Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 191722 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #440 послато: Мај 20, 2016, 02:05:58 поподне »
Од маркера на којима се разликују, DYS19 је веома брзомутирајући, DYS439 средње брзомутирајући, и DYS458, DYS570, DYS576 брзомутирајући маркери. Јесам ли у праву? Све што представља раздаљину до 500 год. је прихватљиво и логично обзиром да је Шћепан Гојаков живео средином 15. века и да је имао неколико синова од којих се разгранало велико братство Шћепановић.

Да, било би добро и да видимо у каквој су вези ови Шћепановићи по њиховом родослову.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #441 послато: Мај 20, 2016, 02:09:26 поподне »
Кад већ причамо о овим разликама, мислим да би у табели требало груписати Девића и Ђенића (a и Цонића који се с њима уклапа).
Разлике су:
385b (15/14) и 458 (18/17).
То не би требало да је много далеко?

Мислим, уз све поштовање, за Цонића не знамо тачно порекло, док су Девић и Ђенић исељеници из Дробњака. Не кажем ни да су Новљани, чак нека нису ни Дробњаци у племенском смислу, али су из тог истог подручја.

Небо, пребацио сам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #442 послато: Мај 20, 2016, 02:13:06 поподне »
Небо, пребацио сам.

Хвала, мајсторе  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ostoja

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #443 послато: Мај 20, 2016, 05:28:20 поподне »
Ивановићи, Понијерка, Олово
Основни разлог што коријене тражим у Кучима је: Монтенегрина биљежи Дрекаловиће- Иликовиће у Трнову и Чајничу, а блиска рођачка веза мојих Ивановића са њима није спорна и жив контакт је одржаван до 1941. Слава је иста.
Поменути Марковићи из Биле и Витеза су исто. Била је село надомак Витеза, ту су се прво населили, а онда прелазили у Витез.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #444 послато: Мај 20, 2016, 07:09:13 поподне »
Ивановићи, Понијерка, Олово
Основни разлог што коријене тражим у Кучима је: Монтенегрина биљежи Дрекаловиће- Иликовиће у Трнову и Чајничу, а блиска рођачка веза мојих Ивановића са њима није спорна и жив контакт је одржаван до 1941. Слава је иста.
Поменути Марковићи из Биле и Витеза су исто. Била је село надомак Витеза, ту су се прво населили, а онда прелазили у Витез.

Колико ја знам није 100% утврђено да су Дрекаловићи Е1б. Лако је могуће да и они нису хомогени попут, рецимо, Булатовића, већ да је долазило до "прибијања" или "братимљења" више родова или братстава у Кучима, што је лако могуће јер је реч о братству-племену велике старине (око 450 година).
Док се не тестирају појединци из њихових јачих огранака, рецимо Чејовића и Иликовића, нико вам са сигурношћу ништа не може рећи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #445 послато: Мај 20, 2016, 07:41:34 поподне »
Колико ја знам није 100% утврђено да су Дрекаловићи Е1б. Лако је могуће да и они нису хомогени попут, рецимо, Булатовића, већ да је долазило до "прибијања" или "братимљења" више родова или братстава у Кучима, што је лако могуће јер је реч о братству-племену велике старине (око 450 година).
Док се не тестирају појединци из њихових јачих огранака, рецимо Чејовића и Иликовића, нико вам са сигурношћу ништа не може рећи.
Исправно размишљање. Готово да нема племена или већег братства где није било саплемењавања, није то само специфично за Булатовиће већ и за Влаховиће и Шћепановиће, а и међу потомцима кнеза Богдана Војинића има неких (Радуловићи а неко каже и Перишићи) који нису потомци Богданови већ су се са његовим потомством саплеменили. Тако да тек када будемо имали неколико тестираних Дрекаловића, барем од оних већих братстава, не можемо ништа тврдити.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #446 послато: Мај 20, 2016, 07:43:52 поподне »
Булатовићи су са своје четири хаплогрупа, просто постали модел оваквих случајева прибраћивања.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #447 послато: Мај 20, 2016, 07:51:44 поподне »
Исправно размишљање. Готово да нема племена или већег братства где није било саплемењавања, није то само специфично за Булатовиће већ и за Влаховиће и Шћепановиће, а и међу потомцима кнеза Богдана Војинића има неких (Радуловићи а неко каже и Перишићи) који нису потомци Богданови већ су се са његовим потомством саплеменили. Тако да тек када будемо имали неколико тестираних Дрекаловића, барем од оних већих братстава, не можемо ништа тврдити.
Хтедох рећи да тек када будемо имали неколико тестираних Дрекаловића, барем од оних већих братстава, моћи ћемо да дајемо закључке.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #448 послато: Мај 20, 2016, 07:53:43 поподне »
Кад год пошаљем коментар без провере деси ми се да видим да сам направио неку грешку у куцању. Али онда нема исправке....јбг. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #449 послато: Мај 20, 2016, 08:20:05 поподне »
Ја не знам нешто више о даљем пореклу, има доста Цонића у Нишу који су родом из Банцарева, можда се неко јави на форуму и објасни даље порекло.
За сада Ђенић ми је најближи, а и Девић није далеко.
За сам на СНП тесту Z-17855*, негативан сам на две за сада познате гране испод. Било би пожељно да неко од љих двоје уради тест на Z-17855.

Владице, знаш ли како сте добили презиме?
Моја претпоставка је да је Цона (кратак нагласак на првом слогу) надимак од имена Стојан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #450 послато: Мај 20, 2016, 08:46:22 поподне »
Малоприје узет узорак чистокрвног Дрекаловића са Убала, биће тестиран у мајској акцији.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #451 послато: Мај 20, 2016, 08:48:29 поподне »
Малоприје узет узорак чистокрвног Дрекаловића са Убала, биће тестиран у мајској акцији.


Sa izvora :)

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #452 послато: Мај 20, 2016, 10:26:34 поподне »
Мандић, Лучиндан, Виљуша, Чачак

Припада хаплогрупи R1a M458. Спада у доста бројан род А ове групе. Сам тестирани наводи да је даље поријекло из Црне Горе. Нисам успио наћи ништа о овој породици.
Мандићи из Виљуше у сопственом предању помињу Тушину, као и то да је Манда била од фамилије Новице Церовића. Занимљиво је да се Мандић на 10 упоредивих маркера (што је, свакако, недовољно) разликује само на једном од недавно тестираног Зековића пореклом управо из Тушине. У прилог њиховом пореклу из тог краја могу говорити и два кумства, за која се не памти када су настала, а са фамилијама које своје порекло везују за Дробњаке.

С друге стране Радован М. Маринковић, хроничар трнавских и драгачевских села, за Мандиће наводи да су у Виљушу стигли пре 1800. године из Санџака, а да су даљим пореклом из плавско-гусињског краја. Поред тога, Маринковић наводи и да су им Мандићи из Премеће род (за њих каже да су у 18. веку преко Санџака, досељени из Црне Горе, те да је први доселио Милисав Мандић). Мандиће из Премеће помиње и Миленко Филиповић у свом раду о Такову. Тако се у делу који се односи на порекло становништва Срзеојеваца помиње кумство које Вукомановићи и сви њихови огранци имају са Мандићима, а које траје од када је Гвозден Мандић крстио потоњу кнегињу Љубицу (дакле од 1785. године).

Имајући у виду поклапање са Кликовцем на свих 17 маркера (иако ни то не мора да значи ништа), као и могућу везу с претходно поменутим Зековићем, чини се да би Мандићи могли бити најстарији, словенски слој становништва, можда управо у Кучима. Такође, делује реално и претпоставка да су Мандићи неко време боравили у Ускоцима, где су се ородили и окумили са некима од суседних Дробњака, па одатле кренули пут Чачка.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #453 послато: Мај 21, 2016, 03:39:12 пре подне »
Вулићевић, Мратиндан, Лепосавић, КиМ, Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Има доста блиских, али не потпуних поклапања. Сврстао сам га у род Мратинштака. Геннерално сам све Мратинштаке сврстао на једно мјесто, јер им хаплотипови нису толико далеки да не би могли бити један род, али у овој фази то не можемо тврдити.

Поријекло самих Вулићевића је занимљиво, они су изгледа дио веће групе Бишеваца Мратинштака који су се из рожајског Бишева расељавали по Ибарском Колашину, рашкој области и Ибру. Вулићевићи у Кијевчићима чак спомињу и да су од Милићевића који данас живе у Бишеву код Рожаја. Иначе ти бишевски мратинштаци су познати под називом Кулизе, о њима је већ писано. Кад су исламизовани Кучи доселили у Бишево затекли су овдје старији слој становништва-Кулизе. И саме Кулизе у Бишеву тврде да су давнашњи досељеници из Куча, али та прича ми је мало сумњива.

Помаже Бог  :), по мушкој линији ми Вулићевићи припадамо I2a1b3 хаплогрупи... Све похвале за људе који воде овај пројекат и за учеснике форума...

Наше презиме Вулићевић је релативно младо, старо је само стотинак година, први пут се помиње у Кијевчићу код Лепосавића око 1911 г...
Pо изласку из Бишева код Рожаја, негде око 1890 г. мој чукундеда Вулић Савић, са своја три сина Недељком, Вељком и Радојицом запутио се ка Куршумлији, сељакали су се по Брусу, Дрену тражећи погодно место... Вулић је изненада преминуо и остало је забележено да је сахрањен у Косином Потоку... По доласку у Кијевчиће Вељко и Радојица се спуштају у долину док Недељко остаје на највишој тачки села у Забрђу... Радојица има три сина, Радосава, Радована и Радомира.. Недељко је такође продужио лозу мушким потомством док је Вељко имао само једно женско дете. Остало је записано на споменику Вулићеве супруге, моје чукун баке Станојке презиме Савић, она је сахрањена на породичном гробљу у Кијевчићу. Радомир Радојичин, мој деда и мој отац Зоран су ми испричали да и сада у Бишеву има наших рођака који исто славе СВ.Краља Стефана Дечанског и који се презивају Савић, то је наше старо презиме...
У Кијевчићу су још и Вукадиновићи, незнам да ли су они у Кијевчиће дошли пре или после нас или смо дошли заједно али знам да смо рођаци и они као и ми славе СВ.Краља Стефана Дечанског и своје корене вуку из Бишева. Нај пре ће бити истина дедино казивање које му је отац Родојица пренео, да су Вукадиновићи од Вукадина и да су Вукадин и Вулић браћа од рођених стричева...
У књизи Рожаје и Штавица Милисава В. Лутовца, нашао сам да писац помиње Бишево и породице Савић и Милићевић и каже да су рођаци и да су Савићи од Милићевића, слава је СВ.Краљ Стефан Дечански.. Такође Лутовац каже да смо Кулизе из Куча старином... Све ово о чему Лутовац говори сачувано је у усменој форми у мојој породици, све сем дела у којем се помињу Кулизе и Кучи... Ни мој отац ни мој деда нису могли да ми конкретни одговоре на питање које везује наше порекло за Куче, али ме искрено и чуди да бар термин Кулизе који се везује за мој род није сачуван нити се помиње а верујте ми могао бих роман да напишем о животима мојих прађедова  :D...
Замолио бих господина Јерковића, сараднике и чланове форума да дају своје мишљење о следећем, а знам да се наши пријатељи Мишићи из Струганика неће љутити чак и да смо неки рођаци  ;), велики поздрав за Каљевиће и Божовиће из Ибарског Колашина  :)...

                             393        390         19         391         385а      385б      439        389-1      392       389-2
  Божовић              13          24          16         11            14          15          13           13          11           31
  Мишић                 13          24          16          11           13          15          13           13          11           31
  Каљевић              13          24          16         11            13          15          13           13          11           31       
  Вулићевић           13          24          16          11           14          15          13           13          11           30


" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #454 послато: Мај 21, 2016, 04:04:50 пре подне »
Мандићи из Виљуше у сопственом предању помињу Тушину, као и то да је Манда била од фамилије Новице Церовића. Занимљиво је да се Мандић на 10 упоредивих маркера (што је, свакако, недовољно) разликује само на једном од недавно тестираног Зековића пореклом управо из Тушине. У прилог њиховом пореклу из тог краја могу говорити и два кумства, за која се не памти када су настала, а са фамилијама које своје порекло везују за Дробњаке.

С друге стране Радован М. Маринковић, хроничар трнавских и драгачевских села, за Мандиће наводи да су у Виљушу стигли пре 1800. године из Санџака, а да су даљим пореклом из плавско-гусињског краја. Поред тога, Маринковић наводи и да су им Мандићи из Премеће род (за њих каже да су у 18. веку преко Санџака, досељени из Црне Горе, те да је први доселио Милисав Мандић). Мандиће из Премеће помиње и Миленко Филиповић у свом раду о Такову. Тако се у делу који се односи на порекло становништва Срзеојеваца помиње кумство које Вукомановићи и сви њихови огранци имају са Мандићима, а које траје од када је Гвозден Мандић крстио потоњу кнегињу Љубицу (дакле од 1785. године).

Интересантно је што и Вукомановићи славе Лучиндан, као и Мандићи из Премића, а у сродству су са овима из Виљуше.  Вукомановићи и Мандићи можда имају исто порекло и заједничког претка родоначелника који би могао живети у 17. веку, а можда и пре и до крштења кнегиње Љубице 1785 године Мандићи и Вукомановићи могли би бити у то време 4 до 6 генерација до заједничких предака, таман толико да се могу окумити. Дакле оба рода славе исту славу и веже их кумство, по мени велика је вероватноћа да имају исто порекло.

Мој предлог Мандићу да тестира Вукомановиће из Срезојевца. 


Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #455 послато: Мај 21, 2016, 08:37:02 пре подне »
Малоприје узет узорак чистокрвног Дрекаловића са Убала, биће тестиран у мајској акцији.

Ово је стварно вест  :)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #456 послато: Мај 21, 2016, 12:34:02 поподне »
Владице, знаш ли како сте добили презиме?
Моја претпоставка је да је Цона (кратак нагласак на првом слогу) надимак од имена Стојан.

У југоисточним крајевима Србије за лично име Стојан се користио надимак Цона, моја претпоставка је да је презиме тако настало.

Синоћ сам сам послао поруку једном презимењаку и даљем рођаку да ми каже нешто више о пореклу наше  породице и презимена (нисам му поменуо ништа о днк тестирању). Одговорио ми је ноћас да не зна пуно, али зна по предању како је група хајдука из Црне Горе дошла у старо село, а затим се спустила у садашње Банцарево и да од њих водимо порекло.
Одговорио сам му и питао да ли можда зна временски период када су дошли. Очекујем данас његов одговор.

Ако је предање тачно онда се вероватно веза са Ђенићем, Девићем и мало даља са Селаковићем може доказати и тестирањем на већем броју маркера.








Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #457 послато: Мај 21, 2016, 02:15:13 поподне »
Хоће ли да се почне са објављивањем преосталих резултата... Нема их много, могао би Јерковић све да их данас објави ако има вишак слободног времена.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #458 послато: Мај 21, 2016, 03:04:38 поподне »
У југоисточним крајевима Србије за лично име Стојан се користио надимак Цона, моја претпоставка је да је презиме тако настало.

Синоћ сам сам послао поруку једном презимењаку и даљем рођаку да ми каже нешто више о пореклу наше  породице и презимена (нисам му поменуо ништа о днк тестирању). Одговорио ми је ноћас да не зна пуно, али зна по предању како је група хајдука из Црне Горе дошла у старо село, а затим се спустила у садашње Банцарево и да од њих водимо порекло.
Одговорио сам му и питао да ли можда зна временски период када су дошли. Очекујем данас његов одговор.

Ако је предање тачно онда се вероватно веза са Ђенићем, Девићем и мало даља са Селаковићем може доказати и тестирањем на већем броју маркера.

Земљаци смо па имам један добронамеран коментар - верујем да се фамилијарне (тј. рођачке) везе могу доказати само тестирањем на SNP.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #459 послато: Мај 21, 2016, 03:22:54 поподне »
Земљаци смо па имам један добронамеран коментар - верујем да се фамилијарне (тј. рођачке) везе могу доказати само тестирањем на SNP.

Наравно. Ту си у праву, поготово када је случај са И2а динариком. А то није ни скупо.
Проблем је што још увек ситуација испод Z17855 није веома јасна. Ја не припадам за сада некој од познатих грана, вероватно ће ускоро пронаћи и неке нове осим постојећих.
У сваком случају пожељно је тестирање само на Z17855.