Аутор Тема: Црквене матичне књиге  (Прочитано 81941 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #240 послато: Јул 20, 2023, 11:46:44 пре подне »
Здраво свима, треба ми помоћ, сугестија, истраживао сам црквене књиге, долазим до податка да је 1888. године рођено треће дете, а 1897. године девето дете једног пара, између нема ни једног детета људи које сам истраживао. Готово сам сигуран да у књизи не недостају странице, хронолошки су уписована деца у књигу рођених. Каква је била пракса, да ли су уписивани сви рођени у парохији или се дешавало да неко не буде уписан (кад мислим неко, мислим на 6 детета тражених људи). Каква су ваша искуства? Претпостављам да је у тих шесторо деце негде и мој чукундеда.
Ако је домаћин и отац све те деце био занатлија... Њега је било много лакше преместити него обичног земљоделца.

Прилично сам сигуран да су недостајућа деца негде уписана, само је питање где. Можда је суседна парохија, можда је негде даље.
Можда је решење у пажљивом праћењу имена оца и мајке, а не толико строгом праћењу презимена... Иако је пропис о сталним презименима био донет давно пре 1888. године, наш народ се није строго тога придржавао.

Ако су бројеви деце тачни, то је био прилично густ распоред, или су имали близанце.

Који је крај у питању?

Свакако би помогло да се узму подаци са чукундедине умрлице - то би требало да буде уредно постављено у званичну државну матичну службу тако да матичари могу просто да ишчитају из базе.
Тако би се сигурно имала имена чукундединих родитеља.
Такође, посета гробљу, са претходно познатим подацима, би могла да буде значајна.

Матичари ће можда захтевати да се испоштује одређена процедура, али за директне претке не би требали да праве проблем. За бочне линије... Некада су били љубазни, али је од пре неку годину уведено врло строго ограничење. Преци могу, остали стој.
И, уобичајено је да матичари раде са публиком само до 14ч, радним даном (ваљда и држурства постоје, али овде није реч о хитном питању).

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 528
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #241 послато: Јул 20, 2023, 12:02:31 поподне »
Не треба изгубити из вида да је врло могуће да неке парохије нису имале свештеника у одрђеном периоду, те да их је водио администратор који се углавном налазио у неком удаљенијем селу (вароши). У таквој ситуацији црквене књиге нису вођене редовно, а иначе у нашим селима, таквим стварима (упису у црквене или матичне књиге) није придавана важност све до можда последњих 30-40 година.

Ван мреже dusan96

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #242 послато: Јул 20, 2023, 02:04:31 поподне »
Ако је домаћин и отац све те деце био занатлија... Њега је било много лакше преместити него обичног земљоделца.

Прилично сам сигуран да су недостајућа деца негде уписана, само је питање где. Можда је суседна парохија, можда је негде даље.
Можда је решење у пажљивом праћењу имена оца и мајке, а не толико строгом праћењу презимена... Иако је пропис о сталним презименима био донет давно пре 1888. године, наш народ се није строго тога придржавао.

Ако су бројеви деце тачни, то је био прилично густ распоред, или су имали близанце.

Који је крај у питању?

Свакако би помогло да се узму подаци са чукундедине умрлице - то би требало да буде уредно постављено у званичну државну матичну службу тако да матичари могу просто да ишчитају из базе.
Тако би се сигурно имала имена чукундединих родитеља.
Такође, посета гробљу, са претходно познатим подацима, би могла да буде значајна.

Матичари ће можда захтевати да се испоштује одређена процедура, али за директне претке не би требали да праве проблем. За бочне линије... Некада су били љубазни, али је од пре неку годину уведено врло строго ограничење. Преци могу, остали стој.
И, уобичајено је да матичари раде са публиком само до 14ч, радним даном (ваљда и држурства постоје, али овде није реч о хитном питању).

Хвала на одговору, отац деце је био земљоделац по црквеним књигама али то бих узео са резервом, у фамилији знамо да је био ковач и да је чукундеда наследио очев занат. Баш је густ распоред деце, проверио сам и име кума исто је код оба детета.

У питању је Лесковачки крај, манастир у Црковници, село Доња Локошница. Проверићу ускоро и оближње парохије можда су негде уписана деца.

Да ли су у матичној служби уписана лица умрла 1950. године?

Био сам до гробља, познато је где је гроб, тамо на гробу буквално нема података.
Име чукундединог оца, како су старији рођаци говорили је Коста, са презимем Миљковић, међутим када се чукундеда призетио додао је слово С и сада смо по томе Смиљковић.

Стварно зависи од много фактора. Могуће је да су ти преци у том периоду живели другде, па су деца уписана у књигама тамошње парохије. Даље, сретао сам по књигама случајеве да се људи не пишу увек у истој парохији, поготово када им је село "између" две цркве, па се пишу час су у једној, час у другој. Могуће је да су ти преци уписани са личним и/или породичним надимцима на једном, а правим именима на другом месту у истој књизи, и то се дешавало. На крају, јако се често дешавало да чак и када свештеник иначе уредно води књиге, из разних разлога многа рођења и смрти (за венчања ово углавном не важи) не упише: буде болестан и не води довољно ажурно књиге док не оздрави или док га неко не замени, па после не унесе накнадно, људи просто не пријаве нечију смрт или другде крсте дете, свачега је било. Некада сам виђао "рупе" у књигама, где нема ни једног уписа пар месеци или недеља за парохије где је било много људи, и то без икаквог објашњења. Нажалост, на нашим просторима књиге никад нису биле идеалне. Мој ти је савет да још једном прочешљаш књиге за ту парохију, али и за околне, уколико су ти доступне. Ако све делује у реду, највероватније су ти преци тада живели другде.

Хвала пуно на одговору, претражићу и остале парохије, село се налази буквално између две цркве, тако да постоји могућност да је у другим књигама. Ово је мала парохија са три села, баш је мала вероватноћа да ни једно од шест детета не буде уписано. Покушаћу остале парохије и ову још једном.

Не треба изгубити из вида да је врло могуће да неке парохије нису имале свештеника у одрђеном периоду, те да их је водио администратор који се углавном налазио у неком удаљенијем селу (вароши). У таквој ситуацији црквене књиге нису вођене редовно, а иначе у нашим селима, таквим стварима (упису у црквене или матичне књиге) није придавана важност све до можда последњих 30-40 година.

Овде то није случај, име свештеника се у књигама није мењало сигурно нешто више од 15 година. А књиге су овде уредно вођене за малу парохију, булвално период од 1879 - 1905 сваког месеца по пар уписа, нема прекида. Биће да је у суседној парохији која је и географски ближа. Бацио сам поглед на књигу те суседне парохије, али услед мањка искуства претраживао сам само име села и брзо је одбацио због тога што се место становања не поклапа.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #243 послато: Јул 21, 2023, 02:58:30 поподне »
Хвала на одговору, отац деце је био земљоделац по црквеним књигама али то бих узео са резервом, у фамилији знамо да је био ковач и да је чукундеда наследио очев занат. Баш је густ распоред деце, проверио сам и име кума исто је код оба детета.

У питању је Лесковачки крај, манастир у Црковници, село Доња Локошница. Проверићу ускоро и оближње парохије можда су негде уписана деца.

Да ли су у матичној служби уписана лица умрла 1950. године?

Био сам до гробља, познато је где је гроб, тамо на гробу буквално нема података.
Име чукундединог оца, како су старији рођаци говорили је Коста, са презимем Миљковић, међутим када се чукундеда призетио додао је слово С и сада смо по томе Смиљковић.

Ако не буде неких изненађења, требало би да матичари у бази имају све од 1910. на овамо. Може бити и ранијих уписа.

Најбоље је први пут отићи лично - мада не мора се ићи тачно у општину којој Доња Локошница припада, може се питати у било којој матичној служби у Србији... База података је управо и намењена томе да нема више "поштара" него да се све добија претрагом.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #244 послато: Октобар 30, 2023, 11:50:26 поподне »
Поздрав свина. Можд нису црквене матице, ал су свакако стари документи у питању и имам малих пробема да дешифрујем шта пише, стога сам одлучио да поделим ове записе, па ако неко успе да дешифрује значило би ми.

Дал сам у праву када тврдим да су на списку Живота Бакалов и Тодор Бакалов? Шта кажете
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #245 послато: Октобар 30, 2023, 11:51:35 поподне »

Максим Пурговић?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #246 послато: Октобар 30, 2023, 11:52:45 поподне »
free picture hosting website
Јован Бакал? И шта то бакал уопште значи? Да није скраћеница од бакалин (продавац)?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #247 послато: Новембар 01, 2023, 09:03:41 поподне »
Поздрав свина. Можд нису црквене матице, ал су свакако стари документи у питању и имам малих пробема да дешифрујем шта пише, стога сам одлучио да поделим ове записе, па ако неко успе да дешифрује значило би ми.

Дал сам у праву када тврдим да су на списку Живота Бакалов и Тодор Бакалов? Шта кажете

Живота и Тодор Бакалов, без проблема...

Неко је у прошлости био бакалин :)
Наравно, умели су да напишу само бакал.
Није ми познато да постоји таква реч а која би била нешто друго, израз за неки предмет или област.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #248 послато: Новембар 01, 2023, 10:32:58 поподне »
Живота и Тодор Бакалов, без проблема...

Неко је у прошлости био бакалин :)
Наравно, умели су да напишу само бакал.
Није ми познато да постоји таква реч а која би била нешто друго, израз за неки предмет или област.

А Максима можеш ли дешифровати?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #249 послато: Новембар 02, 2023, 08:02:32 пре подне »
Презиме Бакал настало је од ријечи бакал,-ала/-а, м - "трговац на мало колонијалном робом и намирницама", замјенивши старо презиме родоначелника.
Етимолошки речник српског језика, свеска 2 (БА-БД), Београд 2006, 87

Зато је ово презиме доста старо и разнородно на нашим просторима, код сва три народа.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #250 послато: Новембар 02, 2023, 06:40:07 поподне »
А Максима можеш ли дешифровати?

Да, Максим Пурговић, нема проблема.

Ван мреже ljubisa92

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #251 послато: Новембар 21, 2023, 04:21:29 поподне »


https://ibb.co/qk79pbg

Da li neko moze da desifruje ovo ime?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #252 послато: Новембар 21, 2023, 04:28:31 поподне »


https://ibb.co/qk79pbg

Da li neko moze da desifruje ovo ime?

Женско име Кајсија. Мислим доста често у том крају.

Ван мреже ljubisa92

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #253 послато: Новембар 21, 2023, 04:46:09 поподне »
Женско име Кајсија. Мислим доста често у том крају.

Fantasticno, tacno je Kajsija.

Dok ste jos u ordinaciji, nisam potpuno siguran za imena sa ove slike :)

https://ibb.co/0ysTN8S

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #254 послато: Новембар 21, 2023, 05:10:01 поподне »

Dok ste jos u ordinaciji, nisam potpuno siguran za imena sa ove slike :)

https://ibb.co/0ysTN8S

Није неки квалитет, а ни угао  :) Ако се завршава на "р" вероватно је Радомир. Са презименима не би требало да буде тешко, иста презимена се врте у круг у оквиру једног села, ако не можете овде лепо да га видите, на другом месту биће читкије написано.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #255 послато: Новембар 21, 2023, 05:20:29 поподне »
Прво уписан као Раде, па продужен на Радомир Симовић.

Ван мреже ljubisa92

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #256 послато: Новембар 22, 2023, 10:19:50 пре подне »
Hvala, pokusavam da ga povezem sa pretkom, Mitar Simovic (1845) i Radomir (1868), ali nisam siguran da li je rec u sledecem polju koja oznacava imena roditelja 'Mitar'.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #257 послато: Новембар 22, 2023, 10:48:49 пре подне »
Hvala, pokusavam da ga povezem sa pretkom, Mitar Simovic (1845) i Radomir (1868), ali nisam siguran da li je rec u sledecem polju koja oznacava imena roditelja 'Mitar'.

Пише Петар, али можда је омашка свештеника. Пратите кумства код друге деце и поредите, име мајке (Босиљка) и сигурно ћете разрешити.

Ван мреже ljubisa92

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #258 послато: Новембар 23, 2023, 09:36:49 пре подне »
Пише Петар, али можда је омашка свештеника. Пратите кумства код друге деце и поредите, име мајке (Босиљка) и сигурно ћете разрешити.

Ne poklapa se kumstvo, tako da je ovo definitivno Petar, hvala

Ван мреже ljubisa92

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Црквене матичне књиге
« Одговор #259 послато: Новембар 29, 2023, 08:50:06 поподне »
Moze li neko da mi protimaci ova dva muska imena?

https://ibb.co/dK8QjSH
https://ibb.co/w6KXTZ5


« Последња измена: Новембар 29, 2023, 08:57:00 поподне ljubisa92 »