Аутор Тема: Срби у аустроугарској војсци  (Прочитано 17079 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #20 послато: Август 24, 2018, 10:01:35 поподне »
A i ovaj Aleksa je baš neki lik o kojeg se vrijedi sporiti.  Niti je zadužio čim Srbe niti Hrvate.  Ako je nekog zadužio, to bi bili Rusi, a ne znam koliko oni drže danas do tekovina Oktobarske revolucije.  U svakom slučaju, da nije bilo važno nakon Staljinove smrti opet stvarati bratstvo sa Sovjetima, teško da bi ikad film o njemu bio snimljen u Jugoslaviji i teško da bi tko od nas znao za Dundića. 

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #21 послато: Август 24, 2018, 10:06:36 поподне »
Невезано за ову полемику,можда ће бити занимљиво да продискутујемо о нечему што до сада нисмо спомињали.У питању је избегавање регрутације Срба из Војводине,БиХ и Крајине у ћесареву војску непосредно.пред и током Великог Рата.
Било је примера да су се људи скривали(један од обнављача новина Панчевац и велики аутошовиниста Бошковић је то учинио скривајући се у торњу православне цркве па га је српски народ после Великог рата у току његових митинга и борбе против  свега српског исмејавао).
Било је и законски могуће избећи регрутацију,тако што би се породица одрекла великог ако не и целокупног дела земље које поседује у корист Аустро-Угарске државе.Не знам како се то тачно зове али знам да има неки назив и чини ми се да је на мађарском.
Било је и незаконитих и изненадних промена боравка и на овакав начин заметања трага што се може наслутити тиме да је одреена породица уписивана у православне књиге новог места а прегледом документације из тог периода за нову и стару месну заједницу недостаје молба и дозвола за пресељење која је у то време морала да се поднесе да би породица прешла из старог у ново место.

Ја знам и за пример једног Банаћанина из Опова који је избегао мобилизацију, прешао преко Дунава и ступио у четнички одред војводе Вука, да би затим са њима прошао све битке и ратишта поставши на крају "солунац". Аустроугарске власти су знале да је избегао мобилизацију а мислим да су дознали и да је у одреду војводе Вука те је због тога био осуђен на смрт у одсуству.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #22 послато: Август 24, 2018, 10:23:05 поподне »
A i ovaj Aleksa je baš neki lik o kojeg se vrijedi sporiti.  Niti je zadužio čim Srbe niti Hrvate.  Ako je nekog zadužio, to bi bili Rusi, a ne znam koliko oni drže danas do tekovina Oktobarske revolucije.  U svakom slučaju, da nije bilo važno nakon Staljinove smrti opet stvarati bratstvo sa Sovjetima, teško da bi ikad film o njemu bio snimljen u Jugoslaviji i teško da bi tko od nas znao za Dundića.

Из тог угла гледано - уопште није занимљив.
Мислим да није задужио чак ни Русе. У прилогу се наводи како је у неком окршају успео са коња сабљом убити чак 24 белогардејска војника. Не верујем да је то детаљ који би се допао иједном руском патриоти. Он је задужио искључиво совјетски војни и политички врх.

Са друге стране, цела његова животна прича јесте занимљива. Као дечак је отишао у Аргентину код стрица, гаучоса, где је до савршенства научио јахање и све вештине у седлу и из седла. Враћа се у завичај уочи Светског рата и бива мобилисан, послат на Руски фронт, заробљен, итд, итд.
Вреди погледати прилог.

Да завршим: поставио сам причу о њему овде, иако, очито, није био Србин, али су га Србином, документовано, звали његови саборци из Црвене армије... Кога занимају детаљи, нека погледа прилог.

Иначе, ја сам за њега чуо због коњичког клуба у Београду, који и данас носи његово име и поред којег сам прошао више хиљада пута.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #23 послато: Август 24, 2018, 10:32:33 поподне »
Православних Дундића има у источној Босни, у селу Мркаљи код Хан Пијеска, на путу за Соколац. Славе Светог Луку. Можда је ово навело неке ауторе на закључак да је Алекса био са ове стране.

Неки, опет, сматрали су да је Алекса био од Чолића из околине Ужица. Мада, онда би било сасвим нејасно како је био мобилисан у аустро-угарску војску...
И Мустапићи из Херцеговине славе односно славили су Св. Луку. Мислим да су ту славу донијели из Поповог поља село Пољице, гдје има и данас топонима Ђурђевића. Знамо да у Попову има родова који славе Св. Луку.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #24 послато: Август 24, 2018, 10:43:54 поподне »
Ја знам и за пример једног Банаћанина из Опова који је избегао мобилизацију, прешао преко Дунава и ступио у четнички одред војводе Вука, да би затим са њима прошао све битке и ратишта поставши на крају "солунац". Аустроугарске власти су знале да је избегао мобилизацију а мислим да су дознали и да је у одреду војводе Вука те је због тога био осуђен на смрт у одсуству.

Видиш чуо сам и ја за такве приче,чак и да су они Срби који су прешли Дунав из разних разлога и које је рат дочекао ван домова у Банату и Срему приступили након тога српској војсци.Нажалост база података на оном сајту више не постоји али знам да сам претражујући базу налетао на  Србе(Стојкови из Долова нпр) из Баната и Срема,за доста њих је писало да су били баш у одреду Војводе Вука.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #25 послато: Август 24, 2018, 10:44:48 поподне »
И Мустапићи из Херцеговине славе односно славили су Св. Луку. Мислим да су ту славу донијели из Поповог поља село Пољице, гдје има и данас топонима Ђурђевића. Знамо да у Попову има родова који славе Св. Луку.

Nisu je mogli donijeti jer slava kod katolika u istočnoj Hercegovini nije bila prijenosna i rodovska, bar ne do prije 200 godina.  Sveti Luka je slava sela Hutovo uopće, kao što i svako drugo katoličko selo u Hrasnu i Popovu ima jednu slavu, neovisno o srodstvu rodova u njemu. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #26 послато: Август 24, 2018, 10:50:31 поподне »
И Мустапићи из Херцеговине славе односно славили су Св. Луку.

Онда ту можда и има нечега. Два не тако уобичајена презимена, Мустапић и Дундић, иста слава.
Ко зна какви су све правци сеоба били, поготово на не тако великом простору где налазимо ове родове.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #27 послато: Август 24, 2018, 10:54:17 поподне »
Mandić ima običaj povezivati razne rodove na osnovu prezimena.  Inače je čovjek koji "sve zna".  Išao sam mu jednom u kuću u predgrađu Mostara kupiti ove knjige koje sam i skenirao.  Mislim da je i danas živ a tad je imao 87 godina.  Ne možeš doći do riječi a ne daj bože da ukažeš na moguću grešku ili nedoslijednost.  Onda je bukvica od 20 minuta. :D 
...

По опису бих се заклео да се дотични у Србији одазива на име Божидар Кљајевић  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #28 послато: Август 24, 2018, 10:56:42 поподне »
Видиш чуо сам и ја за такве приче,чак и да су они Срби који су прешли Дунав из разних разлога и које је рат дочекао ван домова у Банату и Срему приступили након тога српској војсци.Нажалост база података на оном сајту више не постоји али знам да сам претражујући базу налетао на  Србе(Стојкови из Долова нпр) из Баната и Срема,за доста њих је писало да су били баш у одреду Војводе Вука.

Овај човек се презивао Стајић, славе не могу да се сетим. Можда знаш нешто више о тим оповским Стајићима?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #29 послато: Август 24, 2018, 10:57:37 поподне »
Иначе, презиме Дундић је изведено од далматинског и херцеговачког локализма - дундо, што значи или стриц или старији човек, у смислу обраћања млађег старијем. Попут онога - чика. Обично се повезује са латинским dominus.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #30 послато: Август 24, 2018, 11:00:00 поподне »
Ако смо много отишли ван теме са целом овом причом о Алекси Дундићу, нека мој драги друг уредник пребаци ово писаније на посебну тему о Дундићу / Дундићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #31 послато: Август 24, 2018, 11:01:02 поподне »
По опису бих се заклео да се дотични у Србији одазива на име Божидар Кљајевић  ::)

Их, да је само Кљајевић...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #32 послато: Август 24, 2018, 11:02:45 поподне »
Да Паво баш jе тако каорошеш, да нийе тако небитно ти неби тако ни писао. Врло jе позната у овим модерним временма те тенденциjа... Због тога срби имаjу све више свойе историjе кojа постоjи иста таква или слична пртежно код хрвата и албанаца само што jе хрватска и албанска само ниjе Србска а заправо je Српска. Доста дуго сам био на овом форуму да бих вдео и прелистао баш све теме, тако да не желим да губим време овде. Прилчно jе дбар форум, али има прилчан броj особа коjи даjу помисао да су ту само да би нешто оспоравали баш тамо где им одговара не би ли убацили "црв" да ли jе нешто Србско или не. А Дундић jе из Косјерића, то што су неки имали потребу да то оспоре то jе друга ствар. Ви са бавите пореклом, претресите црквене записе па нешто утврдите и приложите доказ. Толко, сада се баш повачим са форума да не трошим соjу енергиjу и на овакве као што jе паво и слични ... имам битиjих ствари у жвоту и ниje моjе да са борим са таквима Поздрав ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #33 послато: Август 24, 2018, 11:20:19 поподне »
Мој чукундеда је мобилисан у аустро-угарску војску 1914. године и послат је на Цер. Тамо је пребегао на српску страну, а да би доказао да је Србин морао је да каже неке православне молитве.  Прешао је Албанији и учествовао је у пробоју Солунског фронта. Вратио се кући жив.

Други чукундеда је био у аустро-угарској морнарици 10 година. За њега нисам сигуран да ли је учестовао у Првом светском рату. Знам само да је док је био у аустро-угарској морнарици боравио на Дарданелима, Суецу, Гибралтару... и широм Медитерана. Рођен је 1879. године у Плавну, а умро је 1954. године такође у Плавну.

Чукундедин брат је као аустро-угарски војник послат у Тирол да ратује против Италијана. Причао је како тамо је знало да напада по неколико метара снега.  Италијани су га заробили и пребацили на Сицилију. Тамо је био неко време у заробљеништву (не знам тачно колико). И он се вратио кући жив.
 
« Последња измена: Август 24, 2018, 11:23:33 поподне Свевлад »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #34 послато: Август 24, 2018, 11:25:38 поподне »
Са друге стране, цела његова животна прича јесте занимљива. Као дечак је отишао у Аргентину код стрица, гаучоса, где је до савршенства научио јахање и све вештине у седлу и из седла. Враћа се у завичај уочи Светског рата и бива мобилисан, послат на Руски фронт, заробљен, итд, итд.
Вреди погледати прилог.

To je pretpostavljam, ovo. 

<a href="https://www.youtube.com/v/UkSMg8lYSJw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/UkSMg8lYSJw</a>

Priča je vrlo zanimljiva, pogotovu na neki romantičan način u smislu da je neki anonimus iz Dalmacije mogao prvo biti unovačen u AU vojsku, pa onda pasti u zarobljeništvo(ili pobjeći, jer uopće nije jasno što se dogodilo) pa onda u carsku vojsku, pa onda u crvenu vojsku, pa na kraju gine i postaje heroj novog režima.  Teško mi je zamisliti danas, 100 godina kasnije, da se nešto tako dogodi običnoj osobi. 
« Последња измена: Август 24, 2018, 11:30:16 поподне НиколаВук »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #35 послато: Август 24, 2018, 11:31:33 поподне »
To je pretpostavljam, ovo. 

https://www.youtube.com/v/UkSMg8lYSJw

Priča je vrlo zanimljiva, pogotovu na neki romantičan način u smislu da je neki anonimus iz Dalmacije mogao prvo biti unovačen u AU vojsku, pa onda pasti u zarobljeništvo(ili pobjeći, jer uopće nije jasno što se dogodilo) pa onda u carsku vojsku, pa onda u crvenu vojsku, pa na kraju gine i postaje heroj novog režima.  Teško mi je zamisliti danas, 100 godina kasnije, da se nešto tako dogodi običnoj osobi.

Да, то је то.

Притом, све то је стигао да уради за, по званичној верзији (година рођења варира пар година горе - доле), непуних 23 године живота (1897 - 1920).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #36 послато: Август 24, 2018, 11:57:09 поподне »
Да се вратимо на Србе у АУ војсци.

Мој чукундјед (по женске линије) Саво (1881-1955), Славонац, био је подофицир у АУ војсци.
1914-те био је на фронту према ЦГ војсци у југоисточној Босни. 1915-те је пребачен на Руски фронт, где је искористио прву прилику да се преда Русима. Затим је био у Одеси, где је ушао у Српски добровољачки одред. Потом је пребачен у Солун и учествовао је у пробоју Солунског фронта.

Касније је преживео и усташе и мирно се упокојио.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #37 послато: Август 25, 2018, 12:02:54 пре подне »
Овај човек се презивао Стајић, славе не могу да се сетим. Можда знаш нешто више о тим оповским Стајићима?  :)
Знам Стајиће.из Долова.Презиме важи за доста старо ,практично су у Банату од Велике Сеобе.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #38 послато: Август 25, 2018, 12:07:44 пре подне »
Када сам се обратио ратном архиву у Будимпешти поводом спискова регрутованих Срба из Војводе током Великог рата добио сам овај одговор:
Drafting and Recruitment Lists and Military Registers of soldiers born in Hungary between 1850 and 1900 served in the Austro-Hungarian Army were totally destroyed during the Second World War.
There are only the Decoration Proposals of the Hungarian WWI-soldiers at our keeping and preservation, here, at the War History Archives in Budapest. Among them we did not find his name.

Не знам само.шта значи Decoration Proposals?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #39 послато: Август 25, 2018, 12:19:13 пре подне »
Не знам само.шта значи Decoration Proposals?

Предлози за добијање ратног одликовања.
Чињеницама против самоувереног незнања.