Аутор Тема: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.  (Прочитано 18700 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.
« Одговор #60 послато: Новембар 13, 2019, 10:21:33 поподне »
тако да је "укрштање" незаобилазно. О томе би могао најбоље Дуле да посведочи :)
Тај обичај сам први пут тада видео и треба издржљивости да се испрати тај темпо :) (јер пијеш у исто време са оним са ким се "укршташ" , па ако има добру кондицију, тешко теби :) ) Негде сам то "укрштање" при наздрављању видео и раније, не сећам се, али смо једном Гиле и ја исто то видели у Крагујевцу, па су нам момци који су исто тако "укрштали", рекли да су са севера Црне Горе...Тај обичај при наздрављању, тј, испијању је изгледа мало шири од Ибарског Колашина
« Последња измена: Новембар 13, 2019, 10:23:08 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.
« Одговор #61 послато: Јануар 25, 2020, 09:34:51 поподне »
Леп "Политикин" чланак о Орловићима из Горњег Стрмца:

Село Павла Орловића, витеза којег је појила Косовка Девојка
Пар дана касније је и екипа телевизије Мир из Лепосавића урадила репортажу о Горњем Стрмцу. Штета само што није било мало више речи о Крлигату и засеоцима Русцу, Тинићу и Перковцу, али нема везе.
https://youtu.be/w_Uv_MCbnfI

Из Горњег Стрмца је пореклом Шабан Полужа, вођа организације Бали Комбетар. Шабанова породица припада фису Кастрати и родовски назив им је био "Стрмец" по селу Г. Стрмац, одакле су се његови преци доселили 1815. године.

У Полужу се 1855. године из Горњег Стрмца доселила још једна породица од фиса Кастрати, из истог братства којем припада Шабанова породица.




Ван мреже taradza

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.
« Одговор #62 послато: Јануар 27, 2020, 11:07:37 поподне »
Пар дана касније је и екипа телевизије Мир из Лепосавића урадила репортажу о Горњем Стрмцу. Штета само што није било мало више речи о Крлигату и засеоцима Русцу, Тинићу и Перковцу, али нема везе.
https://youtu.be/w_Uv_MCbnfI

Из Горњег Стрмца је пореклом Шабан Полужа, вођа организације Бали Комбетар. Шабанова породица припада фису Кастрати и родовски назив им је био "Стрмец" по селу Г. Стрмац, одакле су се његови преци доселили 1815. године.

У Полужу се 1855. године из Горњег Стрмца доселила још једна породица од фиса Кастрати, из истог братства којем припада Шабанова породица.



Podatak odakle je i kom fisu pripada Šaban Poluža, nije potreban na ovom forumu.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.
« Одговор #63 послато: Фебруар 02, 2020, 02:38:06 поподне »
Podatak odakle je i kom fisu pripada Šaban Poluža, nije potreban na ovom forumu.
Поштовани/а

Ви нисте меродовни да оцењујете о коме ће да се пише на овом форуму. То што се вама очигледно није свидео мој пост и што не одговара неким вашим "ставовима", е то је већ ваш проблем. Овде је било речи о селу Горњи Стрмац и ја сам само споменуо да је одатле пореклом Шабан Полужа. Споменуо сам зато, јер се нигде у литератури не спомиње да је у Г. Стрмцу било Албанаца, а сада имамо у увид да су Албанци били настањени у Стрмцу још од 18. века и да је одатле пореклом један од најпознатијих Албанаца из Дренице. Ја знам да је он за Србе ратни злочинац, а за Албанце народни херој, али шта ја ту да радим? А од вас би било лепо и културно да сте навели образложење тј. разлог због којег сматрате да дотичној особи није место на форуму Порекло. Хвала!

Ван мреже taradza

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.
« Одговор #64 послато: Април 28, 2020, 12:39:03 поподне »
Tokom septembra 1941. godine, koordinisanim napadima arbanaških vulnetara i žandarma na sva srpska sela severnog Кosova, sa ciljem zauzimanja Raške. Prvi na udaru našao se Ibarski Кolašin. Prvi pravac napada na ovaj kraj krenuo je preko sela Zupča, sa ciljem zauzimanja sela Preleza, Čitluka, Donjih Varaga, Ugljara, Zubinog Potoka, Gazovoda i dalje prema planini Rogozni. Drugi pravac napada išao je iz Drenice. Napad je predvodio Šaban Poluža, a išao je preko sela Кrligate, Donji Strmac, Gornji Strmac i Crepulja, gde su se arbanaške snage spojile sa drugim arbanaškim jedinicama iz pravca Metohije i Italijanima i nastavile da pustoše sela Jabuku, Rovce, Кovači, Čečevo, Rezala i Brnjak.
Napad arbanaških formacija na srpska mesta severnog Кosova odneo je mnoge žrtve. U Ibarskom Кolašinu, pljačkali su sve što se moglo opljačkati i ubijajući sve one na koje su naišli, ostavljajući iza sebe pravu pustoš. Кonačan bilans ovog napada bio je spaljen ceo Ibarski Кolašin i ubijeno 150 Srba. Srpski civili sa ovog područja spasavali su svoje živote prelaskom preko Ibra, na drugu stranu planine Rogozne.
Toliko o ovom 'velikom junaku'.