Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2524467 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1160 послато: Новембар 05, 2015, 03:52:55 поподне »
Вуковић из Белог Манастира у Барањи, слави Мратиндан, припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Уобичајен хаплотип, блиски су му хаплотипови поријеклом из Херцеговине.

Немам неких детаљнијих података о поријеклу ове породице.

Тешко је рећи одакле су пореклом, можда су доселили у време миграција насталих по стварању Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца, а можда су доселили и као колонисти после Другог светског рата. Вуковића је доста било у Северној Барањи, који су после Великог рата оптирали у Југославију, па можда воде порекло и од неке од тих породица.



Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1161 послато: Новембар 06, 2015, 02:03:32 поподне »
Хоће ли бити унет хаплотип МИТРОВИЋА из Шишмановца код Прокупља?

Разговарао сам с колегом са посла, Станковићем из Шишмановца. Они су досељени у истој селидбеној струји са Власине заједно са Митровићима, а после протеривања Арбанаса из Топлице. Станковићи славе Аранђеловдан и мисле да немају родбинске везе с Митровићима (Ђурђевдан).

Сигурно нису Црногорци, али Станковић каже да су они у породици убеђени да су некада давно већ живели у тим крајевима (у Топлици), па су морали да беже на исток, а онда су се вратили.

Све је могуће, зато и јесу занимљиви хаплотипови Митровића из Шишмановца, али и Митровића из Равне Бање у Јабланици, јер је код њега нека слична прича о премештању на исток и враћању (Косово-Ниш-Јабланица).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1162 послато: Новембар 06, 2015, 10:00:55 поподне »
Хоће ли бити унет хаплотип МИТРОВИЋА из Шишмановца код Прокупља?

Разговарао сам с колегом са посла, Станковићем из Шишмановца. Они су досељени у истој селидбеној струји са Власине заједно са Митровићима, а после протеривања Арбанаса из Топлице. Станковићи славе Аранђеловдан и мисле да немају родбинске везе с Митровићима (Ђурђевдан).

Сигурно нису Црногорци, али Станковић каже да су они у породици убеђени да су некада давно већ живели у тим крајевима (у Топлици), па су морали да беже на исток, а онда су се вратили.

Све је могуће, зато и јесу занимљиви хаплотипови Митровића из Шишмановца, али и Митровића из Равне Бање у Јабланици, јер је код њега нека слична прича о премештању на исток и враћању (Косово-Ниш-Јабланица).

Сад сам видио да је Млађо поставио Митровића у Пројекат и да припада хаплогрупи I2-M223. Иако је тестиран на само 12 маркера најближи хаплотипови са 1 маркером разлике су му Енглези који припадају подгрупи L1229, коју иначе сматрају англосаксонском граном. Не знам колико је ово релевантно на малом броју маркера, али је тако...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1163 послато: Новембар 06, 2015, 10:14:42 поподне »
Сад сам видио да је Млађо поставио Митровића у Пројекат и да припада хаплогрупи I2-M223.

Сад када си поменуо I2a M223. Како објаснити релативно висок проценат ове хаплогрупе код Грка?

Грчки днк пројекат:

https://www.familytreedna.com/public/Greece/default.aspx?section=yresults

У оном истраживању за Грке из Анадолије (Фокеја и Смирна) нађох доста I2a-M223. Око 5%, ако се не варам.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1164 послато: Новембар 06, 2015, 10:41:41 поподне »
Митровићи из Шишмановца су раније славили Аранђеловдан.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1165 послато: Новембар 16, 2015, 12:19:25 поподне »
На пројекат је постављен резултат Иванишевића са Цетиња, који је дио великог братства цетињског племена поријеклом од Ивана Боројевића (по предању дошао са Златибора), слави Ђурђевдан.

Тестирани припада хаплогрупи R1a , али нема поклапање ни са једним досад тестираним било на нашем Пројекту, било у иностраним базама. Пошто је тестиран у неком Институту у Загребу, они су му рекли да је R1a L260, што је подграна М458 крајње нетипична за наше просторе. Међутим прегледао сам већину L260 хаплотипова, и уопште ми се не чини близак њима, рекао бих да уопште није M458.

Има вриједност на маркеру 458=13 што има и херцеговачки род Шаренаца, али по осталим маркерима није близак њима. Ја бих га одредио као CTS1211+.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1166 послато: Новембар 16, 2015, 12:21:29 поподне »
Допуњен је и хаплотип Спахића из Мостара са 37 на 111 маркера. У сваком случају се ради о западноевропском Р1б, најближи су му L21 хаплотипови, мада видим да му предвиђач Невског даје и добар дио шанси за итало-галску U152.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1167 послато: Новембар 16, 2015, 01:26:26 поподне »
На пројекат је постављен резултат Иванишевића са Цетиња, који је дио великог братства цетињског племена поријеклом од Ивана Боројевића (по предању дошао са Златибора), слави Ђурђевдан.
Тестирани припада хаплогрупи R1a

Коначно неко веће братство Катунске нахије.

Баш ових дана пискарам о Цетињском племену, и ево о Боројевићима:

Доњокрајцима се називају и сви становници Доњег Краја, али превасходно братство које потиче од Ивана Боројевића, а то су родови: Иванишевићи, Ивановићи (који се називају и Лаиславићима ) и Мариновићи.

Њихов предак Иван „Старовлах“ Боројевић у време српске деспотовине био је заповедник града Ниша, а по паду града под турску власт, избегао је са породицом најпре у свој завичај (златиборски крај), а затим око 1450-те у Зету, и коначно, заједно са Иваном Црнојевићем, на Цетиње.

Од двојице синова Ивана Боројевића потичу наведени доњокрајски родови, као и Дапчевићи, којих више нема на Цетињу (последњи је умро 1841. године), а има исељених у Никшићу, Ријечкој нахији, у Боки покатоличених а у Мркојевићима исламизираних.

Од друге двојице синова Иванових потичу родови Вушуровићи и Ивановићи у Бјелицама и Шабани (или Драгославићи) у Љуботињу.

Сви потомци Ивана Боројевића славе Ђурђев-дан, осим бјеличких родова који су преузели да славе Свету Петку.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1168 послато: Новембар 16, 2015, 01:27:18 поподне »
Е, сад, на невољу, имамо тестираног Дапчевића - И2а динарик јужни.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1169 послато: Новембар 16, 2015, 01:29:54 поподне »
Онда тестирани Дапчевић не припада овом братству (а био сам убеђен да је од тих).

Ево где још све има Дапчевића (према Миљанићима):

"Dapčević, Gornji kraj (Cetinje), porijeklom sa Zlatibora (Stari Vlah). Od njih su u Vranjini, uz Skadarsko jezero i Mrkojevićima (Bar); Bjeloši (Cetinje) i u Vignjeviće (Rijeka Crnojevića). Od njih su u Vranovini (Boka Kotorska) i kao: Drakulović, porijeklom iz Bijelog Polja (Zeta); Cetinje; Brajići (Budva) 1898- god., ranije Dabčević, vidi Dabković
Dapčevići, bratstvo u Dobroti u Boki
Dapčevići, bratstvo u Ljubotinju
Dapčevići, muslimani u Nikšićkoj Župi
Dapčevići, staro bratstvo Cetinjskog plemena
Dapčevići, bratstvo na Vranjini
Dapčevići, bratstvo u Limljanima",

као и:

"Dabčević, Gornji Stoliv (Kotor); Stoliv i Dobrota (Boka Kotorska) u 16. v. porijeklom iz Albanije; Brajići (Budva) i kao: Dapčević".
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1170 послато: Новембар 16, 2015, 01:38:53 поподне »
Е, сад, на невољу, имамо тестираног Дапчевића - И2а динарик јужни.

Небо,

тестирани Дапчевић је из сасвим другог братства- Бјелоша. Дакле није ни по предању повезан са Иванишевићима.

Писао сам својевремено о овим Дапчевићима Бјелошима http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=251.0

Узгред, и ја сам на почетку мислио да се ради о Дапчевићима из братства Боројевића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1171 послато: Новембар 16, 2015, 01:43:46 поподне »
Небо,

тестирани Дапчевић је из сасвим другог братства- Бјелоша. Дакле није ни по предању повезан са Иванишевићима.

Писао сам својевремено о овим Дапчевићима Бјелошима http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=251.0

Узгред, и ја сам на почетку мислио да се ради о Дапчевићима из братства Боројевића.

Аха, добро.
То су, значи, љуботински Дапчевићи.
Нисам видео ову тему раније, него видим да на табели Српског ДНК пројекта уз његово презиме не стоји никакав други податак, па сам повезао са боројевићким Дапчевићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1172 послато: Новембар 16, 2015, 01:59:50 поподне »
Иванишевићи би требало бити потомци војводе Радула "Влаха" Боројевића (сина Ивана Боројевића), из брака са сестром Ивана Црнојевића.
Радул војвода бива по налогу Иванбега због његовог угледа и озбиљне конкуренције од Бука Јованова Бјелоша убивен.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1173 послато: Новембар 16, 2015, 02:25:04 поподне »
Иванишевићи би требало бити потомци војводе Радула "Влаха" Боројевића (сина Ивана Боројевића), из брака са сестром Ивана Црнојевића.
Радул војвода бива по налогу Иванбега због његовог угледа и озбиљне конкуренције од Бука Јованова Бјелоша убивен.

Радул Влах нема везе са Боројевићима. Једино што им је заједничко је оно "Влах", пошто су Ивана Боројевића звали "Старовлах".
Можда си мислио на једног другог Радула, чукунунука Ивановог од кога потиче једна грана ("трбушчић") Иванишевића - "Радуловићи".
Иван - Бороје - Иваниш - Вукац - Радуле
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1174 послато: Новембар 16, 2015, 02:36:52 поподне »
Ако се неварам тако прочитах код Ђ. Батрићевића или Б. Шекуларца.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1175 послато: Новембар 16, 2015, 02:46:08 поподне »
Ево шта пише Батрићевић о Ивану Боројев(ић)у:

„Иван се населио на Долац око 30 до 40 година прије доласка Ивана Црнојевића на Цетиње, а довео је собом жену Јелицу и синове: Бороја, Владислава, Вушура и Драгослава...

Три Иванова сина

У поглављу „Подјела синова Ивана Боројевића” се каже: „Наскоро по Ивановој смрти раздијеле му се синови на троје: Бороје и Владислав остану заједно на очево огњиште, а Вушур и Драгослав одијеле се”. Даље се каже: „Вушур узме дио очевине под брдо Ставор и Томиће, па се ту настани и намножи. Од њега су Вушуровићи. Доцније један његов потомак, именом Шпиро, побјеже из Томића због убиства, па се настани код града Котора, ту се намножи - од њега су данас Шпиљари”.
Драгослав је био најмлађи Иванов син. Он „узе дио очевине на Љуботињ, ђе се намножи”. О томе како су се Драгославови потомци, Драгослављевићи, прозвали Шабанима, наводи се: „Кад оно 1702. године ишћераше Црногорци потурчењаке, Никола Драгослављевић уфати ободског каваз-башу Шабан бега, посјече га, па скине с њега турско одијело и сам га на се обуче и дође у то Шабан-бегово одијело на Љуботињ, те му се узругају Љуботињани: „Шабане”, „Шабане!” - па му то име и остане, те се и његови потомци прозваше Шабани. Но као да се од све браће најмање намножио Драгослав”.

Потомци Ивана Боројева

За Бороја и Владислава се каже да су до дубоке старости заједно живјели, „па се и они подијеле”. И даље: „Бороје као најстарији Иванов син остане на очево огњиште и узме Нижебатину, па огради кућу при крају, Владислав узме Вишебатину. Од куће једнога до другога прокосише и прокрчише „брацки” пут, који се и данас види испод Доњег Каја и тако зове. Они су били посвојили ловћенску планину, па је у доцније вријеме припала та планина Бајицама и Његушима”.
О трећем сину Ивана Боројева су Боројевићи: Иванишевићи и Дапчевићи, за које се наводи: „Бороје имаше два сина Иваниша и Дапца. Иваниш је имао сина Вукца, чији су били синови Ђуро и Радуле. Радуле је имао само једног сина Пера, а није Радулових потомака ни било на Цетињу нигда више но по једна кућа. По Радулу прозивају се његови потомци Радуловићи - Иванишевићи”.
За Боројева праунука, Ђура Вукчева, говорило се да је био, за оно вријеме, богат човјек, који „је имао преко хиљаду брава, који су му пасли у Созини, више Патровића, па је - по обичају - одагонио оно што је преко хиљаде имао, али су се брави опет враћали крду”.
Ђуро Вукчев имао је два сина: Станишу и Шћепана. Станишини синови били су: Андрија, Вуко и Милош, а Шћепанови: Дамјан, Јовица и Никац. О њима се даље каже: „Ови шест братучеда сваде се на Пољицу Боковском усред зиме око пиће (сточне хране - примједба аутора) с Борозанима; Борозани с ове свађе добију једну рану, за коју су до скоро тражили пет цекина, али им се затраживање није издало”.

И тако даље...

(Ђуро Батрићевић и Цветко Павловић - "Власи у Црној Гори")
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1176 послато: Новембар 16, 2015, 02:50:26 поподне »
Небо,

тестирани Дапчевић је из сасвим другог братства- Бјелоша. Дакле није ни по предању повезан са Иванишевићима.

Писао сам својевремено о овим Дапчевићима Бјелошима http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=251.0

Узгред, и ја сам на почетку мислио да се ради о Дапчевићима из братства Боројевића.
Синиша, ако можеш упиши у табелу ДНК пројеклта о ком братству Дапчевића се ради када је у питању тај И2а Дин. југ. И ја сам до данас мислио да постоје само ови из Љуботиња (Пекови), па сам аутоматски и ове друге (Боројевиће) повезао са њима, зато што су Љуботињ и Цетиње у непосредној близини а презиме је заиста ретко.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1177 послато: Новембар 18, 2015, 08:43:13 поподне »
Иако нема маркера, мислим да је вредно помена.

Преко 23andMe се тестирао један човек пореклом из Црне Горе, од братства Ераковића (презиме не бих да помињем, ипак су лични подаци у питању)

Испоставило се да припада хаплогрупи E1b. Ако су Петровићи заиста од Ераковића, лако може бити да је и Његош E1b.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1178 послато: Новембар 18, 2015, 08:55:27 поподне »
Преко 23andMe се тестирао један човек пореклом из Црне Горе, од братства Ераковића (презиме не бих да помињем, ипак су лични подаци у питању)
Испоставило се да припада хаплогрупи E1b. Ако су Петровићи заиста од Ераковића, лако може бити да је и Његош E1b.

Веома вредна вест.
Ако је заиста тај човек из братства Ераковића.
Очекивао сам за њих динарик јужни или северни, или И1-П109.
Сад треба размотрити везу Ераковића / Раичевића и Орловића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1179 послато: Новембар 18, 2015, 09:09:06 поподне »
Веома вредна вест.
Ако је заиста тај човек из братства Ераковића.
Очекивао сам за њих динарик јужни или северни, или И1-П109.
Сад треба размотрити везу Ераковића / Раичевића и Орловића.

:)

<a href="https://www.youtube.com/v/aWU0GOtAWbk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/aWU0GOtAWbk</a>

Опрости Небо, морао сам. ;) Ако лаже он мене, лажем и ја вас.

Иначе и ја сам веровао да су пре I2a, због приче о Херцеговини, Бањанима, итд... Треба сада испитати остале опције. Видимо да и у Херцеговини има неких E1b родова. А треба проверити и ту везу са Орловићима.