Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Q  (Прочитано 20676 пута)

mladjo

  • Гост
Y-днк хаплогрупа Q
« послато: Март 13, 2013, 04:16:50 поподне »
Хаплогрупа Q:



____________________________________________________________________________________________________________________

Кластеризација:



Q1b (љубичаста)
Q1a3 Z780 (зелена)
« Последња измена: Март 13, 2013, 04:51:24 поподне млађо »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #1 послато: Август 22, 2013, 10:28:10 поподне »
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #2 послато: Октобар 25, 2013, 12:27:17 пре подне »
Распрострањеност хаплогрупе Q:
« Последња измена: Октобар 25, 2013, 12:29:08 пре подне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #3 послато: Октобар 25, 2013, 08:48:47 пре подне »
Знам да је давно прије била расправа на Еупедији о поријеклу ове хаплогрупе у Скандинавији. Помињане су чак опције да је дошла са Гренланда и Америке. Не знам тачну грану хаплогрупе Q присутне у Скандинавији да бих могао доносити закључке. И ми на пројекту имамо двојицу који припадају овој хаплогрупи. Поред неких сибирских народа и америчких Индијанаца, знам да је помињана као генетски траг Хуна, додуше не знам на основу чега то тврђење.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #4 послато: Јун 11, 2014, 08:13:13 поподне »
http://www.eupedia.com/forum/threads/30137-J-Robert-Oppenheimer-belonged-to-Y-DNA-haplogroup-Q1b

Врло је могуће да је нуклеарни физичар Џ.Р. Опенхајмер,  учесник злогласнок Менхетн пројекта, припадник Q1b хаплогрупе.
Икавац

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #5 послато: Јун 26, 2015, 04:09:53 поподне »
Ево интересантног чланка о хунској хаплогрупи Q у Шведској.

http://www.popularsocialscience.com/2013/01/08/never-marry-a-swede/

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #6 послато: Јун 26, 2015, 04:20:06 поподне »
Ево интересантног чланка о хунској хаплогрупи Q у Шведској.

http://www.popularsocialscience.com/2013/01/08/never-marry-a-swede/

Ово је стара тема о хаплогрупи Q у Скандинавији и њеном поријеклу. Колико сам провјеравао, грана хаплогрупе Q присутна у Скандинавији блиска је америчко-индијанској групи, а не азијско-сибирској, што отвара интересантну могућност да су неки амерички становници  открили Европу,прије него што је Европа открила њих.

Самим тим и овај чланак који Швеђане описује као потомке Хуна је тривијалан као и слични чланци који су се појављивали код нас.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #7 послато: Октобар 19, 2015, 08:54:15 пре подне »
Из досадашњих генетичких истраживања на нашим просторима, да се примјетити присуство једнох специфичног рода хаплогрупе Q, којег карактерише SNP L245.

Већ смо писали о овој грани. У задњем истраживању Српског ДНК дана добили смо још једног тестираног овог рода, Антонијевића из Велике Плане. Поред њега на пројекту су још: Спасојевић из Александровца, Форетић са Корчуле, Трбуховић са Хвара.

Изгледа да далматинска острва Хвар и Корчула имају повећано присуство ове хаплогрупе. У раду "Review of Croatian genetic heritage as revealed by mitochondrial DNA and Y chromosomal lineages" гдје се каже:

"The presence of central-Asian haplogroup
P* on the islands of Hvar (14.3%), Korèula
(6.1%), and in two individuals from the mainland
(Table 2) recapitulates the finding of mtDNA
haplogroup F. All Croatian P* lineages have a
CT transition at M242, accompanied by a typical
presence of the unusually long DYS392-15 allele
and are classified as Q-M242 (our unpublished
data). Interestingly, among 681 men from
southeastern Europe, only one Herzegovinian
male was typed as Q-M242 (44)."

Такође, у истраживању за Црну Гору из 2010, нађено је 8 појединаца овог рода, или близу 2% тестираних. Тад сам написао:

"Q1b L245- веома компактан кластер, као да га носи неко племе или јаче братство. Ријетка хаплогрупа за наше просторе. ова грана је доста присутна међу Јеврејима и по мени најбољи кандидат за хаплогрупу Хазара."

Заиста је овај род веома близак са ашкенаским јеврејским кластером.

У сваком случају, поријекло ове групе на нашим просторима је интересантна тема за размишљање.

Radonić II

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #8 послато: Октобар 19, 2015, 09:29:09 пре подне »
Kad sam nedavno tragao za više informacija o G2a došao sam i do foruma Caffe del Montenegro, gde je naš dobri stari Bošnjo izneo informaciju da je jedan od pripadnika Q haplogrupe iz Andrijevice. Ne znam odakle mu ta informacija. Ne znam da li bi mogla biti od pomoći kod lociranja roda iz kog potiče.

Цитат
Npr. od ona 404 testirana muskarca, 1 je iz Andrijevice, a pripada haplogrupi Q, sto je najvise zastupljena u Indo-Iranskom podrucju... A taj pojedinac danas je veci "Srbin" od onog iz Sumadije.

http://www.forum.cdm.me/showthread.php?69873-DNK-analiza-Crnogoraca&p=2095312#post2095312

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #9 послато: Новембар 22, 2015, 12:34:21 поподне »
Погледао сам мало где имају поклапања тестирани из рода А. Нема их превише. Свега пар људи, тројица на Балкану и по један у цент. Европи, Јужној Америци и на Блиском Истоку.

У Анталији нађох један Q хаплотип, који ма скоро потпуно поклапање са Трбуховићем (Хвар) из днк пројекта. Разликују се на 389I.

Иначе у Анталији постоји и један "Годијељ", а статистика је прилично "медитеранска". Ј2 26%, R1b L23 преко 8%, E1b такође око 8%.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #10 послато: Мај 06, 2016, 08:01:06 поподне »
На оном истраживању 1100 Хрвата, у Јужној Хрватској постоје три Q хаплотипа (1.36%). Сви ови хаплотипови имају поклапања са тестиранима из рода "A" (Српски днк пројекат).

Тамо се већ налазе неке породице са Хвара и Корчуле.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #11 послато: Мај 06, 2016, 09:25:08 поподне »
На оном истраживању 1100 Хрвата, у Јужној Хрватској постоје три Q хаплотипа (1.36%). Сви ови хаплотипови имају поклапања са тестиранима из рода "A" (Српски днк пројекат).

Тамо се већ налазе неке породице са Хвара и Корчуле.

Да, то је позната грана Q-L245 које има и у истраживању за Црну Гору. Има их неколицина и у новом истраживању САНУ.

Било би интересантно одгонетнути поријекло ове групе. Није далеко од тзв. ашкенаског кластера хаплогрупе Q.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #12 послато: Мај 06, 2016, 09:31:43 поподне »
Да, то је позната грана Q-L245 које има и у истраживању за Црну Гору. Има их неколицина и у новом истраживању САНУ.

Било би интересантно одгонетнути поријекло ове групе. Није далеко од тзв. ашкенаског кластера хаплогрупе Q.

Не знам колико је реално, али мислим да пошто стицајем околности у ЦГ постоје предања о старим Јаудијама, Жудовима, требало и ову могућност узети у обзир

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #13 послато: Јул 20, 2016, 10:00:31 поподне »
Припадници рода "A" највише поклапања имају у Пољској.

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=Q

Постоји и један хаплотип из Албаније (нема детаљнијих информација), који такође упада у овај кластер Q1b. За ову групу родова би могао бити интересантан и један Румун, али и Италијан са презименом Албано, пореклом са југа Италије (Taranto).

https://en.wikipedia.org/wiki/Taranto

Већ смо помињали да постоји велика вероватноћа да у Црној Гори постоји неко племе које "носи" ову хаплогрупу. Остаје да утврдимо о коме се ради.

Можда је важно напоменути да је основна разлика између ових најближих европских поклапања и западнобалканских Q1b у маркеру DYS388, који иначе спада у споромутирајуће. Ово аутоматски може да значи да није у питању блиска веза. Код наших је на маркеру 388 вредност 11, а код странаца углавном 12.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #14 послато: Фебруар 07, 2017, 03:17:43 поподне »
На Еупедији је "освануло" стабло Q1a хаплогрупе:

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #15 послато: Фебруар 08, 2017, 03:55:49 поподне »
Стабло Q1b хаплогрупе:


« Последња измена: Фебруар 08, 2017, 04:02:18 поподне Синиша Јерковић »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #16 послато: Фебруар 08, 2017, 04:03:04 поподне »
Стабло Q1b хаплогрупе:



Нешто ти не функционишу ови линкови са еупедије, не виде се слике.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #17 послато: Фебруар 08, 2017, 08:35:22 поподне »
Нешто ти не функционишу ови линкови са еупедије, не виде се слике.

Можда повремено долази до неких грешака на њиховом сајту. Ја нпр. сада могу да видим и једну и другу слику.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #18 послато: Фебруар 08, 2017, 08:40:53 поподне »
Можда повремено долази до неких грешака на њиховом сајту. Ја нпр. сада могу да видим и једну и другу слику.

Можда је код тебе слика кеширана у браузеру или нешто слично томе.
У постовима на форуму те слике са еупедије не видим ни ја, а верујем ни сви остали.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Q
« Одговор #19 послато: Фебруар 08, 2017, 08:54:30 поподне »
Можда је код тебе слика кеширана у браузеру или нешто слично томе.
У постовима на форуму те слике са еупедије не видим ни ја, а верујем ни сви остали.

Могуће. Не знам зашто праве проблем. Ево онда линка ка освеженој страници:

http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_Q_Y-DNA.shtml
 :)
Чињеницама против самоувереног незнања.