:12 поподне »
Пореклов одбор за архивистику је изузетно заинтересован за пописивање све родословно корисне грађе, најпре црквених матичних књига. За БиХ практично да немамо никаквих обавештења где, шта и колико постоји па бих био веома захвалан за обавештење шта постоји макар то било само за Зворник.
Може и на пп, да овде не разводњавамо тему.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #68 послато: Фебруар 22, 2021, 03:11:49 поподне »
Хвала и вама што сте се јавили.
То што ви предлажете, ја сам већ урадила, јер је тако податке класификовао ујак од ког сам преузела писање родослова и ја сам то наставила, а касније све то пренијела у MyHeritage.
Ипак, ни ви ни ваш претходник, нисте разумјели моје питање.
Ја хоћу да родослов и све податке о поријеклу породице, прецима који су овдје дошли, шта су касније радили, итд. и фотографије које имам преточим о књигу, као рецимо монографију и да то одштампам, да има писани траг. Питам да ли је неко нешто слично радио, што би могао показати овде као примјер. Просто тражим идеје ако је то већ урађено.
Изворни родослов од 19 метара може бити одштампан, то сам већ добро разрадила са пријатељем који се бави штампом, и то ће бити само један примјерак за мене.

Можда да погледате књигу Мокрински родослови. Мислим да може да се скине са нета.

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
У вези породичне монографије
« Одговор #69 послато: Фебруар 23, 2021, 11:12:15 пре подне »
Ево како сам ја то урадио (још увек радим). Хтео сам да стабло буде на крају књиге и онда ћу, највероватније када будем комплетирао још неке празнине да га одштампам, али не у целости, него по страницама. Најпре ће на првој страници бити зачетак,а то су аскурђел и његова четири сина. Онда иде по старини. Најстарији међу њима и његови потомци (деца и унуци). Након тога иде разврставање тих унука. За сваког од курђелових унука по једна страница. Отприлике да ће за половину њих да буде места. За другу половину биће потребно да свака страница буде посвећена потомцима курђеловог праунука. У мојој директној грани то значи да ће на страни на којој се налазим ја, на врху табеле бити мој прадеда. У једној грани, Бога ми, мораћу да "спустим" за још једно колено, јер у њој има велики број рођака са по 3, 4, па и 5 детета (ради се о млађим генерацијама, што је похвално за те људе). Што се саме монографије тиче, поделио сам је на неколико делова, да кажем целина. Најпре иде Увод који упућује читаоце (потомке) у родослов. Потом иду географске одреднице за село у коме је аскурђел доведен у колевци. Затим историјске одреднице за насељавање читавог краја. Онда се ређају теме о првим родовима у селу где нисам ишао широко, већ само онолико колико сам знао, о томе како је село изгледало у 19. веку, о приликама у селу на почетку 20. века, јер тада има и много записа путописаца који су ту пролазили, а посебно иде део након Другог светског рата и живот предака, где сам се базирао на предања мог деде која сам добијао из прве руке. На крају се осврћем и на претке пре аскурђела и на кратовску област у којој су живели пре 1815. године. Пре стабла иде и повелика тема која у ствари представља текстуални део стабла. Осим класичног набројавања имена деце, унука, праунука, у тој теми се дотичем и неких појединаца који су због својих дела остали упамћени. Сам крај монографије резервисан је за белешке о аутору, тј. мени, како би читаоци/савременици, али и они који ће тек читати за 50, 100, 200 година, знали ко је био човек који је писао, чиме се бавио и све остало што би могло бити значајно.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: У вези породичне монографије
« Одговор #70 послато: Фебруар 23, 2021, 11:35:24 пре подне »
Ево како сам ја то урадио (још увек радим). Хтео сам да стабло буде на крају књиге и онда ћу, највероватније када будем комплетирао још неке празнине да га одштампам, али не у целости, него по страницама. Најпре ће на првој страници бити зачетак,а то су аскурђел и његова четири сина. Онда иде по старини. Најстарији међу њима и његови потомци (деца и унуци). Након тога иде разврставање тих унука. За сваког од курђелових унука по једна страница. Отприлике да ће за половину њих да буде места. За другу половину биће потребно да свака страница буде посвећена потомцима курђеловог праунука. У мојој директној грани то значи да ће на страни на којој се налазим ја, на врху табеле бити мој прадеда. У једној грани, Бога ми, мораћу да "спустим" за још једно колено, јер у њој има велики број рођака са по 3, 4, па и 5 детета (ради се о млађим генерацијама, што је похвално за те људе). Што се саме монографије тиче, поделио сам је на неколико делова, да кажем целина. Најпре иде Увод који упућује читаоце (потомке) у родослов. Потом иду географске одреднице за село у коме је аскурђел доведен у колевци. Затим историјске одреднице за насељавање читавог краја. Онда се ређају теме о првим родовима у селу где нисам ишао широко, већ само онолико колико сам знао, о томе како је село изгледало у 19. веку, о приликама у селу на почетку 20. века, јер тада има и много записа путописаца који су ту пролазили, а посебно иде део након Другог светског рата и живот предака, где сам се базирао на предања мог деде која сам добијао из прве руке. На крају се осврћем и на претке пре аскурђела и на кратовску област у којој су живели пре 1815. године. Пре стабла иде и повелика тема која у ствари представља текстуални део стабла. Осим класичног набројавања имена деце, унука, праунука, у тој теми се дотичем и неких појединаца који су због својих дела остали упамћени. Сам крај монографије резервисан је за белешке о аутору, тј. мени, како би читаоци/савременици, али и они који ће тек читати за 50, 100, 200 година, знали ко је био човек који је писао, чиме се бавио и све остало што би могло бити значајно.

Хвала, Алексеј. И ја сам веома слично замишљала моју монографију. Имам много интересантног материјала, поред стабла, које желим уврстити.
У ком формату би радили монографију (А4 или А5, усправно или водоравно орјентисано)? Ја размишљам да то буде А4, усправно окренут, јер је већа прегледност родослова, а фотографије могу бити у бољој резолуцији, нарочито гдје има више лица на једној.

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Књига о родослову
« Одговор #71 послато: Фебруар 23, 2021, 02:40:56 поподне »
Радну верзију сам одштампао на А5 и сада се двоумим. Јесте Ваш разлог добар, јер би и уз моју монографију био прикладнији и функционалнији А4, међутим, с обзиром да сам планирао да је радим у више примерака и да делим, А5 је згоднији за то. А5 ми је и практичнији за чување, мада А4 иде уз овакве породичне књиге које су прављене да трају вечно. Размислићу још мало о овоме. У ствари, имам још доста времена, јер моја монографија мора да има још много података да бих могао да говорим о завршном облику.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Djogi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #72 послато: Јануар 26, 2022, 04:02:17 поподне »
Ja sam koristio MyHeritage ali on se placa posle 250 osoba,
pa sam odlucio da sam napravim aplikaciju, android i web
MyFamilyMe
koristeći google tabelu i mobilnu aplikaciju

• Neograničen broj stabala sa neograničenim brojem ljudi.
• Uvezite, izvezite ili podelite podatke (gedcom).
• Napravite sami statističke podatke koristeći google alate.

Detaljnije

https://sites.google.com/view/myfamilyme

P. S. sve je besplatno, bez reklama i ograničenja
ja trenutno imam stablo sa 513 osoba i 10 generacija
podatke unosim preko google tabele a mogu i preko android aplikacije
Pozdrav

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #73 послато: Јануар 26, 2022, 06:24:45 поподне »
Свака част, ево пријављујем се за тестера! :)

Имам већ формирано породично стабло са око 1200 људи и свакаквим комбинацијама у њему, па ћу да увезем да видим како се сналази (само да оздравим, фасовао сам COVID, па се трудим да што више лешкарим).

Да ли си предвидео визуализацију вишеструких бракова, са децом од истог оца и различитих мајки и обрнуто?


Ван мреже Djogi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #74 послато: Новембар 08, 2022, 06:20:56 поподне »
https://www.myfamily.rs
ja autor
android + google tabele
puno truda uloženo
trenutno više od 100 korisnika
uglavnom stranaca ne znam zasto
za sada vodi novi zeland 5600 osoba
ja licno imam oko 600
sve je besplatno
Ako zelite da vam ja sve unesem i podesim
moguc dogovor.
Moja deca to rade za džeparac
email za kontakt
[email protected]
Goran


На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #75 послато: Новембар 08, 2022, 07:32:13 поподне »
Здраво Горане,

Честитке на апликацији, визуализација је одлична и цела идеја има одличан потенцијал, само захтева још мало полирања.

Потврђујем да сам успешно учитао GED дадотеку са 1000 "и кусур" особа, све је прошло беспрекорно, виде се чак и фотографије људи.

Међутим, морам признати да су неки концепти рада у апликацији помало конфузни (барем мени) и то може бити могући разлог што нема више активних корисника. Рецимо, нисам нашао начин да увезем и сачувам GED датотеку преко веба, након што сам се пријавио преко имејла и токена који генерише телефон.

Могуће да просто нисам нашао ту опцију, јер нелогично ми је да GEDCOM датотеку могу да увезем и сачувам у оквиру свог налога једино преко Андроид апликације на телефону, а да то није могуће преко PC-a, односно вебсајта https://myfamily.rs ?

Све у свему, функционалност у ужем смислу је јако важна, али је подједнако важна и лакоћа коришћења, јер немаш другу шансу да оставиш први утисак о апликацији :) Верујем да је немали број нових корисника инсталирао апликацију, није се снашао и ту дигао руке.

Но да поновим, ово је одлична домаћа апликација, са великим потенцијалом за даља унапређења, пре свега у навигацији (фокус на жељену особу у стаблу и сл.)

Ван мреже Djogi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #76 послато: Новембар 08, 2022, 08:31:20 поподне »
Hvala na iskrenom odgovoru,
program se svakodnevno razvija.
Ceo koncept je zasnovan
na nečemu što nigde do sada nisam video,
a to je unos podataka preko google tabele.
Svi programi koriste razne web aplikacije
a ja sam želeo da to budu google tabele
tj 2 dimenzije što baš i nije očugledno za
rodoslov.
Nije to prihvatljivo za neke korisnike ali
meni se pokazalo baš super
Unos podataka je moguć
preko google tabele i/ili preko android aplikacije
import gedcoma za sada samo preko androida
pregled preko androida i/ili weba
Još jednom hvala i sve najbolje

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #77 послато: Април 30, 2023, 04:59:44 поподне »
Да ли је неко скоро користио MyHeritage?

Овако је графикон изгледао пре неколико година када сам први пут користио програм:



А овако сад:



Реинсталирао сам програм и покушао опет, али исти резултат. Као да има неки баг. Кућице нису уоквирене како треба, а и стабло у позадини се не види уопште.