Порекло становништва > Македонија

Скопска Црна Гора

(1/14) > >>

Поповски:
Добар топик.
Али због овог мита ја не могу да продужим да истржујем моје порекло.  :-\
Мој предак је негде око 1840-60те дошао у једном селу на Скопској Црној Гори.
Наводно била су три брата и једна сестра у Качанику. Бег је дошао са музиком да узме сестру. Браќа су побили Турке и бега, узели сестру и побегли у три различита села на Скопској Црној Гори.

НиколаВук:

--- Цитат: Поповски  Октобар 03, 2017, 06:08:41 поподне ---Добар топик.
Али због овог мита ја не могу да продужим да истржујем моје порекло.  :-\
Мој предак је негде око 1840-60те дошао у једном селу на Скопској Црној Гори.
Наводно била су три брата и једна сестра у Качанику. Бег је дошао са музиком да узме сестру. Браќа су побили Турке и бега, узели сестру и побегли у три различита села на Скопској Црној Гори.

--- Крај цитата ---

Које село је у питању? Славите ли славу, и коју?

Поповски:

--- Цитат: НиколаВук  Октобар 03, 2017, 06:16:19 поподне ---Које село је у питању? Славите ли славу, и коју?

--- Крај цитата ---
Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

Ojler:

--- Цитат: Поповски  Октобар 03, 2017, 06:44:03 поподне ---Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

--- Крај цитата ---

Поповски, како 21.01. св Јован? Да ниси погрешио? Ваљда 20. јануар?

НиколаВук:

--- Цитат: Поповски  Октобар 03, 2017, 06:44:03 поподне ---Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

--- Крај цитата ---

Велики поздрав за тебе Поповски, драго ми је да се на форум пријавио неко из тог краја, Скопске Црне Горе, из села Побужја (Побожја) са лепим српским средњовековним манастиром Пресвете Богородице.  :) Пошто су многи из Србије људе из данашње БЈРМ (Македоније), па и из твог краја "отписали" и називају их Бугарима, лепо је видети како су заиста твоји преци и земљаци поступали са онима који су ширили бугарашку пропаганду, поучно ће бити надам се за форумаше да прочитају. Није ми јасно само да ли је твој предак Анђелко у Сурдулици настрадао баш 1912. или неке касније године, можда 1915? Не иде ми у главу да је могао настрадати за време Првог балканског рата, када су Србија и Бугарска биле савезнице против Турске, једино ако се то догодило пре тог рата и нема везе са каснијом бугарском окупацијом?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију