Аутор Тема: Горанци  (Прочитано 28730 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685

smiksi14

  • Гост
Одг: Горанци
« Одговор #1 послато: Новембар 25, 2015, 09:16:39 пре подне »
Hvala na odlicnom tekstu, uvek sam znala da Goranci nisu Albanci ali zasto i kako ne. Mozda cu pitati glupost, ali da li postoje neki zapisi da Goranaca ima katolika? Ili je to nesto drugo?

Hvala  :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Горанци
« Одговор #2 послато: Децембар 08, 2015, 08:24:14 пре подне »
Hvala na odlicnom tekstu, uvek sam znala da Goranci nisu Albanci ali zasto i kako ne. Mozda cu pitati glupost, ali da li postoje neki zapisi da Goranaca ima katolika? Ili je to nesto drugo?

Hvala  :)
Горанци су сви исламске вероисповести. Крајем 19. и почетком 20. века било је случајева да је у појединим горанским породицама било старих жена које су биле православне вере и имале улогу да чувају славу коју је та породица некада славила. Сви остали укућани су били исламске вероисповести. То значи да су те породице вероватно веома касно примиле ислам. Посебност Горанаца је у томе што су поред примања ислама они очигледно били под притиском албанизације, тако да је то вероватно разлог што по својим презименима на први поглед подсећају на шиптаре. Иначе су веома патријахални и колико их познајем добри и вредни људи, и увек били лојални држави Србији. Највећа увреда им је када их неко посматра или ословљава са ''шиптари'', а наш народ из простог незнања често је то чинио, нарочито у време СФРЈ када су многи били национално неосвешћени. Чак су и неки излози њихових радњи страдали у време НАТО агресије баш зато што су их сматрали за шиптаре. Материњи језик им је српски, који помало ''вуче'' на македонски или старо косовски нагласак. Старији знају понешто и шиптарски али користили су га само по потреби у комуникацији са шиптарским становништвом, исто као и наши косовци и насељени црногорци и др., али можда баш зато што су их многи поистовећивали са шиптарима често су и потенцирали на томе да не желе да га користе. Колико знам међу њима нема католика. Иначе су били најпознатији по посластичарницама, пекарама, роштиљима широм бивше СФРЈ.

smiksi14

  • Гост
Одг: Горанци
« Одговор #3 послато: Децембар 08, 2015, 08:48:28 пре подне »
Цитат
Горанци су сви исламске вероисповести. Крајем 19. и почетком 20. века било је случајева да је у појединим горанским породицама било старих жена које су биле православне вере и имале улогу да чувају славу коју је та породица некада славила. Сви остали укућани су били исламске вероисповести. То значи да су те породице вероватно веома ....

ХВАЛА vojinena
Питала сам због њихових имена и презимена пошто ме нека подсећају на католичка па сам зато мислила или су се можда мешали, у сваком случају хвала пуно. Поздрав!  :D

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Горанци
« Одговор #4 послато: Децембар 13, 2015, 08:34:08 поподне »
Горанци су се презивали на -ић , комунисти им мењају презимена 1945.год.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #5 послато: Мај 08, 2017, 10:19:56 пре подне »
Прекјуче је био Ђурђевдан, као и за нас Србе, тако и за овај, нама веома близак народ веома битан празник.
Горанци вековима празнују Ђурђевдан, односно Ђурен. Ђурен траје скоро недељу дана, чија су прва два најзначајнија. Примреме почињу почетком маја. Сам празник почиње 5. маја, даном који се назива Потке, а главни дан је 6. маја и назива се Ден Ђурен (Ђурђевдан).

Тражио сам на мрежи, али не нађох нити једну студију која се бави генетиком ове етничке заједнице. Видим да се и ми на форуму нисмо много бавили Горанцима, па сматрам да би се могли мало и њима позабавити. Да ли се на основу било чега, историјских извора и антропогеографске литературе која се бави пореклом становништва тих крајева може дати било каква претпоставка каква је генетска слика Горанаца? Које би хаплогрупе могле бити доминантне, шта би се могло очекивати итд?


Заблуда је да Горанци немају јасно изграђен идентитет, како се жели представити од асимилитора ове заједнице. Ради се о компактној, специфичној заједници које је оформљена постепено, дуготрајним антропогеографско-етнолошким процесом, чију основу чини средњовековна православна српско-словенска популација (у симбиози са сродним и другим етнокултурним старобалканским слојевима), традиционална култура и исламизацијa. Осим словенских етнокултуралних елемената, видљиви су влашки и јуручки елементи и надасве изграђени сасвим посебни горански ентицитет, који је данас и те како аутентичан и препознатљив. Никада се нису национално одвајали од Србије, без обзира на посебност коју им држава Србија још од Цара Душана гарантује у средњем веку, затим краљ Петар I Ослободилац и други.

Горанци
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #6 послато: Мај 08, 2017, 10:29:00 пре подне »
Oдaвнo caм xтeo дa пocтaвим тeму o Гopaнцимa. Xвaлa Atlantische.
Taчнo дa ниjeднa cтудиja нe oбуxвaтa oву eтничку cкупину. Чaк миcлим дa нeмa ни jeднoг тecтиpaнoг Гopaнцa. Пoштo пoзнajeм вeлики бpoj Гopaнaцa, мoгao биx дa иx мaлo aктивиpaм. Питaњe кaкo ћe oдгoвopити. И oни cу пoдeљeни нa бpaтcтвa, пa би нeкo циљaнo тecтиpaњe дaлo дoбpe peзултaтe.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #7 послато: Мај 08, 2017, 10:36:10 пре подне »
Гopaнcкa нaceљa

« Последња измена: Мај 08, 2017, 12:01:04 поподне млађо »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #8 послато: Мај 08, 2017, 10:42:21 пре подне »
Oдaвнo caм xтeo дa пocтaвим тeму o Гopaнцимa. Xвaлa Atlantische.
Taчнo дa ниjeднa cтудиja нe oбуxвaтa oву eтничку cкупину. Чaк миcлим дa нeмa ни jeднoг тecтиpaнoг Гopaнцa. Пoштo пoзнajeм вeлики бpoj Гopaнaцa, мoгao биx дa иx мaлo aктивиpaм. Питaњe кaкo ћe oдгoвopити. И oни cу пoдeљeни нa бpaтcтвa, пa би нeкo циљaнo тecтиpaњe дaлo дoбpe peзултaтe.
Познајем их и ја неколицину, али некако мислим да би, барем код ових које ја познајем, генетика била табу тема, јер се ту онда отварају неке нове теме, шта ако буду доминантно те или те хаплогрупе. Свакако, веома занимљива етничка заједница, код које не знамо шта можемо очекивати док не видимо резултате макар пар појединаца. Ето да ми ти ниси рекао, стварно не бих знао да су подељени у братства, баш ћу се распитати код Горанаца које познајем о томе. :)
Мислим да их ни у јавним базама (FTDNA, 23andMe) нема тестираних, или пак нису открили идентитет.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #9 послато: Мај 08, 2017, 10:56:13 пре подне »
Познајем их и ја неколицину, али некако мислим да би, барем код ових које ја познајем, генетика била табу тема, јер се ту онда отварају неке нове теме, шта ако буду доминантно те или те хаплогрупе. Свакако, веома занимљива етничка заједница, код које не знамо шта можемо очекивати док не видимо резултате макар пар појединаца. Ето да ми ти ниси рекао, стварно не бих знао да су подељени у братства, баш ћу се распитати код Горанаца које познајем о томе. :)
Мислим да их ни у јавним базама (FTDNA, 23andMe) нема тестираних, или пак нису открили идентитет.

Ocим штo cу пoзнaти кao влacници пocлacтичapa и буpeкџиницa, мaњe je пoзнaтo дa иx имa пpe cвeгa у мeдицини, a пoceбнo cу бpojни cтoмaтoлoзи. Taкo дa би ce o oвoм "пpoблeму"  тpeбaлo oбpaтити упpaвo њимa, кao људимa из нaукe. У плaну ми je дa paзгoвapaм ca нeкимa oд њиx.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Горанци
« Одговор #10 послато: Мај 08, 2017, 10:56:38 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/i8CeqsMTPHE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/i8CeqsMTPHE</a>

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Горанци
« Одговор #11 послато: Мај 08, 2017, 11:01:48 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/bKm6WSWSY1M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/bKm6WSWSY1M</a>

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Горанци
« Одговор #12 послато: Мај 08, 2017, 02:54:08 поподне »
Горанци су касно примили Ислам.
Исламизација Горанаца је почела у 18-ом веку, а завршена је у 19-ом веку.
Рођена сестра од мог деде је била удата за Горанца, али сви у породици су га сматрали Албанцем.   Срби генерално Горанце бркају са Албанцима, зато што им имена и презимена звуче албански.

Горанце својатају Албанци, Бошњаци, Македонци и Бугари, а они себе сматрају посебним народом.



« Последња измена: Мај 08, 2017, 02:57:44 поподне Свевлад »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Горанци
« Одговор #13 послато: Мај 08, 2017, 06:30:05 поподне »
Рођена сестра од мог деде је била удата за Горанца, али сви у породици су га сматрали Албанцем.   Срби генерално Горанце бркају са Албанцима, зато што им имена и презимена звуче албански.
Нажалост, стварно је честа појава да Срби (и то углавном они полу-писмени) мешају Горанце са Албанцима. То је кулминирало у периоду након мартовског погрома на Косову и Метохији када су "навијачи" у Војводини демолирали бројне пекаре и посластичарнице у власништву Горанаца. Сећам да је један несрећни Горанац чак ставио натпис "Ја сам Горанац" не би ли спречио даље нападе на свој објекат. Жалосно је што Горанци, који су са Косова протерани исто као и Срби, морају и у остатку неокупиране Србије да трпе којекакав олош.

Код Горанаца је одзив у војску током НАТО бомбардовања био 99%. Након рата су скупо платили то што су чврсто стали уз Србе:
- Општина Гора коју су чинила искључиво горанска села је спојена са општином Опоље чиме су Горанци постали мањина у општини Драгаш.
- Албанци су масовно населили сам Драгаш који до 1999. био већински насељен Горанцима. Данас су Горанци тамо мањина.
- Албанске власти им намећу бошњачки идентитет путем школства и званичних докумената због чега се многи Горанци данас под притиском изјашњавају као Бошњаци.
Било је речи о обнављању општине Гора што би био основни предуслов за даљи опстанак Горанаца у матици, али за сада нема назнака да би та иницијатива могла да се реализује.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Горанци
« Одговор #14 послато: Мај 08, 2017, 07:06:14 поподне »
Нажалост, стварно је честа појава да Срби (и то углавном они полу-писмени) мешају Горанце са Албанцима. То је кулминирало у периоду након мартовског погрома на Косову и Метохији када су "навијачи" у Војводини демолирали бројне пекаре и посластичарнице у власништву Горанаца. Сећам да је један несрећни Горанац чак ставио натпис "Ја сам Горанац" не би ли спречио даље нападе на свој објекат. Жалосно је што Горанци, који су са Косова протерани исто као и Срби, морају и у остатку неокупиране Србије да трпе којекакав олош.

Код Горанаца је одзив у војску током НАТО бомбардовања био 99%. Након рата су скупо платили то што су чврсто стали уз Србе:
- Општина Гора коју су чинила искључиво горанска села је спојена са општином Опоље чиме су Горанци постали мањина у општини Драгаш.
- Албанци су масовно населили сам Драгаш који до 1999. био већински насељен Горанцима. Данас су Горанци тамо мањина.
- Албанске власти им намећу бошњачки идентитет путем школства и званичних докумената због чега се многи Горанци данас под притиском изјашњавају као Бошњаци.
Било је речи о обнављању општине Гора што би био основни предуслов за даљи опстанак Горанаца у матици, али за сада нема назнака да би та иницијатива могла да се реализује.
Проблем је што Срби слабо познају Горанце.
Горанци имају албанска имена и презимена и Муслимани су, па није чудно што их Срби често бркају са Албанцима.
Ја до пре неку годину нисам знао ко су Горанци.
То да су Горанци лојални држави Србији је апсолутно тачно, и Србија би требала ако икако може да им помогне, зато што нису ништа мање угрожени од Срба на Косову, а изложени су асимилацији и од стране Албанаца и од стране Бошњака.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #15 послато: Мај 08, 2017, 07:20:58 поподне »
Проблем је што Срби слабо познају Горанце.
Горанци имају албанска имена и презимена и Муслимани су, па није чудно што их Срби често бркају са Албанцима.
Ја до пре неку годину нисам знао ко су Горанци.
То да су Горанци лојални држави Србији је апсолутно тачно, и Србија би требала ако икако може да им помогне, зато што нису ништа мање угрожени од Срба на Косову, а изложени су асимилацији и од стране Албанаца и од стране Бошњака.

Tpeнутнo je мeђу Гopaнцимa вpлo зacтупљeнa тa "бугapcкa" cтpуja (збoг дpжaвљaнcтвa) и њиxoвo вeзивaњe зa Пoмaкe (муcлимaни и paзумљив jeзик).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Горанци
« Одговор #16 послато: Мај 08, 2017, 07:46:34 поподне »
Tpeнутнo je мeђу Гopaнцимa вpлo зacтупљeнa тa "бугapcкa" cтpуja (збoг дpжaвљaнcтвa) и њиxoвo вeзивaњe зa Пoмaкe (муcлимaни и paзумљив jeзик).
Албанци и Бошњаци су превише агресивни у покушају асимилације Горанаца а то ствара контра ефекат, мислим да Бугари то раде мање агресивно, а плус нуде им и бугарске пасоше, а Бугарска је чланица ЕУ.
Мени је интересантно да се Албанци, Бошњаци, Бугари, Македонци, а можда и Турци отимају о Горанце и покушавају да их асимилирају, док Срби то не раде и признају етничку посебност Горанаца, слично је и са Буњевцима.

Срби су у задњих неколико векова успели да асимилирају само део Влаха у источној Србији, али то се десило због жеље Влаха да се идентификују са Србима и Србијом, а не зато што је постојала намера и план да се то уради.  Упркос томе, званична Румунија у задње време лупа пацке Србији, јер Србија наводно крши права румунске (влашке) мањине, а заправо је истина да се Власи из источне Србије не осећају као Румуни нити доживљавају Румунију као матицу (огромна већина), а Србија се ту нашла у небраном грожђу.
« Последња измена: Мај 08, 2017, 07:50:43 поподне Свевлад »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #17 послато: Мај 08, 2017, 08:00:40 поподне »
Албанци и Бошњаци су превише агресивни у покушају асимилације Горанаца а то ствара контра ефекат, мислим да Бугари то раде мање агресивно, а плус нуде им и бугарске пасоше, а Бугарска је чланица ЕУ.
Мени је интересантно да се Албанци, Бошњаци, Бугари, Македонци, а можда и Турци отимају о Горанце и покушавају да их асимилирају, док Срби то не раде и признају етничку посебност Горанаца, слично је и са Буњевцима.

Срби су у задњих неколико векова успели да асимилирају само део Влаха у источној Србији, али то се десило због жеље Влаха да се идентификују са Србима и Србијом, а не зато што је постојала намера и план да се то уради.  Поред тога, званична Румунија у задње време лупа пацке Србији, јер Србија наводно крши права румунске (влашке) мањине, а заправо је истина да се Власи из источне Србије не осећају као Румуни нити доживљавају Румунију као матицу (огромна већина), а Србија се ту нашла у небраном грожђу.

Бeз лaжнe cкpoмнocти, aли cpпcкo дpуштвo jecтe нajтoлepaнтниje. To пpизнajу и oни oд кoгa нajмaњe тo oчeкуjeмo...

http://metro.co.uk/2017/05/03/this-map-shows-the-most-racist-countries-in-europe-and-how-britain-ranks-6612608/


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Горанци
« Одговор #18 послато: Мај 23, 2017, 10:22:37 пре подне »
Goranci su specifična etnička grupa koja nastala islamizacijom slovenskog živllja. Oni nisu Albanci i govore isto kao i Srbi iz okoline Prizrena. Po prezimenima i imenima ih je teško razlikovati od Albanaca. Dok sam živeo u Prištini oni su išli u nastavu na srpskom jeziku.

Oni se veoma razlikuju od Bošnjaka koji su doselili u okolinu u Peći iz Sandžaka, koji kao ni Crnogorci nisu autohtoni na Kosovu već doseljenici.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Горанци
« Одговор #19 послато: Мај 23, 2017, 10:29:22 пре подне »
Goranci su specifična etnička grupa koja nastala islamizacijom slovenskog živllja. Oni nisu Albanci i govore isto kao i Srbi iz okoline Prizrena. Po prezimenima i imenima ih je teško razlikovati od Albanaca. Dok sam živeo u Prištini oni su išli u nastavu na srpskom jeziku.

Oni se veoma razlikuju od Bošnjaka koji su doselili u okolinu u Peći iz Sandžaka, koji kao ni Crnogorci nisu autohtoni na Kosovu već doseljenici.
tačno :) u prilog tome ide i cinjenica da solidan broj muslimana goranaca sebe dozivljava kao Srbe . To nije slucaj sa muslimanima iz raske oblasti ili sandaka kako kome  volja.