Аутор Тема: Дукља и данашњи Црногорци  (Прочитано 8089 пута)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #60 послато: Јул 29, 2021, 06:02:11 поподне »
Постоји делимични правни континуитет између данашње независне државе РЦГ и КЦГ независне државе 1878-1918, као и између данашње независне државе РС и КС независне државе 1878-1918, јер су обе настале као републике у саставу СФРЈ-ФНРЈ-ДФЈ-КЈ-КСХС наследнице КС, којој се одлуком Велике скупштине придружила КЦГ. Ако се пак сматра да та скупштина није била легална, онда постоји само правни континуитет између РЦГ и КС, али не и правни континуитет између РЦГ и КЦГ.

Не постоји  правни континуитет између данашње независне државе РЦГ и средњовековне Зете или Дукље, као што не постоји  правни континуитет између данашње независне државе РС и средњовековне Србије Немање, Војислава, Часлава, непознатог архонта итд.

Што се тиче генетике, мислим да нећу погрешити ако кажем да барем 90% данашњих Срба ( и још већи проценат данашњих Црногораца) потиче са територија које су у средњем веку биле под влашћу Немањића.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #61 послато: Јул 30, 2021, 01:28:59 пре подне »
Interesovalo bi me vase misljenje da li danasnja Crna Gora ( u bilo kojem gore navedenom smislu ) ima pravo na svoju drzavu i da li Crnogorci imaju pravo na svoju naciju ?

Одговор постоји у пракси на ово питање и њега већ користе грађани Црне Горе , на пописима...апсолутно, никаква бојазан не може да постоји да оно што је на том попису верификовано, да није правно валидно...Сваки грађанин Црне Горе, има право да се изјасни као Црногорац, и то није ускраћено...надам се и да ће бити пописа у скорије време опет, пошто је био планиран за ову годину :)
Резиме би био, ако напр. себе сматраш за део црногорске нације (да се тако изјашњаваш и осећаш), нема разлога да имаш сумњу у то што ти је твоја држава омогућила да се тако изјасниш, јер онда имаш сумњу у своју државу (испада онда, "јесте, али нисам још убеђен , фали ту још нешто" :) )
« Последња измена: Јул 30, 2021, 01:36:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #62 послато: Јул 30, 2021, 01:58:01 пре подне »
Одговор постоји у пракси на ово питање и њега већ користе грађани Црне Горе , на пописима...апсолутно, никаква бојазан не може да постоји да оно што је на том попису верификовано, да није правно валидно...Сваки грађанин Црне Горе, има право да се изјасни као Црногорац, и то није ускраћено...надам се и да ће бити пописа у скорије време опет, пошто је био планиран за ову годину :)
Резиме би био, ако напр. себе сматраш за део црногорске нације (да се тако изјашњаваш и осећаш), нема разлога да имаш сумњу у то што ти је твоја држава омогућила да се тако изјасниш, јер онда имаш сумњу у своју државу (испада онда, "јесте, али нисам још убеђен , фали ту још нешто" :) )
Па онда као да од нас тражиш подршку да истрајеш у свом ставу , тј. како си питао " да ли Црногорци имају право да имају државу и да буду нација"? Твоја држава ти је омогућила то право, тако да нема потребе да тражиш подршку са стране за то изјашњавање и осећање...Свако ко у Црној Гори сматра да није Србин, има на то право, али и свако ко сматра да јесте Србин, такође мора да има право на то мишљење у држави Црној Гори...то је основна поента, поштовати све грађане државе, без обзира како се осећају...Да ли број оних који сматрају да су Срби, или Црногорци-Срби, или Срби-Црногорци, ремете оне који су само Црногорци а да се не осећају и Србима, то је питање за њих...Тај народ је ту био и ту је сад, чим имамо у породицама различита изјашњавања, то значи да су те поделе "тазе"...јер у супротном, морала би да се деси нека велика миграција становништва из Србије у Црну Гору у последњих 100 година, па да се поремети "чиста црногорска компонента (без српске свести)" (тј. да је хипотетички та свест као таква постојала тамо пре 100 година и раније)
« Последња измена: Јул 30, 2021, 02:04:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Morski

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #63 послато: Јул 31, 2021, 01:01:39 пре подне »
Ponovo kažem: ono što mene najviše buni su osnovi po kojima neko ima pravo na Naciju i Državu.
I ne tražim ja ovdje na Poreklu nikakvu potvrdu niti crnogorskoj naciji niti crnogorskoj državi niti mom crnogorskom opredjeljenju jer je to i formalno-pravno i personalno već završena stvar ali nije završeno u glavama ljudi pa osjećali se oni Crnogorcima, Srbima, Crnogorcima-Srbima ili Srbima-Crnogorcima ( ove poslednje dvije klasifikacije pokušavam sebi objasniti većcduže vrijeme ali ne uspijevam). Znači mene konkretno zanima što je to u ljudskim glavama ( znam da zvuči utopistički i psihodelično ) što ljudskom umu ne dozvoljava da shvati da konkretno neko može/treba da se osjeća Crnogorcem u Crnoj Gori, ovo je primjer iz moje familije.

Zato i pitam:
1. Kako to da se pominju Avnojevske granice CG a ne pominju se Avnojevske granice Srbije ili bar Kraljevine Srbije tj. da budem još decidniji kako se Veličanima može osporiti da su Crnogorci iako su relativno kratko na teritoriji CG a na drugoj strani kako se Vojvođanima može osporiti da su Srbi kada su njenom okviru tek od 1918.godine !?
2. Kako to da se pominje svojevoljno ujedinjenje Boke sa Kraljevinom SHS iz 1918.godine abl ne pominje se svojevoljno ujedinjenje Boke sa Crnom Gorom iz 1813.godine koje su Rusi opstrirali iz samo svojih interesa ?
3. Kako to da se Crnogorcima može osporiti samoopredjeljenje ako su porijeklom sa Zlatibora a Srbima u Toplici se ne osporava Srpsko opredjeljenje iako su npr. iz Katunske nahije preselili prije 150 godina ?

Cosicu,
formalno-pravni kontinuitet je skoro pa nemoguće održati i u poslednjih 100 godina a da ne pričamo o poslednjih 1000 godina i to potpuno razumijem. Zato i shvatam da se ljudi moraju hvatati za nešto drugo, za ono što kao bilo koju vrstu kontinuiteta posjeduju u svojoj istoriji ( teritorija, nezavisne države, religija itd itd ).

Stoga bih replicirao Vidaku,
jednako su bolesni i za mene i za tebe "Crnogorci" koji pjevaju Tompsona ali ja ih posmatram kao proizvod inata, neobrazovanosti i blage retardacije jednako kao što i današnje pristalice Ljotića i ostalih sličnih pokreta posmatram kao totalno zaostalu grupaciju ljudi koja je ostala na nivou pećine. Ajde da te divergente ne pominjemo jer nas to odvlači na drugu temu. Što se tiče komunističkog redukovanja srpstva ista je stvar postojala i u CG nakon 1945.godine, neznam da li ti je poznato kolika je Crnogoraca-nacionalista tamo preselilo zbog istih razloga ( npr. Jevrem Brković a gdje su ostali ). Komunistička Jugoslavija je bila tako koncipirana, gušila je nacionalne pokrete na račun bratstva i jedinstva i to podjednako u svim republikama iako ti jadikuješ samo za Srbijom a nisi jedini.
Danas graditi koncept neke Države ili npr. Srpskog sveta samo na osnovu srednjovjekovnih osvajanja i feudalnih posjeda ili na osnovu Gorskog vijenca ( i istrage poturica za koju se nezna ni da li je istinita ) je u najmanju ruku DJETINJASTO i dokaz je duboke nezrelosti i neshvatanja trenutne situacije.
Crna Gora nije niti će ikada biti protiv Srbije i srpskog naroda i to iz razloga što CG nije potpisala Dejtonski sporazum nego Srbija, nije Skupština CG izglasala povlačnje Vojske sa KiM nego Skupština Srbije, nije Crna Gora potpisala Kumanovski sporazum nego Srbija i na kraju neće CG potpisati ugovor sa Kosovom nego Srbija. Crnogorsko priznavanje Kosova je bilo čisto politikanstvo koje je iznuđeno od Đukanovićeve korumpirane vlasti i nije imalo NIKAKVU težinu osim emotivnu dok ogromnu TEŽINU nosi sve ono nabrojano gore. Zato ne bih o politici jer nije to tema a i odvlači nas u bespotrebnu raspravu.
Možda bi bilo dobro postaviti pitanje zašto meni u SFRJ i kasnije u SRJ nije niko u školi pominjao Kraljevinu CG, Crnogorsku pravoslavnu Crkvu, Rovačku republiku i toliko pobijenih pristalica nezavisne CG, zašto nisam detaljno učio o Grahovcu kao što sam učio o Prvom srpskom ustanku ili Buni protiv dahija !? Zašto mi je o tome đede pričao potiho a ne učitelji u školi ?
Zvuči banalno ali danas svi plaćamo cijenu opšte neinformisanosti crnogorskih građana, ja zato što ne želim da me trpaju u Dukljane i komite a Srbi jer su se odjednom našli u čudu zbog silnih optužbi na konto Kralja Aleksandra i njegovog viđenja situacije i megalomanskih apetita. To neizbježno vodi pjevanju Tompsona i polarizaciji drštva koje je izmanipulisano i politički i vjerski i obrazovno.
Eto, mala digresija zbog koje se izvinjavam ali mislim da se bar malo naslanja na gornju temu.
Što u drugome vidiš, to u sebi nosiš ...

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #64 послато: Јул 31, 2021, 03:41:18 пре подне »
"Stoga bih replicirao Vidaku,
jednako su bolesni i za mene i za tebe "Crnogorci" koji pjevaju Tompsona ali ja ih posmatram kao proizvod inata, neobrazovanosti i blage retardacije jednako kao što i današnje pristalice Ljotića i ostalih sličnih pokreta posmatram kao totalno zaostalu grupaciju ljudi koja je ostala na nivou pećine. Ajde da te divergente ne pominjemo jer nas to odvlači na drugu temu. Što se tiče komunističkog redukovanja srpstva ista je stvar postojala i u CG nakon 1945.godine, neznam da li ti je poznato kolika je Crnogoraca-nacionalista tamo preselilo zbog istih razloga ( npr. Jevrem Brković a gdje su ostali ). Komunistička Jugoslavija je bila tako koncipirana, gušila je nacionalne pokrete na račun bratstva i jedinstva i to podjednako u svim republikama iako ti jadikuješ samo za Srbijom a nisi jedini.
Danas graditi koncept neke Države ili npr. Srpskog sveta samo na osnovu srednjovjekovnih osvajanja i feudalnih posjeda ili na osnovu Gorskog vijenca ( i istrage poturica za koju se nezna ni da li je istinita ) je u najmanju ruku DJETINJASTO i dokaz je duboke nezrelosti i neshvatanja trenutne situacije.
Crna Gora nije niti će ikada biti protiv Srbije i srpskog naroda i to iz razloga što CG nije potpisala Dejtonski sporazum nego Srbija, nije Skupština CG izglasala povlačnje Vojske sa KiM nego Skupština Srbije, nije Crna Gora potpisala Kumanovski sporazum nego Srbija i na kraju neće CG potpisati ugovor sa Kosovom nego Srbija. Crnogorsko priznavanje Kosova je bilo čisto politikanstvo koje je iznuđeno od Đukanovićeve korumpirane vlasti i nije imalo NIKAKVU težinu osim emotivnu dok ogromnu TEŽINU nosi sve ono nabrojano gore. Zato ne bih o politici jer nije to tema a i odvlači nas u bespotrebnu raspravu.
Možda bi bilo dobro postaviti pitanje zašto meni u SFRJ i kasnije u SRJ nije niko u školi pominjao Kraljevinu CG, Crnogorsku pravoslavnu Crkvu, Rovačku republiku i toliko pobijenih pristalica nezavisne CG, zašto nisam detaljno učio o Grahovcu kao što sam učio o Prvom srpskom ustanku ili Buni protiv dahija !? Zašto mi je o tome đede pričao potiho a ne učitelji u školi ?
Zvuči banalno ali danas svi plaćamo cijenu opšte neinformisanosti crnogorskih građana, ja zato što ne želim da me trpaju u Dukljane i komite a Srbi jer su se odjednom našli u čudu zbog silnih optužbi na konto Kralja Aleksandra i njegovog viđenja situacije i megalomanskih apetita. To neizbježno vodi pjevanju Tompsona i polarizaciji drštva koje je izmanipulisano i politički i vjerski i obrazovno.
Eto, mala digresija zbog koje se izvinjavam ali mislim da se bar malo naslanja na gornju temu.
[/quote]

Tačka 1. Niko je osporava Velikanima da su Crnogorci. Osporava se njihovo Dukljansko porijeklo koje kao nije Srpsko. Veličani mogu biti porijeklo Rašani. Vojvodina je skraćeno od Vojvodina Srbija. Zvali su se Srbi i prije pripajanja Srbiji. Ti brkaš  etnicitet i naciju. Naciju proističeš iz državljanstva po Američkom načinu.
Tačka 2. Nisu Rusi opstruirati ujedinjenje njene Boke i CG već oni koji su Boku uzeli Austro-Ugari i ostali zapadnjaci jer nisu htjeli dozvoliti da Rusi imaju pristup Mediteranu. Ista politika je danas. Rusi su im morali popuštati. Ujedinjenje Boke sa Srbijom se pominje u smislu da su imali Srbsku nacionalnu svijest i da im im nije nametnuta 1918.
Tačka 3. Ako se neko doselio sa Zlatibora na Cetinje nema porijeklo od Dukljana na koje se pozivaju Crnogorci Nesrbi. U svakom slučaju ako se neki Cuca preselio u Kotor on postaje Kotoranin ali je i dalje Cuca. Nije postao Grbljanin. Ako se Katinjanin doselio u Srbiju prije 150 godina doselio se sa već Srpskim identitetom ali ne bi mu se osporavalo i da se osjeća Crnogorcem kao u Lovćencu.
Moje pominjanje Gorskog Vijenca nema veze sa istragom poturica već sa Srpskim identitetom Crnogoraca. Time osporavan da je Crna Gora je okupirana od Srbije i da je srpstvo nametnuto.
Ti izjednačavao hapšenje nacionalista i odlazak Brkovića iz CG sa rasturanjem srpskog naroda u 4 republike i još dodatno dvije pokrajine. Taj bezobrazluk je doveo do ratova nakon raspada Jugoslavije. Dok su Hrvati, Makedonci, Slovenci imali svoje zaokruđene republike. Čak su i Muslimanima napravili Avnojsku BIH a imali su trećinu populacije.

Ja sam učio školu u SRJ i u kojoj istoriji je pisalo i o Grahovcu, Krusima, Fundini its. a pisalo je i o ustancima u Srbiji. Takodje je pisao o osnivanju SPC , o ukidanju SPC o obnavljanju SPC pod Sokolovićem ponovnom ukidanjem i ujedinjenjem Mitropolija unutar kraljevine SHS. Takodje je pisalo o selidbi Zetske Mitropolija na Obod i na Cetinje. Da je ukidanje SPC Cetinjska Mitropolija funkcionirala samostalno jer nisu htjeli pod grčku upravu. Neki od Mitropolija je bio rukopoložen u Sremskim Karlovcima od  srpskog Patrijarha i izbjeglištvu. Kao što vidiš CPC nikad nije kanonski uspostavljena ali je samostalno funkcionirala kad je morala. Kraljevina CG takođe sa bitkama proširenjima. Začeci institucija, zakonik Crnogorski i Brdski. Možda to tebe nije tada nešto zanimalo ili si zaboravio. 
Tvoj koncept Crnogorske nacije na osnovu državljanstva je drugačiji od onog zasnovanog na Dukljanstvu. Sa već učvršćenom Crnogorskim osjećajem stavljaš stvari u drugačiji kontekst i mnogo stvari nema smisla. Ako neko kaže za sebe da je npr Bošnjak ja ću ga nazvati Bošnjak. Ako je neko muško a osjeća se da je žensko ja ga ne mogu ubijediti da nije . Nije mi problem reći ona umjesto on da ga ispoštujem ali ja ću i dalje vidjeti muško.
« Последња измена: Јул 31, 2021, 03:50:55 пре подне Vidak »

Ван мреже Morski

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #65 послато: Јул 31, 2021, 07:46:43 пре подне »
Dakle, zaključili smo sledeće:

1. današnje države ne crpe pravni kontinuitet iz srednjovjekovnih feudalnih Država kakve su bile Duklja, Zeta, Nemanjina Raška, Dušanovo carstvo itd. međutim, to nije smetalo Nikoli i Aleksandru da se pozivaju na ta ista carstva i feude kada su osnivali Kraljevinu CG ili ovaj drugi kada je "ujedinjavao" Crkvu i kada je redom pomenuo sve Nemanjiće
2. SPC koja je dva puta anatemisana ( prvi put od Ohridske arhiepiskopije od koje se odcijepila a drugi put od Carigrada kada je Dušan proglasio Carevinu i Ptarijaršiju ), koja je dva puta ukidana i to 1459.godine nakon pada Beograda pa onda 1766.godine za vrijeme Kalinika II, koja je dva puta kupovala Tomos/priznanje i to prvi put 1879.godine poslije priznanja nakon Berlinskog kongresa a drugi put 1922.godine poslije vaspostavljanja Kraljevine IMA PRAVO na kontinuitet dok Zetska/Cetinjska Arhiepiskopija ( kasnije u knjaževini Ustavom definisana kao CPC ) koja kontinuitet nezavisnosti održava bar od Ivana Crnojevića pa do 1918.godine i koja je faktičkim stanjem na terenu 1848/1851 a ne svojim insistiranjem ili plaćanjem zaslužila navođenje u ruskom Diptihu i grčkoj Sintagmi autokefalnih/nezavisnih Crkava NEMA PRAVO na kontinuitet
3. Stanovnici npr. Velike i Šekulara mogu biti Crnogorci ali ne i Dukljani tj. mogu biti što god hoće da budu dok to nešto ne negira srpske korene jer evo u poslednje vrijeme i Vojislavljevići i ostali Dukljani su čisti Srbi iako su do skoro bili anatemisani
4. Vojvodina je Srbija i njeni stanovnici su Srbi od pamtivijeka bez obzira štocje ona u okvir Srbije ušla tek nakon 1918.godine dok npr. stanovnici Velike ili Boke nisu Crnogorci iako su u granice Crne Gore ušli isto kad i Vojvodina u granice Srbije.
5. moj koncept crnogorske nacije je drugačiji od onog dukljanskog ( ovo ću shvatiti kao kompliment i odobravanje ) ali istovremeno taj koncept nema smisla tj. nebulozan je.

Znači, nisam Dukljanin ni Komita ni Montenegrin ni Milogorac, nisam mrzitelj nikoga i ničega, nisam vjernik nego zakleti ateista i Crkvu posmatram samo kao izuzetan kulturno-istorijski spomenik te je istovremeno pomažem bez obzira na njenu "pripadnost", građanski sam nastrojen i izuzetno tolerantan.

Sada je valjda jasno zašto cijelo vrijeme pitam i ponavljam kao kvočka jednostavno pitanje
ŠTO JE POTREBNO DA BI TE NEKO PRIZNAO ZA DRŽAVU I NACIJU ???
Nije ovdje u pitanju moja nedoumica da li ja imam pravo na državu ili naciju ili etnos ili da li imam pravo da se pozivam na Duklju ili Zetu kao preteče CG nego je u pitanju činjenica da sam iz dosadašnjih komentara shvatio da mogu ja pisati i osjećati što god hoću ali da AMIN sigurno dobiti neću jer se CG definitivno smatra separatističkom tvorevinom bez obzira što ima sve što ima što imaju i ostali ( ako ne i više ) kojima je sve to priznato.
Što u drugome vidiš, to u sebi nosiš ...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #66 послато: Јул 31, 2021, 08:44:53 пре подне »
Sada je valjda jasno zašto cijelo vrijeme pitam i ponavljam kao kvočka jednostavno pitanje
ŠTO JE POTREBNO DA BI TE NEKO PRIZNAO ZA DRŽAVU I NACIJU ???
Nije ovdje u pitanju moja nedoumica da li ja imam pravo na državu ili naciju ili etnos ili da li imam pravo da se pozivam na Duklju ili Zetu kao preteče CG nego je u pitanju činjenica da sam iz dosadašnjih komentara shvatio da mogu ja pisati i osjećati što god hoću ali da AMIN sigurno dobiti neću jer se CG definitivno smatra separatističkom tvorevinom bez obzira što ima sve što ima što imaju i ostali ( ako ne i više ) kojima je sve to priznato.

Све ово што си навео много је више повезано са дневном политиком него са историјским питањима. Што се државе тиче, колико ми је познато Црна Гора је призната, па не знам чему драма. Ни што се нације тиче, они који се осјећају национално Црногорцима , мислим да им то право нико не одриче. Како ће се ко осјећати национално, ствар је сваког појединца понаособ. А шта ћу ја мислити о националном осјећању тог појединца је опет само моја ствар. Не може ми нико наметати наратив, само да би се тај појединац у свом националном осјећању осјећао сретно. За мене лично не постоји црногорска нација, али ми уопште не смета што се неко тако национално осјећа. Како он сам себе зове његова је ствар, како ћу га ја звати моја је ствар.

Проблем са онима који промовишу црногорску нацију није у томе што хоће да буду национални Црногорци, већ што то њихово црнорство неизоставно укључује и антисрпство. Уз наравно кривотворење историје, што је и иначе одлика новоформираних нација.

Али тема је веза Дукље са данашњим Црногорцима, и она као директна веза очувања неког идентитета од раног средњег вијека до данас не постоји. И не треба бити пуно паметан па то увидјети. Прича о Дукљи је злоупотребљавана у дневно политичке сврхе и ту се измишљало навелико.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #67 послато: Јул 31, 2021, 09:01:52 пре подне »
Једини суштински очуван национални идентитет од средњег вијека на подручју Црне Горе је српски. И то идентитет Србије Немањића. По томе се Црна Гора није разликовала од било које друге области гдје су Срби живјели. И у Црној Гори се пјевало о Цару Лазару, Обилићу, Косовском боју, Светом Сави и Душану. Није се пјевало о првобитном архонту Дукље, па ни о Војиславу или Бодину, Балшићима и Црнојевићима. Све те приче о Дукљи су накнадно, вјештачки оживљаване и промовисане, не би ли се њима замијенила сва она историја између. С обзиром да изворни идентитет данас више не постоји или је у траговима, и да грађани свој идентитет формирају на основу средстава масовног информисања, не треба да чуди што се овај исконструисани дукљански наратив примио код одрђене групе становништва, оне којој је требало неко утемљење за новоформирану црногорску нацију.

То би било исто као кад би Срби рекли, не интересују нас Немањићи, Чарнојевић, Карађорђе, хајде да свој национални идентитет базирамо на првобитној Србији Властимировића. Прилично бесмислено, зар не?

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #68 послато: Јул 31, 2021, 10:08:18 пре подне »
Nacija prije svega se zasniva na zajedničkom jeziku, kulturi, običajima, zajedničkim porijeklom i prošlošću. Državnost nije presudna. Englezi, Nijemci, Italijani, Španci, Rumuni svi su imali različita kraljevstva koja su se ujedinila. Tako da danas nemamo  nacije Napuljsku, Bavarsku, Kastiljsku, Moravsku, Venecijsku. Spartansku i sl. Jezički, genetički, običajno se Crnogorci ne mogu razdvojiti od Srba a nema ni potrebe za tim.  Postoji kontinuitet zajedničkog jezika, kulture, nalaganja Badnjaka i drugih običaja. Ti polaziš od unaprijed postavljene pretpostavke da Crnogorci nisu Srbi i kroz taj filter sve razmatraš i sagledavaš. Da bi neka nacija postojala potrebno je da se grupacija tako osjeća. Ako osoba osjeća npr strah od nečega nerealnog ne znači da strah te osobe nije realan. Pravoslavni Crnogorci  koji se ne osjećaju Srbima su manjina u odnosu na one koji se tako osjećaju. Glasovima Albanaca i Bošnjaka u koaliciji etničkim Crnogorcima oni koji se osjećaju Srbima bivaju marginalizirani. Zašto se etnički Crnogorci žele izdvojiti od ostatka svog naroda to je za mene neshvatljivo. To je po mom mišljenju promašen potez.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #69 послато: Јул 31, 2021, 10:36:27 пре подне »
Zašto se etnički Crnogorci žele izdvojiti od ostatka svog naroda to je za mene neshvatljivo. To je po mom mišljenju promašen potez.

Мислим да се овде враћамо на ону причу са друге теме, о том супер егу, који је од највећих Срба, створио највеће анти Србе. Односно, показало се колико је у овом случају мала граница између  супремације, односно неке врсте националног егоизма и нихилизма. Од "со соли српске", где су сви остали били мањи Срби, дошло се до дукљанства, као негације српству, што реално нема никаквог историјског утемељења. Али једино тако модерно дукљанство може и да опстане, негацијом српства.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #70 послато: Јул 31, 2021, 11:52:23 пре подне »
Мислим да се овде враћамо на ону причу са друге теме, о том супер егу, који је од највећих Срба, створио највеће анти Србе. Односно, показало се колико је у овом случају мала граница између  супремације, односно неке врсте националног егоизма и нихилизма. Од "со соли српске", где су сви остали били мањи Срби, дошло се до дукљанства, као негације српству, што реално нема никаквог историјског утемељења. Али једино тако модерно дукљанство може и да опстане, негацијом српства.
Ono što nazivate crnogorskom supremacijom je mentalitet ratnika brđanina. U agresivnom društvu ako si miran i pacifista ili nisi hrabar znači da si niža klasa. Ovaj pogled je uticao i na pogled na mirnije Vojvodjane ili Šumadince. Koji ruku na srce dizali ustanke i protiv Turaka i Mađara ali drugačiji je sistem vrednovanja ljudskih karakteristika.
Najveći uticaj po meni jeste činjenica da Smederevski pašaluk, TJ teritorija Despotovine Srbije, moravske Srbije prisvojila naziv Srbija. Identitet se stvara u mlađem uzrastu. Mlada osoba koja je rođena u CG zna da postoji i Srbija. Logičan pogled prosječnog djeteta ili tinejdžera koji nije ni zainteresovani za istoriju jeste da su Srbi u Srbiji a Crnogorci u Crnoj Gori. Naziv Srbijanac koliko god se nekima ne sviđa je neophodan da bi se stvarala manja zabuna. Srbi Vojvođani su takođe koristili naziv Srbijanci za užu Srbiju zbog preciznosti. Danas naziv Srbijanci obuhvata i Vojvodinu. Ako se mladoj osobi koja koristi prostu logiku i nije zainteresovana za istoriju plasiraju odgovarajući sadržaji može se navesti na antisrpstvo zato što se crnogorstvo negira. Udžbenici moraju biti precizni  ali su većinom bili politički korektni za vrijeme SFRJ pa do danas. Danas ne postoji nikakav osjećaj supremacije Crnogoraca koliko je meni poznato.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #71 послато: Јул 31, 2021, 12:42:52 поподне »
Danas ne postoji nikakav osjećaj supremacije Crnogoraca koliko je meni poznato.

Управо сам тако нешто и написао... То је био процес, који је од супремације прешао у анти-српство. Да би тај дукљански, не-српски, идентитет опстао, није очигледно довољно имати државу и анти-српски став. То су и сами увидели носиоци те идеологије. Зато су ишли на тзв. ЦПЦ, као једну од носиоца тог новог идентитета. Ишло се дотле да су њени чланови говорили о унији са Ватиканом, јер је очигледно да нема ништа од аутокефалности. Међитим питање је да ли би и Ватикан кварио односе са СПЦ и осталим помесним црквама, због тако једног малог корпуса. А управо је суштина у тој бројности, јер да би црква функционисала, треба да има вернике, а не-српски елемент је већински атеистички. Зато и имамо пре свега у тој групи толико дуалног идентитета, флуидности, крајности...У овој целој калкулацији моје мишљење је да ће тај не-српски елемент међу Црногорцима временом ван простора 4 нахије, скоро нестати  и то баш из разлога што су Србија и Црна Гора данас две посебне државе, што је својеврсни парадокс. Али их обједињује једна битна идентитетска институција- СПЦ.

Што се назива Србије тиче,  1939. када се основала Хрватска бановина, у плану је било и оснивање територије насељене Србима, чији би назив био Српске земље, са  седиштем у Скопљу, док је Недић имао идеју СвеСрбије, а касније смо имали васкрслу идеју и назив Велике Србије. Некако ми је први назив најлепши и најприхватљивији, само да не буде утук "српском свету". :)
« Последња измена: Јул 31, 2021, 12:44:26 поподне Милош »

Ван мреже Morski

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #72 послато: Јул 31, 2021, 03:09:56 поподне »
Drajveru,
zamolio bih te za pojašnjenje u vezi Duklje tj. što se to konretno krivotvorilo u poslednjih 20 godina jer ja stvarno na tu temu nisam potrošio mnogo vremena.
Takođe bih te zamolio za komentar u vezi tvog navoda "Проблем са онима који промовишу црногорску нацију није у томе што хоће да буду национални Црногорци, већ што то њихово црнорство неизоставно укључује и антисрпство. Уз наравно кривотворење историје, што је и иначе одлика новоформираних нација" i da mi kažeš da li sam ja krivotvorio neku od pet navedenih tačaka iz onog prošlog posta jer sam se osjetio malčice prozvanim.
Takođe, pozivajući se na Duklju i Vojislavljeviće narod u CG se ne odriče ni Zete ni Balšića ni Crnojevića ni Petrovića. Sve je to kontinuitet ali izgleda da svako iz njega čupa što mu odgovara protiv čega ja nemam ništa protiv.

Čitajući baš dosta a pogotovo SRSPKIH izvora kao što su Đoko Slijepčević, Ćorović i ostali shvatio sam ( možda pogrešno a vi me ispravite ) da se pozivanje na Srpstvo u CG pojavilo u tragovima tek u drugoj polovini 18.vijeka a ne nikako u Srednjem vijeku a ja bih, ovako neuk i bukvalista, to mogao povezati sa drugim ukidanjem Patrijaršije i davanjem titule egzarha ( koja se sa grčkog slobodno prevodi kao zastupnik u određenim poslovima ) Cetinjskom mitropolitu. Od te titule egzarha se vremenom i u čisto političke svrhe napravila sušta suprotnost. Takođe, može se provjeriti i od kada traje glorifikovanje i guslanje Kosovu, Lazaru, Nemanji i Rastku. Ako pročitate malo viśe o tome brzo će te se iz Srednjeg preseliti na početak 19.vijeka te se vjerovatno razočarati da je sve počelo sa Vukom Karadžićem i ekipom oko njega.

Vidače,
kažeš mi da brkam etnos i naciju a ja kažem da današnji srpski propagatori brkaju vjeru i naciju jer npr. crnogorski popis sa kraja 19.vijeka nije imao niti nacionalnu niti etničku odrednicu već samo VJERSKU koja se danas na konto srbovanja Kralja Nikole pretvorila u čistu NACIONALNU etiketu. Bar 10 puta sam na ovom forumu pronašao komentare kojima se srsptvo Kralja Nikole poistovjećuje sa željom za jugoslovenskim tronom a ne iskrenošću. No neka to shvata svako kako hoće.
Opet čitajući dosta izvora sa svih strana "ujedinjenje" iz 1918.godine ja doživljavam kao čistu političku igru Srbije i Francuske i apsolutnu okupaciju CG. Stim u vezi je i izvinjenje francuske diplomatije od prije 3 godine da su se nepravedno ponijeli prema CG te 1918.godine radi "viših" interesa. Te 1918.godine kapitulacija nije potpisana, Podgoričkom skupštinom je ukinuta Kraljevina a Nikoli zabranjen povratak u CG, CPC koju nazivate nekanonskom i neustavnom ( a ja kažem i da je kanonska i da je ustavna i to bez keširanja za Tomose ) je ukinuta apsolutno nekanonskom i neustavnom odlukom krnjeg Sinoda CPC čiji je član bio i vaš budući Patrijarh Dožić (a nešto nisam primijetio da ga prozivate za raspopa i raskolnika zbog toga što je pripadao nekanonskoj i nepriznatoj CPC).
U prilog ovoj mojoj tezi mogu navesti ocjenu apsolutne ništavosti PG skupštine od strane Živojina Perića, tada vodećeg srpskog pravnika i jednog od vodećih evropskih pravnih umova. Znači ovo bih ja nazvao duplim aršinima i politikanstvom.
Ne bih volio da me shvatite kao negatora Srba i Srpstva jer ja to niti mogu niti želim da radim. Ali isto tako ne želim da me neko meće u kontekst prizivanja Kosova i Svetog Save i pjevanja oda Lazaru koji su gurali Rade Tomov i Nikola Mirkov, svaki iz svojih političkih i dinastičkih razloga, kao što pripadnost crnogorskoj naciji i narodu iz samo svojih razloga danas gura Milo Đukanović. Mislim da CG ima sasvim dovoljno "materijala" i bez ove trojice ali ih se u isto vrijeme ne smije ni odreći jer su ostavili i previše traga na našu istoriju.
Ja ne pokušavam da genetički odvojim Srbe od Crnogoraca jer je to nemoguće iz razloga što su na tako malom prostoru migracije odradile svoje, pretežno one sa teritorije današnje CG prema Srbiji. Ali mi je totalno apsurdno ( opet čitajući RAZNE izvore pa upoređujući sa Poreklom ) da ste poslije dosta muke na ovom Forumu uspjeli spojiti ono što je po meni nespojivo a to su R1a i I2a. Sa tim povezujem i marginalizovanje Kljosova ali o tome nekom drugom prilikom.

Dragi Vidače,
odlično si poentirao sa ovom supremacijom ratnika-brđanina na koju ja stalno ukazujem a niko na to ne obraća pažnju. Po mom shvatanju su ta plemenska organizacija mentalitet GLAVNA linija razdvajanja između Srba i Crnogoraca te glavni uzrok nesposobnosti Crnogoraca da zaokruže svoju Naciju onako kako su to Srbi odavno napravili.
Antisrpstvo koje se porodilo iz supremacije nametnute od strane vojvođanskih "romantičara" iz polovine 19.vijeka je nešto sasvim logično i nemojte mu tražiti razlog u mržnji Crnogoraca prema Srbima nego ga tražite u vjekovnoj izolaciji CG od ostatka svijeta, neobrazovanosti i plemenskoj organizaciji društva koja se oslanja na golu silu a ne na promišljanje. Floskula "srbijanac" je divno iskorišćena u geografske svrhe tj. podjelu srpskog korpusa na regije tj. kako ih neko naziva SveSrbije a neko Srpske zemlje a neko Srpski svet. U tu svrhu Srbi u Srbiji su za sebe same prihvatili inače pogrdan termin SRBIJANAC jer taj termin "radi posao" koji je trebalo da odradi geogragija. Ništa tu nije slučajno a pogotovo nije ZABUNA, dobri Vidače.


Što u drugome vidiš, to u sebi nosiš ...

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #73 послато: Јул 31, 2021, 04:28:40 поподне »
Vidače,
kažeš mi da brkam etnos i naciju a ja kažem da današnji srpski propagatori brkaju vjeru i naciju jer npr. crnogorski popis sa kraja 19.vijeka nije imao niti nacionalnu niti etničku odrednicu već samo VJERSKU koja se danas na konto srbovanja Kralja Nikole pretvorila u čistu NACIONALNU etiketu. Bar 10 puta sam na ovom forumu pronašao komentare kojima se srsptvo Kralja Nikole poistovjećuje sa željom za jugoslovenskim tronom a ne iskrenošću. No neka to shvata svako kako hoće.
Opet čitajući dosta izvora sa svih strana "ujedinjenje" iz 1918.godine ja doživljavam kao čistu političku igru Srbije i Francuske i apsolutnu okupaciju CG. Stim u vezi je i izvinjenje francuske diplomatije od prije 3 godine da su se nepravedno ponijeli prema CG te 1918.godine radi "viših" interesa. Te 1918.godine kapitulacija nije potpisana, Podgoričkom skupštinom je ukinuta Kraljevina a Nikoli zabranjen povratak u CG, CPC koju nazivate nekanonskom i neustavnom ( a ja kažem i da je kanonska i da je ustavna i to bez keširanja za Tomose ) je ukinuta apsolutno nekanonskom i neustavnom odlukom krnjeg Sinoda CPC čiji je član bio i vaš budući Patrijarh Dožić (a nešto nisam primijetio da ga prozivate za raspopa i raskolnika zbog toga što je pripadao nekanonskoj i nepriznatoj CPC).
U prilog ovoj mojoj tezi mogu navesti ocjenu apsolutne ništavosti PG skupštine od strane Živojina Perića, tada vodećeg srpskog pravnika i jednog od vodećih evropskih pravnih umova. Znači ovo bih ja nazvao duplim aršinima i politikanstvom.
Ne bih volio da me shvatite kao negatora Srba i Srpstva jer ja to niti mogu niti želim da radim. Ali isto tako ne želim da me neko meće u kontekst prizivanja Kosova i Svetog Save i pjevanja oda Lazaru koji su gurali Rade Tomov i Nikola Mirkov, svaki iz svojih političkih i dinastičkih razloga, kao što pripadnost crnogorskoj naciji i narodu iz samo svojih razloga danas gura Milo Đukanović. Mislim da CG ima sasvim dovoljno "materijala" i bez ove trojice ali ih se u isto vrijeme ne smije ni odreći jer su ostavili i previše traga na našu istoriju.
Ja ne pokušavam da genetički odvojim Srbe od Crnogoraca jer je to nemoguće iz razloga što su na tako malom prostoru migracije odradile svoje, pretežno one sa teritorije današnje CG prema Srbiji. Ali mi je totalno apsurdno ( opet čitajući RAZNE izvore pa upoređujući sa Poreklom ) da ste poslije dosta muke na ovom Forumu uspjeli spojiti ono što je po meni nespojivo a to su R1a i I2a. Sa tim povezujem i marginalizovanje Kljosova ali o tome nekom drugom prilikom.

Dragi Vidače,
odlično si poentirao sa ovom supremacijom ratnika-brđanina na koju ja stalno ukazujem a niko na to ne obraća pažnju. Po mom shvatanju su ta plemenska organizacija mentalitet GLAVNA linija razdvajanja između Srba i Crnogoraca te glavni uzrok nesposobnosti Crnogoraca da zaokruže svoju Naciju onako kako su to Srbi odavno napravili.
Antisrpstvo koje se porodilo iz supremacije nametnute od strane vojvođanskih "romantičara" iz polovine 19.vijeka je nešto sasvim logično i nemojte mu tražiti razlog u mržnji Crnogoraca prema Srbima nego ga tražite u vjekovnoj izolaciji CG od ostatka svijeta, neobrazovanosti i plemenskoj organizaciji društva koja se oslanja na golu silu a ne na promišljanje. Floskula "srbijanac" je divno iskorišćena u geografske svrhe tj. podjelu srpskog korpusa na regije tj. kako ih neko naziva SveSrbije a neko Srpske zemlje a neko Srpski svet. U tu svrhu Srbi u Srbiji su za sebe same prihvatili inače pogrdan termin SRBIJANAC jer taj termin "radi posao" koji je trebalo da odradi geogragija. Ništa tu nije slučajno a pogotovo nije ZABUNA, dobri Vidače.

Dugačak je post i trebalo bi previše vremena da se sve to odgovori. To je sve za mene poznat narrative i ništa novo. Tumačenja tipa do Vuka Karadžića nema dokaza o našim epskim pjesmama i srbovanju. To je usmena kultura koja nije bila zapisana ali ne znači da je Vuk izmislio. Takvo tumačenje je suludo. Tumačenje da zbog toga što su Turci i Grci ukinuli Srpsku patrijaršiju znači da je Zetska Mitropolija dobila autokefalnost besplatno dok je Srpska Crkva morala dosta darovati da bi to dobila je takođe bile veze. Crnogorska mitropolija je bila prinuđena da funkcionira samostalno ali nikad nije tražila ni dobila autokefalnost. Po mom mišljenju jako loša tumačenja.
Nije Poreklo spojilo I2a i R1a već istorija i svjetska genetička struka. Ne donosi preuranjene zaključke. Nastavi sa istraživanjem i učenjem. Ne dozvoli da ti drugi serviraju tumačenja. Izučavaj objektivno kao da uopšte nemaš veze ni sa Srbima ni Crnogorcima. Čini mi se da ipak imaš želju da saznaš više. Svako dobro.
« Последња измена: Јул 31, 2021, 04:36:19 поподне Милош »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #74 послато: Јул 31, 2021, 04:57:23 поподне »
Drajveru,
zamolio bih te za pojašnjenje u vezi Duklje tj. što se to konretno krivotvorilo u poslednjih 20 godina jer ja stvarno na tu temu nisam potrošio mnogo vremena.

С обзиром на ово што пишеш, нешто нисам сигуран да на "ту тему ниси потрошио много времена". Али како год, ево једног сликовитог примјера кривотворења историје и то од стране званичника црногорске државе. Ради се о бици у околини Бара из 1042. године између Срба под вођством Стефана Војислава и драчког кнеза Михајла. Иако се у оригиналном извору који описује ову битку (Скилица) на више мјеста изричито каже да у њој учествују Срби и да их води Србин Војислав (Τριβούνιος ὁ Σέρβος), то није сметало да се управо датум те битке изабере за дан Војске Црне Горе. И ништа ту не би било спорно, нека славе, Срби су као и остали имају право, али онда читамо сљедеће небулозне изјаве:

"Određivanjem tog datuma za Dan Vojske savremene Crne Gore uzdigli smo je do nezaborava. Ne da bi slavili ratove i žrtvovanja, već vrijednosti i ideale slobodarstva koje smo branili i očuvali. Oni su postali trajni dio naše etike i svjetonazora. Na njima su stasavale crnogorske generacije, kroz istoriju uvijek spremne da se za njih bore sa istim patriotskim žarom: i u Tuđemilima i na Krusima, na Grahovcu i Vučjemu Dolu, na Fundini i Mojkovcu… Sve do veličanstvenog 13. jula 1941. i znamenitih bitaka u Narodnooslobodilačkoj borbi. Sve do slavnog 21. maja 2006. godine kad je naša generacija imala privilegiju da pušku zamijeni olovkom i poslije gotovo jednog vijeka opet obnovi svoju državnu kuću: nezavisnu i međunarodno uvaženu Crnu Goru, kojom se danas tako gordimo", kazao je Đukanović.

Какве везе има ова битка из 11. вијека са црногорским референдумом за независност из 2006. године? Апсолутне никакве. Али то је тај бесмислени наратив на којем се одгајају генерације монтенегрина.

„Bitka pod Rumijom, na Tuđemilskom polju, 7. oktobra davne 1042. godine je možda i najstariji datum koji nam to potvrđuje. Ta pobjeda je i bila rezultat iskrene odanosti slobodi i otadžbini, što je i formalno dovelo do priznanja državnosti i strateškog značaja Duklje“, navela je Pejanović Đurišić.

Наравно, ово би имало смисла ако би се говорило о континуитету битисања српског народа у Црној Гори од 11. вијека до данас. Али у говорима се Срби уопште не помињу. Питам се да ли су Ђукановић и његова министарка уопште читали Скилицу и да ли знају шта тамо пише.

Takođe bih te zamolio za komentar u vezi tvog navoda "Проблем са онима који промовишу црногорску нацију није у томе што хоће да буду национални Црногорци, већ што то њихово црнорство неизоставно укључује и антисрпство. Уз наравно кривотворење историје, што је и иначе одлика новоформираних нација" i da mi kažeš da li sam ja krivotvorio neku od pet navedenih tačaka iz onog prošlog posta jer sam se osjetio malčice prozvanim.
Takođe, pozivajući se na Duklju i Vojislavljeviće narod u CG se ne odriče ni Zete ni Balšića ni Crnojevića ni Petrovića. Sve je to kontinuitet ali izgleda da svako iz njega čupa što mu odgovara protiv čega ja nemam ništa protiv.

Е па одлично, само се треба држати и Војисављевића и Балшића и Црнојевића и Петровића и српство се не може промашити, са које год стране чупали. Све је то српска властела.

Čitajući baš dosta a pogotovo SRSPKIH izvora kao što su Đoko Slijepčević, Ćorović i ostali shvatio sam ( možda pogrešno a vi me ispravite ) da se pozivanje na Srpstvo u CG pojavilo u tragovima tek u drugoj polovini 18.vijeka a ne nikako u Srednjem vijeku a ja bih, ovako neuk i bukvalista, to mogao povezati sa drugim ukidanjem Patrijaršije i davanjem titule egzarha ( koja se sa grčkog slobodno prevodi kao zastupnik u određenim poslovima ) Cetinjskom mitropolitu. Od te titule egzarha se vremenom i u čisto političke svrhe napravila sušta suprotnost. Takođe, može se provjeriti i od kada traje glorifikovanje i guslanje Kosovu, Lazaru, Nemanji i Rastku. Ako pročitate malo viśe o tome brzo će te se iz Srednjeg preseliti na početak 19.vijeka te se vjerovatno razočarati da je sve počelo sa Vukom Karadžićem i ekipom oko njega.

Рекох ли ја на почетку да си ти то доста изучавао. Хоћеш рећи да је Вук Караџић учио Његоша и Марка Миљанова српству, да их је национално обрадио, и поред њих све црногорске гусларе? Занимљиво размишљање. Ко је онда обрадио Ватикан да назове барског надбискупа примасом српским. Ако је у Црној Гори, ваљда би требао бити примас црногорски? Глупо би било да ти наводим овдје све изворе до 19. вијека који говоре о српском националном осјећању Црногораца, оно и зато што вјерујем да знаш за исте. Прочитај на примјер шта пишу цетињске поглавице руској царици Јелисавети 1742. године и како називају своју земљу. Боље ти постави изворе у којима се негира српство Црногораца од стране самих Црногораца до 20. вијека. То би било интересантно прочитати.

Ван мреже Morski

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #75 послато: Јул 31, 2021, 11:42:48 поподне »
Dugačke postove pišem da me neko ne bi optužio sa spamovanje.

Drajveru,
evo značenja riječi/titule PRIMAS po stranici JEZIKOSLOVAC:

DEFINICIJA

prȋmas m
DEFINICIJArel. crkv.
1. pov. biskup koji ima vlast nad drugim biskupima u nekoj državi ili pokrajini
2. čast i prednost jednog biskupa (ili nadbiskupa) nad drugim biskupima (ili nadbiskupima)
3. viši poglavar u nekim crkvenim redovima

Možda ti imaš drugačije objašnjenje ali mislim da je u ovoj situaciji Nadbiskup barski dobio nadležnost i nad Srbijom koja u tom momentu nije imala organizovanu katoličku Crkvu a ne zato što je Bar pripadao Srbiji ili zato što su u Baru živjeli Srbi pa ga je Vatikan posmatrao kao SRPSKI. Sa druge strane dobro znaš da Katolička crkva nikada ne koristi nacionalne odrednice pri definisanju nadležnosti već samo geografske ( biskup kotorski, zagrebački itd ) kojima strogo određuje nadležnosti svojih "službenika". Kada već pričamo o crkvama, nacionalne odrednice su ekskluziva Pravoslavne crkve. Dobijanjem nezavisnosti sama Država stiče i KANONSKO pravo da proglasi svoju nacionalnu Crkvu. U tom smislu je i Sveti Sava sasvim legalno proglasio nezavisnu Žičku eparhiju što je izazvalo bijes i anatemu Makedonaca ( čitaj Ohridske Arhiepiskopije ) koji su i političkih razloga bacili anatemu na tu rabotu jer im je odvojio tri eparhije. Dušan je proglasio Patrijaršiju i ne bi tu bilo ništa sporno da u narednim godinama nije počeo protjerivati grčke popove iz originalno grčkih eparhija ( jer je Carstvo i njih obuhvatilo ) pa je tako Carigrad i njega anatemisao. I tada je Crkva prihodovala keš, i tada je Crkva okupljala vjerno stado i kontrolisala ga, i tada je Crkva uz Vladara bila najmoćnije oružje. Sve isto važi i danas.

Apsolutno se slažem da ne treba ići toliko daleko u Duklju da bi se dokazalo pravo Crnogoraca na naciju i državu. Da su Đukanović i Pejanovićka mene pitali ja bi ih savjetovao da ozbiljnu priču počnu graditi sa Balšićima pa dalje Crnojevićima i kasnije Petrovićima. Ovako je sva ova dukljanizacija ispala smiješna rabota kao kad djeci daš igračku sa kojom se neznaju igrati kao što se i Nikola igrao sa srpstvom pa završio na francusku rivijeru. Vojislavljevići su mogli dodati samo još malo patine na crnogorsku stvar ali nisu mogli biti i fundament današnje crnogorske države.

Vjeruj mi da o Duklji nisam čitao već samo letimično i u prolazu bacio pogled a sve zbog razloga koje sam naveo gore.
Sa druge strane, iako sam ateista čitao sam MNOGO o crkvi a sve zbog ove pomame po Crnoj Gori koja traje već duže vremena. Takođe, činjenica da se CPC nikada i nigdje nije pominjala ni u SFRJ ni u SRJ natjerala me je da malo zagrebem i po tom dijelu istorije. Kopao sam po internetu pa i po arhivama i našao izuzetnih stvari. I zaključio da je to izuzetno klizav teren za SPC koja se svim silama trudi da održi kakvu-takvu kontrolu nad Crnom Gorom.
Sve ovo pričam hladne glave, sa stanovišta ateiste gledajući samo da ispoštujem princip reciprociteta tj. da pravila koja važe za Srbiju važe i za Crnu Goru i obrnuto. Politika i oni pomenuti "viši" interesi su toliko puta odigrali  presudnu ulogu da je Crkva izgubila bilo kakvu vjerodostojnost i dostojanstvo i pretvorila se u PR službu političara i navionalnih interesa. Kad ovo kažem onda mislim na sve crkve i sve konfesije. Crkva i religija sa njom su dotakle dno dna i pretvorile se u svoju suprotnost i fascinira me koliko je narod glup da ne primjećuje da ga popovi sa razlogom zovu svojim "stadom".

Vidače,
neznam da li ticje poznato da niti jedna pravoslavna crkva nema Tomos osim Srpske. Zapitaj se zašto joj je bilo potrebno da ga dva puta kupuje. Čak ga nema ni Ruska pravoslavna crkva. U pravoslavnom svijetu postojanje Tomosa nije uslov za sticanje autokefalije već se to rešava na kanonskim saborima ili izdavanjem sličnih Diptiha i Sintagmi koji zajedno predstavljaju kanonske propise PRVOG reda. Nemojte da vas ja ateista učim pravoslavnim kanonima. Crnogorska crkva jeste bila prinuđena da gašenjem Patrijaršije funkcioniše nezavisno i za tu istu Patrijaršiju je obavljala poslove EGZARHA. Krajem 19.vijeka ta je nezavisnost ustavno-pravno i kanonski formalizovana kroz Ustav svetog Sinoda, kroz Ustav Kraljevine i kroz Imovinski zakonik. I tu je gotova stvar. Sada ostaje da se vidi koji interesi će pobijediti i kako će se stvari dalje razvijati.
I ne vidim da je ovo moje tumačenje istorijskih fakata suludo nego krajnje razumno i pragmatično.
Crnogorska crkva nije niti autonomaška niti separatistička niti antisrpska. Ako misliš da jeste onda je to jednako i SPC koja je na isti način ( ili možda malo manje kanonski ) dobila svoju autokefaliju 1219.godine. o trgovinama 1879. i 1922. neću da trošim riječi jer je to bila čista trgovina i najniže politikanstvo koje je služilo čisto nacionalnim i državnim interesima.
Što u drugome vidiš, to u sebi nosiš ...

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #76 послато: Август 01, 2021, 12:32:02 пре подне »
Prvo ti ne znaš da li sam ja vjernik ili ne, mnogo pretpostavljaš. Tvoje pisanje i logika je, pa jeste CPC nastala iz SPC na način što je SPC ugašena. Jeste da CPC nije dobila ni Tomos ni izglasavanje na nekom saboru, niti je iko ikad tražio autokefalnost ali sve je to nebitno. Bitno je da je CG uredila imovinskopravne poslove s tom crkvom tj mitropolijom. Kao da neko uopšte tvrdi da ta mitropolija nije postojala. SPC je ukinuta zbog saradnje sa Austrijom za dizanjem Srba na ustanak zbog kojih razloga Patrijarh dolazio u CG Brda. Grci su imali svoj interes a on nije bio u skladu sa interesima SPC. Ti omalovažavaš to što su dati darovi da odobrovolje Grke kao da je to neka sramota i kao da to nešto dokazuje. Ohridska arhiepiskopija je bila sporna prilikom obnavljanja Patrijaršije, jer su i Grci i Bugari polagali pravo na nju. Cetinjska Mitropolija nije nikad bila sporna. To što kažeš da je crkva korištena za upravljanje masama to je uvijek bilo takvo kod svih  vjerskih zajednica tako da je opet pokušaj omalovažavanja SPC bespredmetan. Znači nastala iz SPC, vratila se više puta u SPC, nikad nije pokušala da se osamostali ali silom prilika morala samostalno funkcionirati. Besmisleno je uopšte pričati o CPC kao nacionalnoj crkvi. Samo se hvataš za slamku i ignorišeš činjenice i logiku. Ako neko ne želi koristiti logiku u raspravi onda rasprava nije konstruktivna.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #77 послато: Август 01, 2021, 02:20:59 пре подне »
Истини за вољу, Видаче, постоји и парадокс, као валидна категорија, опозитна логици. ;) И ови народи и простори јесу препуни парадокса.  8)
Не дај се Морски - навијам за тебе  ;D
Збиља, што нападосте госта са осам поста, овако из свију оружја ? Није то у духу нашег народа. :D На крају крајева, чоек вјероватно до прије 100 год. није ни био Црногорац, но Бокељ или Приморац.  :D
Право да Ви речем, жестоко су ми више доqрчили и Срби и Црногорци, па ћу највероватније почети да се изјашњавам као Травуњанин, на шта имам географски и генеолошки право , почев од средине четрнаестог века. Предлажем и Брђанима да ураде исто, па да видимо што ће бити  ;D
« Последња измена: Август 01, 2021, 02:34:59 пре подне Љубо Мирков »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #78 послато: Август 01, 2021, 02:38:06 пре подне »
Извините што се мешам у расправу, већ неко време покушавам да напишем нешто на ову тему али сам то одлагао па ево сад ме постакла тема па да напишем и ја нешто.
Шта значи нација? Нација је нешто што има свој језик, своје писмо, своју историју, свој индетитет. Црногорци, односно људи који живе у данашњим границама Црне Горе причају Српским језиком, пишу Српским писмом, имају историју која се поклапа са Српском и већина народа у Црној Гори се данас осећају као Срби. Ту треба да се стави тачка на ову тему.
Мени само није јасно да људу који стварно мисле да су Црногорци како читају своју историју, јер су сви Црногорци а нарочито династија Петровић толико Србовали да су чак у томе и претеривали. Ја не знам шта се то десило са данашњим Црногорцима када читају рецимо краља Николу, ајде он нам је најближи и он на сваку десету реч и некој песми пише о Србима и Србији и Косову и Немањићима па му је државна застава тробојка, да су све књиге биче писане ћирилицом, да се маштало о Српству, о уједињењу са браћом Србима и да су споменици, манастири, цркве и све остало што постоји у Црној Гори било Српско да се сада питају да и су Срби или Црногорци. Ја се стварно извињавам људима који се осећају Црногорцима али ми са друге стране више мука и жао и плаче ми се када видим, читам и слушам како нас одвајају и раздвајају. Уместо да коментаришемо шта нас све спаја ми стално тражимо шта нас одваја. Ја не знам шта њих уче у школама и које они историје читају али сваки Србин на овој планети зна да су Црногорци можда и најпоноснији Срби и да их тако и остало Српство сматра.
Што се цркве тиче, читам да је Црногорска црква била аутокефална, па сад нешто око тога покушавају да угрозе тамо те манастире и цркве. Па ако је аутокефална што их нису чували Црногорци, што те манастире и цркве нису обнављали, одржавали и сачували већ су побили скоро цело свештенство и монаштво, на челу са митрополитом Јоаникијем, од цркава су правили штале и кречане а сад када су схватили о каквим се споменицима и реликвијама ради сада бих да их преузму, е па другови не иде то тако. Ко је саградио те манастире, које су реликвије у њима, зашто се у Црногорским манастирима чувају скоро па највредније српске реквије. Василије Острошки није Црногорац, али је сахрањен у Острогу и он је светац свих Срба а не Црногорски, Босански итд. Свака православна епархија која је деловала на простору бивше Југославије је била у саставу Српске православне цркве јер је једино та црква и постојала. Нема потребе да у називу епархије стоји Српска јер се то сматра тако. Па и на митрополитовом гробу у Подгорици не стоји Митрополит Српски, већ митрополит црногорско-приморски и егзарх Пећког трона, што опет даје једну потврду да се ради и Српском епископу. Пратим стално дешавања у Црној Гори, нарочито од Литија, скорашњих избора и просто ми је жао и криво како ти људи тамо живе и са чим се они сусрећу. Имам пријатеља из Подгорице који ми каже да он мора да се изјашњава као Црногорац јер другачије не бих добио посао, супруга и један син му се изјешњавају као Срби а други као Црногорац да бих добио неку стипендију. И о чему ми данас говоримо и чему се сутра надамо. А ви поједини се и даље питајте да ли сте Црногорци или Срби и да ли треба уопште то да се питате?

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Дукља и данашњи Црногорци
« Одговор #79 послато: Август 01, 2021, 02:58:03 пре подне »
'Бем ли их, брате Неродимац , има их и код нас у Србији, који се из истих разлога учлањују у једну другу скраћеницу. Можда је у питању нова вјерска организација? 8)
И доби им поглавар орден Светог Саве . И ја се понекад запитам докле људи могу да иду, а да не изгубе образ. Одговор ти је - може докле 'оћеш, ако је образ под гузицом.  :-[ И по томе се види да смо један народ. ;)
« Последња измена: Август 01, 2021, 03:03:02 пре подне Љубо Мирков »