Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 200005 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #380 послато: Октобар 20, 2016, 04:20:16 пре подне »
Колико ми је познато, Угарака је касније било доста у Лици. Мислим да су тамо стигли преко Далмације. Данас би требало да их буде у Пригревици код Апатина, а има их и у Сенти.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #381 послато: Октобар 20, 2016, 10:21:23 пре подне »
Угарковићи у селу Комић код Удбине.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #382 послато: Октобар 20, 2016, 11:01:01 пре подне »
Желим да поздравим новог члана форума, zor-a,  и да му пожелим добродошлицу.

Дуго нисам пратио форум, и јутрос ми другар Ацо (Aleksandar1) шаље поруку да погледам шта има ново, тј. твоју подугачку поруку.

На брзину је јутрос прочитам. Па сад опет мало лаганије. Треба то времена да се свари. Имаћу ја питања доста, али ево за почетак да поново оживимо тему.

И код нас, који смо J1-PF7263 је релативно нова ова повезница ка Угарцима, од када је се Синобад тестирао, а када је некакко истовремено објављен рад Кристијана Јурана: "Morlaci u Šibeniku između Ciparskoga i Kandijskog rata" (2015.г.) у ком се они помињу као Угарци. У том се раду Угарци помињу у селима: Биовчино село, Колашац, Нунић и Покровник. Ово последње село није још 100% убицирано, али се чини да је ријеч о Модрином селу, јер се у њему помињу Мудрокапићи, једна од породица која је крајем 16. или почетком 17.вијека примила ислам (Мустафа син Ивана Мудрокапића).

Угарке давније везују за околину Билеће (Билећке Рудине) гдје се, чини ми се, помињу у Дубровачким изворима.

Волио бих да нови члан изнесе што је могуће више грађе којом располаже, јер бар ја не располажем са довољно исте. Видим да везује своје поријекло по мајци за Угарке, па ме интересује како је дошао до тих података. Свака информација је добродошла.

Права је штета што се иначе мало Бошњака тестира, јер сам убијеђен да би се ту нашло потомака влаха Угарака међу њима. Кад ово кажем мислим на оне који би били J1-PF7263, јер несумњиво је да је међу Угарцима морало бити и другачијих хаплогрупа.

Иначе што се тиче наше групе, још један Арап је тестиран скоро као ZS4440, која је подграна групе J1-PF7263, али Виктар, администратор Ј1 пројекта, још није нашао времена да потпуно обради његов BigY.
Мислим да ће то бити завршено за пар дана. Не вјерујем да ће се нешто значајно промијенити у старости гране ZS4440, која је тренутно око 3300г. Оно што је нама потребно јесте бар још један балкански БигУ, као и што више нових тестираних, поготово из подручја Херцеговине. Да ли су пристизали резултати "Херцеговачког ДНК-дана"?

Срдачан поздрав!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #383 послато: Октобар 20, 2016, 11:16:04 пре подне »
Pozdrav Zoru i u moju ime, i zaista hvala za gomilu novih podataka. Pokušao sam svojevremeno pronaći nešto više o Ugarcima, ali osim onih najopštijih informacija kad se prvi put spominju u Hercegovini, te o njihovom kretanju u Dalmaciji koje je doneo Ljiljan nisam uspeo da pronađem nešto više. Zato bi svaka dodatna informacija bila dobrodošla

Ne znam da li postoji mogućnost da se testira od muških sa majčine strane. Bilo bi odlično ako bi i sa te strane mogli povezati priču o Ugarcima sa našim haplotipom

Цитат
Оно што је нама потребно јесте бар још један балкански БигУ, као и што више нових тестираних, поготово из подручја Херцеговине

U ovome se potpuno slažem. Malo smo došli do kraja nekih mogućnosti istraživanja sa podacima koje imamo

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #384 послато: Октобар 20, 2016, 12:02:00 поподне »
Да ли су пристизали резултати "Херцеговачког ДНК-дана"?

Срдачан поздрав!
Резултати Херцеговачког ДНК подухвата нису пристизали и неће још у најмање наредних два месеца. А и кад почну да пристижу биће објављивани на заштићеном делу форума, којем приступ имају само чланови Друштва српских родословаца "Порекло". Све из разлога што ће ти резултати бити кориштени за израду посебне студије, а пре њеног објављивања неће бити могуће њихово јавно публиковање ни коментарисање.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #385 послато: Октобар 20, 2016, 03:37:35 поподне »
А и кад почну да пристижу биће објављивани на заштићеном делу форума, којем приступ имају само чланови Друштва српских родословаца "Порекло".

Да ли сви тестирани који су платили чланарину  аутоматски постају чланови друштва?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #386 послато: Октобар 20, 2016, 03:59:18 поподне »
Да ли сви тестирани који су платили чланарину  аутоматски постају чланови друштва?

Тестирани или не, ако су платили чланарину у Друштву, онда су чланови, као што и сама реч каже  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #387 послато: Октобар 20, 2016, 04:42:50 поподне »
A ovaj Grk iako je anoniman je blizi nego Ruddenklau. On se pojavljuje u ovoj novijoj studiji populacija iz svijeta gdje u odnosu na studiju iz sjeverne Grcke ima jos i dys576, dys570 i dys449.

Ruddenklau   12 24 13 10 13-18 11 12 11 28 17    14 20 27 9  15 17 17 10 22
Šepa             13 24 13 10 13-19 12 12 11 29 17    14 20 29 9  15 18 17 10 22
Mihić             13 24 13 10 13-19 11 12 11 29 17    14 20 30 10 14 18 17 10 22 (?)
Grk               13 24 13 10 13-18 12 12 11 29 17.2 14 20 31 10 15 18 17 10 22


Хвала на информацијама zor,

Која студија је у питању?

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #388 послато: Октобар 21, 2016, 04:40:20 поподне »
Stari rad Tofanelija iz 2009 godine:"J1-M267 Y lineage marks climate-driven pre-historical human displacements", ovaj put sa haplotipovima:

http://www.nature.com/ejhg/journal/v17/n11/extref/ejhg200958x1.xls

http://www.nature.com/ejhg/journal/v17/n11/pdf/ejhg200958a.pdf

U radu se nalaze četiri haplotipa koja pripadaju grupi J1-PF7263, jedan u Italiji u gradu Fabriano, Centralna Italija (br 97; DYS 390-24 i zanimljiva vrednost na DYS 388-16), dva brata Kurda iz Kirkuka :) (br 116,117; DYS 390-25) i jedan iz Južnog Portugala (179; DYS-24). Preko vikenda pokušaću da uporedim i druge haplotipove sa našeg DNK projekta sa onima u tabeli.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #389 послато: Октобар 21, 2016, 05:29:17 поподне »
имамо још једног представника PF7263 из Војводине али ће о њему подаци бити објављени када се за то стекну услови, односно у року од месец дана, можда и пре тога.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #390 послато: Октобар 21, 2016, 06:09:38 поподне »
имамо још једног представника PF7263 из Војводине али ће о њему подаци бити објављени када се за то стекну услови, односно у року од месец дана, можда и пре тога.

Hvala na informaciji Kore. Što nas je više to bolje. Sećam se da smo pričali o nekom haplotipu iz Vojvodine baš na ovoj temi

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #391 послато: Октобар 23, 2016, 05:11:39 пре подне »
 Hvala na dobrodošlici svima.:)


Ne znam da li postoji mogućnost da se testira od muških sa majčine strane. Bilo bi odlično ako bi i sa te strane mogli povezati priču o Ugarcima sa našim haplotipom

 Nadam se da, pozabavit ću se time. S očeve strane inače potičem od Srba iz Bihora.



И код нас, који смо J1-PF7263 је релативно нова ова повезница ка Угарцима, од када је се Синобад тестирао, а када је некакко истовремено објављен рад Кристијана Јурана: "Morlaci u Šibeniku između Ciparskoga i Kandijskog rata" (2015.г.) у ком се они помињу као Угарци. У том се раду Угарци помињу у селима: Биовчино село, Колашац, Нунић и Покровник. Ово последње село није још 100% убицирано, али се чини да је ријеч о Модрином селу, јер се у њему помињу Мудрокапићи, једна од породица која је крајем 16. или почетком 17.вијека примила ислам (Мустафа син Ивана Мудрокапића).

 Prvobitno, meni je Dronjak bio favorit za Ugarke jer sam se vodio predanjem Sinobada koje kaže da su tek u drugoj polovini 17 v. došli iz Hercegovine, a i tamo npr Mihići imaju predanje da potiču od kneza Mirila, pa sam pomislio da se radi o Mirilovićima, jer su Ugarci od ranije na tom prostoru. Isto Zrmanja je bliža ovim selima od Popine. Dok nisam vidio taj rad od Jurana, onda mi je bilo očito da su Sinobadi vezani za Ugarke.

 Međutim Dronjak još uvijek je dobar kandidat za Ugarke, naime Dronjci imaju predanje da su doselili iz Strmice, koja je malo zapadno od Zrmanje, a između njih dvoje nalazi se Plavno iz kojeg potiču Tintori. U popisu Kliškog sandzaka iz 1550 u tom Džematu (sto treba čitati katunu) Vukosava, sina Vukmana Ugarka primićur je bio neki Radko Tintor, što znači da i Tintori (it. tinta) vjerovatno potiču od Ugaraka. Dakle sva se ta naselja naslanjaju jedna na drugo i mogu i ukazivati na kretanje, Zrmanja, Plavno, Strmica i onda Grahovo (Ugarci).
 Dronjak ima rođaka genetskog u porodici Porter iz Engleske, koja mada ne zna tačno odakle je iz Engleske, njihov predak se u luci Bristol ukrcao na brod za Ameriku.
Njihov dalji rodjak je neki Inguš. Opet izgleda da se radi o rimskim legionarima novačenih na bliskom istoku, kao i za Kriče čini mi se.

 Postoji porodica Ugarak Bosnjaci, danas su oko Bugojna i po srednjoj Bosni, mislim da potiču od Kupresa, oni vjerovatno potiču od tih Ugaraka iz Krajine, mogli bi lako biti u vezi sa tim Mustafom Mudrokapićem. Ima i kod Srba prezime Ugarak iz krajine, ima i Ugarčić, mislim isto krajina, samo su rijetka.
 
Угарке давније везују за околину Билеће (Билећке Рудине) гдје се, чини ми се, помињу у Дубровачким изворима.
Ugarci su izvršili pljačke u Rudinama 1409 i 1410. U Ljubomiru se spominju 1420, 1455, 1457, a u Rudinama 1466. Pljačku u ljubinju tokom Konaovskog rata su izvršili u Ljubinju 1433, a tu se spominju 1468. 1477 su imali dva katuna, jedan ostao u Ljubomiru, drugi je bio u Ljubinju. Starješine su bili ivan sin Vlatka u Ljubomiru i Radonja Grubačević u Ljubinju. Prvi potiče od Vlatka Dubravčića sina Dubravca Ugarčića koji se spominje 1405 prvi put. Drugi Radonja sin Grubača sin Grubača Obradovića katunara, sin Obrada Borojevića isto katunara, sin Borka Ugarčića katunara kad se prvi put pominje katun 1368 g. Izvorna linija katunara je izgleda u Ljubinju nastavila u novom katunu, a Dubravčići su postali katunari u izvornom katunu u Ljubomiru. I jedni i drugi su ljetovali na planini Zelengori. U Fatnici, sjeverno od Bileće su učestvovali u pljački 1436.

 Negdje sam pročitao da u Ugarcima ima mramor visok 5 metara mada nisam mogao provjeriti. Pominje se i Kostadin Ugarčić u Nevesinju 1358 i neki Mihajlo Ugarčić 1326. u dubrovačkom arhivu bez oznake odakle. Mada obje te osobe imaju imena religijskog porijekla, kod vlaha iz katuna 1477 ima samo 12 % takvih u Ljubomiru a 4 % u Ljubinju. Možda i to nešto znači.


Волио бих да нови члан изнесе што је могуће више грађе којом располаже, јер бар ја не располажем са довољно исте. Видим да везује своје поријекло по мајци за Угарке, па ме интересује како је дошао до тих података. Свака информација је добродошла.

 Ovi moji su se nekad zvali Hodići ali im to nije originalno prezime već izvedeno od grada/tvrđave Hodidjed/Hodidid kojom su upravljali. Prema predanju su bili katolici,  isto dio njih je otišao ka Mađarskoj, Hrvatskoj, postoje neki Hodići danas na sjeveru Slavonije, a postojalo je ovo rijetko prezime i kod Gradišćanskih Hrvata oko 1570 g. Pa sam se dao na to ko su bili ovi iz Hodidida, otkrio sam u prvim popisima osmanskim da su drzali zemlju u nekom selu sinovi dizdara Hodidida i Jusuf sin ovog Bogčina sa natpisa u Kotorcu kod Sarajeva, kao i neke druge veze. Dokumenti su dostupni, ali nemaju puno veze s Ugarcima, već primarno su meni služili da se povežem s tom porodicom iz Kotorca. Npr Popis Krajišta iz 1455.g. sumarni Bosanskog sandžaka iz 1468. Želim vidjeti i neke popise koji nisu prevedeni jer poznajem jezik, a tražio bih dodatne veze među njima i vjerovatno spahije iz tog roda.
 Natpis je pisan ikavicom, a stilizacija upućuje da je od kralja dobio baštinu. Imaju ovi Ugarci iz Hercegovine veze s kraljem, npr. 1403 se Ugarci pominju kao vlasi kralja, a u tužbi 1405 Dubravac Ugarčić traži od Dubrovčana da mu vrate odbjeglu robinju Monu. Kao argument je iznio da su Mona, kao i njena majka i majka njene majke bile ropkinje u kući Ugarčića, a druga strana da je Dubravac Ugarčić poklonio bosanskom kralju Monu te da ju je kralj oslobodio, i izgubio je spor. To je moguće bio kralj Ostoja koji je zbačen 1404.








Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #392 послато: Октобар 23, 2016, 05:12:54 пре подне »
Иначе што се тиче наше групе, још један Арап је тестиран скоро као ZS4440, која је подграна групе J1-PF7263, али Виктар, администратор Ј1 пројекта, још није нашао времена да потпуно обради његов BigY.
Мислим да ће то бити завршено за пар дана. Не вјерујем да ће се нешто значајно промијенити у старости гране ZS4440, која је тренутно око 3300г. Оно што је нама потребно јесте бар још један балкански БигУ, као и што више нових тестираних, поготово из подручја Херцеговине. Да ли су пристизали резултати "Херцеговачког ДНК-дана"?

Срдачан поздрав!

 Ima jedno lično ime unikatno kod Ugaraka, Džerab. Vjerovatno potiče od arapskog Jurab, što znači čarapa, a potiče od srednje perzijskog Gorev. Tako da ne može biti starije negdje od 8-9 v. teoretski. I ovo Musa/Muso se javlja čak 3 puta kod njih, dvaput kroz prezime u arhivu Musić, i kasnije za drugu osobu Musojević, i jednom u popisu 1477 kao sin Muse. Pa je dilema je li Musa ili Muso. Bio je onaj vlastelin čelnik Musa i od njega Musići. Ima kod vlaha drugih imena arapskih kao Aladin par puta, ili Sracin tj Saracen. A Sinobad je zanimljiv, da je hebrejski Ovadia, arapski je Ubayd npr. Ali mislim da sam vidio negdje ime Obad u popisima, pa će biti da je to ali moram provjeriti.
 
 Našao sam o prezimenu Pflaume, Sebastian Pflaume 1630-1662 iz Mühlhausena sklopio brak 1662, Mühlhausen je oko 50 km istočno od Kassela.



Хвала на информацијама zor,

Која студија је у питању?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4145662/
 Studija poredi ove nove brze markere sa standardnim. Jako korisna 14,644 ljudi iz 111 zemalja, od toga 7,784 muškaraca iz 65 je na 17 markera, kad se dodaju ova 3 koja su tu u prvoj kategoriji onda za mnoge ali ne sve se dobije 20 markera. Naravno u ovoj studiji iz Grcke Makedonije (koju sam kupio da bih došao do tabele:D) javljaju se dva tipa PF-7263 sa identicnim vrijednostima na 17 markera, sa ova nova 3 dolazi do razlike medju njima, pa jedan ima kao sto sam postavio 17 i 18 na dys570 i dys576, drugi ima na njima 19 19 , dok oba imaju 31 na dys449. Tako da imaju dvojica sa nekim varijaritetom. Nije mi niko rekao da su to ta dva ali skupljajuci podatke o Grcima iz vise studija, naletio sam na njih opet i bilo mi je ocito da su to iste osobe. Mozda bi bilo moguće doznati iz kojeg uzeg podrucja su.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #393 послато: Октобар 23, 2016, 06:57:17 пре подне »
Zore, jedino što mogu da kažem jeste svaka čast.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #394 послато: Октобар 23, 2016, 12:21:34 поподне »
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4145662/
 Studija poredi ove nove brze markere sa standardnim. Jako korisna 14,644 ljudi iz 111 zemalja, od toga 7,784 muškaraca iz 65 je na 17 markera, kad se dodaju ova 3 koja su tu u prvoj kategoriji onda za mnoge ali ne sve se dobije 20 markera. Naravno u ovoj studiji iz Grcke Makedonije (koju sam kupio da bih došao do tabele:D) javljaju se dva tipa PF-7263 sa identicnim vrijednostima na 17 markera, sa ova nova 3 dolazi do razlike medju njima, pa jedan ima kao sto sam postavio 17 i 18 na dys570 i dys576, drugi ima na njima 19 19 , dok oba imaju 31 na dys449. Tako da imaju dvojica sa nekim varijaritetom. Nije mi niko rekao da su to ta dva ali skupljajuci podatke o Grcima iz vise studija, naletio sam na njih opet i bilo mi je ocito da su to iste osobe. Mozda bi bilo moguće doznati iz kojeg uzeg podrucja su.

Хвала, zor

Успео сам у међувремену некако да дођем до тог рада.

Овде су резултати из Албаније:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.520

Што се Грка тиче, тестирана је читава северна Грчка (Македонија + Тракија). Колико видим, у раду постоје две табеле. У табели S6 налазе се и хаплотипови из северне Грчке. Од раније нам је позната та студија и знамо да је тамо присутан J1c "Синобад".

Међутим, у табели S8 налазе се хаплотипови очева и синова, па је можда то разлог зашто имамо двојицу идентичних J1c код Грка?

Иначе, јако користан рад, посебно кога занимају мутације са оца на сина. :)

Од тренутка када се појавио македонски Грк, веза J1c са јужним крајевима постаје све логичнија. Посебно ако се узме у обзир фреквенција и разноврсност хаплогрупе J1 на југу Балкана. Чини се да је овај Македонски Грк (или више њих) доста добар траг у даљем истраживању.

Поставља се питање доласка на простор западног Балкана (Херцеговина, па касније Крајина). Уколико је у питању миграција из Македоније, она се могла десити у касном средњем веку, а можда и раније. Рекло би се да су Мириловићи и Синобади могли имати сличан миграциони пут, с обзиром да и једни и други имају упориште на простору Херцеговине, односно Далмације, а могу се повезати и са Македонијом.

   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #395 послато: Октобар 23, 2016, 12:27:36 поподне »
Opet izgleda da se radi o rimskim legionarima novačenih na bliskom istoku, kao i za Kriče čini mi se.

Ово такође звучи занимљиво зато што припадници наше Ј1 и J2b1 немају превише поклапања на простору континенталне Грчке и Албаније (посебно J2b1), што на неки начин искључује озбиљнију староседелачку опцију.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #396 послато: Октобар 23, 2016, 08:17:05 поподне »
Хвала, zor

Успео сам у међувремену некако да дођем до тог рада.

Овде су резултати из Албаније:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.520

Што се Грка тиче, тестирана је читава северна Грчка (Македонија + Тракија). Колико видим, у раду постоје две табеле. У табели S6 налазе се и хаплотипови из северне Грчке. Од раније нам је позната та студија и знамо да је тамо присутан J1c "Синобад".

Међутим, у табели S8 налазе се хаплотипови очева и синова, па је можда то разлог зашто имамо двојицу идентичних J1c код Грка?

Иначе, јако користан рад, посебно кога занимају мутације са оца на сина. :)

Istina, i ja se pitam da li su u ovom istraživanju iskoristili ranije uzorke koje su prikupili u istraživanju S Grčke, uz proširenje sa novim STR-ovima. To je inače ovo istraživanje čiju nam je tabelu svojevremeno preneo Kyrios.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19948315

Jareb može biti i jevrejskog porekla. Malo nategnuta teorija, ali šta da se radi.
http://biblehub.com/topical/j/jareb.htm

Ideju o mogućem nastanku prezimena Sinobad od ličnog imena Obadia je svojevremeno izneo Rambo, što sam u prvi mah odbio, no kasnije mi je ipak palo na pamet da to i ne bi bilo toliko neverovatno. U biti nemam neke argumente sem neke verovatnoće o poreklu prezimena od ličnog imena Obad, a dok se nešto činjenično ne utvrdi, moguće je to i preispitivati.

Čitajući ono malo podataka na internetu izgledalo mi je da su Ugarci bili relativno skroman katun po broju članova, dok se sad spominje velik broj imena. Da li imaš možda podatke o njihovoj brojnosti u periodu u kom se spominju, kraj 14 i početak 15 veka?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #397 послато: Октобар 23, 2016, 10:19:11 поподне »
Мислим да постоји могућност, да је Џераб одн. Jareb изведено и од Џеробоам /Jeroboam/Yarobam /Hieroboam (првог краља северног краљевства Израела, 900г. пре Христа)

https://en.wikipedia.org/wiki/Jeroboam

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #398 послато: Октобар 23, 2016, 10:51:09 поподне »

Хвала, zor

Успео сам у међувремену некако да дођем до тог рада.

Овде су резултати из Албаније:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.520

 Tu treba provjeriti ima li među tim Albancima onih iz studije o Tosk, Gheg i Arbareshe Albancima. Mada bi trebalo da su ovi uzorci samostalni. Albanian bloodlines projekt je jako mali tako da su ove studije jako važne za dobijanje neke slike o njihovim haplotipovima.


Што се Грка тиче, тестирана је читава северна Грчка (Македонија + Тракија). Колико видим, у раду постоје две табеле. У табели S6 налазе се и хаплотипови из северне Грчке. Од раније нам је позната та студија и знамо да је тамо присутан J1c "Синобад".

Међутим, у табели S8 налазе се хаплотипови очева и синова, па је можда то разлог зашто имамо двојицу идентичних J1c код Грка?


 Da ali tu nema Grka u S8 plus mislim 2 mutacije na 20 markera je previše za jednu generaciju.


Од тренутка када се појавио македонски Грк, веза J1c са јужним крајевима постаје све логичнија. Посебно ако се узме у обзир фреквенција и разноврсност хаплогрупе J1 на југу Балкана. Чини се да је овај Македонски Грк (или више њих) доста добар траг у даљем истраживању.

 Da i to što je anoniman ne treba smetati previše, jer i da se zna prezime, ne mora značiti da se o njemu može više doznati. Ali lokacija je jako korisna, pošto idu zaredom ovdje onda su vjerovatno sa istog područja. Na balkanskim prostorima nema puno testiranih na ydna, kao na zapadu gdje po zemlji često ima po 5000+ po projektu pa su nam važnije ove anonimne studije da povećamo uzorak.


Поставља се питање доласка на простор западног Балкана (Херцеговина, па касније Крајина). Уколико је у питању миграција из Македоније, она се могла десити у касном средњем веку, а можда и раније. Рекло би се да су Мириловићи и Синобади могли имати сличан миграциони пут, с обзиром да и једни и други имају упориште на простору Херцеговине, односно Далмације, а могу се повезати и са Македонијом.

 Jezik istarskih Ćiribira ima dosta slavenizama, ali od tih veći broj pripada Makedonsko-Bugarskom spektru nego našem. Evo recimo i imena sa nastavcima -če, -čin ukazuju na to, a -eta na vlaško. Kod Ugaraka posebno u tom ranijem periodu viđe je takvih imena. Ugarče, Bogavče, Bogčin.. I ono unikatno lično ime kod Ugaraka "Krabin" koje se može povezati sa selom Krebinc iz popisa Paštrika 1432, koje danas ne postoji, ali u popisu se nalazi po redu oko Planeje i Mazreka pa bi trebalo da je tu negdje.
 Zanimljiv je ovaj toponim Ugarče koji je oko 5 km sjeverozapadno od Prošćenja. U povelji Uroša iz 1260 spominje se to selo Prošćenje kao sjeverna granica regije Kričan. Po predanjima kasnije su Drobnjaci Kriče potisli na desnu obalu Tare. Pa možda Ugarci i Kriči imaju neke veze koja su starije.


Ово такође звучи занимљиво зато што припадници наше Ј1 и J2b1 немају превише поклапања на простору континенталне Грчке и Албаније (посебно J2b1), што на неки начин искључује озбиљнију староседелачку опцију.
Nisam nešto gledao s kim Kriči (Godijelji) imaju poklapanja najviše?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #399 послато: Октобар 23, 2016, 11:38:21 поподне »
Da ali tu nema Grka u S8 plus mislim 2 mutacije na 20 markera je previše za jednu generaciju.

Тачно, али одакле се појавио овај, ако га нема у основној студији? Мутације са оца на сина су могуће, али ова је колико се сећам на спором маркеру, што свакако улива сумњу.

Da i to što je anoniman ne treba smetati previše, jer i da se zna prezime, ne mora značiti da se o njemu može više doznati. Ali lokacija je jako korisna, pošto idu zaredom ovdje onda su vjerovatno sa istog područja. Na balkanskim prostorima nema puno testiranih na ydna, kao na zapadu gdje po zemlji često ima po 5000+ po projektu pa su nam važnije ove anonimne studije da povećamo uzorak.

Тешко ћемо сазнати локацију зато што су ова истраживања анонимна у правом смислу те речи (нема тачне локације и презимена). Свакако су студије овог типа значајније од било чега другог, па је некад довољно знати да је тестирани пореклом из тог краја.

Zanimljiv je ovaj toponim Ugarče koji je oko 5 km sjeverozapadno od Prošćenja. U povelji Uroša iz 1260 spominje se to selo Prošćenje kao sjeverna granica regije Kričan. Po predanjima kasnije su Drobnjaci Kriče potisli na desnu obalu Tare. Pa možda Ugarci i Kriči imaju neke veze koja su starije.

Када сам помињао Криче и Синобаде у истом контексту мислио сам више на блискоисточно порекло, не толико на исти миграциони правац. Ту се Синобади више поклапају са Мириловићима, него са Кричима који су у у долини Таре.

Проблем је што ни J1c Синобади, ни J2b1 Кричи немају пуно поклапања на југу Балкана. Зато су хаплотипови попут овог из Македоније од велике користи. Иначе, J1 није слабо заступљена код Грка, што се не може рећи за J2b1.

Nisam nešto gledao s kim Kriči (Godijelji) imaju poklapanja najviše?

Ако изузмемо Србе и Хрвате, најближа поклапања су код Бугара. Постоји и један анадолски Грк који се савршено уклапа у крички кластер, а недавно се појавио и Турчин из Сарајева (пореклом из Анадолије), који такође улази у род Крича.

Ово су уједно и једини, тј. најближи рођаци (балканска грана, 392=12). У остатку Грчке, као и у Албанији, овај кластер J2b1 je практично непостојећи.

Највећа концентрација хаплогрупе је код кипарских Грка (око 6%), а чини се да је солидно заступљена и на простроу јужног Леванта.