Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Шта је било са старосједилачким становништвом Источне Херцеговине?

(1/3) > >>

Белобог:
Скоро све породице чијим поријеклом сам се бавио су старином из Црне Горе. Ови који се сматрају старосједиоцима(Љубибратићи, Вукасовићи итд) су на нивоу статистичке грешке. А поједини стручњаци и њих воде као црногорске досељенике јер тврдње истих "нису доказиве".
О чему се ту ради? Дјелује као да је дотични простор колонизован једнако колико и Војводина.

Grg:

--- Цитат: Белобог  Април 03, 2022, 05:51:43 поподне ---Скоро све породице чијим поријеклом сам се бавио су старином из Црне Горе. Ови који се сматрају старосједиоцима(Љубибратићи, Вукасовићи итд) су на нивоу статистичке грешке. А поједини стручњаци и њих воде као црногорске досељенике јер тврдње истих "нису доказиве".
О чему се ту ради? Дјелује као да је дотични простор колонизован једнако колико и Војводина.

--- Крај цитата ---
Шта ође подразумевате под источном Херцеговином а шта под Црном Гором. Пола данашње ЦГ је источна Херцеговина донедавно била? А предања су у барем пола случајева оповргнута генетским тестирањем.

Белобог:

--- Цитат: Grg  Април 03, 2022, 08:52:57 поподне ---Шта ође подразумевате под источном Херцеговином а шта под Црном Гором.
--- Крај цитата ---
Источна Херцеговина:


Црна Гора:



--- Цитат: Grg  Април 03, 2022, 08:52:57 поподне ---предања су у барем пола случајева оповргнута генетским тестирањем.

--- Крај цитата ---
Како генетско тестирање може да "оповргне" предање? Генетске разлике између Срба различитих регија су минималне.
Мени је тест урврдио да су ми најсроднији Срби Источне Србије иако са том облашћу немам ништа.

Ojler:

--- Цитат: Белобог  Април 03, 2022, 09:16:45 поподне ---Источна Херцеговина:


Црна Гора:

Како генетско тестирање може да "оповргне" предање? Генетске разлике између Срба различитих регија су минималне.
Мени је тест урврдио да су ми најсроднији Срби Источне Србије иако са том облашћу немам ништа.

--- Крај цитата ---

Многи херцеговачки и црногорски родови су генетички добро профилисани, па ако неко предање за одређени род тврди да је пореклом од Куча или Васојевића, а његове хаплогрупе међу Кучима и Васојевићима нема, онда је много вероватније да је предање нетачно него да су се баш сви припадници те хаплогрупе иселили из матице. Такви и слични примери су међу тестираним херцеговачким родовима бројни.

Grg:

--- Цитат: Белобог  Април 03, 2022, 09:16:45 поподне ---Источна Херцеговина:


Црна Гора:

Како генетско тестирање може да "оповргне" предање? Генетске разлике између Срба различитих регија су минималне.
Мени је тест урврдио да су ми најсроднији Срби Источне Србије иако са том облашћу немам ништа.

--- Крај цитата ---
Vidite, ja nisam bas najbolji u istoriji i slabo stojim sa tim predanjima i to (nije da me nesto spec i interesuju), ali nekom logikom to staro stanovnistvo je i dalje prisutno ali u manjoj meri, ali se mozda vecinom kroz istoriju iselilo severnije, u Bosnu i Srbiju a na njihova mesta su dosli ljudi iz Stare Srbije, CG, Makedonije ili nekih drugih oblasti. Ovo vezivanje za CG rodove meni kao Crnogorcu ne ide u glavu, zasto bi neko izmisljao neka leva predanja o kojekakvim Kucima i slicnima.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију