Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1004636 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #400 послато: Јун 26, 2017, 03:38:00 поподне »
Овај детаљ је занимљив, иако не знам колико је реалан, с обзиром да су Боројевићи старија породица на Банији. Не би искључио могућност да су и Боројевићи управо ова R1a.

Дрљаче и Биге славе Св. Трифуна. Не знам има ли Боројевића са овом славом на Банији. По Босанској Крајини их има.
koliko znam nema. Svi slave sv.Jovana sto se banije tice . Taj fed marsal je srpskog pravoslavnog porekla koliko znam od Borojevica iz Komogovine. koliko vidlm kod Borojevica gotovo izvesna R1a ... koja je to podgrana? Karpatsko dalmstinska ili?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #401 послато: Јун 26, 2017, 03:43:03 поподне »
koliko znam nema. Svi slave sv.Jovana sto se banije tice . Taj fed marsal je srpskog pravoslavnog porekla koliko znam od Borojevica iz Komogovine. koliko vidlm kod Borojevica gotovo izvesna R1a ... koja je to podgrana? Karpatsko dalmstinska ili?

Уколико су у вези са Бигама/Дрљачама онда Z280>Z92.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #402 послато: Јун 28, 2017, 08:52:27 поподне »
Војиновић из Пиве, слави Св. Јована је тестиран П189.2 Г-. Чека се потврда да ли је П189.2 А+, што би потврдило да припада ХГ П189.2.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #403 послато: Јун 28, 2017, 09:23:26 поподне »
Војиновић из Пиве, слави Св. Јована је тестиран П189.2 Г-. Чека се потврда да ли је П189.2 А+, што би потврдило да припада ХГ П189.2.

Честитке. У табелу 23andMe убацујемо само тестиране преко те фирме, али овај резултат свакако треба бити на овој теми.

Војиновићи спадају у старинце (матица Плужине). Иначе сам мишљења да ова N2 нема везе са Косовом и сеобом с југа, већ да је матица баш у тим крајевима око Бањана. Појавио би се до сада неки исељеник косовске, или јужноморавске струје, да их је било и тамо. За сада се код нас ова хаплогрупа јавља искључиво у том динарском подручју, Стара Херцеговина - Босна/Крајина.

Можда ће ме будући резултати демантовати.

Иначе је Светозар Томић пренео неке психичке особине Пивљана. Ево шта каже за Војиновиће:

"Тако исто нису ни сви Жупљани једнаки. Поједине породице у Пиви се истичу извесним психичким цртама. Зна се да су Кулићи и Војиновићи окретни и живи, велике шалџије и кад се шале добро је, иначе су напрасити и злопамтила." ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #404 послато: Јун 28, 2017, 09:36:29 поподне »
Честитке. У табелу 23andMe убацујемо само тестиране преко те фирме, али овај резултат свакако треба бити на овој теми.

Војиновићи спадају у старинце (матица Плужине). Иначе сам мишљења да ова N2 нема везе са Косовом и сеобом с југа, већ да је матица баш у тим крајевима око Бањана. Појавио би се до сада неки исељеник косовске, или јужноморавске струје, да их је било и тамо. За сада се код нас ова хаплогрупа јавља искључиво у том динарском подручју, Стара Херцеговина - Босна/Крајина.

Можда ће ме будући резултати демантовати.

Иначе је Светозар Томић пренео неке психичке особине Пивљана. Ево шта каже за Војиновиће:

"Тако исто нису ни сви Жупљани једнаки. Поједине породице у Пиви се истичу извесним психичким цртама. Зна се да су Кулићи и Војиновићи окретни и живи, велике шалџије и кад се шале добро је, иначе су напрасити и злопамтила." ;)

У динарском подручју се јављају јер су се у Бањанима и Пиви, а и у Крајини, Босни и осталим областима где су се населили из поменутог бањанско-пивљанског подручја намножили због племенско-сточарског начина живота; можда су на Космету "игле у пласту сена" као што је случај са ванбалканским N2 (немојмо заборавити онај један N1a/N1c резултат из Косовског Поморавља, први такве врсте код Срба; изнедриће Косовци још таквих "изненађења", уверен сам); ту је и онај збуњујући резултат Шаљића из плавског краја, подручја које нема везе са Бањанима и Пивом.

За моју родбину са мајчине стране, Кулиће, могу да потврдим да су велике "шалџије", али нису толико ни напрасити нити злопамтила; то више важи за моју родбину са очеве стране, Вукосављевиће.  ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #405 послато: Јун 28, 2017, 09:39:55 поподне »
У динарском подручју се јављају јер су се у Бањанима и Пиви, а и у Крајини, Босни и осталим областима где су се населили из поменутог бањанско-пивљанског подручја намножили због племенско-сточарског начина живота; можда су на Космету "игле у пласту сена" као што је случај са ванбалканским N2 (немојмо заборавити онај један N1a/N1c резултат из Косовског Поморавља, први такве врсте код Срба; изнедриће Косовци још таквих "изненађења", уверен сам); ту је и онај збуњујући резултат Шаљића из плавског краја, подручја које нема везе са Бањанима и Пивом.

За моју родбину са мајчине стране, Кулиће, могу да потврдим да су велике "шалџије", али нису толико ни напрасити нити злопамтила; то више важи за моју родбину са очеве стране, Вукосављевиће.  ;D

Можда. Видећемо с Косовцима како ће бити. Искрено, нисам оптимиста по том питању. ;) Постоји неки N1c из тих крајева, што нема везе са овом групом N2.

Исправка, с обзиром да наслов теме гласи " Y-ДНК резултати са 23andme и остали (без хаплотипова)" и није заштићена приватност, резултат се може наћи и у овој табли, али уз напоемну да је са YSEQ-а.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #406 послато: Јун 28, 2017, 09:47:39 поподне »
Можда. Видећемо с Косовцима како ће бити. Искрено, нисам оптимиста по том питању. ;) Постоји неки N1c из тих крајева, што нема везе са овом групом N2.

Исправка, с обзиром да наслов теме гласи " Y-ДНК резултати са 23andme и остали (без хаплотипова)" и није заштићена приватност, резултат се може наћи и у овој табли, али уз напоемну да је са YSEQ-а.

Знам да N1a/N1c нема много везе са N2, само сам хтео да илуструјем чињеницу да је на Косову пронађена први пут код Срба та хаплогрупа, док је на динарском подручју код Срба уопште нема; то је између осталог један од разлога зашто мислим да би области где живе Срби требало равномерније да се тестирају. За Косовце ћемо видети, и ја мислим да ће бити велико изненађење ако изрони N2 код косметских староседелаца (и да јесте тачно предање да су одатле дошли у Бањане, опет би било право чудо да су успели на тој "историјској ветрометини" да се одрже од средњег века, преко насељавања Албанаца, све до данас); ако се то ипак деси, частим екипу пићем.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #407 послато: Јун 28, 2017, 09:52:08 поподне »
опет би било право чудо да су успели на тој "историјској ветрометини" да се одрже од средњег века, преко насељавања Албанаца, све до данас); ако се то ипак деси, частим екипу пићем.  ;)

Може. :D

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #408 послато: Јун 28, 2017, 10:01:42 поподне »
Војиновић из Пиве, слави Св. Јована је тестиран П189.2 Г-.

Извињавам се али мислим да сам погрешно прочитао резултате... сад сам био у контакту са YSeq  :-\   

Војиновић је П189.2-!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #409 послато: Јун 29, 2017, 12:43:29 поподне »
E-V13
Блажановић, Аранђеловдан, Какањ/БиХ (Geno 2.0)
Деура, Босанско Грахово/БиХ (FTDNA)
Нешовић, Мојановићи/Црна Гора (FTDNA)

I1-Z63
Прљача, муслиман, Горње Подриње/БиХ (Geno 2.0)

N-P189.2
Узелац, Никољдан, Рашиновац, Бос. Петровац/БиХ (YSEQ)

J2b2-M241
Урошевић, Роћевићи, Краљево/СРБ (Geno 2.0)

Деура и Нешовић су са FTDNA али су, да тако кажемо, полу-јавни, с обзиром да се виде на званичној мапи E-M35 пројекта и да им се види предикција хаплогрупе, али маркери нису доступни.
« Последња измена: Јун 29, 2017, 01:12:17 поподне Небојша »

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #410 послато: Јун 29, 2017, 01:45:23 поподне »
E-V13
Деура, Босанско Грахово/БиХ (FTDNA)
Извињавам се на offtopic-у, али морам да поменем да ме ово презиме подсећа на име илирског племена Деура:
https://bs.wikipedia.org/wiki/Deuri

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #411 послато: Јун 29, 2017, 02:32:28 поподне »
E-V13
Нешовић, Мојановићи/Црна Гора (FTDNA)

Заинтересовао ме овај резултат, али не нађох Нешовиће у Мојановићима, ни код Јовићевића, ни код Радусиновића, ни код браће Миљанића.

Но, према литератури, Нешовића има два рода у Зети:

У Бијелом Пољу су огранак Мараша (из Хота), а у Грбавцима су огранак Миротића. Предак Миротића је у Зету дошао из Бјелица, од предишких Абрамовића. Миротићи се деле на огранке: Костовићи, Божовићи и Нешовићи. Истог порекла су и Радиновићи, такође у Грбавцима.

(Павле Радусиновић “Становништво и насеља зетске равнице од најстаријег до новијег доба“)

Судећи по ДНК резултату, биће да је тестирани од ових других Нешовића.
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #412 послато: Јун 29, 2017, 03:20:33 поподне »
Заинтересовао ме овај резултат, али не нађох Нешовиће у Мојановићима, ни код Јовићевића, ни код Радусиновића, ни код браће Миљанића.

Но, према литератури, Нешовића има два рода у Зети:

У Бијелом Пољу су огранак Мараша (из Хота), а у Грбавцима су огранак Миротића. Предак Миротића је у Зету дошао из Бјелица, од предишких Абрамовића. Миротићи се деле на огранке: Костовићи, Божовићи и Нешовићи. Истог порекла су и Радиновићи, такође у Грбавцима.

(Павле Радусиновић “Становништво и насеља зетске равнице од најстаријег до новијег доба“)

Судећи по ДНК резултату, биће да је тестирани од ових других Нешовића.


Ако ме памћење не вара, до данас имамо једино Секниће (мухамеданце) R1a L1280 YP3987 који су од Мојановића у Зети.

Секнићи у Подгорици, Црна Гора / старином из Орахова, племе Кучи / огранак Лукачевића из Подгорице / а сви од зетских Мојановића са славом Алимпијевдан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #413 послато: Јун 29, 2017, 04:14:43 поподне »

Ако ме памћење не вара, до данас имамо једино Секниће (мухамеданце) R1a L1280 YP3987 који су од Мојановића у Зети.

Секнићи у Подгорици, Црна Гора / старином из Орахова, племе Кучи / огранак Лукачевића из Подгорице / а сви од зетских Мојановића са славом Алимпијевдан.

Требало би. Мојановићи су некад били братство, па су се разгранали на мање родове: у самом селу Мојановићи, то су Дракићи, Кнежевићи, Ајковићи, затим Лукачевићи у Бериславцима, од њих Пејановићи у Подгорици, исламизирани Лукачевићи у Подгорици, а од Пејановића исламизирани Секнићи и Дервановићи.
Мени је овај резултат (R1a) занимљив, јер, према неким тврдњама, Мојановићи су потомци средњевековних Матагужа.

Бјелице, браћа Мирота и Радин Абрамовићи, су "дођоши" у Зети. Верујем да је овај Нешовић од Миротића, све се уклапа (осим самог села Мојановића, али то може бити нека савремена локална миграција, као нпр - живео сам на Карабурми, а онда сам се оженио и прешао код тазбине на Баново Брдо  ;) ).
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #414 послато: Јун 29, 2017, 04:17:55 поподне »
Требало би. Мојановићи су некад били братство, па су се разгранали на мање родове: у самом селу Мојановићи, то су Дракићи, Кнежевићи, Ајковићи, затим Лукачевићи у Бериславцима, од њих Пејановићи у Подгорици, исламизирани Лукачевићи у Подгорици, а од Пејановића исламизирани Секнићи и Дервановићи.
Мени је овај резултат (R1a) занимљив, јер, према неким тврдњама, Мојановићи су потомци средњевековних Матагужа.

Бјелице, браћа Мирота и Радин Абрамовићи, су "дођоши" у Зети. Верујем да је овај Нешовић од Миротића, све се уклапа (осим самог села Мојановића, али то може бити нека савремена локална миграција, као нпр - живео сам на Карабурми, а онда сам се оженио и прешао код тазбине на Баново Брдо  ;) ).



Да ли можда познајеш неке од горе наведених породица Мојановића?
Ја сам покушавао да тестирам неке од њих, али на жалост нисам успијео.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #415 послато: Јун 29, 2017, 04:24:21 поподне »


Да ли можда познајеш неке од горе наведених породица Мојановића?
Ја сам покушавао да тестирам неке од њих, али на жалост нисам успијео.

На жалост, не знам. Зета и Подгорица баш и нису мој крај.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #416 послато: Јул 03, 2017, 11:19:06 пре подне »
Међу I2a2 породицама постоји презиме Чавка. Породична презимена Трива, Видовић.

Ово може бити занимљив резултат за крајишке Опачиће (Св. Лука). И Чавке се налазе у тој групи сродних породица.

Са тог списка тренутно имамо тестиране:

- Кљајиће (Кореница), I2-CTS10228
- Шевиће (Нови Град), J2b-M241
- Опачиће (Лика), I-P37

Сви славе Св. Луку, а према предању, воде порекло "од Никшића." Не знам колико може бити занимљиво то што се међу том групом родова појављује и презиме Драшковић.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #417 послато: Јул 03, 2017, 06:58:01 поподне »
Међу I2a2 породицама постоји презиме Чавка. Породична презимена Трива, Видовић.

Ово може бити занимљив резултат за крајишке Опачиће (Св. Лука). И Чавке се налазе у тој групи сродних породица.

Са тог списка тренутно имамо тестиране:

- Кљајиће (Кореница), I2-CTS10228
- Шевиће (Нови Град), J2b-M241
- Опачиће (Лика), I-P37

Сви славе Св. Луку, а према предању, воде порекло "од Никшића." Не знам колико може бити занимљиво то што се међу том групом родова појављује и презиме Драшковић.

Појасни мало ово Трива и Видовић, какве везе има са Чавком?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #418 послато: Јул 03, 2017, 07:05:26 поподне »
Трива је било српско презиме из Седрамића код Дрниша и из Шибеника - где су били угледна богата породица, повезана са Матавуљима, а такође политички значајни Срби из Шибеника у Краљевини Југославији. Триве из Седрамића су били задња православна породица у том селу, која је 1832. прешла на унијатство. Данас су Хрвати. Раније су била још нека презимена из Седрамића православна (Ђека, Милаковић), а постоји и презиме Чавка.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #419 послато: Јул 03, 2017, 07:12:23 поподне »
Појасни мало ово Трива и Видовић, какве везе има са Чавком?

"Породична" презимена се углавном односе на рођаке са очеве и мајчине стране, а некада међу њима постоји и старије, или "родовско" име/презиме.

Трива је било српско презиме из Седрамића код Дрниша и из Шибеника - где су били угледна богата породица, повезана са Матавуљима, а такође политички значајни Срби из Шибеника у Краљевини Југославији. Триве из Седрамића су били задња православна породица у том селу, која је 1832. прешла на унијатство. Данас су Хрвати. Раније су била још нека презимена из Седрамића православна (Ђека, Милаковић), а постоји и презиме Чавка.

Битна информација. Сад сам још сигурнији да су и Чавке негде из Крајине.