Аутор Тема: Сеобе Срба од VII века до 1371. године  (Прочитано 40576 пута)

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #140 послато: Јануар 12, 2018, 02:00:21 поподне »
Почиње да ме нервира то да кад год проверим нове поруке на Форуму, мени искаче ова дискусија, која је потпуно обесмишљена.

Мени се чини да је јуче око поднева потпуно разјашњена дилема о томе да ли је постојало више миграција. Јесте, и масовних, и оних у мањим групама, као и појединачне, а све у различитим временским периодима, потакнуте различитим друштвено-историјским и економским приликама.

Да је било само великих миграција, под притиском ширења Османске државе, и да је православно словенско становништво тек тада наступило према западним, динарским крајевима, онда ранијих трагова истог не би било на тим просторима. У периоду формирања и експанзије, па чак и у доба највећег успона Османског царства је било миграција у оба правца. У доба гашења Брскова, када су исцрпљени природни ресурси, дошло је до миграција из шире области Мораче ка Копаонику, и то пре свега становништва које било економски везано за рад у поменутом руднику, као и њихових породица(као што је вероватно био случај са Тарским Никшићума)

Тема очигледно овде није проблематична и она се само користи као издувни вентил.

Ти се Српска14 постављаш на исти начин као ти против којих се буниш и вређаш нас “Србијанце” опаскама о снисходљивости тим искомплексираним “Црногорцима”, о којима говориш.

Овде смо сви ми Срби и добронамерни пријатељи који су окупљени око једног часног циља, очувања свог националног идентитета, без међусобног дискриминисања по основу локалне припадности и разлика, као и без ширења анимозитета у односу на данашње народе, који су нам у великом броју случајева, заправо генетски сродници.

Не постоји “патолошка” потреба западног динарског становништва за везивањем свог порекла за Стару Србију, исто као што не постоји таква потреба у другим српским крајевима за везивањем свог порекла за западне динарске крајеве.

Оно што постоји и код једне и код друге стране јесте искрена потреба за реконструкцијом свог породичног порекла, на основу оскудних историјским података, и не ретко, простих асоцијација по основу презимена, крсних слава, обриса чак понекад и лоше упамћене и касније реконструисане приче о области порекла.

Проблем није у људима, већ у недостатку података, који даје простора за слободне и незлонамерне интерпретације породичне прошлости.

И не тврдим ништа друкчије, само сам одговорио Николи Вуку на његове опаске.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #141 послато: Јануар 12, 2018, 02:15:35 поподне »
И не тврдим ништа друкчије, само сам одговорио Николи Вуку на његове опаске.

Иако ми је прадеду у књизи умрлих писало да је рођен у Турској :), Никола није једини Србијанац кога си увредио несувислом опаском, а ако мало боље прочиташ поруке које је написао пре него што се “загрејала” ваша расправа, видећеш да није имао намеру да ниподаштава било чија предања о пореклу из Старе Србије већ је скренуо пажњу на тенденцију да се у западним динарским крајевима у неким случајевима, из истих племенитих побуда откривања порекла које сам малочас описао, генерализовало порекло из Старе Србије чак до те мере да је родоначелништво родова везивано за српске великане и њихово потомство које није видело западне српске крајеве.

Овде смо да верификујемо сувисла предања и разлучимо шта је истинито а шта није како бисмо боље, колективно сагледали и допунили нашу историографију, и нашем интересу.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #142 послато: Јануар 12, 2018, 03:02:29 поподне »
Пријатељу, једино си ти острашћен у овој дискусији, што може видјети свако објективан са стране. Ти једноставно ниси компетентан да дајеш одговоре на ова питања, јер миграције (у периоду доласка Турака на Балкан) из сусједних динарских и нединарских крајева на просторе данашње Црне Горе су историјска чињеница забиљежена како у историјској, тако и у етнолошкој литератури. О коликом проценту и броју становништва које се покренуло тим миграцијама се ради и да ли је накнадно неки род измислио такво предање и довео га ниво мита, може да се дискутује, али се не може негирати чињенице да су се такве миграције десиле јер није било озбиљног аутора који је тврдио супротно. Ја сам први пут у животу на овом форуму прочитао како је све то "мит" и како становништво данашње Црне Горе ту има континуитет од ране етногенезе Словена и Срба на Балкану. Теби неке чињенице могу да се свиђају или не свиђају, да имаш свој став који ће то оповргавати, али тај став није ништа релевантнији и обавезујући за некога ко то чита, од става неког "Деретићевца" нпр или било ког другог форумаша овдје или негдје друго.

Мени је фасцинантно да сам разговарајући о овим стварима на већу искључивост наилазио код Србијанаца, него код Црногораца.

Ја нисам, али ти јеси. У реду, професоре.  ::) Као што етнолошка литература бележи предања о доласку родова из Старе Србије у Црну Гору, тако исто бележи и предања о херцеговачком или брдском (црногорском) пореклу одређених родова са Косова и Метохије, Копаоника, Александровачке Жупе и других централнобалканских крајева. Не говорим да су ти родови већина, напротив, али свакако постоје, што си ти негирао, говорећи да се нико никад из тих подручја није насељавао на тим просторима. Не желим даље да се препуцавам, уопште не браним Црногорце нити било кога другог, само ми смета када неки из својих личних побуда намерно искривљују чињенице из етнолошке литературе, узимају оно што им се свиђа, прећуткују или негирају оно што им се не свиђа, граде неку фиктивну причу по свом укусу и из дневно-политичких побуда и мржње. Слободно се прикључи деретићевцима у томе, пошто ти је начин рада и размишљања исти као и код њих, с том разликом што ти имаш другачију агенду; наука и чињенице су што се тебе тиче одавно одлетеле кроз прозор...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #143 послато: Јануар 12, 2018, 04:01:18 поподне »
Ја нисам, али ти јеси. У реду, професоре.  ::) Као што етнолошка литература бележи предања о доласку родова из Старе Србије у Црну Гору, тако исто бележи и предања о херцеговачком или брдском (црногорском) пореклу одређених родова са Косова и Метохије, Копаоника, Александровачке Жупе и других централнобалканских крајева. Не говорим да су ти родови већина, напротив, али свакако постоје, што си ти негирао, говорећи да се нико никад из тих подручја није насељавао на тим просторима. Не желим даље да се препуцавам, уопште не браним Црногорце нити било кога другог, само ми смета када неки из својих личних побуда намерно искривљују чињенице из етнолошке литературе, узимају оно што им се свиђа, прећуткују или негирају оно што им се не свиђа, граде неку фиктивну причу по свом укусу и из дневно-политичких побуда и мржње. Слободно се прикључи деретићевцима у томе, пошто ти је начин рада и размишљања исти као и код њих, с том разликом што ти имаш другачију агенду; наука и чињенице су што се тебе тиче одавно одлетеле кроз прозор...

Ја дижем руке!!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #144 послато: Јануар 12, 2018, 04:20:15 поподне »
Ја дижем руке!!

Ја сматрам да се на провокаторске тврдње које се кроје како се некоме свиђа мора одлучно одговорити, али написао сам да у даља препуцавања и загађивања теме нећу улазити. Ако Српска14 настави да спамује и ову тему по свом добром старом обичају, биће санкционисан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #145 послато: Јануар 12, 2018, 04:26:02 поподне »
Ја сматрам да се на провокаторске тврдње које се кроје како се некоме свиђа мора одлучно одговорити, али написао сам да у даља препуцавања и загађивања теме нећу улазити. Ако Српска14 настави да спамује и ову тему по свом добром старом обичају, биће санкционисан.

Значи то је у питању, нисам ни сумњао. Нисте ни свијесни колико таквим ставовима и понашањем код озбиљних људи компромитујете сву ову причу. Добро, немам ништа против. Само замолио бих администраторе овог форума у том случају да ми се комплетно избрише профил и сви коментари које сам овдје поставио јер ако ми се већ на тај надмен и бахат начин приступа, онда и не желим да будем дио овог форума ни на који начин.

Унапријед хвала!

« Последња измена: Јануар 12, 2018, 04:27:36 поподне Српска14 »

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #146 послато: Јануар 12, 2018, 04:45:33 поподне »
Ја сматрам да се на провокаторске тврдње које се кроје како се некоме свиђа мора одлучно одговорити, али написао сам да у даља препуцавања и загађивања теме нећу улазити. Ако Српска14 настави да спамује и ову тему по свом добром старом обичају, биће санкционисан.

Не пада ми на памет да изигравам арбитра. Обојица сте узурпирали тему и било би упутно да се дистанцирате.
Никола, колико год да се слажем са твојим просуђивањем стручне материје, овога пута си ти прекорачио границе доброг укуса. Уместо позивања на санкционисање, боље вам је да се охладите, јер ако неко треба да буде санкционисан, онда сте то обојица.

Не треба нама Србима нико са стране...довољно је да вас двојица укрстите сујете и да све оде низ воду!!


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #147 послато: Јануар 12, 2018, 05:52:35 поподне »
Ево, да се мало опорави тема.

Можда је и говорено о овоме, нисам сигуран. Колико мислите да је Драгутин Срба населио на територију којом је он владао?
Знамо да су Србе на своје поседе у Угарској насељавали деспоти Стефан и Ђурађ, па је, по мени, вероватно да је и Драгутин то радио.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #148 послато: Јануар 13, 2018, 05:13:04 поподне »
Ево, да се мало опорави тема.

Можда је и говорено о овоме, нисам сигуран. Колико мислите да је Драгутин Срба населио на територију којом је он владао?
Знамо да су Србе на своје поседе у Угарској насељавали деспоти Стефан и Ђурађ, па је, по мени, вероватно да је и Драгутин то радио.

Šta je Dragutin tačno držao od poseda severno od Save i Dunava ?

Stefan i Đurađ su imali motiv da sele stanovništvo na sever zbog turske opasnosti ne vidim da je bilo razloga za tako nešto u ranijem periodu bar ne u nekom većem i značajnijem broju.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #149 послато: Јануар 13, 2018, 05:33:13 поподне »
Šta je Dragutin tačno držao od poseda severno od Save i Dunava ?

Stefan i Đurađ su imali motiv da sele stanovništvo na sever zbog turske opasnosti ne vidim da je bilo razloga za tako nešto u ranijem periodu bar ne u nekom većem i značajnijem broju.

По овој карти, држао је данашњи војвођанског део Срема, део Срема у данашњој Хрватској, значи северно од Саве, али не од Дунава
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 05:40:07 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #150 послато: Април 21, 2018, 07:33:18 поподне »

По овој карти, држао је данашњи војвођанског део Срема, део Срема у данашњој Хрватској, значи северно од Саве, али не од Дунава

Ne bih rekao da je ta karta tačna jer ne postoji neka direktna potvrda da je Dragutin držao bilo šta severno od Save.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #151 послато: Јун 03, 2018, 02:50:24 поподне »
Колико се сећам, нисмо до сада помињали Сакалибе, Словене одбегле из Јустинијанове војске (реч је о бројци од њих око 20.000 људи), који су 821. године под вођством Томе Словена и уз помоћ Арапа, подигли и велики устанак.

Доције, у X веку, заједно са Арапима, немали број њих завршио је у Шпанији, посебно у Кордоби, где су многи од њих служили у калифској гарди, и напредовали до високих војних и политичких положаја у Кордопском калифату.

Према каснијим арапским изворима, Сакалиби се помињу и као Далматинци, па није искључено да је део тог становништва био пореклом и са наших простора.

Било како било, занима ме, да ли је до сада на простору Шпаније, забележено присуство можда неких хаплогрупа, које би указивале на ране везе овог простора са Пиринејским полуострвом?



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #152 послато: Јун 03, 2018, 03:19:53 поподне »
Колико се сећам, нисмо до сада помињали Сакалибе, Словене одбегле из Јустинијанове војске (реч је о бројци од њих око 20.000 људи), који су 821. године под вођством Томе Словена и уз помоћ Арапа, подигли и велики устанак.

Доције, у X веку, заједно са Арапима, немали број њих завршио је у Шпанији, посебно у Кордоби, где су многи од њих служили у калифској гарди, и напредовали до високих војних и политичких положаја у Кордопском калифату.

Према каснијим арапским изворима, Сакалиби се помињу и као Далматинци, па није искључено да је део тог становништва био пореклом и са наших простора.

Било како било, занима ме, да ли је до сада на простору Шпаније, забележено присуство можда неких хаплогрупа, које би указивале на ране везе овог простора са Пиринејским полуострвом?

Сакалиба је арапски израз за све Словене, не само за ове одбегле из византијске Мале Азије током 7. века; тако су називали и робове који су трговачким путевима долазили до Иберије и Блиског Истока, а који су највећим делом били са подручја средње и источне Европе и словенског порекла. Од тих Словена у Иберији, они који су могли да оставе Y-ДНК траг су само војници и стражари, јер су словенски евнуси били врло популарни у тим крајевима да су Сакалибама почели да зову искључиво њих.  ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Saqaliba
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #153 послато: Јун 03, 2018, 03:42:42 поподне »
Сакалиба је арапски израз за све Словене, не само за ове одбегле из византијске Мале Азије током 7. века; тако су називали и робове који су трговачким путевима долазили до Иберије и Блиског Истока, а који су највећим делом били са подручја средње и источне Европе и словенског порекла. Од тих Словена у Иберији, они који су могли да оставе Y-ДНК траг су само војници и стражари, јер су словенски евнуси били врло популарни у тим крајевима да су Сакалибама почели да зову искључиво њих.  ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Saqaliba

Слажем се, али по тима одбеглима из Мале Азије, заправо је и настао тај израз?

Тражећи нешто више, пронађох овај чланак: Slavs of Muslim Spain.

Било би занимљиво наћи неки шпански осврт на ову тему.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #154 послато: Јун 03, 2018, 03:50:46 поподне »
Слажем се, али по тима одбеглима из Мале Азије, заправо је и настао тај израз?

Тражећи нешто више, пронађох овај чланак: Slavs of Muslim Spain.

Било би занимљиво наћи неки шпански осврт на ову тему.

То је арапска транслитерација грчког и латинског израза Склавени/Склавини; да ли је та реч настала баш по малоазијским Словенима, или по неким другим, не бих знао рећи.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #155 послато: Јун 03, 2018, 04:02:59 поподне »
То је арапска транслитерација грчког и латинског израза Склавени/Склавини; да ли је та реч настала баш по малоазијским Словенима, или по неким другим, не бих знао рећи.

Да, али хтедох рећи да је они у том облику користе отприлике од тог времена, када су први пут(?) дошли у додир с њима.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #156 послато: Јун 03, 2018, 04:29:31 поподне »
Да, али хтедох рећи да је они у том облику користе отприлике од тог времена, када су први пут(?) дошли у додир с њима.

Могуће, по овом извору који си окачио први документовани сусрет Арабљана и Словена се догодио 664. године (за владе Константина IV), када су се словенски пребези (њих 5000, који су пре тога насилно пресељени са Балкана у Малу Азију, на границу према Умајадском Калифату) прикључили умајадској војсци. Још једно масовно дезертерство на страну Арабљана се десило 692. године, приликом рата који је против Калифата повео Јустинијан II. Међутим, вероватно је и раније било незабележених додира (првенствено путем трговине).
« Последња измена: Јун 03, 2018, 04:36:44 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #157 послато: Јун 03, 2018, 04:33:31 поподне »
Колико се сећам, нисмо до сада помињали Сакалибе, Словене одбегле из Јустинијанове војске (реч је о бројци од њих око 20.000 људи), који су 821. године под вођством Томе Словена и уз помоћ Арапа, подигли и велики устанак.

Доције, у X веку, заједно са Арапима, немали број њих завршио је у Шпанији, посебно у Кордоби, где су многи од њих служили у калифској гарди, и напредовали до високих војних и политичких положаја у Кордопском калифату.

Према каснијим арапским изворима, Сакалиби се помињу и као Далматинци, па није искључено да је део тог становништва био пореклом и са наших простора.

Било како било, занима ме, да ли је до сада на простору Шпаније, забележено присуство можда неких хаплогрупа, које би указивале на ране везе овог простора са Пиринејским полуострвом?

Сакалибе су ми привукле пажњу лани на теми Уопштено о Славенима

Занимљив пост од aleksandar I , на теми Бугари (http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=61.msg53325#msg53325) , са истог форума пажњу ми је привукао и чланак о Сакалибама - Словенима међу Арапима и Муслиманима , http://slavicchronicles.com/history/saqaliba-slavs-in-the-arab-world-part-1/ .
Вјерујем да смо сви то негдје већ прочитали у историографској литератури до сада, али некако увијек привлачи пажњу поприличан број словенских плаћеника од Арабије, Мале Азије до Сицилије. Несумњиво су имали прилике оставити генетског трага у популацији данашњих народа тих подручја.  :)
Такође би било више него интересантно поредити генетску сличност тих словенских ратника од 6.-11. вијека са данашњом словенском генетиком у Срба.
Податак о 60 веома оданих Словена плаћеника , тјелохранитеља Норманског владара Сицилије и Јужне Италије Роберта Гвискара , савезника српског краља у Дукљи Константина Бодина у борби против Византије и његовог освајања Босне и Рашке .. , наравно податак нема или не би требао имати неког историјског значаја , али није згорег имати и њих на уму обзиром да су ови сицилијански Нормани "кривци" за појаву I1-P109 и других викиншких хг међу Србима.

Детаљ о овој шестдесеторици Гвискарових тјелохранитеља можда заслужује више наше истраживачке пажње према њиховом поријеклу, односно питању зашто би владар Сицилије и Јужне Италије узео словенски одред као посљедњу одбрану испред себе од непријатеља, а не својих сународника Нормана ?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #158 послато: Јун 03, 2018, 04:45:15 поподне »
Детаљ о овој шестдесеторици Гвискарових тјелохранитеља можда заслужује више наше истраживачке пажње према њиховом поријеклу, односно питању зашто би владар Сицилије и Јужне Италије узео словенски одред као посљедњу одбрану испред себе од непријатеља, а не својих сународника Нормана ?

Можда због неке личне или династичке суревњивости између самих Нормана? Често су током историје владари као своје лично обезбеђење ангажовали странце који нису имали личне или политичке везе са њиховим окружењем и самим тим били врло лојални искључиво владару. Добар пример су први римски цареви и њихова "батавска гарда", сачињена од Батаваца, германског племена са ушћа Рајне, који су важили за одличне и лојалне ратнике.

https://en.wikipedia.org/wiki/Numerus_Batavorum
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Сеобе Срба од VII века до 1371. године
« Одговор #159 послато: Јун 03, 2018, 04:53:10 поподне »
У вези малоазијских Словена, нашао сам нешто и о граду Гордосервон (можда је и писано раније):

Гордосервон (Гордосербон, срп. Србоград, Град Срба) је древни град у Битинији (Мала Азија), који се спомиње у византијским записима из 680. године.[1] Име града је изведено из имена Срба досељених у Малу Азију од стране византијског цара Константина II[тражи се извор], који су досељени из области око реке Вардар. Исидор, епископ града Гордосервона се помиње у 680/681. години, а чињеница да је овај град био епископски центар даје основа за тезу да је имало велики број српског становништва[тражи се извор]. Византијска војска од 30.000 Словена (углавном Срба[тражи се извор]) била је савладана од Емевијског калифата 692. у бици код Себастополиса због српског напуштања бојишта јер је имала лош третман од стране византијског цара. Око 1200. године овај град се помиње као Сервохорија (срп. Српско станиште).

Град је био смештен на територији некадашњег Фригијског краљевства.
Around the year 1200 AD this city is mentioned as Servochoria (Greek: Σερβοχώρια, "Serbian habitations"). The city was situated where the Phrygian kingdom once had been.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gordoservon
Battle of Sebastopolis
The Battle of Sebastopolis was fought at Sebastopolis (mostly identified with Elaiussa Sebaste in Cilicia but also with modern Sulusaray) in 692 between the Byzantine Empire and Umayyads under the caliphate of Abd al-Malik ibn Marwan. The battle ended the peace that had existed between the two powers since 680.

The Umayyad army was led by Muhammad ibn Marwan. The Byzantines were led by Leontios and included a "special army" of 30,000 Slavs under their leader, Neboulos. The Umayyads, incensed at the breaking of the treaty, used copies of its texts in the place of a flag.[1] Though the battle seemed to be tilting to the Byzantine advantage, the defection of upwards of 20,000 Slavs ensured a Byzantine defeat.[2][3][4] One source states that the Emperor Justinian II massacred the remaining Slavs, including women and children, at the Gulf of Nicomedia,[3] but modern scholars do not consider it a reliable account.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Sebastopolis

Оно што ме буни је да је град назван по Србима, да је насељен становништвом од Вардара, и да се ради о седмом веку, а у том веку су Срби као племе били западније од реке Вардар (о Словенима се свакако ради, али нисам знао да су Словене вардарске области у седмом веку већ , поистовећивали са Србима)
« Последња измена: Јун 03, 2018, 04:56:34 поподне ДушанВучко »