Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 191707 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #460 послато: Мај 21, 2016, 03:38:27 поподне »
Нови резултати :D
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #461 послато: Мај 21, 2016, 03:44:32 поподне »
Ивановићи, Понијерка, Олово
Основни разлог што коријене тражим у Кучима је: Монтенегрина биљежи Дрекаловиће- Иликовиће у Трнову и Чајничу, а блиска рођачка веза мојих Ивановића са њима није спорна и жив контакт је одржаван до 1941. Слава је иста.
Поменути Марковићи из Биле и Витеза су исто. Била је село надомак Витеза, ту су се прво населили, а онда прелазили у Витез.

Дођу ли Вам шта Ивановићи из Пијеска и они такође воде поријекло из Црне Горе?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #462 послато: Мај 21, 2016, 04:27:01 поподне »
У југоисточним крајевима Србије за лично име Стојан се користио надимак Цона, моја претпоставка је да је презиме тако настало.

Синоћ сам сам послао поруку једном презимењаку и даљем рођаку да ми каже нешто више о пореклу наше  породице и презимена (нисам му поменуо ништа о днк тестирању). Одговорио ми је ноћас да не зна пуно, али зна по предању како је група хајдука из Црне Горе дошла у старо село, а затим се спустила у садашње Банцарево и да од њих водимо порекло.
Одговорио сам му и питао да ли можда зна временски период када су дошли. Очекујем данас његов одговор.

Ако је предање тачно онда се вероватно веза са Ђенићем, Девићем и мало даља са Селаковићем може доказати и тестирањем на већем броју маркера.
Цонића има и у Власотинцу, да ли твоји Цонићи имају какве везе са њима?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #463 послато: Мај 21, 2016, 06:12:36 поподне »
Цонића има и у Власотинцу, да ли твоји Цонићи имају какве везе са њима?

Колико ја знам ми немамо везе са Цонићима на југу (Власотинце, Лесковац), а ни са онима на истоку Књажевац и Зајечар. Има и у Белој Паланци неколико породица Цонић, колико знам нису са нама у сродству.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #464 послато: Мај 21, 2016, 07:03:28 поподне »
У југоисточним крајевима Србије за лично име Стојан се користио надимак Цона, моја претпоставка је да је презиме тако настало.

Синоћ сам сам послао поруку једном презимењаку и даљем рођаку да ми каже нешто више о пореклу наше  породице и презимена (нисам му поменуо ништа о днк тестирању). Одговорио ми је ноћас да не зна пуно, али зна по предању како је група хајдука из Црне Горе дошла у старо село, а затим се спустила у садашње Банцарево и да од њих водимо порекло.
Одговорио сам му и питао да ли можда зна временски период када су дошли. Очекујем данас његов одговор.

Ако је предање тачно онда се вероватно веза са Ђенићем, Девићем и мало даља са Селаковићем може доказати и тестирањем на већем броју маркера.

Овако: Ђенић и Девић су од братстава која долазе из Дробњака. Стојан је уопште често име међ Србљем, па га има и у родослову Церовића ("Братство Церовића", Данило Церовић), од којих, према братственом предању, потичу Девићи и остали шекуларски Ћетковићи, Ђенићи славе Светог Николу као и твоји Цонићи. То је стара слава Церовића, до 1605. године, када је узет Ђурђевдан, који славе Девићи - Ћетковићи. Генетика је блиска, мада код динарика то не мора много да значи, нарочито на малом броју маркера.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #465 послато: Мај 21, 2016, 08:34:42 поподне »
Овако: Ђенић и Девић су од братстава која долазе из Дробњака. Стојан је уопште често име међ Србљем, па га има и у родослову Церовића ("Братство Церовића", Данило Церовић), од којих, према братственом предању, потичу Девићи и остали шекуларски Ћетковићи, Ђенићи славе Светог Николу као и твоји Цонићи. То је стара слава Церовића, до 1605. године, када је узет Ђурђевдан, који славе Девићи - Ћетковићи. Генетика је блиска, мада код динарика то не мора много да значи, нарочито на малом броју маркера.

Хвала Небо на опширном објашњењу.

Надам се да ће се у скорије време време неко од њих двоје урадити проширење на 37 маркера, или се појавити неки нови тестирани из братства. Тада би се јасније видело да ли постоји блиска веза.

За сада ако неко од њих двоје тестира Z17855 замолио бих да ми јави резултат.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #466 послато: Мај 21, 2016, 08:39:15 поподне »
Владице, пошаљи податке о пореклу које ти достави рођак! Мало по мало, нешто ћемо исконструисати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #467 послато: Мај 22, 2016, 12:39:44 поподне »
Вукосављевић, Лучиндан, Јежевица, Чачак

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ, по свој прилици роду Никшића са којим се прилично добро уклапа. Осим тога, ове Вукосављевиће нађох у раду Радоја М. Ускоковића „Исељени Никшићи“ из 1924. године.

"Крајем 17. века велики део Никшића, поглавито од Војводића „из села Луке“ (Луково код Никшића) насељен је у Сјеничком Пољу, нарочито у селима под Јавором: Љепојевићима и Буковику. У овом крају нису се много задржали, јер су често узнемиравани због пута који је туда водио из Босне и због многих муслиманских беговских породица из Н. Пазара и Сјенице. Поступно су прелазили преко Јавора и насељавали се по склоњенитијим старовлашким селима испод Голије, Јавора и Мучња. Отуда сад у Љепојевићима има од Никшића само једна кућа Петковића, а у Буковику 4 куће Глибића и 10 кућа Мариновића. Ратних година 1809. и 1876. и ови су се много расељавали и Глибића сад има неколико кућа у селима око Ивањице: Кушићима и Свјештици, драгачевској Д. Краварици (Насеља, 1,154 и 158) и љубићским Мрчајевцима и Бресници, а Мариновића у Бјединој Вароши код Ивањице, чачанским селима: Жаочанима, Премећи, Балузи и Јежевици (Вукосављевићи) и у Крагујевцу."
Поздрав свима на форуму, ја сам тестирани Вукосављевић. Желим да се захвалим људима са Српског ДНК пројекта што улажу велики труд и рад  у ово истраживање које има национални значај. У вези података о мом пореклу, желео бих само да додам да сам у етнографској литератури, трагајући за детаљнијим подацима о пореклу своје породице, код Јована Ердељановића у његовој студији "Горње Драгачево" пронашао податак да су Вукосављевићи са истом славом (св. Лука) и из истог места досељавања (Љепојевићи) живели у Рогачи код Гуче. За њих Ердељановић пише да су у то село дошли из Љепојевића 1878. године, значи највероватније након завршетка Српско-турског рата, пошто су Љепојевићи остали на турској страни границе (иначе у близини тог села се налази Калипоље, место где се одиграла Јаворска битка 1876. године у којој су Срби под вођством Фрање Заха нажалост доживели тежак пораз). С обзиром да моји Вукосављевићи из Јежевице не знају тачно које године су ту и досељени, претпоставио сам да су дошли исте године кад и Вукосављевићи из Рогаче, највероватније као део исте сеобе (постоји могућност да су сеобу извршила два рођена брата, од којих је један дошао у Јежевицу а други о Рогачу, али немам података који би то поткрепили), и то не само на основу Ердељановићевог податка већ и на основу година и места рођења мојих предака који су уклесани на њихове надгробне споменике на сеоском гробљу у Јежевици. Наиме, најстарији предак кога знам по имену је Аврам, наврдеда, он је рођен 1817. године у Љепојевићима, а његов син Миладин, мој чукундеда, је рођен исто у Љепојевићима 1863. године (обојица су сахрањена у Јежевици). За Миладина се очувало предање да је у Јежевицу дошао као млад момак, највероватније 1878. када је имао 15 година. Није било очувано никакво предање да нам је старије презиме било Мариновић, што наводи Ускоковић у "Исељеним Никшићима", али сам трагајући у Белим странама пронашао да осим у Јежевици, Вукосављевићи још увек живе у Балузи и Љепојевићима, док Мариновића има у Бијединој Вароши код Ивањице и у Премећи код Чачка. Било би занимљиво истражити да ли стварно постоји нека веза између моје фамилије и Мариновића, као и кад је дошло до промене презимена (с обзиром да ми је наврдеда Аврам очигледно рођен са презименом Вукосављевић, претпостављам да је до промене дошло негде у 18. веку, можда након пресељења никшићких родова из Лукова у Љепојевиће после Велике сеобе Срба).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #468 послато: Мај 23, 2016, 02:32:05 поподне »
Остало је још само 7 резултата за објављивање са Светског ДНК дана, од тога су 4 етничка Македонца која нећемо уносити у Пројекат, али ћу објавити и прокоментарисати резулатате. Такође ту су и појединци који нису оставили детаљне податке о поријеклу: Штерлинг и Милоје Марић, па ако прочитају нека се јаве и напишу, да можемо уврстити у табелу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #469 послато: Мај 23, 2016, 02:38:22 поподне »
Штерлинг/Ђурђевић, Смедерево, Србија

Припада хаплогрупи R1b источној, добро познатој грани 11-11. Прилично му је близак Дражовић из Бруснице код Горњег Милановца. С обзиром да је Штерлинг само оставио презиме деде Ђурђевић, претпостављам да је презиме Ђурђевић оно које треба посматрати везано за ове резултате. генетика је у сваком случају балканска. Нису остављени подаци о слави.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #470 послато: Мај 23, 2016, 03:08:17 поподне »
Марић, непознати подаци

Припада хаплогрупи R1a, нисам сигуран да ли да га сврстам у род М458А, најбројнији у М458 подгрупи или у род А који би могао бити R1a Z92. Засад до коначног разврставања нека стоји у М458А.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #471 послато: Мај 23, 2016, 03:39:27 поподне »
Комарица, муслиман, околина Праче/БиХ

Припада хаплогрупи E-V13. Нема пуна поклапања па сам га сврстао у посебан род, мада није претјерано далек од уобичајених наших Е хаплотипова. Немам детаљније податке о поријеклу.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #472 послато: Мај 23, 2016, 03:53:30 поподне »
Комарица, муслиман, околина Праче/БиХ

Припада хаплогрупи E-V13. Нема пуна поклапања па сам га сврстао у посебан род, мада није претјерано далек од уобичајених наших Е хаплотипова. Немам детаљније податке о поријеклу.

У околини Гласинца је било пуно досељеника из Дробњака (ово Комарица подсећа на Комарницу). Од преко 25 дробњачких родова, највише их је, природно, из групе Новљана (доминирају Косовчићи).

Видим да код Миленка Филиповића постоји податак да је једна породица досељена баш из Комарнице. Не знам да ли је овај муслиман из Праче близак неким E1b просељеницима кроз Дробњак.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #473 послато: Мај 23, 2016, 03:59:34 поподне »
Слиједе четири тестирана Македонца, са којима завршавамо објављивање резултата Светског ДНК дана.

Аврамоски, Митровдан, Локвица, Македонски Брод

Веома специфичан хаплотип. највјероватније припада хаплогрупи G2a-L91, мада је тешко сигурно одредити. нема блиских поклапања.
13   22   15/16   11    11-14   $   $   13   13   11   29   18   $-$   $   $   $   16   21   $   $-$-$-$   $   11   $-$   15   $   20   17   $-$   $   10   $   $   $-$   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   21   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   12   $   $   $   10   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   21   $   12


Тофиловски, Пречиста,осој, Мијачки предел

Припада хаплогрупи E-V13. Нема блиских поклапања код нас. Вјероватно припада мијачкој етнографској групи. Мијаке је Цвијић описивао као словенизоване Аромуне.
13   24   13   10   17-17   $   $   12   13   11   30   20   $-$   $   $   $   14   20   $   $-$-$-$   $   12   $-$   17   $   17   19   $-$   $   10   $   $   $-$   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   22   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   11   $   $   $   12   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   21   $   12


Донев, Свети Никола, Свети Николе, досељени из Прилепа

Припада хаплогрупи J2b M241. Веома чест М241 хаплотип, присутан код више популација на Балкану.
12   24   14   10   14-17   $   $   11   12   11   28   16   $-$   $   $   $   16   19   $   $-$-$-$   $   10   $-$   13   $   16   16   $-$   $   9   $   $   $-$   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   23   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   13   $   $   $   13   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   23   $   9


Блажевски, Св. Врачи, Добри Дол Скопље, раније Отља куманово, раније Косово и Метохија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Нема пуних поклапања, али има доста блиских.
13   24   16   11   13-15   $   $   13   13   11   32   17   $-$   $   $   $   15   19   $   $-$-$-$   $   10   $-$   15   $   19   18   $-$   $   10   $   $   $-$   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   30   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   11   $   $   $   13   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   $   23   $   10

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #474 послато: Мај 23, 2016, 04:07:15 поподне »
Просторни распоред хаплогрупа (Светски днк дан)



Србија (43)

Узорак за Србију прелази 30, па се може извести и каква-таква статистика

I2a - 21 (48.8%)
R1a - 7 (16.3%)
E1b - 4 (9.3%)
I1 - 3 (7%)
R1b - 2 (4.7%)
G2a - 2 (4.7%)
J2a - 1 (2.3%)
I-M223 (2.3%)
J1 - 1 (2.3%)
I2-L38 (2.3%)

Црна Гора (10)

I2a - 3
E1b - 3
R1a - 1
R1b - 1
I1 - 1
G2a - 1

БиХ (11)

I2a - 3
R1a - 3
E1b - 2
R1b - 1
J2b - 1
J2a - 1

Хрватска (7)

I2a - 3
R1a - 1
I1 - 1
N1a - 1
J1 - 1


Захваљујем се свима који су учествовали у овом истраживању, као и онима који су спровели исто! Такође, хвала пуно и Синиши који је понео највећи део посла, проанализиравши и убацивши у пројекат све хаплотипове.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #475 послато: Мај 23, 2016, 04:50:55 поподне »
Марић, непознати подаци

Припада хаплогрупи R1a, нисам сигуран да ли да га сврстам у род М458А, најбројнији у М458 подгрупи или у род А који би могао бити R1a Z92. Засад до коначног разврставања нека стоји у М458А.

Јерковићу добро си поступио. Марић је дефинитивно М458 Л1029, овај хаплотип је врло често и уобичајен код М458, само што Марић можда и није баш близак овима из рода, иако то на први поглед изгледа.

Прошле недеље објавио си резултат Курандића из Рашке, ја сам током викенда анализирао његов хаплотип. Он има на словенском северу и код западних као и код источних Словена приличан број хаплотипова готово идентичних и веома сличних његовом хаплотипу и они су М458. Ја не тврдим да је он са свима њима повезан, али да је са некима од њих то верујем да јесте.

Што се тиче Арсића из Свилајнца, тешко је рећи којој грани припада. Може бити да је М458 иако има не баш тако уобичајен хаплотип, али можда је то дo мутације које су се десиле претходних генерација, поготово кад су упитању маркери DYS389i и DYS 389ii , могуће је да су истовремено мутирали за корак или два више. 

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #476 послато: Мај 23, 2016, 05:10:04 поподне »
Марић, непознати подаци

Припада хаплогрупи R1a, нисам сигуран да ли да га сврстам у род М458А, најбројнији у М458 подгрупи или у род А који би могао бити R1a Z92. Засад до коначног разврставања нека стоји у М458А.

Тестирани Марић (Милоје) је дошао с неким у лабораторију на Светски ДНК дан, а да нам се претходно није пријавио, па због тога немамо његове ближе податке. Молим га да се јави ако ово чита или да се јави онај који га је повео са собом на тестирање. Поздрав, Јовица

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #477 послато: Мај 23, 2016, 06:06:50 поподне »
Тестирани Срби укупно 72, од тога је један вероватно пореклом Влах, а то је Стојкечић из Неготина. Исто тако треба рећи да има девет тестираних Црногораца, можда неки од њих се не осећа Србином, али без обзира на то ми их све рачунамо као једно са Србима.

72 узорка:

I2a = 30 - 41.66%
R1a = 13 - 18.05%
E1b = 8 - 11.11%
I1 = 6 - 8.33%
R1b = 4 - 5.55%
G2a = 3 - 4.16%
J2a = 2 - 2.77%
J1 = 2 - 2.77%
J2b2 = 1 - 1.38%
N1a = 1 - 1.38%
I2M223 = 1 - 1.38%
I2-L38 = 1 - 1.38%

         72______100%


Несрби: 

Муслиман из Босне: Е1б и четири Македонаца, Г2а, Е1б, Ј2б2 и И2а.

               

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #478 послато: Мај 23, 2016, 06:49:30 поподне »
Исто тако треба рећи да има девет тестираних Црногораца, можда неки од њих се не осећа Србином, али без обзира на то ми их све рачунамо као једно са Србима.

Апсолутно исправно размишљање.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #479 послато: Мај 23, 2016, 09:48:16 поподне »
Браво за обављен посао! :)

Небојша је све још зачинио прегледном картом, па ми се чини да је свих 25 страница стало ту. Свакако препоручљива пропратна схематика и за будућа истраживања. :)

А честитке на подухвату свима, почевши од админа и Синише Јерковића, преко свих осталих који су допринели овој теми која ће тек да буде коришћена, али похвале и за одазив који је отприлике поклопио одазив поводом Српског ДНК дана.