Аутор Тема: Љељчаји и сродна братства са Пештера  (Прочитано 12087 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Љељчаји и сродна братства са Пештера
« послато: Јануар 31, 2017, 07:03:05 поподне »
Приметио сам да се на листи под презименом Селмановић из Баћице у заградама наводи Клименти.

То треба уклонити јер све наводи да они нису Клименти по роду но по дому што би рекао Вешовић.

Као доказе за ово наводим следеће:
1. Сами Љељчаји су потрврдили да потичу из Шекулара мени лично. (о томе зна Видоје013 који је исто ступио у контакт са њима)
2. И други Селчани са којма сам контактирао то исто потврђују.

Из свега овога произилази:

1. Селмановићи и остали са Пештери потичу од Љељчаја али да нису Клименте као што то нису ни Љељчаји.

2. У питању је бројан род који показује колико је становништво на Балкану измешано јер се овде види да су они кроз неколико векова променили три религије и два језика (прво су прихватили албански у Климентима) а онда на Пештеру и српски/бошњчки дефинитивно пре двадесетак година (Селмановићев отац који је рођен у Баћици говори албански).

3. Једино је чудно да су Шекуларци дозволили да та климентска одива узме и одведе тога малога Шекуларца у свој род јер то није у складу са традицијом да деца остају у очевој кући и кад се мајка преуда.


Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #1 послато: Јануар 31, 2017, 07:40:17 поподне »
Стварно би било пожељно да се питање тог рода једном коначно разјасни.
Ја не знам да ли су Клименти или Шекуларци али оно што је сигурно је да им број није занемарљив.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #2 послато: Јануар 31, 2017, 07:45:39 поподне »
Постоји ли блискост између хаплотипа тестираног Шекуларца из Жупе Александровачке (Е1б) са резултатима до сада тестираних Климената? Можда ту лежи нека веза између Шекулараца и Лелчаја...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #3 послато: Јануар 31, 2017, 07:54:47 поподне »
Постоји ли блискост између хаплотипа тестираног Шекуларца из Жупе Александровачке (Е1б) са резултатима до сада тестираних Климената? Можда ту лежи нека веза између Шекулараца и Лелчаја...?

Погледао сам његов хаплотип и рекао бих да блискости нема. Бар не довољно да кажемо да се ради о истом роду.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #4 послато: Јануар 31, 2017, 07:55:50 поподне »
Приметио сам да се на листи под презименом Селмановић из Баћице у заградама наводи Клименти.

То треба уклонити јер све наводи да они нису Клименти по роду но по дому што би рекао Вешовић.

Као доказе за ово наводим следеће:
1. Сами Љељчаји су потрврдили да потичу из Шекулара мени лично. (о томе зна Видоје013 који је исто ступио у контакт са њима)
2. И други Селчани са којма сам контактирао то исто потврђују.

Из свега овога произилази:

1. Селмановићи и остали са Пештери потичу од Љељчаја али да нису Клименте као што то нису ни Љељчаји.

2. У питању је бројан род који показује колико је становништво на Балкану измешано јер се овде види да су они кроз неколико векова променили три религије и два језика (прво су прихватили албански у Климентима) а онда на Пештеру и српски/бошњчки дефинитивно пре двадесетак година (Селмановићев отац који је рођен у Баћици говори албански).

3. Једино је чудно да су Шекуларци дозволили да та климентска одива узме и одведе тога малога Шекуларца у свој род јер то није у складу са традицијом да деца остају у очевој кући и кад се мајка преуда.

Руговче, прегледао сам већину тестираних Климената са сјевера Црне Горе и Рашке области, поменућу да ту има приличан број породица: Кујевићи, Хаџићи, Аговићи, Муслићи, Бјеловођани, Омеровићи, као и Селмановић са нашег пројекта. Сви они дијеле близак хаплотип са карактеристичним вриједностима и несумњиво је да се ради о једном братству. То братство са обзиром на разгранатост свакако није толико младо , да би то све могли бити потомци неке одиве из Шекулара. Сем тога, у необјављеним резултатима имамо једног исељеног Клименту католика из Срема који се потпуно уклапа у ову климентску групу.

Не треба да спомињем да су резултати Љељчаја такође типични климентски.

Према томе, практично нема сумње да је профилисана главна група клименташких братстава, а Љељчај генетски гледано јесте Климента и није Шекуларац.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #5 послато: Јануар 31, 2017, 08:11:51 поподне »
Ниси у праву Синиша. Заједнички предак Љељчаја и осталих је рођен око 1500 године. До 1700 је двеста година или 6/7 пасова (генерација). То је довољно времена да нарасте велико братство и да се расели.  У Баћицу је доселило 4 брата например.

Значи овде је лоциран велики и разгранати род (малим делом Албанци и Хрвати у Срему а већим делом Бошњаци) али они НИСУ Клименти.

Да су Клименти неби они сами говорили да су дошли из Шекулара и не би то за њих говорили њихове комшије. Тако да ови твоји закључци се не могу прихватити као тачни.

На мрежи vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #6 послато: Јануар 31, 2017, 08:25:05 поподне »
Приметио сам да се на листи под презименом Селмановић из Баћице у заградама наводи Клименти.

То треба уклонити јер све наводи да они нису Клименти по роду но по дому што би рекао Вешовић.

Као доказе за ово наводим следеће:
1. Сами Љељчаји су потрврдили да потичу из Шекулара мени лично. (о томе зна Видоје013 који је исто ступио у контакт са њима)
2. И други Селчани са којма сам контактирао то исто потврђују.

Из свега овога произилази:

1. Селмановићи и остали са Пештери потичу од Љељчаја али да нису Клименте као што то нису ни Љељчаји.

2. У питању је бројан род који показује колико је становништво на Балкану измешано јер се овде види да су они кроз неколико векова променили три религије и два језика (прво су прихватили албански у Климентима) а онда на Пештеру и српски/бошњчки дефинитивно пре двадесетак година (Селмановићев отац који је рођен у Баћици говори албански).

3. Једино је чудно да су Шекуларци дозволили да та климентска одива узме и одведе тога малога Шекуларца у свој род јер то није у складу са традицијом да деца остају у очевој кући и кад се мајка преуда.
О Љељчајима смо причали на овом форуму, на више тема. Укратко да и кажем  једну причу, из једне књиге, која никако да угледа свијетло дана.  Ко су Лелчани у Малесији. "...Послије три године Малисорки умрије муж. Како је остала удовица, дозволе јој да пође у род и кад је кренула дијете је плакало за мајку и говорило: "Леле, Леле...мајко". И она је плакала, па је молила да јој даду дијете да га води собом у род, па кад одрасте да ће га довест тако и поведе дијете на вјеру.
 Како је собом повела дијете у род, они су га звали тј. ујаци Лелч, односно Љељч, зато што је говорило:"леле мајко", и мајка му се удадни у богату кућу у Малесију и поведе дијете са собом и сви су га звали Лелч, тако она кућа сва изумри, а Лелч као доводак у кући остани и наслиједи сво имање, ожени се и умножи и од њега су сви Лелчани."
  Речено је  да моја маленкост сматра  Лелчаје ( Љељчаје) Лелчане презименом поријеклом из црногорског брђанског племена Шекулар, који су данас Албанци, ми кажемо уже Малисори. Дијелим мишљење  Руговца о измијешаности становништва на Балкану. Како се ко осјећа то је његово право.
Генетичка генеалогија нека ради свој посао.
 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #7 послато: Јануар 31, 2017, 08:40:59 поподне »
Ниси у праву Синиша. Заједнички предак Љељчаја и осталих је рођен око 1500 године. До 1700 је двеста година или 6/7 пасова (генерација). То је довољно времена да нарасте велико братство и да се расели.  У Баћицу је доселило 4 брата например.

Значи овде је лоциран велики и разгранати род (малим делом Албанци и Хрвати у Срему а већим делом Бошњаци) али они НИСУ Клименти.

Да су Клименти неби они сами говорили да су дошли из Шекулара и не би то за њих говорили њихове комшије. Тако да ови твоји закључци се не могу прихватити као тачни.

Да, али ти говориш само о Љељчајима, а шта је са свим овим осталим породицама које говоре да су Клименте и генетски су блиске са Љељчајима. Сем тога њихови хаплотипови имају карактеристичне вриједности, али су разноврсни, што говори о нешто већој старости претка.

Ово што могу да видим из ових резултата јесте да се ради о сличној ситуацији као код Васојевића, Куча, Бјелопавлића. Прилично јасно профилисана група.

Ја не тврдим да је то једино братство у Климентима, можда постоји још неко, али ово је засад најбројније, са јасним предањем о поријеклу од Климената.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #8 послато: Јануар 31, 2017, 09:07:21 поподне »
Да, али ти говориш само о Љељчајима, а шта је са свим овим осталим породицама које говоре да су Клименте и генетски су блиске са Љељчајима. Сем тога њихови хаплотипови имају карактеристичне вриједности, али су разноврсни, што говори о нешто већој старости претка.

Ово што могу да видим из ових резултата јесте да се ради о сличној ситуацији као код Васојевића, Куча, Бјелопавлића. Прилично јасно профилисана група.

Ја не тврдим да је то једино братство у Климентима, можда постоји још неко, али ово је засад најбројније, са јасним предањем о поријеклу од Климената.


Сложили смо се око Љељчаја. Ако је твоје питање у односу на ове са Пештери, они су то сазнали из књига да су Клименти. Мени је на пример Селмановић рекао да су његови дошлиод Скадра а тек сам му ја објаснио одакле су његови.


Кад си поменуо Клименте. Има их на албанском пројекту тестираних шест од којих је детаљније једино Вушај. Колико је он далеко Љељчајима?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #9 послато: Јануар 31, 2017, 09:14:10 поподне »

Сложили смо се око Љељчаја. Ако је твоје питање у односу на ове са Пештери, они су то сазнали из књига да су Клименти. Мени је на пример Селмановић рекао да су његови дошлиод Скадра а тек сам му ја објаснио одакле су његови.


Кад си поменуо Клименте. Има их на албанском пројекту тестираних шест од којих је детаљније једино Вушај. Колико је он далеко Љељчајима?

Не, нисмо се сложили око Љељчаја. Ово је већ други пут да сам свједок да изврћеш чињенице које ти (претпостављам из којих разлога) не одговарају.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #10 послато: Јануар 31, 2017, 09:16:08 поподне »
Не, нисмо се сложили око Љељчаја. Ово је већ други пут да сам свједок да изврћеш чињенице које ти (претпостављам из којих разлога) не одговарају.

Око чега се нисмо сложили?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #11 послато: Јануар 31, 2017, 09:17:46 поподне »
Око чега се нисмо сложили?

А око чега смо се сложили?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #12 послато: Јануар 31, 2017, 09:19:33 поподне »
Да се Љељчаји и ови са Пештери не могу рачунати да су Клименте по мушкој линији.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #13 послато: Јануар 31, 2017, 09:21:24 поподне »
Да се Љељчаји и ови са Пештери не могу рачунати да су Клименте по мушкој линији.

То си се можда ти сложио сам са собом, ја нигдје не написах да се са тим слажем.

Али видим да си ти написао да се је и ја слажем.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #14 послато: Јануар 31, 2017, 09:28:40 поподне »
То си се можда ти сложио сам са собом, ја нигдје не написах да се са тим слажем.

Али видим да си ти написао да се је и ја слажем.

1) Како год било (сложио се ти или нe) ja сам у праву.
2) Ја ништа не изврћем, но ме занима само истина а не како бих волео да је.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #15 послато: Јануар 31, 2017, 09:31:52 поподне »
1) Како год било (сложио се ти или нe) ja сам у праву.
2) Ја ништа не изврћем, но ме занима само истина а не како бих волео да је.

Ово прво ти побија ово друго. Ако већ мислиш да си у праву, онда је свако преиспитивање да ли је нешто истина или није,  излишно.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #16 послато: Јануар 31, 2017, 09:37:22 поподне »
Ово прво ти побија ово друго. Ако већ мислиш да си у праву, онда је свако преиспитивање да ли је нешто истина или није,  излишно.

Друга тачка је било одговор за тебе који ниси разумео и нема везе са првом.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #17 послато: Јануар 31, 2017, 09:40:18 поподне »
Друга тачка је било одговор за тебе који ниси разумео и нема везе са првом.

Извињавам се, кад сам видио бројеве помислио сам да се ради о двије премисе са недостајућим закључком.

А поруку свеједно нисам схватио.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #18 послато: Јануар 31, 2017, 09:49:34 поподне »
Како на крају стоје ствари између тих Климената са албанског пројекта, од којих је Вушај најдетаљније тестиран, и Љељчаја? Да ли су исти род, колико се подударају по маркерима?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Љељчаји и сродна братства са Пештера
« Одговор #19 послато: Јануар 31, 2017, 10:08:15 поподне »
Како на крају стоје ствари између тих Климената са албанског пројекта, од којих је Вушај најдетаљније тестиран, и Љељчаја? Да ли су исти род, колико се подударају по маркерима?

Колико је мени познато Вушај је урадио Гено 2 тест, тј. нема маркера већ само СНП тестирање. Он је грана CTS9320. Тој грани припада и горе спомињани Љељчај који има маркере.

У суштини недавно тестирање муслимана Рашке области донијело је нове значајне информације везано за Клименте и омогућило да се издвоји профилни хаплотип тог племена.
« Последња измена: Јануар 31, 2017, 10:09:56 поподне Синиша Јерковић »