Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 191736 пута)

mladjo

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #300 послато: Мај 16, 2016, 05:24:37 поподне »
Колико нам је још преостало резултата од светског ДНК дана? Јесмо ли прошли 2/3, рекао бих да смо ту негде?


До данас...објављени су резултати 44 тестирана.
« Последња измена: Мај 16, 2016, 05:28:00 поподне млађо »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #301 послато: Мај 16, 2016, 05:32:48 поподне »

До данас...објављени су резултати 44 тестирана.

једног си заборавио  ;)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #302 послато: Мај 16, 2016, 06:20:33 поподне »
Мучибабић, Аранђеловдан, Дубљевићи (засеок Полице), Херцеговина

Припада хаплогрупи R1b, рекао бих западној варијанти. Најближи му је генетски Гужвић из Славоније. Гужвићи имају предање да су у 17. вијеку у Славонију дошли из Босне. Од иностраних има прилично солидно поклапање са тестираним Ребелом из Алзаса 3 од 23 маркера разлике, а Ребел припада Итало-галској грани U152.

У гатачком крају се помињу као старосједиоцуи.

охо, стварно неочекивано. Значи и да је фамозни Тито С. Мучибабић требао да буде R1b, западна варијанта  ;D

За мене је ово доста велико изненађење.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #303 послато: Мај 16, 2016, 06:36:20 поподне »
Поздрав вредним форумашима.
После викенда у предивном Требињу (препоручујем свима!), где сам био потпуно оф-лајн, бацам се на читање свих новина. Видим да је било доста резултата.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #304 послато: Мај 16, 2016, 08:00:13 поподне »
Мучибабић, Аранђеловдан, Дубљевићи (засеок Полице), Херцеговина

Припада хаплогрупи R1b, рекао бих западној варијанти. Најближи му је генетски Гужвић из Славоније. Гужвићи имају предање да су у 17. вијеку у Славонију дошли из Босне. Од иностраних има прилично солидно поклапање са тестираним Ребелом из Алзаса 3 од 23 маркера разлике, а Ребел припада Итало-галској грани U152.

У гатачком крају се помињу као старосједиоцуи.

Zaista zanimljiv i za mene neočekivan rezultat. Moja draga gospodja tašta je Mučibabić 😊 Još Mijanovići da izađu pa da kompletiram familiju 😁

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #305 послато: Мај 16, 2016, 09:52:35 поподне »
За Мараше очекивано R1b.

Мараши (Митров-дан) из Бијелог Поља у Зети (а има их и у више других селе Зете) су од претка који се доселио из Хота почетком 17. столећа на читлук; својакају се с хотским Вуксанлекићима, а и са голубовачким Вујачићима и Крстовићима; дела се на ужа презимена: Маровићи, Бабићи, Благовићи, Никовићи, Чабовићи, Лалићи, Бакићи. Марашких Маровића има у Црмници (Бољевићи, Созина) и у Врањини.
(са http://www.poreklo.rs/2016/02/01/bratstva-zete-i-ljeskopolja/ )

Што се тиче мојстирских Мараша, није необично. У 15. веку из докумената о Зети, видимо да је Мараш доста учестало име. Могло их је бити и у другим крајевима. Тако да су то, сад и генетски потврђено, два различита рода.

Синиша, шта значи М227, јел то старија грана од мацурске и новљанске групе?

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #306 послато: Мај 16, 2016, 09:58:50 поподне »
Можда би у том смислу била од користи још једна колона унутар табеле, тако да имамо место из кога је породица тестираног, и колона у којој би се могло навести порекло те породице...

Слажем се. Тако имамо неке јабланичке Радовановиће, а тамо их није било до пре 130 година, или онај случај Апатин који је навео Синиша. Ако постоје несумњиви докази о ранијем пореклу, као код Аце, мислим да их треба унети. Свима ће бити олакшене даље анализе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #307 послато: Мај 16, 2016, 10:06:06 поподне »


Синиша, шта значи М227, јел то старија грана од мацурске и новљанске групе?

То није ни мацурска Z63 ни новљанска P109 група, већ сасвим трећа грана. Ја сам додуше доскора вјеровао да се ради о грани Z58, али кад се скоро на форуму појавио Белорус Кирил који је М227 схватили смо да Мараш има веома блиско поклапање са овом М227 граном и да је велика шанса да већина наших хаплотипова (а којих није мали број), а за које смо вјеровали да су Z58, припада заправо овој грани М227, коју је само по маркерима тешко разазнати.

Било је ријечи о томе овдје:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=57.msg20378#msg20378
« Последња измена: Мај 16, 2016, 10:37:33 поподне админ »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #308 послато: Мај 16, 2016, 10:22:44 поподне »
А сад један интересантан резултат из Црне Горе.

Црногорац, Мала Госпојина, Гослић, Никшић

Припада хаплогрупи E-V13. Прилично се добро уклапа у род Орловића. занимљиво је поријекло овог презимена. Црногорци су у ствари Рогановићи из малих Цуца. То је доста разгранато братство које потиче од Лаковића, а ови опет од Љака Дрекаловића Медуњанина из Куча. Међутим, Рогановићи прилично добро упадају у Орловићки род, веома су блиски са Драгутиновићима (о којима немам података, али мислим да се ради о орловићким Драгутиновићима, огранку Бандића из Комана). Пошто немамо тестиране Дрекаловиће немамо са чим да упоредимо овај резулатат Рогановића, а могли би поставити питање: да ли су Дрекаловићи генетски повезани са Орловићима?

Ако неко има воље и времена добро би било да се извуче из књиге Стара Црна Гора од Ердељановића читав овај род Лаковића којима припадају и Рогановићи, пошто има још доста породица које су повезане са њима.

Иначе Рогановићи у Цуцама славе Никољдан (Црногорци у Гослићу знају да су то раније славили), а прислављају Малу Госпојину. очигледно је да су Црногорци приславу почели славити као славу.

С обзиром да Лаковићи долазе из Куча, а да су из Цуца где је матица орловићких родова, што кажеш - врло је могуће да између Дрекаловића и Орловића постоји нека веза.
Име Лако се сасвим лепо уклапа у предање о кучком пореклу.

У братство Лаковића спадају следећи родови:Марковићи, Рогановићи, Ћосовићи, Стевовићи и Биговићи.

Претпостављам да је војвођански политичар, вођ ЦГ странке, Ненад Стевовић од ових Стевовића, а да у ово братсво спада и покојни свештеник и богослов отац Радован Биговић.
Свакако и историјски важна личност митрополит Иларион Рогановић. Он је од Рогановића насељених у Љешанску нахију (Прогоновићи).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #309 послато: Мај 16, 2016, 10:23:24 поподне »
И заборавих нашег мезимца Ћосовића  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #310 послато: Мај 16, 2016, 10:27:22 поподне »
Арсић, Андријевдан, Свилајнац, Србија

Припада хаплогрупи R1a. С обзиром да нема блиских поклапања тешко је одредити којој грани R1a хаплогрупе припада. Највише шансе показује да је М458.

Такође ни о поријеклу ове породице нисам успио ништа пронаћи. Не спомињу се у студији која обрађује Свилајнац.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #311 послато: Мај 16, 2016, 10:36:12 поподне »
Арсић, Андријевдан, Свилајнац, Србија

Припада хаплогрупи R1a. С обзиром да нема блиских поклапања тешко је одредити којој грани R1a хаплогрупе припада. Највише шансе показује да је М458.

Такође ни о поријеклу ове породице нисам успио ништа пронаћи. Не спомињу се у студији која обрађује Свилајнац.
Тестирани само наводи да је пореклом са Косова, од средњег века.

Ван мреже Ненад Спасић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 2
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #312 послато: Мај 16, 2016, 10:51:54 поподне »
Спасић, Аранђеловдан, Велика Грабовница, Лесковац

Припада хаплогрупи E-V13. Иако нема потпуних поклапања, чини ми се да је најближи Илићу, такође из Лесковца. Колико сам видио велика Грабовница је прилично старо село у околини лесковца насељено махом старосједиоцима. Па претпостављам да су и Спасићи једни од њих, с обзиром да се у том селу помињу средином 19. вијека.

По породичном предању:

"Фамилија Спасић води порекло од такозваних Славујаца (раније Светићовци) који се доселише из Јастрепца. Наиме постојала су три брата која се зваше Стајко, Павле и Јован. Стајко је остао у селу Јастрепцу где и данас постоји само једна кућа. Павле се напустивши Јастребац населио у Велику Грабовницу и од њега данас потичу Павловићи (звани Павловци), Живковићи и такозвани Лејкарци. Јован је имао кћер коју Турци хтедоше да одведу али се Јован са своја 4 сина успротиви и нареди синовима да убију Турчина. У страху од одмазде морали су да напусте Јастребац па се населише у Загужане. Како нису успели да стекну имовину Јован одлучи да напусти Загужане и на позив свог брата Павла насели се са породицом у Велику Грабовницу. С обзиром да је Павле био богат човек, дао им је део свог имања. Касније су од Павла и Јована настале велике фамилије у Великој Грабовници. За нас је интересантан Јован јер ми такозвани Јастрепчани како су нас раније звали водимо порекло од њега. Село Јастребац налази се у близини Владичиног Хана у Грделичкој клисури"

Овај податак се може наћи и у књизи Јована Трифуновског - Грделичка клисура (село Јастребац). Само је разлика у томе што у књизи пише да је Јован имао 9 синова и кћер, а по породичном предању су постојала 4 сина. Ја имам породична стабла за сва 4 сина. Тачно је да је Велика Грабовница старо место, али су се Јастрепчани како су их звали тада доселили у В. Грабовницу крајем 18.века.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #313 послато: Мај 16, 2016, 11:03:57 поподне »
Арсић, Андријевдан, Свилајнац, Србија

Припада хаплогрупи R1a. С обзиром да нема блиских поклапања тешко је одредити којој грани R1a хаплогрупе припада. Највише шансе показује да је М458.

Такође ни о поријеклу ове породице нисам успио ништа пронаћи. Не спомињу се у студији која обрађује Свилајнац.

Тестирани је вероватно из села Кушиљева. Могуће је да су једини родови који славе Андријевдан  у целој општини Свилајнац су из Кушиљева, а то су:
Тошовци (90 к., Св. Андреја). Пореклом су са Косова.

Миливојевићи (160 к., Св. Андреја). Пореклом су са Косова и род са Тошовцима. Предак Миливоје је дошао са Косова почетком 18. века, где је затекао Овчаревиће и још 5-6 кућа. Од ових има 120 кућа у Горњој Мали, а 40 кућа се иселило у Доњу Малу.

Ако прати форум тестирани нек се јави и нек остави податак где му је деда рођен. 

Оно што је сигурно тестирани носи скорашње презиме, пошто помиње да имају предање са Косова, мислим да да је од овог великог рода. 

Nemanjaа

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #314 послато: Мај 16, 2016, 11:24:08 поподне »
Тако је, баш сам кренуо да куцам.

Према предању моји су били на Косову до сеобе, онда су отишли све до Санкт Андре-а. (одатле слава)
По повратку су се вратили у Кушиљево а одатле се преселили у Свилајнац.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #315 послато: Мај 16, 2016, 11:44:01 поподне »
Zaista zanimljiv i za mene neočekivan rezultat. Moja draga gospodja tašta je Mučibabić 😊 Još Mijanovići da izađu pa da kompletiram familiju 😁
Imam osjećaj da se mi lično poznajemo. Ljubinje,
crkva, ljeto prošle godine...?

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #316 послато: Мај 16, 2016, 11:59:52 поподне »
Наравно да те не вара осећај, то је тај диван сусрет од летос драги Ликићу, била је част провест време са вама и сазнати много тога занимљивог. Задовољство је читати  те и овде  :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #317 послато: Мај 17, 2016, 12:26:01 пре подне »
С обзиром да Лаковићи долазе из Куча, а да су из Цуца где је матица орловићких родова, што кажеш - врло је могуће да између Дрекаловића и Орловића постоји нека веза.
Име Лако се сасвим лепо уклапа у предање о кучком пореклу.

У братство Лаковића спадају следећи родови:Марковићи, Рогановићи, Ћосовићи, Стевовићи и Биговићи.

Претпостављам да је војвођански политичар, вођ ЦГ странке, Ненад Стевовић од ових Стевовића, а да у ово братсво спада и покојни свештеник и богослов отац Радован Биговић.
Свакако и историјски важна личност митрополит Иларион Рогановић. Он је од Рогановића насељених у Љешанску нахију (Прогоновићи).

Имам много доброг друга, Никшићанина, од ових Биговића. Он ми је причао да они сматрају да су пореклом Дрекаловићи. Причао ми је да "кад је била похара Куча књаза Данила, кад су малу ђецу набијали на бајонете, Цуце су прије тога кумовале својим Кучима, јер су Лаковићи били свјесни свог поријекла, и на тај начин их штитиле". 

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #318 послато: Мај 17, 2016, 01:42:50 пре подне »
Тако је, баш сам кренуо да куцам.

Према предању моји су били на Косову до сеобе, онда су отишли све до Санкт Андре-а. (одатле слава)
По повратку су се вратили у Кушиљево а одатле се преселили у Свилајнац.

Немања, пре свега желим да ти се захвалим што си се јавио и потврдио моју тврдњу о месту порекла и честитам ти на резултат  :D. Видиш ли ти како ја брзо нађем податке о пореклу родова, ја сам бре видовит човек ;) .Твој род је највећи по броју домаћинстава у Пожаревачкој Морави, Ресави и шире... Не знам да ли ти је познат податак који сам ја навео о твом роду, то је податак из монографије Пожаревачка Морава, Етнографски зборник, из прве десетине 20. века, аутор др. Михајло. Ј. Миладиновић.

Што се тиче крсне славе, не, не би се сложио да сте по Санкт Андреји добили крсну славу, а и не верујем да су твоји преци дотле стигли. Пре ће бити да сте избегли током 18. или у првој половини 19. века у Војводини, због буна и устанака тј. због турски одмазда. Срби ближе тадашњој Аустругарској бежали су у Банат, Срем у Бачку и др. и након извесног времена када се ситуација смиривала су се враћали на својим огњиштима у ужу Србију, па отуда код вас то можда предање да сте отишли све до Санкт Андреа итд. 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #319 послато: Мај 17, 2016, 11:38:46 пре подне »
Стојкечић, Тодорова Субота, Кобишница, Неготин, Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. Нема потпуних поклапања, а најближи су му поједини украјински хаплотипови.

Мислим да тестирани има влашко поријекло (мислим на Влахе из источне Србије), иако је судећи по генетици словенског поријекла.

У монографији се за Стојкечиће каже:

"На основу тога и најстарији родови су досељени у 18. веку или су се повратили из Румуније.
У Кобишници су се тада населили ови родови:
Маркулешти и Стојкочешти су један род, Св. Тодор;"