Аутор Тема: Македонско питање  (Прочитано 58855 пута)

Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Македонско питање
« Одговор #40 послато: Мај 24, 2016, 10:48:41 поподне »
Nisam imao vremena danas da se uključim u raspravu ali vidim da su neki umesto mene napisali sve što sam i ja hteo reći.
Ali eto da postavim par pitanja a vi ih shvatite kako želite?

Da li je prestonica Srpskog carstva bila Hercegovina i Crna Gora ili Skoplje?
Da li je Kraljević Marko iz Hercegovine ili sadašnje Makedonije?
Da li je Kumanovo kolevka jezika kojim mi danas govorimo ili je to Hercegovina?
Da li su Mrnjavčevići iz sadašnje Makedonije ili su se tu doselili?Ili su Srbi posle najezde turaka pobegli u tu Hercegovinu i Crnu goru.
Gde je sahranjen Car Dušan u Prizrenu ili Trebinju?
Imali logike da narod živi u Crnogorskim i Hercegovačkim brdima u kojima i danas skoro niko ne živi pa da se iz istih raseli po celm balkanu ili da u slučaju najezde osvajača pobegne u ta brda i skloni se od opasnosti?

Да пређем на ћирилицу,мишљења сам да много потенцирате  херцеговачке и црногорске фамилије kao једино и искључиво српске а генетика вам баш и неиде у прилог.
Ако је ово Српски днк онда морају бити укључене све Српске земље а не на основу личног мишљења искључивати читаве територије.Итд...
Да сам у праву говори и разочарење већине присутних на овом форуму када се у налазима појави назјаступљенија халпогрупа и одушевљење када се појави нека од мање заступљених халпогрупа итд..

Tako да сам мишљења да вам је статистика у свако случају  лоша  без обзира на критике које ће уследити,

Jelic

  • Гост
Одг: Македонско питање
« Одговор #41 послато: Мај 24, 2016, 10:51:32 поподне »
Nisam imao vremena danas da se uključim u raspravu ali vidim da su neki umesto mene napisali sve što sam i ja hteo reći.
Ali eto da postavim par pitanja a vi ih shvatite kako želite?

Da li je prestonica Srpskog carstva bila Hercegovina i Crna Gora ili Skoplje?
Da li je Kraljević Marko iz Hercegovine ili sadašnje Makedonije?
Da li je Kumanovo kolevka jezika kojim mi danas govorimo ili je to Hercegovina?
Da li su Mrnjavčevići iz sadašnje Makedonije ili su se tu doselili?Ili su Srbi posle najezde turaka pobegli u tu Hercegovinu i Crnu goru.
Gde je sahranjen Car Dušan u Prizrenu ili Trebinju?
Imali logike da narod živi u Crnogorskim i Hercegovačkim brdima u kojima i danas skoro niko ne živi pa da se iz istih raseli po celm balkanu ili da u slučaju najezde osvajača pobegne u ta brda i skloni se od opasnosti?

Да пређем на ћирилицу,мишљења сам да много потенцирате  херцеговачке и црногорске фамилије kao једино и искључиво српске а генетика вам баш и неиде у прилог.
Ако је ово Српски днк онда морају бити укључене све Српске земље а не на основу личног мишљења искључивати читаве територије.Итд...
Да сам у праву говори и разочарење већине присутних на овом форуму када се у налазима појави назјаступљенија халпогрупа и одушевљење када се појави нека од мање заступљених халпогрупа итд..

Tako да сам мишљења да вам је статистика у свако случају  лоша  без обзира на критике које ће уследити,

Предак Мрњавчевића,Мрњава,је пореклом из Херцеговине.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #42 послато: Мај 24, 2016, 10:56:30 поподне »
Алекс, колико су бити Косово и Метохија и Македонија, толико су и Црна Гора и Херцеговина. Све што си написао стоји. Али, с друге стране, не заборави где су се Срби испрва населили по досељењу на Балкан. Области југоисточније су тек у време Немањића постале србске.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонско питање
« Одговор #43 послато: Мај 24, 2016, 11:02:46 поподне »
Мало су те приче о нацијама и хаплогрупама натегнуте. Баш смо недавно причали о српству у ЦГ. Та област је најбољи пример за ову тему о нацијама и хг.

Наиме, данас су тамо, условно речено, "најсрпскије" области управо Васојевићи, део Куча, Пљевља и Пива. У овим крајевима, између осталог, има и пуно људи староседелачког порекла, тј. људи чији су преци овде вероватно живели и пре доласка Срба.

Такође, вековима се за Дробњаке говори да су најчистије српско племе. Данас видимо да су ови људи највероватније потомци Нормана који на Балкан долазе неколико векова након Срба.

Видимо да хаплогрупе и не утичу баш на националну свест. Како данас, тако вероватно ни пре 300, или 500 година.

Зато је јако незахвално изводити закључке шта су били преци појединих групација са ових простора (посебно ако узмемо у обзир да је појам нације често магловит).

За неке наше E1b, попут Куча и Васојевића, смо већ установили да немају превише блиских рођака на северу Албаније. Има неких сличних хаплотипова, али би ту морали да прогнозирамо пре колико година је живео њихов предак и како се изјашњавао, тј. одакле је доселио. То може бити период пре 400 или пре 1000 (и више) год., а порекло може бити из средње Албаније, из Грчке, и тако у недоглед.

Код неких R1b (11-11) и J2b2 ситуација као да је јаснија зато што се чини да су крвно повезани (ови из ЦГ и ови Албаније). Вероватно има и неких E1b из Црне Горе који упадају у ову групу (ближе сродство). Хаплогрупа E1b иначе показује и солидну разноврсност на простору Балкана (Албанија, Македонија, Грчка), а као што рече Бане, има је пуно и у другим крајевима Европе. Исто се може рећи за балканску J2b2.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонско питање
« Одговор #44 послато: Мај 24, 2016, 11:14:21 поподне »
Етнографски Зборник Насеља и порекло становништва књига Кучи, племе у Црног Гори садржи у себи фотографије мушкараца из Племена Куча...
ја сам гледао те фотографије лично својим очима и видео људе невероватно сличне са мојим блиским рођацима ( ђедовима, стричевима, браћом...),
Синиша, такве оштре и карактеристичне црте лица које се преносе у нашој породици нигде нисам видео сем код нас и на тим фотографијама, неки су ликови просто пресликани са члановима моје породице!

Поштовани Игоре,

Вероватно сте имали прилике да видите примере расних типова из области Куча (Ј. Ердељановић). Било би добро да их некако објавите овде, ако сте у могућности наравно, пошто смо их у више наврата тражили.

На простору западног Балкана, а посебно у тим ЦГ крајевима, доминира динарски расни тип (то су те оштре црте које помињете). Постоји велика вероватноћа да је добар део Ваших предака такође припадао динарском типу. Та сличност о којој говорите не значи наравно да постоји и нека веза Кучима.

Иначе, помињали смо већ једну занимљивост везану за тај део Црне Горе. Наиме, у области Брда је веома заступљен, да не користим термин "доминантан" (зато што то можда и није) плави динарски тип, тзв. Норик.

Ово је још занимљивије ако се узме у обзир да у тим крајевима (источна Црна Гора/северна Албанија) доминира хаплогрупа E1b, што ће рећи да фенотип  у највећем броју случајева не прати генотип.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Македонско питање
« Одговор #45 послато: Мај 24, 2016, 11:58:45 поподне »
Алекс, колико су бити Косово и Метохија и Македонија, толико су и Црна Гора и Херцеговина. Све што си написао стоји. Али, с друге стране, не заборави где су се Срби испрва населили по досељењу на Балкан. Области југоисточније су тек у време Немањића постале србске.

Да, али си заборавио где су се првобитно доселили - у околину данашњег града Сервије у Егејској Македонији, па су се одатле вратили до Дунава, незадовољни добијеном земљом, да би онда тек из "другог покушаја" отишли на простор римске провинције Далмације и ту се задржали.  :)
Сигурно нису сви напустили тај крај око Сервије, о чему говори и једна мало каснија епизода, када је византијски цар Констанс Други, приликом свог похода на Словене који су живели у данашњој Грчкој Тракији и Егејској Македонији половином 7. века, заробио одређен број Срба и преселио их у Малу Азију (прецизније у Битинију), где су они основали Гордосервон (Град Срба).  С обзиром да је тај његов поход био ограничен само на горе поменуте области (јер је цар хтео да ослободи Виа Егнацију, пут који повезује Солун и Цариград словенског притиска), очигледно је да је половином 7. века постојао јак контингент Срба у Македонији, највероватније доспелих ту управо у време цара Ираклија (почетком 7. века), о чему говори Порфирогенит. Није све баш било једноставно и јасно разграничено у та смутна времена раног средњег века, па тако ни распоред свих Срба на Балкану.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Македонско питање
« Одговор #46 послато: Мај 25, 2016, 12:30:46 пре подне »
Предак Мрњавчевића,Мрњава,је пореклом из Херцеговине.

Поред Мрњавчевића, велики део српске властеле која је имала поседе у Македонији (данашња БЈРМ као и грчки и бугарски део Македоније) је директно дошао или је био пореклом из западних српских крајева, највише из Захумља. Набројаћу само неке примере - Остоја Рајачић, Радослав Хлапен, Влатко Паскачић. То је још једна занимљивост која повезује за неке "неповезиве" крајеве - Херцеговину и Македонију, као и каснија сеоба становништва из Македоније ка западу, испред турске опасности. По мени, још један од разлога неопходности укључивања становништва БЈР Македоније у Српски ДНК Пројекат (наравно, оних који својом слободном вољом желе да се тестирају и буду укључени у њега).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Македонско питање
« Одговор #47 послато: Мај 25, 2016, 01:25:43 пре подне »
Поред Мрњавчевића, велики део српске властеле која је имала поседе у Македонији (данашња БЈРМ као и грчки и бугарски део Македоније) је директно дошао или је био пореклом из западних српских крајева, највише из Захумља. Набројаћу само неке примере - Остоја Рајачић, Радослав Хлапен, Влатко Паскачић. То је још једна занимљивост која повезује за неке "неповезиве" крајеве - Херцеговину и Македонију, као и каснија сеоба становништва из Македоније ка западу, испред турске опасности. По мени, још један од разлога неопходности укључивања становништва БЈР Македоније у Српски ДНК Пројекат (наравно, оних који својом слободном вољом желе да се тестирају и буду укључени у њега).

Слажем се са изнетим становиштем. Просто ми је невероватно какви се то критеријуми узимају ко ће бити укључен у Пројекат, а ко не, а пренебрегавају се научне чињенице које су најбољи критеријум. Нема тренутно бољег и очитијег примера од г-ђе Ленке. Да постоји македонски пројекат, тамо би се тестирала, али пошто не постоји, својевољно је одабрала овај. Исто тако, могла је да потражи блгарски или већ неки други, а није. Мислим да то говори за себе.

Алекс, колико су бити Косово и Метохија и Македонија, толико су и Црна Гора и Херцеговина. Све што си написао стоји. Али, с друге стране, не заборави где су се Срби испрва населили по досељењу на Балкан. Области југоисточније су тек у време Немањића постале србске.

Из тог разлога што су све наведене области биле српске у неком историјском тренутку или су то и даље, сматрам да је нужно имати и испитанике са истих територија у Српском ДНК пројекту. Нека они који о томе одлучују добро извагају pro et contra, па ће надам се увидети да критеријуме и правила треба прилагођавати човеку, у овом случају ,,новим'' научним чињеницама, а не чињенице прилагођавати нечијем субјективном неаргументованом мишљењу. У супротном, бојим се да се од науке удаљавамо све више, а све више приближавамо нивоу кафанских расправа, где је важно ко је гласнији.

Мислим да овде нема средњег решења. Или треба прихватити све резултате са подручја која су у повести имала везе са србском државом и србским етничким подручјем (СФРЈ плус граничне области Мађарске, Румуније, Бугарске, Албаније) или се ограничити на данашња србска подручја, а то би била Србија и људи из ЦГ, Хрватске, БиХ, Македоније, који се изјашњавају као Срби. Лично, ја сам за ону прву, ширу варијанту, имајући у виду генетске везе и измешаност свих ових балканских територијално блиских популација, као и чињеницу да се велики број Срба одродио и ушао у корпус других околних народа и "народа", али и да је део околних популација временом ушао у корпус србског народа.   

Мишљења сам да би ово било најприближније идеалном решењу за истраживање које носи назив Српски ДНК Пројекат и да би одстранило све будуће недоумице око тога чије резултате треба уврстити, а чије не.
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Македонско питање
« Одговор #48 послато: Мај 25, 2016, 05:01:17 пре подне »
За неке наше E1b, попут Куча и Васојевића, смо већ установили да немају превише блиских рођака на северу Албаније. Има неких сличних хаплотипова, али би ту морали да прогнозирамо пре колико година је живео њихов предак и како се изјашњавао, тј. одакле је доселио. То може бити период пре 400 или пре 1000 (и више) год., а порекло може бити из средње Албаније, из Грчке, и тако у недоглед.

Већ дуже врѣмена се нагађа о повезаности србских (а међу њими нарочито црногорских) и албанских Е1б1б хапловрст.  Морам открити явности да прѣ неколиких мѣсеций направих рачуницу поређења Е1б1б хапловрст разних становништава на 17 ознак. Исходи рачунице потврђуйу мойе ранийе ставове и закључке, црногорски и остали србски Е1б1б носиоци у просѣку не показуйу нарочиту блискост са албанскими. Штавише, у просѣку су им на примѣр ближи хрватски Е1б1б него ли албански, што йе разумски и очекивано. Значи, мой закључак йе да за већину наших Е1б1б прѣдака Албанци нѣсу непосрѣдан извор. Е1б1б лоза йе исувише стара и раширена по Европи да бише Албанци били њени основни носиоци и извориште.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Македонско питање
« Одговор #49 послато: Мај 25, 2016, 05:20:35 пре подне »

Из тог разлога што су све наведене области биле српске у неком историјском тренутку или су то и даље, сматрам да је нужно имати и испитанике са истих територија у Српском ДНК пројекту. Нека они који о томе одлучују добро извагају pro et contra, па ће надам се увидети да критеријуме и правила треба прилагођавати човеку, у овом случају ,,новим'' научним чињеницама, а не чињенице прилагођавати нечијем субјективном неаргументованом мишљењу. У супротном, бојим се да се од науке удаљавамо све више, а све више приближавамо нивоу кафанских расправа, где је важно ко је гласнији.

Видим да йе се захуктала расправа трѣбамо ли убацивати Македонске хапловрсте у подухват или не, па рѣших рећи и я койе слово.
Синиша йе у праву, не трѣбамо у Србски ДНК подухват убацивати све Македонце. Мислим да се трѣбамо ограничити само на оне са очитим порѣклом из Србийе, затим на људе из Македонийе изяшњавайуће се као Срби, и на крайу на људе из Македонийе койи сами затраже да их смѣстимо у наш подухват. Значи, против сам убацивања сваке пойединачне македонске хапловрсте у подухват.

Први разлог за ово йе што не из Македонийе стално оптужуйу да их своятамо, а очито йе да се велика већина Македонаца не осѣћа Србима.

Други и важнийи разлог йе што се негдѣ мора поставити граница. Ако почнемо убацивати све Македонце, онда ћемо морати и све Бугаре, па онда редом и све Грке, Албанце, Румуне и тако у недоглед. Лично сматрам да ни Хрвате не бисмо трѣбали стављати, поготово не Загорце.

Ако се Македонци, Бугари, Албанци и остали буду почели стављати у Србски ДНК подухват упркос њиховой вољи, я ћу захтѣвати да се у исти поставе и испитани Атабаска Индиянац и амерички Мекдоналд, йер су обойица И2а Динарци, како бише се могли упоредити са нашими хапловрстами. И наравно Арапи свих хаплоскупин заступљених и при нас.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Македонско питање
« Одговор #50 послато: Мај 25, 2016, 07:25:05 пре подне »
 :(
Видим да йе се захуктала расправа трѣбамо ли убацивати Македонске хапловрсте у подухват или не, па рѣших рећи и я койе слово.
Синиша йе у праву, не трѣбамо у Србски ДНК подухват убацивати све Македонце. Мислим да се трѣбамо ограничити само на оне са очитим порѣклом из Србийе, затим на људе из Македонийе изяшњавайуће се као Срби, и на крайу на људе из Македонийе койи сами затраже да их смѣстимо у наш подухват. Значи, против сам убацивања сваке пойединачне македонске хапловрсте у подухват.

Први разлог за ово йе што не из Македонийе стално оптужуйу да их своятамо, а очито йе да се велика већина Македонаца не осѣћа Србима.

Други и важнийи разлог йе што се негдѣ мора поставити граница. Ако почнемо убацивати све Македонце, онда ћемо морати и све Бугаре, па онда редом и све Грке, Албанце, Румуне и тако у недоглед. Лично сматрам да ни Хрвате не бисмо трѣбали стављати, поготово не Загорце.

Ако се Македонци, Бугари, Албанци и остали буду почели стављати у Србски ДНК подухват упркос њиховой вољи, я ћу захтѣвати да се у исти поставе и испитани Атабаска Индиянац и амерички Мекдоналд, йер су обойица И2а Динарци, како бише се могли упоредити са нашими хапловрстами. И наравно Арапи свих хаплоскупин заступљених и при нас.
[/quote
Апсолутно подржавам! Негде се мора поставити граница, реч је ипак о "српском днк пројекту" а не о "ex yu projektu". :)
Друга и веома битна ствар је да не смемо никога својатати! Колико год ми мислили да су ,рецимо, Македонци Срби, и које год ми имали историјске доказе, ипак је реч о људима који се не ИЗЈАШЊАВАЈУ И НЕ ОСЕЋАЈУ КАО СРБИ, а некога терати да буде нешто што није је опасно и прелази у домен политике чиме се овај пројекат не бави (већ науком).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #51 послато: Мај 25, 2016, 08:44:29 пре подне »
Да, али си заборавио где су се првобитно доселили - у околину данашњег града Сервије у Егејској Македонији, па су се одатле вратили до Дунава, незадовољни добијеном земљом, да би онда тек из "другог покушаја" отишли на простор римске провинције Далмације и ту се задржали.  :)

Та прича о досељењу Срба најпре у Македонију, па повратак на Дунав је прилично магловита. Не знам где су данас трагови тих Срба, осим у топонимији, што, опет, ништа не значи, јер имамо на северу и народ који се назива Србима - Лужички, али данас је јасно да они нису Срби у генетском смислу, већ су то име понели по племенском савезу из раног средњег века.

Евентуачни боравак Срба у Македонији почетком 7. века, могао је бити само војни излет, без озбиљних етничких промена у тој области.

Битно је где су се зачеле прве србске државе на Балкану, а то говори које подручје је државотворни народ населио. То су области данашње Херцеговине, западне Босне, Далмације и у унутрашњост до Полимља и Подриња.

Све ово нема везе са оним што написах, а то је да су за повест Срба подједнако важни и западни и источни крајеви, те мислим да није била на месту нечија опаска овде како су области Македоније и КиМ за Србство и целу ову нашу работу овде битније од ЦГ и Херцеговине због неких историјских чињеница.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #52 послато: Мај 25, 2016, 09:01:18 пре подне »
Значи, мой закључак йе да за већину наших Е1б1б прѣдака Албанци нѣсу непосрѣдан извор. Е1б1б лоза йе исувише стара и раширена по Европи да бише Албанци били њени основни носиоци и извориште.

Верујем да ни данашњи албански Е1б1б у време када настају ЦГ племена овог рода нису били Албанци. То постају касније експанзијом Шиптара у турско доба када су апсорбовани у албански етнос.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #53 послато: Мај 25, 2016, 09:24:45 пре подне »
Апсолутно подржавам! Негде се мора поставити граница, реч је ипак о "српском днк пројекту" а не о "ex yu projektu". :)
Друга и веома битна ствар је да не смемо никога својатати! Колико год ми мислили да су ,рецимо, Македонци Срби, и које год ми имали историјске доказе, ипак је реч о људима који се не ИЗЈАШЊАВАЈУ И НЕ ОСЕЋАЈУ КАО СРБИ, а некога терати да буде нешто што није је опасно и прелази у домен политике чиме се овај пројекат не бави (већ науком).

Не ради се овде ни о каквом својатању. То је Српски ДНК пројекат, а не пројекат тестираних Срба. Не видим зашто на таквом пројекту не би били резултати околних народа, нарочито што нам је свима јасно колико су ти народи међусобно блиски. И код већ уписаних резултата људи који се не осећају Србима пише етничка / верска одредница. Резултати тих људи су битни ради поређења са резултатима оних који се данас осећају Србима.

Нити бисмо их тако својатали, нити су нам они уопште потребни за нешто више од њихових резултата.

Рецимо, ако избришемо резултате Буњеваца, зато што се већи део њих данас не осећа Србима, ускратили смо себи могућност да схватимо порекло и историјско кретање родова тестираних Срба који се уклапају у буњевачки род.

Граница се, свакако, мора негде поставити. Бугари и Грци никад нису били Срби, нити имају историјски континуитет живљења у оквиру србске државе (осим краћег периода пред крај средњевековне србске државности), услед чега би били од већег значаја за генетику данашњих Срба. Албанска (малесорска) генетика је од релативног значаја, углавном за родове пореклом из ЦГ. Можда, што каже Невски, Словенци и изворни Хрвати (Загорци, чакавци) заиста не спадају овде, ни генетски ни историјски.

Македонци, како год се данас осећали и изјашњавали, су историјски (а верујем и генетски) толико блиски Србима, да, по мени, треба да уђу у табелу. Нарочито због оних влаха касног средњег века који су (а то упорно заступају неки форумаши, нарочито у погледу моје ХГ  ::) ) у западне крајеве дошли "от македонских стран" и ушли у србски народни корпус.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонско питање
« Одговор #54 послато: Мај 25, 2016, 10:00:27 пре подне »
Македонци, како год се данас осећали и изјашњавали, су историјски (а верујем и генетски) толико блиски Србима, да, по мени, треба да уђу у табелу. Нарочито због оних влаха касног средњег века који су (а то упорно заступају неки форумаши, нарочито у погледу моје ХГ  ::) ) у западне крајеве дошли "от македонских стран" и ушли у србски народни корпус.

Не треба због тога због чега си навео да уђу у пројекат (зато што то можда није велики број људи у питању), већ из неких других разлога. Изгледа да је најбоље да остане овако, уз евентуално неко филтрирање у виду избацивања странаца.

А Небо, пошто видим да прозиваш, како би ти објаснио однос I2a DS i I2a DN код Срба, тј. Македонаца? (код Македонаца 60-40% за DN, код Срба однос 3-1 у корсит DS).

Да ли мислиш да су сви са простора Македоније некада били Срби? Свакако је ту пуно Бугара било. Највише што се може рећи јесте да су ти I2a DN по доласку на Балкан били Словени. Када многи од њих постају Срби, а када неки постају "Власи" ,остаје да се види, зато што је то индивидуално свкакао.

Данас их свакако има пуно и код Бугара и код Македонаца, Грка (вероватно и Влаха), али и код Срба.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #55 послато: Мај 25, 2016, 10:13:40 пре подне »
А Небо, пошто видим да прозиваш, како би ти објаснио однос I2a DS i I2a DN код Срба, тј. Македонаца? (код Македонаца 60-40% за DN, код Срба однос 3-1 у корсит DS).

Не видим шта је спорно. Логично је да код Македонаца има више DN јер су га собом донели Словени који су се на Балкан спустили источним правцем. DS тамо вероватно долази касније, у време државе Немањића из северних (Рашка) и западнијих (Зета, Захумље) крајева. DS су овде донели Срби и зато је најзаступљенија код Срба.

Део DN код Срба је дошао са оним средњевековним влашким катунима које поменух, али је део сигурно дошао и другим правцем. То су Словени који су најпре посели Македонију, Тесалију, Епир, чак и делове Пелопонеза, од којих је један огранак окренуо на север уз Јадранско море наставио освајања. Они су се населили и у Зети и у Приморју, то је друга половина 6. века. Део је сигурно дошао и са Србима, западним правцем досељења: Бохемија - Доња Аустрија - Далмација.

Оно што теби замерам је што поистовећујеш све DN резултате са македонским, односно да потичу из тих области и да су резултат сеоба влашких катуна. Конкретно, одбацујеш могућност староседелачке DN у динарском подручју (ЦГ, Херцеговина). Исправи ме ако сам погрешно схватио добар број твојих постова на ову тему.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонско питање
« Одговор #56 послато: Мај 25, 2016, 10:24:35 пре подне »
Оно што теби замерам је што поистовећујеш све DN резултате са македонским, односно да потичу из тих области и да су резултат сеоба влашких катуна. Конкретно, одбацујеш могућност староседелачке DN у динарском подручју (ЦГ, Херцеговина). Исправи ме ако сам погрешно схватио добар број твојих постова на ову тему.

Не мислим да је сав I2a DN македонски наравно. Не знам да ли сам икада само у том контексту помињао DN. Слажем се са овим што си написао. Верујем да је део DN дошао и са Србима, тим "западним" правцем, а можда да је и део DS дошао у оним првим продорима Словена, источним правцем (мада, некако фали више Грка DS за ту теорију).

Хаплогрупа I2a (што DS што DN) је веома раширена међу Јужним Словенима, па је незахвално повезати све те људе само са једним миграционим правцем. Мада, јасно је где су матице појединих подграна на Балкану и у том смислу се може олакшати истраживање миграција (јака "динарска DS" и јака "македонско/бугарска DN").

Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Македонско питање
« Одговор #57 послато: Мај 25, 2016, 10:31:39 пре подне »
Не треба због тога због чега си навео да уђу у пројекат (зато што то можда није велики број људи у питању), већ из неких других разлога. Изгледа да је најбоље да остане овако, уз евентуално неко филтрирање у виду избацивања странаца.

А Небо, пошто видим да прозиваш, како би ти објаснио однос I2a DS i I2a DN код Срба, тј. Македонаца? (код Македонаца 60-40% за DN, код Срба однос 3-1 у корсит DS).

Да ли мислиш да су сви са простора Македоније некада били Срби? Свакако је ту пуно Бугара било. Највише што се може рећи јесте да су ти I2a DN по доласку на Балкан били Словени. Када многи од њих постају Срби, а када неки постају "Власи" ,остаје да се види, зато што је то индивидуално свкакао.

Данас их свакако има пуно и код Бугара и код Македонаца, Грка (вероватно и Влаха), али и код Срба.

Питање је да ли су то Бугари,заборавили сте Шопе,да ли и њих треба да се одрекнемо.Ја нисам за то да ако су друге државе присилно и успешно асимиловале српско становништво на територијама које су у њиховом контролом ми то и поптпмажемо причама да у Македонији има доста Бугара итд...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонско питање
« Одговор #58 послато: Мај 25, 2016, 10:48:04 пре подне »
Питање је да ли су то Бугари,заборавили сте Шопе,да ли и њих треба да се одрекнемо.Ја нисам за то да ако су друге државе присилно и успешно асимиловале српско становништво на територијама које су у њиховом контролом ми то и поптпмажемо причама да у Македонији има доста Бугара итд...

Зато и рекох да је једино сигурно да су били Словени.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Македонско питање
« Одговор #59 послато: Мај 25, 2016, 11:09:48 пре подне »
Не мислим да је сав I2a DN македонски наравно. Не знам да ли сам икада само у том контексту помињао DN. Слажем се са овим што си написао. Верујем да је део DN дошао и са Србима, тим "западним" правцем, а можда да је и део DS дошао у оним првим продорима Словена, источним правцем (мада, некако фали више Грка DS за ту теорију).

ОК, онда смо се разумели.  ;)
И ово болдирано ти је сасвим на месту.
"Наша мука ваља за причешћа"