Аутор Тема: Обнова Big Y теста  (Прочитано 8238 пута)

симо

  • Гост
Обнова Big Y теста
« послато: Октобар 08, 2017, 09:39:00 поподне »
Добих поруку мејлом од ФТДНА да ће радити неке обнове на Биг Ипсилону, прелазак на нови формат генома и да ће сви резултати бити прекалкулисани. Не знам да ли ће ово конкретно нешто ново донијети, али засад не траже никакве паре. Пише да ће прерачунавање трајати од 5-7 дана и да ће почети 10. октобра.

Више о томе на сљедећем линку

http://mailchi.mp/familytreedna/product-update-big-changes-for-big-y?e=9a9a0b10e5

симо

  • Гост
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #1 послато: Новембар 13, 2017, 10:30:00 пре подне »
Од ове моје задње поруке прошло је више од мјесец дана, а пребацивање са hg19 на hg38 још увијек није до краја завршено. Додуше, мене су обрадили, али не видим сва своја ранија поклапања.

Многи су постављали питања да ли ће ова промјена формата значити и могућ проналазак нових СНП-ова у постојећим Биг Испилон резултатима. Колико сам успио да схватим, може да се деси,али није гарантовано.

Y Full ће понудити својим корисницима апгрејд нових резултата за 15$ (слање новог бам фајла), мада ако сам добро схватио ни сами не препоручју да се то ради, јер по њима нема сврхе.

Ово је текст са Y Full о промјенама:

https://www.yfull.com/static/hg38.html

симо

  • Гост
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #2 послато: Новембар 29, 2017, 02:35:32 поподне »
Очигледно је да ће на новој страници BigY бити приказана поклапања са појединцима од посљедњег потврђеног СНП-а. Раније сам могао видјети све I2-CTS10228 који су урадили BigY, а сада видим само оне који су I2-S17250+.

Не знам како је по осталим хаплогрупама, али од I2-S17250+ су досад обрадили само 12 тестираних. Ја их бар само толико видим. Мислио сам да можда приказују оне најближе, али није случај, јер има приказаних оних који су Z16971+, а они ми бар нису блиски.

Волио бих да ми остали I2-CTS10228 који су радили BigY јаве какво је стање код њих на страницама, да видим да ли је проблем код ФТДНА у приказу или једноставно споро обрађују хаплотипове.

Данас ми се иначе појавио на страници нови тестирани са наших простора који је радио BigY. По новел варијантама и СНП-овима би се рекло да је S17250*. Пошто нема маркера не знам да ли је 448=19 тј. PH908. Навео је презиме Кураица, Босна и Херцеговина као предачко. Вјероватно се ради о херцеговачким Кураицама, мада постоји могућност и да су далматинске из Плавна (од ових их је било у Унцу по Шематизму, иако их Рађеновић не помиње). Гледао сам на Пројекат, али нисам примјетио да је тестирани постављао маркере.

Такође бих замолио администрацију да ове три моје посљедње поруке издвоје и да именују нову тему под називом: Обнове BigY теста или сличног назива.
« Последња измена: Новембар 29, 2017, 02:37:24 поподне симо »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #3 послато: Новембар 29, 2017, 09:58:38 поподне »
Данас ми се иначе појавио на страници нови тестирани са наших простора који је радио BigY. По новел варијантама и СНП-овима би се рекло да је S17250*. Пошто нема маркера не знам да ли је 448=19 тј. PH908. Навео је презиме Кураица, Босна и Херцеговина као предачко. Вјероватно се ради о херцеговачким Кураицама, мада постоји могућност и да су далматинске из Плавна (од ових их је било у Унцу по Шематизму, иако их Рађеновић не помиње). Гледао сам на Пројекат, али нисам примјетио да је тестирани постављао маркере.

Синишо, ради се о 669293. 37 ознак.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

симо

  • Гост
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #4 послато: Новембар 29, 2017, 10:17:23 поподне »
Синишо, ради се о 669293. 37 ознак.

Хвала, Невски. Сад и ја видјех. Дефинитивно се ради о Курајицама из Зубаца. Упада сасвим у зубачки род I2-PH908 437=14.

За Курајице сам својеврмено написао сљедеће:

"Кисини у Тулима и Курајице у Оградама и Куњој Главици су истог поријекла. Потичу од неког Вуковића из Риђана које  се у 18. вијеку доселио у Туле у Зупцима и тамо удомио своје потомство код старинаца Кисина , који су отишли у Босну ( ових Кисина има у Босни код Доњег Вакуфа, славе Томиндан). Касније су од ових Кисина Вуковића одвојене Курајице у оградама и Куњој Главици. Вуковић који је преузео презиме Кисин и остао у Тулима слави Томиндан и прислужује св.Теклу, стару славу старинаца Кисина, док Курајице славе Ђурђевдан.
Не знам од којих Вуковића из Риђана би могли бити ови Кисини.
Што се тиче старих одсељених Кисина из Тула, њихова слава Томиндан можда их повезује са Парежанима: Мишковићима и Кокотима за које се говорило да су од старих Матаруга.
"

Сама чињеница да Курајице славе Ђурђевдан као и остали из зубачког рода,а да су Кисини преузели славу старих Кисина-Томиндан, вјероватно говори о томе да је овдје било неког стапања Зубаца са Матаругама???

симо

  • Гост
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #5 послато: Новембар 29, 2017, 10:20:48 поподне »
Добра је ствар да имамо урађен Биг Ипсилон тест за зубачки род. Засад са мном немају поклапања ни заједничких СНП-ова. Не знам каква ће ситуација бити са осталима, с обзиром на застоје у пребацивању на нови формат, тј. да ли ће се наћи неко близак са заједничким СНП-овима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #6 послато: Новембар 29, 2017, 10:54:39 поподне »
Добра је ствар да имамо урађен Биг Ипсилон тест за зубачки род. Засад са мном немају поклапања ни заједничких СНП-ова. Не знам каква ће ситуација бити са осталима, с обзиром на застоје у пребацивању на нови формат, тј. да ли ће се наћи неко близак са заједничким СНП-овима.

Ни ca Cisowskim пoнoвo нeмa зajeдничкиx cнипoвa?

симо

  • Гост
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #7 послато: Новембар 29, 2017, 10:58:15 поподне »
Ни ca Cisowskim пoнoвo нeмa зajeдничкиx cнипoвa?

Није ми се Ћисофски још појавио у поклапањима, претпостављам да га још нису обрадили. То је бар оно што видим са свог налога, само 12 обрађених.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #8 послато: Април 03, 2018, 09:29:17 поподне »
Imam pitanje uplatiosam Y111 kod FTDNA, rezultatiće bit između 14-28 Maja.
Sada imam pitanje za iskusnije
Moželise doplatiti razlika do BigY i dali je to pametno ili čekati prvo rezultate ?
Za informaciju trebalobi dasam I2 DS....

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #9 послато: Април 20, 2018, 11:19:26 поподне »
Не знам да ли је и код осталих који су радили Big Y исто, али ја сада видим чак 500 маркера... Да ли неко зна о чему се ради?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #10 послато: Април 20, 2018, 11:39:05 поподне »
Не знам да ли је и код осталих који су радили Big Y исто, али ја сада видим чак 500 маркера... Да ли неко зна о чему се ради?
И ја добих исто.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #11 послато: Април 20, 2018, 11:49:57 поподне »
Не знам да ли је и код осталих који су радили Big Y исто, али ја сада видим чак 500 маркера... Да ли неко зна о чему се ради?

Introducing Big Y-500

What is Big Y-500?
  • The Big Y and Y-111 will be sold together in a product called Big Y-500
  • It includes all SNP information currently included in Big Y, as well as the 111 STRs of the Y-111 and newly reported STRs
  • Approximately 45 STRs used in the Y-111 product are also reliably called from Big Y data and will serve as additional cross-checks to control the quality of the Big Y-500 product

Where did the 500 come from?
  • Approximately 450 STRs were chosen from Big Y data because they can be reliably called on a consistent basis
  • Of the ~450 STRs, at least 389 will be reported and when combined with the Y-111, that gives a total of at least 500 STRs

Note: Everyone with Y500 will have 500 STRs (including the Y-111), but not everyone will have exactly the same 389 additional STRs from the Big Y. There will be a significant overlap, but there will be some STRs that are called for one tester that may not be reliably callable for another tester. Big Y-500 STR values will be displayed on the tester's Y-STR results page. Display in GAP is coming soon

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #12 послато: Април 21, 2018, 09:59:07 пре подне »
Introducing Big Y-500

What is Big Y-500?
  • The Big Y and Y-111 will be sold together in a product called Big Y-500
  • It includes all SNP information currently included in Big Y, as well as the 111 STRs of the Y-111 and newly reported STRs
  • Approximately 45 STRs used in the Y-111 product are also reliably called from Big Y data and will serve as additional cross-checks to control the quality of the Big Y-500 product

Where did the 500 come from?
  • Approximately 450 STRs were chosen from Big Y data because they can be reliably called on a consistent basis
  • Of the ~450 STRs, at least 389 will be reported and when combined with the Y-111, that gives a total of at least 500 STRs

Note: Everyone with Y500 will have 500 STRs (including the Y-111), but not everyone will have exactly the same 389 additional STRs from the Big Y. There will be a significant overlap, but there will be some STRs that are called for one tester that may not be reliably callable for another tester. Big Y-500 STR values will be displayed on the tester's Y-STR results page. Display in GAP is coming soon

Хвала Bane...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #13 послато: Април 21, 2018, 02:15:49 поподне »
У суштини изједначена је цена СТР маркера + Биг Y, који се сада, како сам схватио, назива Биг Y500. Па тако неко ко је радио 37 маркера, а наручи Биг Y500, плаћа скупље од неког ко је радио 67 маркера, док je најјефтиније онима који су радили 111 маркера...
Јер се плаћа Биг Y+надоградња до 500 маркера.
« Последња измена: Април 21, 2018, 02:19:43 поподне Милош »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #14 послато: Април 21, 2018, 04:52:51 поподне »
Мене такође занима шта ми конкретно даје Y500, у односу на Y111, који ћу ускоро урадити.
Шта то значи, да ће испитати још додатне SNP, уз већ наглашених 500 STR.

Хвала унапред.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #15 послато: Април 21, 2018, 09:35:11 поподне »
Oni koi znaju da pojasne ne oglašavajuse...
Bio bi red, evo meni stigli rezultati Y-111 sad kad bi radio BigY 500  traže 350 $  na ovom popustu do 28.Aprila. A nijemi ništa jasno ima i opcija119$ neki panel , a ima i 39$ po markeru koi odabereš......

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #16 послато: Април 21, 2018, 10:27:01 поподне »
Поред Y-111 Big Y-500 укључује и најсвеобухватнији SNP тест који FTDNA има у својој понуди. Тај тест је до сада био познат под именом Big Y и до пре пар дана то је био и најскупљи тест који је FTDNA радила.
Корисност тог теста никад није била спорна али висока цена јесте била проблем па су због тога људи тражили друге начине да сазнају свој терминални SNP (укључујући ту и мене). Кад сам на крају ипак урадио Big Y резултат је био јако користан јер је послужио да се дефинише нова грана испод Z16988.

Сва она стабла свих хаплогрупа су великим делом састављана на основу резултата Big Y тестова.

Опција од 119$ коју је навео Romanijski преставља тестирање изабраног скупа SNP-ева што за резултат даје терминални SNP, али не даје могућност даљег развоја стабла хаплогрупе којој неко припада. У свакој случају ако се узму у обзир цена и корисност та врста теста (од 119$) је вероватно најоптималнија (у оквирима FTDNA).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #17 послато: Април 21, 2018, 10:52:35 поподне »
Поред Y-111 Big Y-500 укључује и најсвеобухватнији SNP тест који FTDNA има у својој понуди. Тај тест је до сада био познат под именом Big Y и до пре пар дана то је био и најскупљи тест који је FTDNA радила.
Корисност тог теста никад није била спорна али висока цена јесте била проблем па су због тога људи тражили друге начине да сазнају свој терминални SNP (укључујући ту и мене). Кад сам на крају ипак урадио Big Y резултат је био јако користан јер је послужио да се дефинише нова грана испод Z16988.

Сва она стабла свих хаплогрупа су великим делом састављана на основу резултата Big Y тестова.

Опција од 119$ коју је навео Romanijski преставља тестирање изабраног скупа SNP-ева што за резултат даје терминални SNP, али не даје могућност даљег развоја стабла хаплогрупе којој неко припада. У свакој случају ако се узму у обзир цена и корисност та врста теста (од 119$) је вероватно најоптималнија (у оквирима FTDNA).

Зависи и од хаплогрупе, јер у неким од тих панела нису покривене неке подгране које би биле од користи тестиранима са наших простора.

У сваком случају, Биг Ипсиолон је сада скупљи за све оне који нису урадили тест на 111 маркера. ФТДНА се није посаветовали са водитљима пројекта, којим би можда више одговарало да узму Биг Ипсилон по старој цени за неке своје чланове, пре него што нове опције постају и једине опције.   >:(

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #18 послато: Април 22, 2018, 10:05:04 пре подне »
Hvala na odgovorima.
Naj lakše objasniti na konkretnom primjeru. Pa hajde pomozite.
Uradiosam Y-111 u tabeli Subotić , Podloznik, šta dalje ?  I2 PH908
ima tri varijante
1. Odabrati neke testove (koje ?) po 39$
2. Uzeti panel od 119$
3. Dograditi do BigY 500 350$

Šta se dobija u kojoj varijanti ? 

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Обнова Big Y теста
« Одговор #19 послато: Април 22, 2018, 10:32:50 пре подне »
Šta se dobija u kojoj varijanti ?

Најбоље би било да појашњење стигне од неког ко боље познаје I-PH908. Да пробамо прво да сачекамо коментар од таквог члана форума.