Аутор Тема: Family Finder-My Origins резултати  (Прочитано 180317 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #80 послато: Септембар 17, 2016, 08:35:07 поподне »

Стигли резултати. Ђукић, Југозапад Републике Српске.

Могло је и да прође без ове Мале Азије и Блиског Истока, али шта је ту је  :P

Погледао сам резултате које сте постављали на форум. Ако сам добро приметио, у поређењу са другима имам:

1. Нешто мање Јужне Европе
2. Финска и Северни Сибир - тих 4% су ми постали интересантни тек сад сам приметио да дотични гени и нису толико чести код Срба
3. Западна Европа, претпостављам да ту сападам у неки српски просек
4. Источна Европа, ако се добро сећам мислим да је ово највећи проценат (59%) до сада од свих резултата постављених овде
5. Мала Азија, 13% је око српског просека или нешто више
6. Блиски Исток, 6% претпостављам да моја хаплогрупа E-V13 има неког утицаја. Или грешим?

Ако неко има коментар или питање, само напред :)

Ђукићу,

Ниједна од ових опција није неубичајена, тј. досад се појављивала у резултатима са наших простора. Мислим да удио Блиског Истока нема везе са E-V13, напротив он је више повезан са Southern Europe који је код тебе прилично низак за наше просторе , тек 13%. Али Y днк је тек један мали дио наше укупне днк, па то не треба да чуди.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #81 послато: Октобар 14, 2016, 12:32:04 поподне »
Мој FF - My origins резултат:


Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #82 послато: Октобар 14, 2016, 12:38:02 поподне »
Мој FF - My origins резултат:



Нисам баш вешт са постављањем слика изгледа, углавном:

84% European

51% Eastern Europe

23% Southern Europe

10% Western and Central Europe

16% Middle Eastern

16% Asia Minor

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #83 послато: Октобар 14, 2016, 12:40:14 поподне »
Нисам баш вешт са постављањем слика изгледа, углавном:

84% European

51% Eastern Europe

23% Southern Europe

10% Western and Central Europe

16% Middle Eastern

16% Asia Minor

Мање више очекивано за наше просторе.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #84 послато: Децембар 10, 2016, 01:10:03 поподне »
јел може неко "по српски" да ми објасни када се уради фемили фајндер и када избаци аутосомалне рођаке, колико генерација уназад је обухваћено тиме

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #85 послато: Децембар 10, 2016, 10:41:42 поподне »
јел може неко "по српски" да ми објасни када се уради фемили фајндер и када избаци аутосомалне рођаке, колико генерација уназад је обухваћено тиме

Може и до десет, али што је даље то је несигурније. У сваком случају препоручујем ФФ, посебно сад кад је на акцији за $59.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #86 послато: Децембар 10, 2016, 10:46:31 поподне »
Може и до десет, али што је даље то је несигурније. У сваком случају препоручујем ФФ, посебно сад кад је на акцији за $59.
јел ако ти избаци за неког да ти је близак, да ли је то 100% тако или је у оквиру неке вероватноће?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #87 послато: Децембар 10, 2016, 11:23:44 поподне »
јел ако ти избаци за неког да ти је близак, да ли је то 100% тако или је у оквиру неке вероватноће?

Овако некако иде:



Значи ако ти кажу да ти је неко први рођак онда је 97% могучности да су у праву, а 3% да можда није први него други рођак.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #88 послато: Децембар 11, 2016, 12:07:20 поподне »
јел може неко "по српски" да ми објасни када се уради фемили фајндер и када избаци аутосомалне рођаке, колико генерација уназад је обухваћено тиме
Фемили Фајндер приказује аутосомалне рођаке до пет покољења уназад, али све је то, колико се мени чини, врло непоуздано и несигурно, осим ако не тестираш и своје блиске сроднике. Тек онда, колико ја схватам, може да се установи да ли је заједнички део хромозома са особама које имаш у листи поклапања стваран, пошто је праг грешке изгледа велики и за дуже заједничке сегменте.

У сваком случају и ја препоручујем ФФ, између осталог и због тога што своје аутосомалне податке можеш да пребациш и на гедмеч, на коме такође добијаш листу аутосомалних рођака. Профил на ФТДНА и гедмечу ти даје обиље оруђа, преко којих се може доћи до занимљивих података. И наравно пружа ти се могућност да контактираш твоје аутосомалне рођаке и да размените родословне податке.

Такође, кроз различите рачуначе видећеш каква ти је генетичка мешавина по различитим основама.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #89 послато: Децембар 11, 2016, 01:06:52 поподне »
Фемили Фајндер приказује аутосомалне рођаке до пет покољења уназад, али све је то, колико се мени чини, врло непоуздано и несигурно, осим ако не тестираш и своје блиске сроднике. Тек онда, колико ја схватам, може да се установи да ли је заједнички део хромозома са особама које имаш у листи поклапања стваран, пошто је праг грешке изгледа велики и за дуже заједничке сегменте.

У сваком случају и ја препоручујем ФФ, између осталог и због тога што своје аутосомалне податке можеш да пребациш и на гедмеч, на коме такође добијаш листу аутосомалних рођака. Профил на ФТДНА и гедмечу ти даје обиље оруђа, преко којих се може доћи до занимљивих података. И наравно пружа ти се могућност да контактираш твоје аутосомалне рођаке и да размените родословне податке.

Такође, кроз различите рачуначе видећеш каква ти је генетичка мешавина по различитим основама.

Аутосомално тестирање приказује заједничког претка и до десет покољења уназад. Неки генови се 'изгубе' раније неки касније, јер свако дете од својих родитеља добије по око 50% генетике. И не добије свако дете истих родитеља исту генетику. Значи ни један човек нема идентичну генетику ко неко други, па чак ни близанци.

Слажем се, ФТДНА успоређавање резултата могу бити мало непоузданији у оцењивању близине рођака, пошто их калкулирају мало 'радодарније' него gedmatch.com и остали (http://isogg.org/wiki/CentiMorgan). На gedmatch.com видиш резултате и осталих тестираних са 23andMe, AncestryDNA, то јест ако их ставе на gedmatch.com, што манје или више доста тестираних и уради.

Требаш тестирати своје рођаке само ако желиш видети која поклапања су са које стране (отац или мајка) и незнаш где их ставит у свом родословном дрву. То се зове Triangulation (http://isogg.org/wiki/Triangulation).

Ево и мало статистике.
IBD - http://isogg.org/wiki/Identical_by_descent
IBS - http://isogg.org/wiki/Identical_by_state


Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #90 послато: Децембар 11, 2016, 02:14:27 поподне »
Аутосомално тестирање приказује заједничког претка и до десет покољења уназад. Неки генови се 'изгубе' раније неки касније, јер свако дете од својих родитеља добије по око 50% генетике. И не добије свако дете истих родитеља исту генетику. Значи ни један човек нема идентичну генетику ко неко други, па чак ни близанци.

Слажем се, ФТДНА успоређавање резултата могу бити мало непоузданији у оцењивању близине рођака, пошто их калкулирају мало 'радодарније' него gedmatch.com и остали (http://isogg.org/wiki/CentiMorgan). На gedmatch.com видиш резултате и осталих тестираних са 23andMe, AncestryDNA, то јест ако их ставе на gedmatch.com, што манје или више доста тестираних и уради.

Требаш тестирати своје рођаке само ако желиш видети која поклапања су са које стране (отац или мајка) и незнаш где их ставит у свом родословном дрву. То се зове Triangulation (http://isogg.org/wiki/Triangulation).

Ево и мало статистике.
IBD - http://isogg.org/wiki/Identical_by_descent
IBS - http://isogg.org/wiki/Identical_by_state



Да, у праву си, аутосомално тестирање даје рођеке и преко пет покољења, али те рођаке приказује као "пети или даљи рођак".

Ја сам говорио из свог искуства, где имам само неколико поклапања преко 10cM, једино таква су колико толико поуздана, најпоузданије је преко 15, таквих немам, говорим о ФТДНА поклапањима.

Мислим да свако ко се занима за аутосомалне рођаке, жели да их смести у простор и време, родословно стабло евентуално, тј. жели знати да ли су му рођаци са мајчине или очеве стране и не верујем да је некоме довољно само то што му је неко рођак, тј. што му се појављује у листи поклапања. Тако да би се открила веза потребно је да се тестира сродник па да се изврши "триангулација". Наравно то не мора бити једини начин откривања порекла одсечка, али чини ми се да је једини поуздан.

Такође, "триангулацијом", осим што откриваш порекло одсечка, можеш и елиминасати "лажне рођаке", тј. случајна подударања (IBS). Тако да "триангулацијом" и тестирањем сродника не сазнајемо само која су нам подударања с очеве, а која с мајчине стране, већ и која су нам подударања стварна (IBD).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #91 послато: Децембар 11, 2016, 03:00:15 поподне »
Да, у праву си, аутосомално тестирање даје рођеке и преко пет покољења, али те рођаке приказује као "пети или даљи рођак".

Ја сам говорио из свог искуства, где имам само неколико поклапања преко 10cM, једино таква су колико толико поуздана, најпоузданије је преко 15, таквих немам, говорим о ФТДНА поклапањима.

Мислим да свако ко се занима за аутосомалне рођаке, жели да их смести у простор и време, родословно стабло евентуално, тј. жели знати да ли су му рођаци са мајчине или очеве стране и не верујем да је некоме довољно само то што му је неко рођак, тј. што му се појављује у листи поклапања. Тако да би се открила веза потребно је да се тестира сродник па да се изврши "триангулација". Наравно то не мора бити једини начин откривања порекла одсечка, али чини ми се да је једини поуздан.

Такође, "триангулацијом", осим што откриваш порекло одсечка, можеш и елиминасати "лажне рођаке", тј. случајна подударања (IBS). Тако да "триангулацијом" и тестирањем сродника не сазнајемо само која су нам подударања с очеве, а која с мајчине стране, већ и која су нам подударања стварна (IBD).

Обојица смо у праву, свако са свог гледишта, и обојица препоручујуемо ФФ.  :)


Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #92 послато: Децембар 11, 2016, 04:48:29 поподне »
Обојица смо у праву, свако са свог гледишта, и обојица препоручујуемо ФФ.  :)

Тако је  8)
Поздрав

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #93 послато: Јануар 18, 2017, 06:54:26 поподне »


Резултати Вулићевића из Кијевчића, КИМ, Србија  :D
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #94 послато: Јануар 18, 2017, 06:56:27 поподне »


Први се мачићи у воду бацају, ево га  ;D
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #95 послато: Јануар 18, 2017, 08:17:11 поподне »


Први се мачићи у воду бацају, ево га  ;D

Поздрав Вулићевићу, свака част на резултатима,
Висок постотак Европе, посебно Источне, јеси ли пребацио податке на гедмеч, да провериш мешавину по другим рачуначима?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #96 послато: Фебруар 08, 2017, 07:18:32 поподне »
Пошто се на форуму редовно дискутује о пореклу становништа Шоплука и ЈИ Србије, а мислим да до сада нема ниједног аутосомалног резултата из те области.
Решио сам да ствари учиним мало занимљивим и организујем једну анкету.
Урађен је фемили фајндер тест човека са Сврљишких планина.  Сви преци, барем задњих 300-400 година су му живели у региону од Сићевачке клисуре до Знепоља, отприлике данашњи Пиротски округ, и општина Сврљиг.
Занима ме да ли неко од форумаша може да погоди компоненте и приближне проценте "My Origins" резултата?



 

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #97 послато: Фебруар 08, 2017, 07:31:52 поподне »
Пошто се на форуму редовно дискутује о пореклу становништа Шоплука и ЈИ Србије, а мислим да до сада нема ниједног аутосомалног резултата из те области.
Решио сам да ствари учиним мало занимљивим и организујем једну анкету.
Урађен је фемили фајндер тест човека са Сврљишких планина.  Сви преци, барем задњих 300-400 година су му живели у региону од Сићевачке клисуре до Знепоља, отприлике данашњи Пиротски округ, и општина Сврљиг.
Занима ме да ли неко од форумаша може да погоди компоненте и приближне проценте "My Origins" резултата?

Мислим да би било лакше одгонетнути исход по рецимо Додекад рачуначима, јер су исходи Срба прилично уједначени, док код Фемили Фајндера често знају појединачни исходи одударати од просека, што видимо и по исходу Вулићевића, који показује значајно више "северњачке" генетике.
Ево моје нагађање 50-55% Источна Европа, 20-25% Јужна Европа и 15-25% Мала Азија...остало шта претекне је заувар  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #98 послато: Фебруар 08, 2017, 07:45:38 поподне »
Пошто се на форуму редовно дискутује о пореклу становништа Шоплука и ЈИ Србије, а мислим да до сада нема ниједног аутосомалног резултата из те области.
Решио сам да ствари учиним мало занимљивим и организујем једну анкету.
Урађен је фемили фајндер тест човека са Сврљишких планина.  Сви преци, барем задњих 300-400 година су му живели у региону од Сићевачке клисуре до Знепоља, отприлике данашњи Пиротски округ, и општина Сврљиг.
Занима ме да ли неко од форумаша може да погоди компоненте и приближне проценте "My Origins" резултата?

Имам неке рез. Бугара из западне Бугарске (Шоплук). Имају поклапања углавном са Бугарима, Македонцима, а има и Срба с југа Србије. Саме компоненте (однос) може бити индивидуалан, али по некој логици ствари требали би имати око 50-50% СИ Европа - Јужна Европа/Анадолија. С тим што би проценат Анадолије у овој "јужњачкој" компоненти био мало већи неко код динарксих Срба, где је јачи југ Европе?

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Family Finder-My Origins резултати
« Одговор #99 послато: Фебруар 08, 2017, 07:50:18 поподне »
Пошто се на форуму редовно дискутује о пореклу становништа Шоплука и ЈИ Србије, а мислим да до сада нема ниједног аутосомалног резултата из те области.
Решио сам да ствари учиним мало занимљивим и организујем једну анкету.
Урађен је фемили фајндер тест човека са Сврљишких планина.  Сви преци, барем задњих 300-400 година су му живели у региону од Сићевачке клисуре до Знепоља, отприлике данашњи Пиротски округ, и општина Сврљиг.
Занима ме да ли неко од форумаша може да погоди компоненте и приближне проценте "My Origins" резултата?

Рецимо да је мој аутозомални резултат половично одатле.  ;D

Моја процена:  55-60% Источна Европа, 20-25% Јужна Европа и 15-20% Мала Азија.