Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113303 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #120 послато: Јануар 15, 2018, 12:06:09 поподне »

1. Ширење у доба пре-прото келтске (Урнфилд) културе поља са урнама на ове просторе.

2. Долазак са неким од келтских или германских племена.

3. Долазак у време Римског царства.

A дa je уз R1b-U152 билa cупcтpaт пpoтo-Илиpa?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #121 послато: Јануар 15, 2018, 02:30:51 поподне »
A дa je уз R1b-U152 билa cупcтpaт пpoтo-Илиpa?

Ни ово није немогуће...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #122 послато: Јануар 15, 2018, 07:43:53 поподне »
Ни ово није немогуће...
Ни ово није немогуће...
Та теорија по мени све мање ''пије воду'', пре свега јер ме чуди изостанак блиских хаплотипова код јужнијих балканских народа, али наравно не искључујем и ту могућност, поготово ако се појави нама близак хаплотип у наведеним областима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #123 послато: Јануар 16, 2018, 06:27:44 поподне »
Мрдак, и презиме и хаплогрупа асоцира на Сасе. Занимљиво би било чути гдје су све живјели Мрдаци према њиховом усменом предању.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #124 послато: Јануар 17, 2018, 12:24:05 пре подне »
Мрдак, и презиме и хаплогрупа асоцира на Сасе. Занимљиво би било чути гдје су све живјели Мрдаци према њиховом усменом предању.

Како презиме Мрдак асоцира на Сасе?

Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #125 послато: Јануар 17, 2018, 01:49:30 поподне »
Прочитао сам на Крстарици пост корисника Кор где је навео да је извесни Милан Радуловић прорачунао како род А01 има заједничког претка који је живео у распону 1002 -1095.године.
То је време Војисављевића у Дукљи и Другог словенског устанка у Византији.  Видим да је Кор активан и овде. Како се могу проверити ти прорачуни да су поуздани?
Ако је то тачно испада да сва братства из тог рода, њих 34,  потичу од једног човека пре 1000 година. Шта је са пореклом тог човека и његовим рођацима? Испада да је он један успео да остави потомство, које је опстајало и ширило се 1000 година.
Можда је већ тада један део избегао у Српску, Хум и Дукљу, а други део остао у постојбини око Александровца.
Загонетна је коцентрација рода А01 у Александровцу јер тај крај био на удару разних народа и војски вековима, и како су успели да опстану. Ти крајеви су трпели значајне миграције становништа. Много би нам помогло предање тих братства из Александровца о томе одакле потичу. Ако и они памте да су насељени у Александровац, онда се повећава дилема о постојбини заједничког претка.

Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #126 послато: Јануар 17, 2018, 02:02:01 поподне »
Мрдак, и презиме и хаплогрупа асоцира на Сасе. Занимљиво би било чути гдје су све живјели Мрдаци према њиховом усменом предању.

Према предању, које није једино, али јесте публиковано, Мрдаци долазе из Ибарског Колашина, преко Малесије у Лужане, а из Лужана у Морачу и Куче па у Затарје. Из Затарја се даље шире.
По том предању били су једно време католици.



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #127 послато: Јануар 21, 2018, 10:47:47 пре подне »
Одличне вести. Стигао је BigY за Маћешића (самим тим и допуна на 111 маркера, нисам ни имао информацију да га је наручио), пронађена је нова грана испод YSC33. У питању је  YSC33>Z39501>Y60799. Ово дефинитивно значи да имамо 2, условно речено балканске гране испод YSC33. У питању су YSC33>Z39501>Y60799 (Игњатијевштаци) и YSC33* (херцеговачки Аранђеловштаци?), Видовић, Бојанић, Мрдак, јужњаци?

Ево пропратног коментара администратора пројекта.

Update of the L43/L42 chart.  Finally we start to see branching structure under YSC33 and under Y11076.   YSC33 extends from the Balkans up to Sweden and is generally Eastern European/Baltic, with a bit of German, Swiss, France.  Y11076 is clearly of Swiss/northern Italian origin, with present-day outliers in Norway and France.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #128 послато: Јануар 22, 2018, 08:30:36 пре подне »
Честитке G2a екипи, лепе вести! Колика је временска дистанца између Y60799 и YSC33*?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #129 послато: Јануар 22, 2018, 04:22:46 поподне »
Честитке G2a екипи, лепе вести! Колика је временска дистанца између Y60799 и YSC33*?
Хвала брате! Заиста је битан овај резулат и податак којим сада располажемо, а то је да је очигледно L42>YSC33 међу Србима присутна кроз минимум две старије гране (3000 год. +) и да се на основу тога може правити подела на подродове што је већ учињено на табели пројекта, а самим тим се отвара могућност за одвојено бављење и тумачење историје и миграција различитих родова унутар њих.

Што се тиче TMRCA и старости саме гране, Маћешић је податке проследио YFull-у, још увек се чека да заврше са анализирањем резултата, за сада је старост YSC33 3600 год, са најскоријим заједничким претком свих њених припадника од 3200 година.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #130 послато: Јануар 22, 2018, 04:56:03 поподне »
... а самим тим се отвара могућност за одвојено бављење и тумачење историје и миграција различитих родова унутар њих.

Што се тиче TMRCA и старости саме гране, Маћешић је податке проследио YFull-у, још увек се чека да заврше са анализирањем резултата, за сада је старост YSC33 3600 год, са најскоријим заједничким претком свих њених припадника од 3200 година.

Дa ли ce мoжe caдa peћи кoja je тeopиja o пopeклу oвe гpaнe нajближa иcтини?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #131 послато: Јануар 22, 2018, 05:04:08 поподне »
Заиста је битан овај резулат и податак којим сада располажемо, а то је да је очигледно L42>YSC33 међу Србима присутна кроз минимум две старије гране (3000 год. +) и да се на основу тога може правити подела на подродове што је већ учињено на табели пројекта, а самим тим се отвара могућност за одвојено бављење и тумачење историје и миграција различитих родова унутар њих.

Што се тиче TMRCA и старости саме гране, Маћешић је податке проследио YFull-у, још увек се чека да заврше са анализирањем резултата, за сада је старост YSC33 3600 год, са најскоријим заједничким претком свих њених припадника од 3200 година.

Да, лоше сам формулисао питање. :) Мислио сам да се зна када се одвојене тачно ове подгране. Ово је свакако велики помак. Са овом старошћу YSC33, многе опције су у игри. Можда "келтска" тренутно звучи најреалније, посебно ако се узме у обзир ко све припада овој подграни, поред Срба.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #132 послато: Јануар 22, 2018, 05:53:58 поподне »
Дa ли ce мoжe caдa peћи кoja je тeopиja o пopeклу oвe гpaнe нajближa иcтини?
Мислим да је дефинитивно матично подручје ове гране зона западне Халшатске културе, која је географски ближа каснијој Латенској култури, матичној келтској култури.



Иначе, било би добро када би неко од YSC33 херцеговачких Аранђеловштака тестирао позитивност на Y60799, којег додуше нема у YSEQ понуди, али се може наручити преко опције Wish a SNP.
« Последња измена: Фебруар 07, 2018, 08:23:33 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #133 послато: Јануар 22, 2018, 08:42:37 поподне »
По Невгеновом ТМРЦА рачуначу на 111 маркера најскорији заједнички предак двојице крајишких Y60799 Игњатијевштака је живео пре 900 година односно 30 генерација.



''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #134 послато: Јануар 23, 2018, 07:33:03 поподне »
Vidim da je rod A01 pocepan na više delova. Onaj proračun Milana Radulovića onda nije tačan.

Udeo Aleksandrovčana kod roda A01 je sada još veći i najverovatnije da im je predao Aleksandrovca jezgro iz koga su se raselili.

Što se tiče roda L497>YSC33*  izgleda da nisu iz Aleksandrovca. Na 12 markera nema razlika između Mrdaka, Bojanića, Tešanovića i Zlatanovića.  Ima kod Bojanića iz Slavonije razlika na jednom markeru. Biće da su ova bratstva potekli iz Stare Hercegovine i da im je tu živeo predak pre 1000 godina. A možda i dočekali u tim krajevima Srblje. Vidovići se razlikuju na 12 markera za 3 vrednosti od ostalih. Oni su malo udaljeniji ili malo više. Ne bi čudilo da otpadnu iz ove šestorke.

@Atlantische Šta znači YSC33*? Mislim na zvezdicu. A neki imaju YSC33+? Mislim na +?





Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #135 послато: Јануар 23, 2018, 07:35:14 поподне »
Мислим да је дефинитивно матично подручје ове гране зона западне Халшатске културе, која је географски ближа каснијој Латенској култури, матичној келтској култури.

''У помоћ'' свакако треба узети и локацију и порекло особе која са Маћешићем дели исти снп YSC33>Z39501, а која је пореклом са запада Чешке, из града Тахова.


Da ne dođoše sa Srbima u VII veku?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #136 послато: Јануар 23, 2018, 07:42:24 поподне »
Vidim da je rod A01 pocepan na više delova. Onaj proračun Milana Radulovića onda nije tačan.

Миланов прорачун је базиран на мањем броју маркера, и он је ту више релативан.

Цитат
Udeo Aleksandrovčana kod roda A01 je sada još veći i najverovatnije da im je predao Aleksandrovca jezgro iz koga su se raselili.

Мислим да неки родови из Александровца имају јасна предања о доласку из других крајева, тако да и ту треба бити обазрив са закључцима, поготово на мањем броју маркера.

Цитат
Što se tiče roda L497>YSC33*  izgleda da nisu iz Aleksandrovca. Na 12 markera nema razlika između Mrdaka, Bojanića, Tešanovića i Zlatanovića.  Ima kod Bojanića iz Slavonije razlika na jednom markeru. Biće da su ova bratstva potekli iz Stare Hercegovine i da im je tu živeo predak pre 1000 godina. A možda i dočekali u tim krajevima Srblje. Vidovići se razlikuju na 12 markera za 3 vrednosti od ostalih. Oni su malo udaljeniji ili malo više. Ne bi čudilo da otpadnu iz ove šestorke.

Слажем се за Видовића. То што је као и ми YSC33* не значи да припада истој грани испод YSC33 као ми. Превише је ту маркерне разлике.

Златановић мало буни, јер је сувише близак по маркерима а опет географски и миграционо не знам како би смо га могли повезати са остатком рода. Конкретно речено, јасно је да Бојанић из Славоније представља потомка Бојанића одсељеног из околине Прибоја и Рудог који су тамо очигледно живели на почетку 19. века када је тестирани Бојанић навео да му се предак ''са тромеђе'' одселио у Воћин.

Мрдак и Бојанићи су очигледно повезани, што географски што по слави. Верујем да би и Тешановић могао да ''отпадне'' од рода дубљим тестирањем.

Цитат
@Atlantische Šta znači YSC33*? Mislim na zvezdicu. A neki imaju YSC33+? Mislim na +?

Звездица обележава негативност на све до сада познате гране испод неке гране. У овом случају род у који је сврстан Мрдак је YSC33* и негативан је на за сада све откривене гране испод ње. Овакве недоумице се решавају тзв BigY тестовима, који секвенцирају читав Y хромозом и служе да проналажење нових грана и проналажења сродности са осталим појединцима.

+ обележава позитивност на одређену грану. Она се добија тестирањем позитивности на грану (снп) кроз појединачна тестирања грана или тестирање снп пакета, као што су то одрадили Видовић и Бојанић, који су негативни на све гране испод YSC33.

Вулетић из општег рода није тестирао позитивност на гране испод YSC33, његов резултат би био значајан.

Da ne dođoše sa Srbima u VII veku?
Такве недоумице решава археогенетика. :)
« Последња измена: Јануар 23, 2018, 08:19:24 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #137 послато: Јануар 24, 2018, 06:08:43 поподне »
Миланов прорачун је базиран на мањем броју маркера, и он је ту више релативан.
Hm. Pa je l to znači da ipak svi iz roda A01  imaju zajedničkog pretka pre 1000 godina? Mislim na sva bratstva pre deobe roda A01 u tabeli?
Ja sam mislio da to ne važi.

Слажем се за Видовића. То што је као и ми YSC33* не значи да припада истој грани испод YSC33 као ми. Превише је ту маркерне разлике.

Златановић мало буни, јер је сувише близак по маркерима а опет географски и миграционо не знам како би смо га могли повезати са остатком рода. Конкретно речено, јасно је да Бојанић из Славоније представља потомка Бојанића одсељеног из околине Прибоја и Рудог који су тамо очигледно живели на почетку 19. века када је тестирани Бојанић навео да му се предак ''са тромеђе'' одселио у Воћин.

Imajući u vidu da je i Bela Palanka naseljavana u 19. veku, moguće da su naseljeni.

Мрдак и Бојанићи су очигледно повезани, што географски што по слави. Верујем да би и Тешановић могао да ''отпадне'' од рода дубљим тестирањем.
Tešanovići su iz Hercegovine došli u Mionicu. Verovatno su sa Bojanićima i Mrdacima bili u kraju.

Šta je predanje Bojanića iz Ruda? Jesu došli od neku? Pamte li oni migracije?

Звездица обележава негативност на све до сада познате гране испод неке гране. У овом случају род у који је сврстан Мрдак је YSC33* и негативан је на за сада све откривене гране испод ње. Овакве недоумице се решавају тзв BigY тестовима, који секвенцирају читав Y хромозом и служе да проналажење нових грана и проналажења сродности са осталим појединцима.

+ обележава позитивност на одређену грану. Она се добија тестирањем позитивности на грану (снп) кроз појединачна тестирања грана или тестирање снп пакета, као што су то одрадили Видовић и Бојанић, који су негативни на све гране испод YSC33.

Вулетић из општег рода није тестирао позитивност на гране испод YSC33, његов резултат би био значајан.
Hvala  :)


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #138 послато: Јануар 24, 2018, 06:12:57 поподне »
Hm. Pa je l to znači da ipak svi iz roda A01  imaju zajedničkog pretka pre 1000 godina? Mislim na sva bratstva pre deobe roda A01 u tabeli?
Ja sam mislio da to ne važi.

Не мора да значи. Опет кажем, добар део рода А01 је сасвим сигурно расцепкан на мање подродове које дели шири временски период, али без интересовања припадника тог рода и дубљих тестирања такве ствари се неће моћи установити.

Цитат
Imajući u vidu da je i Bela Palanka naseljavana u 19. veku, moguće da su naseljeni.

Свакако је више тога могуће. Било да су у питању неке новије миграције (19. век), ширење у време српске средњевековне државе, а могуће чак и да не припадамо истог грани подно YSC33. Маркери често умеју да заварају, што је показао и случај Маћешића и Игњатијевштака, ко би рекао да смо се одвојили пре 3200 година. :)

Цитат
Tešanovići su iz Hercegovine došli u Mionicu. Verovatno su sa Bojanićima i Mrdacima bili u kraju.
И то је могуће.

Цитат
Šta je predanje Bojanića iz Ruda? Jesu došli od neku? Pamte li oni migracije?
Немамо никакво конкретно предање осим помињања Црне Горе, наравно опет без ичег конкретног.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #139 послато: Јануар 24, 2018, 11:13:11 поподне »
Све о чему причамо на основу генетске генеологије је основано нагађање и не вриједи за појединце већ представља прогнозу за већи дио припадника неке хаплогрупе. Маркери Мрдака упућују на Сасе, ево сам његове маркере унио у програм и добио следећу мапу.



У овом тренутку је најлогичније пратити усмено предање и истраживање усмјерити на миграције у 13. вијеку, укључујући и Сасе.
Мрдак презиме ме подсјећа на Ходак, Јурак.....
« Последња измена: Јануар 24, 2018, 11:18:21 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.