Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 191707 пута)

Ван мреже Ленка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #480 послато: Мај 24, 2016, 02:01:54 поподне »
Јас сум крива за тестирање на четворицата македонци, I2a1b3 ми е татко, J2b2 M241 син, а E1b1b и G2a ми се колеги од работа и добри пријатели.  :)

Во текот на денот ќе ви напишам повеќе, сега за сега само да се пријавам. Поздрав до сите.  8)

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #481 послато: Мај 24, 2016, 02:04:19 поподне »
3. Данашња држава Македонија за српско поријекло јесте важна управо због тога што је у Србији некада била веома снажна та ''вардарска струја'' досељеника који су населили добар део Србије, нарочито југ али и централни део. Много пре послератне колонизације Македонаца у Војводину дешавале су се веома бројне миграције становништва из области садашње државе Македоније у Србију. После црногорско-херцеговачке струје то је можда најснажнија струја досељеника која се дешавала кроз историју овог дела Балкана.
Да вјероватно. Али тим поводом имам питање за тебе и Небојшу.
1. Који су то бројнији родови међу Србима који су дошли том струјом?
2. Ако нема бројнијих родова, можда је становништво које је стигло том струјом генетски хетерогено (рецимо добар дио великог кластера групе E1b1)?
3. Да ли становништво које је дошло том струјом већином потиче са простора данашње државе Македоније или ипак из Грчке и јужне Албаније?

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #482 послато: Мај 24, 2016, 02:17:28 поподне »
Јас сум крива за тестирање на четворицата македонци, I2a1b3 ми е татко, J2b2 M241 син, а E1b1b и G2a ми се колеги од работа и добри пријатели.  :)

Во текот на денот ќе ви напишам повеќе, сега за сега само да се пријавам. Поздрав до сите.  8)

Ништа Ви нисте "крива" Ленка. Добродошли. Надам се да ћте и даље бити присутни.
Баш татко и ја дијелимо исту хаплогрупу  :D

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #483 послато: Мај 24, 2016, 03:11:22 поподне »
Јас сум крива за тестирање на четворицата македонци, I2a1b3 ми е татко, J2b2 M241 син, а E1b1b и G2a ми се колеги од работа и добри пријатели.  :)

Во текот на денот ќе ви напишам повеќе, сега за сега само да се пријавам. Поздрав до сите.  8)

Добро Ви нама дошли!
Одлично, надам се да ћемо из прве руке добити одговор и Ваше мишљење поводом расправе која се повела.
Све најбоље,
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #484 послато: Мај 24, 2016, 07:16:01 поподне »
Јас сум крива за тестирање на четворицата македонци, I2a1b3 ми е татко, J2b2 M241 син, а E1b1b и G2a ми се колеги од работа и добри пријатели.  :)

Во текот на денот ќе ви напишам повеќе, сега за сега само да се пријавам. Поздрав до сите.  8)

Ленко, добро ни дошла на наше разговаралиште. Слободно пиши на македонском йезику, немой се устручавати. Разумѣмо се савршено, македонски нѣйе кинески. Лѣпо ће бити видѣти и Македонце и македонски йезик на нашем разговаралишти.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #485 послато: Мај 24, 2016, 07:53:56 поподне »
Јас сум крива за тестирање на четворицата македонци, I2a1b3 ми е татко, J2b2 M241 син, а E1b1b и G2a ми се колеги од работа и добри пријатели.  :)

Во текот на денот ќе ви напишам повеќе, сега за сега само да се пријавам. Поздрав до сите.  8)
Ленка, добродошла!

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #486 послато: Мај 24, 2016, 09:11:40 поподне »
Вулићевић, Мратиндан, Лепосавић, КиМ, Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Има доста блиских, али не потпуних поклапања. Сврстао сам га у род Мратинштака. Геннерално сам све Мратинштаке сврстао на једно мјесто, јер им хаплотипови нису толико далеки да не би могли бити један род, али у овој фази то не можемо тврдити.

Поријекло самих Вулићевића је занимљиво, они су изгледа дио веће групе Бишеваца Мратинштака који су се из рожајског Бишева расељавали по Ибарском Колашину, рашкој области и Ибру. Вулићевићи у Кијевчићима чак спомињу и да су од Милићевића који данас живе у Бишеву код Рожаја. Иначе ти бишевски мратинштаци су познати под називом Кулизе, о њима је већ писано. Кад су исламизовани Кучи доселили у Бишево затекли су овдје старији слој становништва-Кулизе. И саме Кулизе у Бишеву тврде да су давнашњи досељеници из Куча, али та прича ми је мало сумњива.

Синиша, реците ми молим вас како је могуће урадити детаљније тестирање на већи број маркера плус СНП тестови које спомињете у текстовима ?
Ја се заиста слабо разумем у генетику и ово је за мене Шпанско село, али неке ствари и прост човек као ја може да примети и уочи...
Етнографски Зборник Насеља и порекло становништва књига Кучи, племе у Црног Гори садржи у себи фотографије мушкараца из Племена Куча...
ја сам гледао те фотографије лично својим очима и видео људе невероватно сличне са мојим блиским рођацима ( ђедовима, стричевима, браћом...),
Синиша, такве оштре и карактеристичне црте лица које се преносе у нашој породици нигде нисам видео сем код нас и на тим фотографијама, неки су ликови просто пресликани са члановима моје породице!


У књигама Насеља и порекло становништва се казе да су сви Светомратинци потомци Вука Бранковића и одатле назив Кулизе...
везују нас и за рударе Сасе, који су како нека казивања говоре у средњевековној Србији Немањића били носиоци рударства и прераде метала, и пошто је наша Слава СВ. Мрата кажу људи то указује на то да смо пре били католици... Онда су и сви оно који славе Св. Саву, Светог Николаја Српског и ускоро Св. Патријарха Павла такође католици...Свашта.   :P

http://slavicnet.com/sokolac/sokolac_luzicki_srbi_forum.html

СВЕТИ СТЕФАН НЕМАЊА се изненада помиње средином 12 века! Да ли је случајно што је он 2 пута крштен ?! Како то да се о његовом пореклу јако мало зна ?!
Он је ни мање ни више родоначелник једне од нај важнијих Владарских породица Србије, а људи који се баве и проучавају историју нeмогу да се догове ни око имена његовога оца ?!
Нај боље да је човек сам себе родио   :D

Једна од новијих теорија каже да је СТЕФАН НЕМАЊА Лужички Србин,  и да се Немања са делом српског Војводства и добрим бројем ратника вратио у старе српске земље, проценивши да је то у датом тренутку било неопходно како би ујединио расцепкана и завађена срска племена и обновио Српску Државу тамо где је некад и била... 

Трагајући за својим прецима наишао сам и на податак који опет каже да је један део Kуча који је био католичке вероисповести, прихвата православље као праву веру и крштава се у првој половини 17 века, интересантно  ???

http://milacic.awardspace.com/Istorija.htm
http://www.poreklo.rs/2012/07/14/bratstva-i-podgrupe-vasojevi%C4%87a/

СветоМратинце сам нашао свуда по Црној Гори, Херцеговини, Босни, Рашкој Области...
Помиње се у литератури не само да су СветоМратинци Кучи већ да су најстарији у Кучима ;)
Чак се помињу и као делови племена Дробњак, нашао сам их међу "Расељеним Дробњацима"

Халпогрупе говоре своје, историја говори своје..
И реците ми молим вас како да знамо ко је староседелац а ко дошљак после толико сељакања и после толико истрага и после толико расељавања којих је било у нас свугде а по највише међу Кучима ?!
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Ленка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #487 послато: Мај 24, 2016, 10:03:30 поподне »
Хвала на добродошлицу свима,
Го пратам сајтот порекло подолго  време, го најдов барајки книги за македонските села, понекогаш го читав и форумов и полека почнаа да ми се бистрат нови познавања, се на се интересно. :)

Дознав дека фамилијата на татко ми потекнува од Метохија и неможев да најдам повеке инфо (затоа првенствено и почнав да читам тука) и тоа две три години си стоеше така статус кво. Тоа беше причината зошто решив да го тестирам, видов дека има днк ден и си реков ај можеби нешто ќе се поместиме од мртва точка со тестирањево (во меѓувреме ве читав и учев...и се поинтересно ми станува навистина). Кога веке решив да го тестирам него, па ајде и син ми (нема одмет од информација плус) а двајцата колеги се пријавија во последен момент бидејки и ним како прочитам нешто ново или интересно им раскажував на работа.

Се на се причината за тестирање на нив четворица е љубопитство и можеби повеќе информации за потеклото на татко ми. Истражување и предизвик тоа е тоа. :)

Не би се мешала во вашата дискусијата за македонците, кој што како и од кога... (интересно и тоа да се чита, признавам), а за ДНК проектот - доколку сметате дека има научен/истражувачки интерест од поставување во табела на овие резултати мислам дека никој од нив нема да се буни, па и за обратно исто :) ќе си решите. И секако кога би имало македонски днк проект веднаш би се вклучиле.


Може ли тестирани, пореклом из Прилепа, да прецизира село из ког је пореклом, чак и ако не жели да буде у табели?

Би требало утре/задутре да добијам повеќе информации за ова, чим дознаам нешто + веднаш ќе ви напишам.

Што се однесува до фамилијата на татко ми ги имам следниве информации од една иста книга:

Ђорђиовци

http://prntscr.com/b7znyx

http://prntscr.com/b7zodf

http://prntscr.com/b7zopk

На кај да гледам кој пат да го фатам сега? :)

Ван мреже Ленка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #488 послато: Мај 24, 2016, 10:17:09 поподне »
Слиједе четири тестирана Македонца, са којима завршавамо објављивање резултата Светског ДНК дана.

Аврамоски, Митровдан, Локвица, Македонски Брод

Веома специфичан хаплотип. највјероватније припада хаплогрупи G2a-L91, мада је тешко сигурно одредити. нема блиских поклапања.
13   22   15/16   11    11-14   $   $   13   13   11   29   18   $-$   $   $   $   16   21   $   $-$-$-$   $   11   $-$   15   $   20   17   $-$   $   10   $   $   $-$   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   21   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   12   $   $   $   10   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   21   $   12


Ве молам можете ли да ми одговорите зошто специфичен, благодарам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #489 послато: Мај 24, 2016, 10:32:24 поподне »
Ја бих се вратио на питање да ли треба у табелу Српског ДНК пројекта стављати резултате Македонаца.
Подручје данашње Македоније су у раном средњем веку населили источни Словени. У то време, верујем да неких великих разлика између њих и Срба који су населили западни Балкан, није било. Осим периода државе Немањића, они су вековима живели раздвојено и етногенеза ове две популације текла је различитим токовима. Отуд данас Срби и Македонци говоре различитим, али не толико удаљеним језицима.
Ипак, не смемо заборавити да је у средњем веку један број Срба са запада насељен у област Македоније (Мијаци су такав случај), као и да су подручја северне и западне Македоније била у непосредном додиру и развијала се на сличан начин као суседни србски крајеви Старе Србије и оних крајева који су данас албански, као што су Алтин и Пилот.
Сама чињеница да имамо тестиране Македонце који имају крсну славу, говори о њиховом пореклу.
Зато, моје је мишљење да Македонци треба да уђу у табелу. Ако нам је у табели нпр Таљановић, Малесор католик, нелогично је да ту није неки Спасеновски који слави крсну славу.
С друге стране, имамо нпр. Словенце. Они дефинитивно имају другачије порекло и развој. Али, опет, у етногенези Словенаца учествовали су и Срби (Бела Крајина), па би било нелогично и неправедно изоставити из табеле неког Словенца који има србске корене. Исто важи и за Србе из Мађарске, Румуније и Бугарске. Сви остали са србског говорног подручја - данашњи Хрвати, Бошњаци, Црногорци, свакако треба да су ту.
Што се тиче албанских резултата, они су корисни ради поређења. Ето, неко спомену Мараше, па ту су и Богићевци. Њима су, по свој прилици, најближи неки малесорски родови. Ипак, мислим да се ради о сасвим другачијем народу и да им није место у табели са србским резултатима. Мараши и Богићевци данас чине саставни део србског народа, али неки њима генетски блиски Албанци - не. Можда би требало ићи од случаја до случаја, па ценити да ли треба да уђе у табелу.
Мислим да овде нема средњег решења. Или треба прихватити све резултате са подручја која су у повести имала везе са србском државом и србским етничким подручјем (СФРЈ плус граничне области Мађарске, Румуније, Бугарске, Албаније) или се ограничити на данашња србска подручја, а то би била Србија и људи из ЦГ, Хрватске, БиХ, Македоније, који се изјашњавају као Срби. Лично, ја сам за ону прву, ширу варијанту, имајући у виду генетске везе и измешаност свих ових балканских територијално блиских популација, као и чињеницу да се велики број Срба одродио и ушао у корпус других околних народа и "народа", али и да је део околних популација временом ушао у корпус србског народа. Можда резултат неког Хрвата из Далмације не треба да стоји у табели Српског ДНК пројекта, јер му по дефиницији ту није место, али пошто знамо да су многи данашњи далматински Хрвати потомци покатоличених Срба, његов резултат је користан ради поређења са другим резултатима и анализе кретања становништва. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Mishoni54

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #490 послато: Мај 25, 2016, 02:27:25 поподне »

Мој отац , Милан Димић се родио у Чомборју ( данас Шаровка ) код Подравске Слатине. Прадеда Раде Димић ( дошао из Чикага на Солунски Фронт )  је као борац на Солунском фронту добио земљу у том делу Славоније 1918 године. ( Нова војна Крајина ) . Деда Тодор Димић се родио у Прибудићу, Зрмања, од оца Раде и Мајке Стане Будимир. Чукундеда Милак је остао у Прибудићи и убили су га Италијани 1941. године. Поред Димића у Прибудићу су била презимена : Вјештице, Будимир, Стојисављевић, Шкундрић, Драгишић... Сви су у родбинским везама по женској линији .  Од четворо мушке деце Чукундеде Милака, Перо Димић је остао у Прибудићу, Обрад Димић је насељен у Дарди ( Барања - има их и данас тамо као и у Белом Манастиру ) , Ђујо је убијен 1941 године. Колико сам могао да пратим даље порекло, оно је везано за Острвицу ( ту се помињу Димићи )али конкретних података о томе немам. Моји су депортовани 1941. године из Подравске Слатине у Београд и ту смо остали.
Димића има на Космету ( Призрен , Гњилане, Прекале ...) има их у Црној Гори у Беранама, Шекуларима, Македонији у Скољу и сви кажу да су дошли из Призрена ) , а затим цела источна Србија до Ниша ( где су најмногобројнији ). Постоје и Димићи у селу Вишњица ( Београд) као старе породице.
Интересантно ми је предање извесне Дијана Матић из Ријеке која каже да постоје две линије Димића. Да су Западни  Димићи, светле пути, плави до светло смеђи, средње висине, нежнији по нарави,и да вуку порекло из Грчке. Источни Димићи су црнопути, стасити, темпераментније нарави и да потичу из Албаније.
Ево линк за Димиће у Црној Гори:
http://www.cgautentik.com/index_crnogorska_imena_prezimena_u_cg_d.php
Ево линк за Тражимо рођаке - Димићи
http://www.trazimo.info/read.asp?option=send&kat=1&id=3318
За сада толико

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #491 послато: Мај 25, 2016, 03:17:23 поподне »

Мој отац , Милан Димић се родио у Чомборју ( данас Шаровка ) код Подравске Слатине. Прадеда Раде Димић ( дошао из Чикага на Солунски Фронт )  је као борац на Солунском фронту добио земљу у том делу Славоније 1918 године. ( Нова војна Крајина ) . Деда Тодор Димић се родио у Прибудићу, Зрмања, од оца Раде и Мајке Стане Будимир. Чукундеда Милак је остао у Прибудићи и убили су га Италијани 1941. године. Поред Димића у Прибудићу су била презимена : Вјештице, Будимир, Стојисављевић, Шкундрић, Драгишић... Сви су у родбинским везама по женској линији .  Од четворо мушке деце Чукундеде Милака, Перо Димић је остао у Прибудићу, Обрад Димић је насељен у Дарди ( Барања - има их и данас тамо као и у Белом Манастиру ) , Ђујо је убијен 1941 године. Колико сам могао да пратим даље порекло, оно је везано за Острвицу ( ту се помињу Димићи )али конкретних података о томе немам. Моји су депортовани 1941. године из Подравске Слатине у Београд и ту смо остали.
Димића има на Космету ( Призрен , Гњилане, Прекале ...) има их у Црној Гори у Беранама, Шекуларима, Македонији у Скољу и сви кажу да су дошли из Призрена ) , а затим цела источна Србија до Ниша ( где су најмногобројнији ). Постоје и Димићи у селу Вишњица ( Београд) као старе породице.
Интересантно ми је предање извесне Дијана Матић из Ријеке која каже да постоје две линије Димића. Да су Западни  Димићи, светле пути, плави до светло смеђи, средње висине, нежнији по нарави,и да вуку порекло из Грчке. Источни Димићи су црнопути, стасити, темпераментније нарави и да потичу из Албаније.
Ево линк за Димиће у Црној Гори:
http://www.cgautentik.com/index_crnogorska_imena_prezimena_u_cg_d.php
Ево линк за Тражимо рођаке - Димићи
http://www.trazimo.info/read.asp?option=send&kat=1&id=3318
За сада толико

Господине Димићу, колико сам могао да видим у табели, ваша слава је Аранђеловдан. Исту славу славе лички Димићи, којима је постојбина село Острвица код Госпића, тако да сте ви вероватно од њих. Остали Димићи које сте навели су разнородни и нису род једни са другима. Имам пример и из сопствене фамилије, јер презиме моје снаје је Димић, а њени славе Велику Госпојину и пореклом су из Чипуљића код Бугојна. Муку сам намучио док сам дознао порекло њених Димића, на крају сам на овом форуму пронашао податке који их везују за Прендиће из Чипуљића, који по Шематизму такође славе Велику Госпојину и пореклом су Цинцари (у Босни Цинцаре називају Калајџијама, по занату којим су се најчешће бавили).  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #492 послато: Мај 25, 2016, 04:42:55 поподне »
Mishoni54,
У Шекулару нема Димића, сигурно је ду су прошли преко Шекулара. У Беранама их има. Они су из Призрена - Цинцари. И данас из зову Гоге  . Дошли су кад је  турска власт формирала насеље градског типа Беране у другој половини 19.вијека, са још неким породицама из Пећи. Били су занатлије и трговци. Орођавали су се касније са мјесним становништвом. Знам да оно о Шекулару пише код  Вукоте и Акима Миљанића.  За сада, на овој мајској акцији, тестирана су и три Шекуларца - стари родови... Сачекајмо резултате. Двојица су за мене енигма.  Чисто сумњам, да су цинцарског поријекла. Цинцари су обитавали у градовима, под скутима турске власти, нијесу они вољели да се злопате по ломноме Шекулару. Димића је било у Бијелом Пољу, Никшићу, Цетињу. Лијепо би било да се тестира неко од Димића, али су они  разнородни.

Ван мреже Mishoni54

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #493 послато: Мај 26, 2016, 01:20:18 пре подне »
Mishoni54,
У Шекулару нема Димића, сигурно је ду су прошли преко Шекулара. У Беранама их има. Они су из Призрена - Цинцари. И данас из зову Гоге  .

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #494 послато: Мај 26, 2016, 05:27:15 поподне »
Вулићевић, Мратиндан, Лепосавић, КиМ, Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Има доста блиских, али не потпуних поклапања. Сврстао сам га у род Мратинштака. Геннерално сам све Мратинштаке сврстао на једно мјесто, јер им хаплотипови нису толико далеки да не би могли бити један род, али у овој фази то не можемо тврдити.

Поријекло самих Вулићевића је занимљиво, они су изгледа дио веће групе Бишеваца Мратинштака који су се из рожајског Бишева расељавали по Ибарском Колашину, рашкој области и Ибру. Вулићевићи у Кијевчићима чак спомињу и да су од Милићевића који данас живе у Бишеву код Рожаја. Иначе ти бишевски мратинштаци су познати под називом Кулизе, о њима је већ писано. Кад су исламизовани Кучи доселили у Бишево затекли су овдје старији слој становништва-Кулизе. И саме Кулизе у Бишеву тврде да су давнашњи досељеници из Куча, али та прича ми је мало сумњива.

Поштовани Небојша,

све похвале вама и вашим сарадницима на труду,
мислим да истина и није тако далеко од свију нас, чак мислим да нам је пред носом све време и да што се више трудимо и упињемо она све више измиче...

Хоћу и овом приликом да вам се захвалим и желео бих уз вашу помоћ да сазнам много више о свом пореклу...

Имам жељу за тестирањем на већи број маркера, чак и са 111 ако је то могуће, да ли је потребно радити СНП тестове или не то ви процените,  имам и жељу да урадим и породично стабло са што је могуће већим бројем предака, ако имате информацију ко се бави израдом породичних стабала био бих захвалан...

Очекујем ваш одговор...
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Mishoni54

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #495 послато: Мај 28, 2016, 12:41:42 пре подне »
Једина већа концентрација Димића на подручју СР Хрватске била је на подручју Лике, у Растичеву код Грачаца (24 куће) и у Островици код Госпића (12 кућа). Знам да је крсна слава Димића из Островице Аранђеловдан (као и код тестираног), док за Димиће из Растичева нисам сигуран.
И Растичвцима је крсна Слава Аранђеловдан. Ово је са блога о Димићима. Дат раније линк.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #496 послато: Мај 30, 2016, 12:45:32 пре подне »
Управо сам пребацио читаву преписку која је скренула са македонским питање изван оквира ове теме, најпажљивије трудећи се да ниједан коментар везан за ову тему не окрзнем и пребацим на посебну тему, па бих замолио да ту дискусију наставите тамо, а овде да је тема слободна за људе који се могу јавити у вези резултата тестирања поводом Светског ДНК дана.

Хвала на разумевању.



Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #497 послато: Јун 03, 2016, 11:27:26 поподне »
Марић, непознати подаци

Припада хаплогрупи R1a, нисам сигуран да ли да га сврстам у род М458А, најбројнији у М458 подгрупи или у род А који би могао бити R1a Z92. Засад до коначног разврставања нека стоји у М458А.

Коначно смо сазнали да је тестирани Марић из села Заочана код Чачка, а његови су ту дошли из околине Ивањице. Слави Ђурђиц.

« Последња измена: Јун 03, 2016, 11:32:22 поподне админ »

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #498 послато: Јун 11, 2016, 02:36:03 поподне »
Цитат: Синиша Јерковић  Мај 17, 2016, 01:54:02 поподне
“ Црнчевић, Јовањдан, Биочић, Дрниш, Далмација
Припадају хаплогрупи N1a P189, добро познатом роду. Судећи по слави и генетици вјероватно су повезани са бањанско-пивским породицама које славе Јовањдан. Имају у односу на све тестиране у овом роду специфичну вриједност 439=13 (сви остали имају 12). Такође, најближи су Klickovichu (о коме опет не знамо ништа) на 23 маркера 1 маркер разлике и то специфични 439.
Бачко о вој породици не пише ништа одређено, само спомиње да су у 19. вијеку живјели у Биочићу.

Коначно и један наш N1a P189.  Мало смо се начекали али сваки нови тестирани нам у нашој малој групи пуно значи. :)
Захваљујем господине Uzi на добродошлици у N1a P189, према досада расположивим информацијама једне од свјетски ријетких хаплогрупа, а специфичне за породице са Пивско-Бањанског подручја, као и породица које широм простора бивше југословенске државе имају предања о старијем поријеклу из Пиве или Црне Горе. На неки начин припадници N1a P189 могу се сматрати међусобно добрим рођацима обзиром на, овом форуму, прорачунатог претка свих који се смјешта у вријеме Средњег вијека уназад 700-800 година  :D

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #499 послато: Јун 12, 2016, 10:42:49 поподне »
Захваљујем господине Uzi на добродошлици у N1a P189.

Нема на чему господине Црнчевић. Надам се да чемо и са недавно одржаног тестиранја у Хереговини добити по који N1a P189.2 резултат.