Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154431 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #540 послато: Децембар 26, 2018, 12:05:49 пре подне »
Ако се уклони само једна шаржа, може се добити слично али много складније решење:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #541 послато: Децембар 26, 2018, 12:20:12 пре подне »
Сјајно урађено, Ојлеру! :)

Овај други предлог је још упечатљивији.

Једино, мислим да би у избору шаржи предност требало дати сечиву секире, јер оно симболизује садашњу славу.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #542 послато: Децембар 26, 2018, 12:37:14 пре подне »
Сјајно урађено, Ојлеру! :)

Овај други предлог је још упечатљивији.

Једино, мислим да би у избору шаржи предност требало дати сечиву секире, јер оно симболизује садашњу славу.

То сам и ја одмах помислио али ми је секира обликом некако била нескладна а крст се савршено уклопио :). Ево и са секиром:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #543 послато: Децембар 26, 2018, 12:45:09 пре подне »
То сам и ја одмах помислио али ми је секира обликом некако била нескладна а крст се савршено уклопио :). Ево и са секиром:


Да, и разумео сам тако. Ово изгледа сјајно. Добро си уклопио и секиру. 8)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #544 послато: Децембар 26, 2018, 01:08:27 пре подне »
Да, и разумео сам тако. Ово изгледа сјајно. Добро си уклопио и секиру. 8)

Ево могућег решења и за крст Св. Арханђела Михајла:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #545 послато: Децембар 26, 2018, 01:50:11 пре подне »
Ево могућег решења и за крст Св. Арханђела Михајла:


Извукао си максимум, нема даље. ;D

Одличан рад! ;)



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #546 послато: Децембар 26, 2018, 09:29:04 пре подне »
Хвала на предлозима, који су сасвим на месту.

Симболе као што су различите алатке увек је боље упослити без држала. Она се често у емблазону недовољно добро виде, па алатка на њој може да изгледа као да лебди у ваздуху.
 

Желео бих да задржим целог овна (не само главу) и да он буде златни на црвеном пољу. Да би смањио број шаржи, избацио бих шеврон / шевронел. Одлична је Ојлерова идеја за уклапање двоструке секире и два крста Св. Арханђела Михајла. Ову шаржу бих ставио на почасно место (Middle Chief) са књигом десно (Dexter Chief) и хлебом  лево (Sinister Chief). Шта мислите?

"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #547 послато: Децембар 26, 2018, 09:53:14 пре подне »
Ово би био блазон:
На црвеноме, ован у ходу стражећи, а у глави  секира бојна двосекла, на њој два Крста Светога Архангела Михаила, у боји поља, између у глави  књиге отворене десно и хлеба у векни лево, све златно.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #548 послато: Децембар 26, 2018, 10:22:29 пре подне »
Хвала на предлозима, који су сасвим на месту.

Желео бих да задржим целог овна (не само главу) и да он буде златни на црвеном пољу. Да би смањио број шаржи, избацио бих шеврон / шевронел. Одлична је Ојлерова идеја за уклапање двоструке секире и два крста Св. Арханђела Михајла. Ову шаржу бих ставио на почасно место (Middle Chief) са књигом десно (Dexter Chief) и хлебом  лево (Sinister Chief). Шта мислите?


Одаје ми утисак "набацаности", као да гледам неки ребус а не грб. Ако секира иде у главу штита онда се њена величина смањује, тако да крстови на њој постају неприметни, што у хералдици никако није добро. Треба то још разрадити.

Један коментар на блазон: крст на секири се не може блазонирати као крст Светога Архангела Михаила јер тако нешто не постоји колико ја знам. Ти си тај симбол вероватно преузео са једног грба на Викимедији за који се тврди да је грб Светог Аранђела Михаила, мада не знам на основу чега. Тај крст се на енглеском блазонира као cross pommy а нисам сигуран како је код нас, ваљда јабучасти крст. Нигде нисам видео да се такав крст везује за Светог Аранђела. Симболи који се за њега у хришћанству везују су мач, крилати мач, вага, аждаја (обично прободена мачем или копљем). Наравно, ти можеш сам одабрати значење било ког симбола на свом грбу, па тако и крста који си ставио, али ово је нека уобичајена симболика.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #549 послато: Децембар 26, 2018, 02:25:12 поподне »
Одаје ми утисак "набацаности", као да гледам неки ребус а не грб. Ако секира иде у главу штита онда се њена величина смањује, тако да крстови на њој постају неприметни, што у хералдици никако није добро. Треба то још разрадити.

Један коментар на блазон: крст на секири се не може блазонирати као крст Светога Архангела Михаила јер тако нешто не постоји колико ја знам. Ти си тај симбол вероватно преузео са једног грба на Викимедији за који се тврди да је грб Светог Аранђела Михаила, мада не знам на основу чега. Тај крст се на енглеском блазонира као cross pommy а нисам сигуран како је код нас, ваљда јабучасти крст. Нигде нисам видео да се такав крст везује за Светог Аранђела. Симболи који се за њега у хришћанству везују су мач, крилати мач, вага, аждаја (обично прободена мачем или копљем). Наравно, ти можеш сам одабрати значење било ког симбола на свом грбу, па тако и крста који си ставио, али ово је нека уобичајена симболика.

Да се надовежем са још пар сугестија са моје стране.

Стављање више мањих шаржи у главу штита је решење које се среће у пракси али да би грб добио некакву форму и структуру требало би главу одвојити од поља. Пошто си се већ определио за црвено поље, то би значило да глава треба да буде у металу, што онда захтева да шарже у глави буду у емајлу а то ми се у овом случају не чини добрим решењем. Црвени хлеб или књига на пример би били баш чудан избор. Друга опција је да и књига и хлеб буду "природни", што мислим да је баш лоше и оставља утисак "сликовнице" а не грба. Ја бих избегавао proper по сваку цену. Зато бих ти предложио да главу од поља одвојиш неком металном ординаријом а да и глава и поqе остану црвени. Предлажем да то урадиш са валовитом гредицом. Ако не грешим, ти и твоја фамилија сте из Мајданпека, па би златна валовита гредица представљала златну реку Пек.

Даље бих ти предложио да одустанеш од секире. Због њеног облика ради се о веома незгодној шаржи за постављање у главу штита. Можеш прибећи неком другом симболу Св. Јована. На пример, понекад се за њега везује шкољка, што произилази из његове улоге Крститеља. Он је крстио водом па се у неким представама тог чина приказује како воду захвата и посипа шкољком. Оваква представа се јавља на сликама и мозаицима религиозног садржаја:

https://pbs.twimg.com/media/DtXBKzLWsAA4yHI.jpg
http://kora.matrix.msu.edu/files/23/133/17-85-D0A-134-414px-Shell_004.jpg

... тако да можеш уместо секире ставити шкољку.


Ако желиш да представиш и симболику Св. Арханђела, предлажем да то сместиш у поље штита. Ован може држати вагу или крилати мач, што је најдиректнија симболика у вези Св. Михаила.

Немам сад времена да радим на томе детаљније али нпр. овако нешто:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #550 послато: Децембар 26, 2018, 05:20:26 поподне »
Да се надовежем са још пар сугестија са моје стране.

Стављање више мањих шаржи у главу штита је решење које се среће у пракси али да би грб добио некакву форму и структуру требало би главу одвојити од поља. Пошто си се већ определио за црвено поље, то би значило да глава треба да буде у металу, што онда захтева да шарже у глави буду у емајлу а то ми се у овом случају не чини добрим решењем. Црвени хлеб или књига на пример би били баш чудан избор. Друга опција је да и књига и хлеб буду "природни", што мислим да је баш лоше и оставља утисак "сликовнице" а не грба. Ја бих избегавао proper по сваку цену. Зато бих ти предложио да главу од поља одвојиш неком металном ординаријом а да и глава и поqе остану црвени. Предлажем да то урадиш са валовитом гредицом. Ако не грешим, ти и твоја фамилија сте из Мајданпека, па би златна валовита гредица представљала златну реку Пек.

Даље бих ти предложио да одустанеш од секире. Због њеног облика ради се о веома незгодној шаржи за постављање у главу штита. Можеш прибећи неком другом симболу Св. Јована. На пример, понекад се за њега везује шкољка, што произилази из његове улоге Крститеља. Он је крстио водом па се у неким представама тог чина приказује како воду захвата и посипа шкољком. Оваква представа се јавља на сликама и мозаицима религиозног садржаја:

https://pbs.twimg.com/media/DtXBKzLWsAA4yHI.jpg
http://kora.matrix.msu.edu/files/23/133/17-85-D0A-134-414px-Shell_004.jpg

... тако да можеш уместо секире ставити шкољку.


Ако желиш да представиш и симболику Св. Арханђела, предлажем да то сместиш у поље штита. Ован може држати вагу или крилати мач, што је најдиректнија симболика у вези Св. Михаила.

Немам сад времена да радим на томе детаљније али нпр. овако нешто:


Мајсторски :)
Валовита греда би била Дунав.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #551 послато: Децембар 26, 2018, 06:07:46 поподне »
Мајсторски :)
Валовита греда би била Дунав.

Пек ми се учинио прикладнијим јер је греда златна а колико знам и он пролази општином Мајданпек. Можда можеш да уметнеш и плаву па да тиме представиш обе реке, а мало и да се разбије монотонија :D


Свеједно мислим да грб треба још да се "бруси". Ово су само неке идеје.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #552 послато: Децембар 26, 2018, 10:06:01 поподне »
Муфлон ми се свиђа :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #553 послато: Децембар 26, 2018, 10:10:44 поподне »
Муфлон ми се свиђа :)

Који тачно?  :D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #554 послато: Децембар 26, 2018, 10:42:00 поподне »
Овај с вагом. Онај црвени је много ђаволски.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #555 послато: Децембар 26, 2018, 11:47:44 поподне »
Овај с вагом. Онај црвени је много ђаволски.
Слажем се :)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #556 послато: Децембар 27, 2018, 12:02:04 пре подне »
Одаје ми утисак "набацаности", као да гледам неки ребус а не грб. Ако секира иде у главу штита онда се њена величина смањује, тако да крстови на њој постају неприметни, што у хералдици никако није добро. Треба то још разрадити.

Један коментар на блазон: крст на секири се не може блазонирати као крст Светога Архангела Михаила јер тако нешто не постоји колико ја знам. Ти си тај симбол вероватно преузео са једног грба на Викимедији за који се тврди да је грб Светог Аранђела Михаила, мада не знам на основу чега. Тај крст се на енглеском блазонира као cross pommy а нисам сигуран како је код нас, ваљда јабучасти крст. Нигде нисам видео да се такав крст везује за Светог Аранђела. Симболи који се за њега у хришћанству везују су мач, крилати мач, вага, аждаја (обично прободена мачем или копљем). Наравно, ти можеш сам одабрати значење било ког симбола на свом грбу, па тако и крста који си ставио, али ово је нека уобичајена симболика.

У праву си да је крст Светога Архангела Михаила са Викимедије.
Свиђа ми се идеја са комбиновањем симбола старе и нове славе у једну целину.
Радије бих узео секиру као симбол Св. Јована Крститеља јер је много препознатљивија од шкољке као његов симбол, бар према мом мишљењу. Не мора да буде бојна двосекла (double bitted battleaxe) коју сам претходно користио,може и обична.
За симбол Светога Архангела Михаила може се употребити мач или вага.
Мени лично се више свиђа верзија са укрштеном секиром и мачем. Секира је окренута у десно, па јој се даје примат.

По мом мишљењу можда је боље да иде у стопу, због пренатрпаности штита. Ипак, ово је свакако боље од првобитне верзије.

« Последња измена: Децембар 27, 2018, 12:04:36 пре подне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #557 послато: Децембар 27, 2018, 12:45:48 пре подне »
У праву си да је крст Светога Архангела Михаила са Викимедије.
Свиђа ми се идеја са комбиновањем симбола старе и нове славе у једну целину.
Радије бих узео секиру као симбол Св. Јована Крститеља јер је много препознатљивија од шкољке као његов симбол, бар према мом мишљењу. Не мора да буде бојна двосекла (double bitted battleaxe) коју сам претходно користио,може и обична.
За симбол Светога Архангела Михаила може се употребити мач или вага.
Мени лично се више свиђа верзија са укрштеном секиром и мачем. Секира је окренута у десно, па јој се даје примат.

По мом мишљењу можда је боље да иде у стопу, због пренатрпаности штита. Ипак, ово је свакако боље од првобитне верзије.


Проблем је што су таква решења визуелно превише ситна за класичну хералдику. Папирна хералдика наравно трпи све али оно што се заиста цени у хералдици су решења која би била одржива на бојном пољу ако замислимо да је такав грб постојао у време када су се носили штитови. Оно што се не би могло јасно разазнати са удаљености од 15 метара не сматра се баш добрим хералдичким решењем, а укрштени минијатурни мач и секира сигурно не би.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #558 послато: Децембар 27, 2018, 01:10:41 пре подне »
Проблем је што су таква решења визуелно превише ситна за класичну хералдику. Папирна хералдика наравно трпи све али оно што се заиста цени у хералдици су решења која би била одржива на бојном пољу ако замислимо да је такав грб постојао у време када су се носили штитови. Оно што се не би могло јасно разазнати са удаљености од 15 метара не сматра се баш добрим хералдичким решењем, а укрштени минијатурни мач и секира сигурно не би.

Управо тако.

Твоји предлози су у том погледу апсолутно задовољили наведене услове.

p. s.
Мање је више.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #559 послато: Децембар 27, 2018, 01:23:41 пре подне »
Ево могућег решења и за крст Св. Арханђела Михајла:


О крсту Св. Архангела Михаила:



Ellwood-Post, W. (1999). Saints, signs and symbols. London : Edward N. West