Аутор Тема: Местна хералдика  (Прочитано 15367 пута)

mladjo

  • Гост
Местна хералдика
« послато: Јул 11, 2013, 02:25:59 пре подне »
Нова знамења општине Прибој.
аутор: проф. Љубодраг ГРУЈИЋ
http://ljubodraggrujic.com/


Средњи Грб:


Велики Грб:


Блазон (званични опис):
http://priboj.rs/docs/blazon_i_simbolika_grba.pdf


________________________________________________________________________________________________



Старо ”знамење” Општине:
« Последња измена: Септембар 16, 2013, 09:39:21 пре подне млађо »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #1 послато: Јул 11, 2013, 12:08:16 поподне »
Лијепо изгледа! :)

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #2 послато: Јул 11, 2013, 01:41:52 поподне »
Лијепо изгледа! :)



Да баш тако!
Битно је да овај посао раде стручњаци који се разумију у материју, стварно је добро одрађено...сва срећа па су комисија а и челници Општине имали разума и усвојили хералдички исправан Грб, то кажем обзиром да сва остала пристигла рјешења нису задовољали хералдичке критеријуме...


Предлози који нису ушли у меритум:
« Последња измена: Јул 11, 2013, 02:18:20 поподне млађо »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #3 послато: Јул 11, 2013, 02:04:45 поподне »
Ови остали су смијешни када се упореде са одабраним...

Код одабраног ми се свиђа то што су убачени и симболи Рашке и Котроманића (који су незаслужено запостављени у сваком погледу). :)
« Последња измена: Јул 11, 2013, 02:06:57 поподне Петар М. Демић »

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #4 послато: Јул 11, 2013, 02:35:21 поподне »
Ови остали су смијешни када се упореде са одабраним...

Код одабраног ми се свиђа то што су убачени и симболи Рашке и Котроманића (који су незаслужено запостављени у сваком погледу). :)



Апсолутно се слажем!
Вјештина господина Грујића није упитна...његови радови се лако распознају.
Што се тиче осталих предлога, добар дизајнер не значи и добар Херладичар или хералдички умјетник  ;D.

За надати се да када буде дошло до смјењивања власти у Општини, нови одборници не одлуче да и Грб измијене, то је се већ десило у пар случајева...гдје се хералдички исправан Грб мјење накарадним амблемом.
« Последња измена: Јул 11, 2013, 04:24:48 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #5 послато: Септембар 16, 2013, 09:39:08 пре подне »
Нова знамења Дорћола.
аутор: проф. Љубодраг ГРУЈИЋ
http://ljubodraggrujic.com/

Велики Грб:

Извор: http://www.ljubodraggrujic.com/Gallery/Civic%20and%20National/Dorchol_veliki.htm


Симболика грба Дорћола (као општине, у три нивоа)

Облик штита Дорћола је варјашки штит који је био у широкој употреби током средњег века, чиме се алудира на старину тог простора.

Две основне боје штита (малог грба) Дорћола јесу црвена (хералдичка боја, тј. тинктура) и сребрна (хералдички метал). Употребом само једне „боје“ и једног „метала“ у штиту испуњавамо редак хералдички идеал са јасним одредницама заокружености и савршенства.

Црвена је српска национална боја и то је њено прво значење на штиту. Друго је боја мучеништва, борбе и крви кроз које је Дорћол прошао. Треће значење јесте симбол живота и среће.

Сребрна или бела боја симболише чистоту, мир и спокој и на овом грбу може да се посматра и као алузија на старину Дорћола.

Упарене, црвена и сребрна дају дуални систем, симболишу оно што гори или даје нов живот. Друго значење овакве комбинације је две струје у српској политици, помирене и уједињене.

На унакрст квадрираном пољу црвено (горе и доле) и сребрно (лево и десно), стоји главна ординарија, Андрејин крст (лат. crux decussata , енг. saltire) размењених боја (тзв. countercharged, нпр. ако је боја у основи штита сребрна, део крста који је преклапа ће бити црвен и супротно). Прво значење је речити део овог грба, оваквом поделом и крстом указује се на укрштање путева, а размењеним бојама да су у питању четири пута, што је и почетно значење речи „дорт“ и „јол“ на турском; дакле, Дорћол као „четири пута“ или „четири улице“, подразумевајући да се укрштају. Друго значење црпи снагу из неутралног и екуменског положаја овог крста међу хришћанским деноминацијама, његове сличности грчком слову „Χ“ тј. почетном слову у Χριστος, те  симболише све хришћане који су живели или живе на Дорћолу. Треће значење слави сећање на Келте на том простору, пошто је ово врло чест знак међу келтским народима, али исто тако и на Римљане, јер се овај крст користио на великом броју новчића римских императора. Четврто значење је алузија на битан Цариграгдски или Стамболски друм који је овуда пролазио, као и на политичке и демографске везе и сличности са тим градом, јер је овај крст негде у деветом веку уведен у употребу у Цариграду као симбол цезаропапизма. И коначно, пето значење је веза Дорћола са Русима, пошто је ово врло честа ординарија у Русији.

Овако подељен штит даје утисак обриса грчког слова делта „Δ“, што је још једна алузија на почетно слово Дорћола.

Између кракова крста, у горњем пољу, у глави или челу штита, тј. у горњем кантону крста, почасном месту на грбу за власт и достојанство, стоји двоглави бели орао, изображен слично средњовековном српском, овде представљајући деспота Стефана, првог утемељивача Београда као престонице. Истовремено, одомаћило се уверење да бели двоглави орао означава српску државу и тиме се признаје значај становништва Дорћола у њеном стварању.

Између кракова крста, на средини и десног и левог бока штита, стоји један хермелински репић или само хермелин са три петокраке звезде изнад, или уместо три кружића на репу, како се стандардно стилизовано црта у хералдици. Хермелин је симбол чистоте и високе власти, а са звездама се може гледати и као представљање две политичке струје у Србији, уједињене у истом знаку. Друго симболичко значење је богати ноћни живот Дорћола, у сваком смислу. Треће значење петокраких звезда одаје заслужену почаст снагама левице у развоју Дорћола. Број три се узима као број целине и испуњености. Могуће додатно објашњење је и хералдичка алузија на зоолошки врт.

Између кракова крста, у стопи штита, изнад таласасте сребрне греде која представља Дунав, постављено је сребрно бедемско круниште са три мерлона изнад и испод круништа. Ово симболише дорћолске утврде, као и дорћолске лагуме повезане са утврдама. Два бочна горња круништа јесу надвишена једним лежећим полумесецом са сваке стране, такође са вишеструком симболиком – за историјски утицај муслимана (Турака) на Дорћол, као и подсетник да је једина београдска џамија на Дорћолу; затим  као један од могућих симбола Богородице у хералдици (процењује се да отприлике трећина историских српских грбова има полумесец) и, најзад, за богати ноћни живот Дорћола. Средње круниште је надвишено кружном двоспратном сребрном кулом са круништем и са по два лучна пољем отворена прозора на сваком спрату, јасне симболике.

На крсту, у његовом центру, јесте шестокрака звезда, такође размењених боја, чиме се графички додатно наглашава симболика раскршћа. Шестокрака звезда је врло раширен симбол и један је од чешћих у широј српској хералдици (рачунајући ту и „илирску“ хералдику), и вероватно преко утицаја аустријске хералдике се везује за хришћански симбол, али и за борбу против Турака. На грбу Дорћола пре свега означава јеврејски елемент, врло снажан и битан у његовом историјском развоју. На још једном нивоу значења, за њу се верује да доноси срећу трговцима, дакле има типичну апотропејску функцију. Такође, графички облик делова звезде са размењеним бојама треба да подсећа на стелице које указују на центар грба, тј. раскршће улица, што је још један елемент „речитости“ грба.

Сједињени крст, шестокрака звезда, хермелин, петокрака и полумесец славе дорћолску разноврсност, а крст и петокрака мире бивше непријатеље. Овим се слави јединствени дорћолски дух.

Ово је био опис малог грба.

Изнад таквог штита налази се златна мерлонска (бедемска) круна са три видљива мерлона (грудобрана), што означава да шире подручје Дорћола има више од 50.000 становника.

Испод штита је златна лента са црним ћириличним натписом Дорћол, увијутака попут завршетака оцила.

Заједно са описом малог грба, ово је био опис средњег грба, максималне разине на који Дорћол има право као месна заједница.

Велики грб је истоветан средњем грбу, са тим што држачи који стоје на постаменту придржавају између средњег грба, такође на постаменту, два копља са заставама Београда и Дорћола.

Постамент има форму сребрног бедемског круништа каменом озидана са три мерлона изнад, које почива на реду црвених цигала. Осим што симболише Калемегдан, постамент алудира и на византијски начин градње (ред цигала, ред камена), као и на дуговечну урбаност Дорћола.

На постаменту, из ватри црвених и златних пламенова, са обе стране се уздиже по један сребрни феникс златног кљуна, језика и канџи, носећи црвену мерлонску круну са три видљива мерлона, око врата на златном ланцу носећи хералдички беџ Дорћола – два златна оцила окренута ка стопи (контра-положена), једно на другом, доње шире од горњег, горње више од доњег, творећи велико ћирилично слово Д – и у левој канџи држећи са хералдичке десне стране стег Београда, а са хералдички леве стег титулара, оба златним ресама обрубљена, златних копља.

У хералдици се феникс увек изображава као полу-орао који нараста из ватре, што је симбол ускрснућа, пошто је Дорћол више пута био до темеља разорен и поново обнављан. Хералдичка сличност феникса и орла повезује овог феникса са српским орлом. Црвена мерлонска круна симболише крвљу изборено постојање Дорћола. Феникс носећи хералдички беџ симболише сам Дорћол, у сваком смислу.

На постаменту стоји златна лента са црним ћириличним натписом Дорћол, увијутака попут завршетака оцила.

Заједно са описом средњег грба, ово је био опис великог грба.

Стег или застава Дорћола јесте хералдички стег грба Дорћола.
« Последња измена: Септембар 16, 2013, 09:52:44 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #6 послато: Септембар 16, 2013, 09:56:27 пре подне »
Нова знамења Ботоша, општина Зрењанин.
аутор: проф. Љубодраг ГРУЈИЋ



Извор: http://www.ljubodraggrujic.com/Gallery/Civic%20and%20National/Botos.htm


Опис грба Ботоша и објашњење

 
Грб Месне заједнице Ботош се састоји од малог и средњег грба.
 
Опис малог грба је: на штиту који је плаве боје у дну стоји сребрна таласаста греда или пруга на којој стоји пропети златни лав са родиним крилима који замахује сабљом кривошијом, а изнад свега, у врху штита, између златног крина стоје две такође златне хералдичке мешине (тј. water-bouget, стилизована средњовековна шаржа са две кожне мешине повезане јармом).
 
Опис средњег грба је: око гореописаног штита полувенац златне пшенице а испод свитак са речју Ботош и годином 1347.
 
Хералдички беџ Ботоша је пропети златни лав са родиним крилима који замахује у десници сабљом кривошијом а у левици држи златни цвет лале.

Застава Ботоша је правоугаоног облика, страница 4:3 – бела позадина са средњим грбом у средини
 
Симболика грба је следећа: штит је плаве боје због речитости грба, Ботош етимолошки потиче од Водош, „онај који носи воду“, као и због плаве боје основе штита грба Зрењанина (у хералдици нијанса боје је небитна, према томе разлика у нијанси на та два грба је занемарљива). Трећа је симболика повезивање са преовлађујућом плавом бојом на тренутној застави Војводине. У дну штита је сребрна таласаста греда за Тамиш на којој стоји лав. Таква поза показује исконску повезаност Ботошана са њиховом реком а и одлучну одбрану своје територије. Златни лав са исуканом сабљом је традиционални симбол читавог Баната а ботошки лав се разликује од њега тако што има родина крила, птицу која се везује за наш крај по највећој бројности у региону. Рода је симбол среће, доносиоца деце и таманитеља змија, што је повезује и са Христом. Изнад свега, на почасном месту на врху штита у средини стоји златни цвет крина који се у хералдици сматра за цвет Богородице, што стоји за славу села. Такође је симбол и саме вере својим крстоликим изгледом а и директно алудира на Србију која на свом грбу има два крина. Између крина су две хералдичке мешине (тј. water-bouget, стилизована средњовековна шаржа са две кожне мешине повезане јармом) које симболизују пре свега становнике Ботоша и најречитији су део грба. У средњем веку оваква справа се користила за ношење воде а у хералдици је углавном симбол доношења воде војника насељу, бризи о људима.  Заједно, три елемента у врху штита чине једну почасну композицију која говори да Ботошани чувају своју славу, веру и Србију. Параферналије на средњем грбу симболизују претежно пољопривредно село, а година на мотоу прво атестирано појављивање Ботоша у списима.
« Последња измена: Март 06, 2017, 11:09:20 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #7 послато: Април 18, 2017, 09:59:52 поподне »
Да ли ко зна шта се дешава са грбом Уба?
Прије пар година је била донесена скоро одлука да се измјени тренутни амблем са новим грбом, аутор г. Драгомир Ацовић.

Ово је приједлог грба који се налази на страницама ”Српског хералдичког друштва -Бели орао-”:


Скорије предложена знамења општине, аутор г. Драгомир Ацовић, не имадох боље цртеже од ових:

Извор: г. Драгомир Ацовић

Да ли ће бити каквих новости по овом питању, видим да је и даље амблем званично општинско обиљежје:

Извор: http://www.opstinaub.org.rs
« Последња измена: Април 18, 2017, 10:06:39 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Местна хералдика
« Одговор #8 послато: Април 18, 2017, 10:20:40 поподне »
Предлог бр. 3 ми се још највише допада. :)

Не знам шта је било на крају са тим подухватом промене грба Уба.

Вероватно заглавио у беспућима соц-србијанске бирократије. ::)



mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #9 послато: Април 18, 2017, 10:38:31 поподне »
Предлог бр. 3 ми се још највише допада. :)

Не знам шта је било на крају са тим подухватом промене грба Уба.

Вероватно заглавио у беспућима соц-србијанске бирократије. ::)


Да ли је теби можда позната симболика?
Мени 2 и 3 приједлог.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Местна хералдика
« Одговор #10 послато: Април 18, 2017, 10:50:54 поподне »
Што је фудбалска лопта толико битна за Уб?
Ја нисам чуо нити за један клуб одатле.

Неозбиљно стављати лопте на званични грб једне оштине...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Местна хералдика
« Одговор #11 послато: Април 18, 2017, 10:52:45 поподне »
Предлог бр. 3 ми се још највише допада. :)

Такође мој фаворит.  :)

Што је фудбалска лопта толико битна за Уб?

Ни мени није јасно.  :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1945
  • G2a-FT221531
Одг: Местна хералдика
« Одговор #12 послато: Април 18, 2017, 10:54:41 поподне »
Што је фудбалска лопта толико битна за Уб?
Ја нисам чуо нити за један клуб одатле.

Неозбиљно стављати лопте на званични грб једне оштине...
Вероватно због њих двојице који су из Уба, ал' опет као да су у питању народни хероји...

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #13 послато: Април 18, 2017, 10:56:50 поподне »
Вероватно због њих двојице који су из Уба, ал' опет као да су у питању народни хероји...



Џаја и јесте збиља из Уба...онда приједлог број 2 дефинитивно мој избор :), што значи фудбалке под совине канџе.
« Последња измена: Април 18, 2017, 10:58:30 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Местна хералдика
« Одговор #14 послато: Април 18, 2017, 10:57:57 поподне »
Да ли је теби можда позната симболика?
Мени 2 и 3 приједлог.

Прецизно, не бих знао.

Што се тиче лопте, да није то можда крај који је дао неке фудбалере? ???



mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #15 послато: Април 18, 2017, 11:00:58 поподне »
Прецизно, не бих знао.

Што се тиче лопте, да није то можда крај који је дао неке фудбалере? ???


Atlantische нам поможе. ;)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Местна хералдика
« Одговор #16 послато: Април 18, 2017, 11:06:26 поподне »
Хвала Атлантишу! ;)

Џаја и јесте збиља из Уба...онда приједлог број 2 дефинитивно мој избор :), што значи фудбалке под совине канџе.

Тај сам ја завео као трећи, с обзиром на прву слику, која је различита од осталих такође. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Местна хералдика
« Одговор #17 послато: Април 18, 2017, 11:09:45 поподне »
Мени овај зелени најбољи (неко броји овако, неко онако, па најбоље описати  :) ), јер на њему нема фудбалске лопте.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Местна хералдика
« Одговор #18 послато: Април 18, 2017, 11:17:33 поподне »
Мени овај зелени најбољи (неко броји овако, неко онако, па најбоље описати  :) ), јер на њему нема фудбалске лопте.


Слажем се, можда су фудбалске лопте сувише као шаржа.
И даље симпатишем приједлог бр. 2, али без фудбалских лопти (уз дужно поштовање симболике истих). ;D
« Последња измена: Април 18, 2017, 11:19:44 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Местна хералдика
« Одговор #19 послато: Април 18, 2017, 11:27:28 поподне »
Мени овај зелени најбољи (неко броји овако, неко онако, па најбоље описати  :) ), јер на њему нема фудбалске лопте.

И ја сам мислио на зелени.  :)


Слажем се, можда су фудбалске лопте сувише као шаржа.
И даље симпатишем приједлог бр. 2, али без фудбалских лопти (уз дужно поштовање симболике истих). ;D

Предлог број један би евентуално могао да прође као задовољавајућа хералдика ако би лопту симболисао обичан бели круг, а не буквално фудбалска лопта као шаржа.