Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2556542 пута)

Ван мреже Чера

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • I2-PH908>FT276002
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1700 послато: Март 22, 2016, 11:22:33 пре подне »
Наравно да ћу искористити ову погодност 25. априла која ће ми се пружити поводом Светског ДНК дана. Али шта ћу добити са тим ако се више нико не пријави од Чериних потомака. Остаћу и даље у дилеми. Зато сам мислио да напишем неко писмо или текст у коме ћу им објаснити шта се овде на форуму збивало и до којих се сазнања дошло и да то покушам да објавим на сајт нашег села. Позвао бих све Черине потомке да се укључе у ову насталу причу и да покушамо да решимо настали проблем. Можда та прича и проблем заинтересују још неког потомка и пријави се за тестирање. Не знам да ли бих са тим писмом повредио нека правила форума. Да ли неко треба да се сагласи са тим. Поздрав.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1701 послато: Март 22, 2016, 03:05:23 поподне »
Или се како сте рекли ради о томе да су породице накнадно изводиле порекло од  једног заједничког претка да би држали једни до других. Барем у Црној Гори таквих предања има колико хоћете. У зла времена људи су се довијали да смисле неки додатак предању да би иначе разнородне породице биле што блискије у заједничкој невољи или су се слабији да би опстали приклањали уз јача братства и издавали се за иста.
Мишљења сам да смо ми Черини потомци ближи групи којој припадају Јокић и Шаљић (Н1а) него овој другој групи којој припада Јанковић (И2а).

Биће да је у питању ово што си навео.
И, судећи према хаплогрупама, пре бих рекао да су И2а староседеоци у Велики, који су се у неко доба, кад су дошљаци Шаљани ојачали и преузели примат у племену, уз њих прибратили. Тај развој догађаја био је прилично чест у ЦГ и Брдима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1702 послато: Март 22, 2016, 03:19:59 поподне »
Наравно да ћу искористити ову погодност 24. априла која ће ми се пружити поводом светског ДНК дана. Али шта ћу добити са тим ако се више нико не пријави од Чериних потомака. Остаћу и даље у дилеми. Зато сам мислио да напишем неко писмо или текст у коме ћу им објаснити шта се овде на форуму збивало и до којих се сазнања дошло и да то покушам да објавим на сајт нашег села. Позвао бих све Черине потомке да се укључе у ову насталу причу и да покушамо да решимо настали проблем. Можда та прича и проблем заинтересују још неког потомка и пријави се за тестирање. Не знам да ли бих са тим писмом повредио нека правила форума. Да ли неко треба да се сагласи са тим. Поздрав.
Поштовани, правило број један овог форума је да кроз дискусију, размену информација и различите врсте истраживачких подухвата (које су власни да предложе сви чланови форума) дођемо до нових сазнања од значаја са сваког члана форума и, шире, целе наше родословне дружине. Дакле, слободно позовите све Черине потомке да се укључе на који год начин.
Иначе, Светски ДНК дан ће бити одржан 25. априла (понедељак), а досад се пријавило 20 кандидата.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1703 послато: Март 25, 2016, 07:56:14 поподне »
Јовановић (Бекић), Књажевац, СРБ - слава: Ђурђиц, хаплогрупа E1b.

Милосављевић, Пива, ЦГ - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a.
« Последња измена: Март 25, 2016, 08:21:00 поподне млађо »

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1704 послато: Март 26, 2016, 07:18:44 пре подне »
Поздрав Млађо!

Колико видим, тестирани Јовановић (Бекић) нема ближих поклапања на пројекту. 

Презиме Милосављевић ми звучи потпуно "србијански". Можда је тестирани неким даљим пореклом из Пиве, али може ли се некако сазнати одакле је заправо?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1705 послато: Март 26, 2016, 10:03:44 пре подне »
Поздрав Млађо!

Колико видим, тестирани Јовановић (Бекић) нема ближих поклапања на пројекту. 

Презиме Милосављевић ми звучи потпуно "србијански". Можда је тестирани неким даљим пореклом из Пиве, али може ли се некако сазнати одакле је заправо?

Нисам пронашао Милосављевиће у Пиви, или нпр. Бањанима, а нема их ни по Херцеговини код Дедијера. Слава може да прође у Пиви/Бањанима, али је такође веома честа код Срба, па лако могу бити неки усељеници.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1706 послато: Март 26, 2016, 11:05:31 пре подне »
Презиме Милосављевић ми звучи потпуно "србијански". Можда је тестирани неким даљим пореклом из Пиве, али може ли се некако сазнати одакле је заправо?

Мало да прецизирамо. Милосављевић је старије презиме тестираног Цицовића, који је у вези свог порекла навео следеће:

По предању, наши стари су живели у околини Скадарског језера, преселили су се у XIII-XIV веку,пре Косова, у горњу Зету, изнад Подгорице (између Мораче и Лијеве ријеке-Братоножићи) око Пелева бријега. Ту од доласка славе Светог Николу, као и сви Братоножићи, све до данас. Ту смо се прозвали МИлосављевићи по претку Милосаву око 1570 год., а одатле смо се одселили око 1750 год.према Херцеговини па у Врхпрачу, око 1760. год. (између Јахорине, Равне планине и Романије). Tу смо по Ристу-Цицу добили надимак па презиме Цицовић. Од Риста и Ристовице до данас се у Цицовићима родило преко 800 потомакa, a направили смо породичну монографију.
Наводно се Ристов рођени брат те 1750. год. одселио на другу страну, у Пиву, и од њега су Војиновићи из Пиве.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1707 послато: Март 26, 2016, 11:18:56 пре подне »
Мало да прецизирамо. Милосављевић је старије презиме тестираног Цицовића, који је у вези свог порекла навео следеће:

По предању, наши стари су живели у околини Скадарског језера, преселили су се у XIII-XIV веку,пре Косова, у горњу Зету, изнад Подгорице (између Мораче и Лијеве ријеке-Братоножићи) око Пелева бријега. Ту од доласка славе Светог Николу, као и сви Братоножићи, све до данас. Ту смо се прозвали МИлосављевићи по претку Милосаву око 1570 год., а одатле смо се одселили око 1750 год.према Херцеговини па у Врхпрачу, око 1760. год. (између Јахорине, Равне планине и Романије). Tу смо по Ристу-Цицу добили надимак па презиме Цицовић. Од Риста и Ристовице до данас се у Цицовићима родило преко 800 потомакa, a направили смо породичну монографију.
Наводно се Ристов рођени брат те 1750. год. одселио на другу страну, у Пиву, и од њега су Војиновићи из Пиве.
Онда не би требало да стоји да су Милосављевићи из Пиве. У Пиви су како сам разумео Војиновићи, којих и данас тамо има, и који су се такође некада презивали Милосављевић. Али није се тестирао Војиновић већ Цицовић, чији директни претци немају везе са Пивом, већ су из области Братоножића одселили у правцу Херцеговине и на крају се настанили у Врхпрачу. Брат тог Риста-Цица од кога су Цицовићи, одселио је у Пиву и од њега су Војиновићи (ово тек треба проверити, а најбоље би било ако би се неко од Војиновића тестирао). Дакле Цицовиће не би требало уписати тако као да су из Пиве већ из Врхпраче, а као даље порекло може се евентуално навести Братоножићи, Зета или околина Скадарског Језера.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1708 послато: Март 26, 2016, 11:35:10 пре подне »
Онда не би требало да стоји да су Милосављевићи из Пиве. У Пиви су како сам разумео Војиновићи, којих и данас тамо има, и који су се такође некада презивали Милосављевић. Али није се тестирао Војиновић већ Цицовић, чији директни претци немају везе са Пивом, већ су из области Братоножића одселили у правцу Херцеговине и на крају се настанили у Врхпрачу. Брат тог Риста-Цица од кога су Цицовићи, одселио је у Пиву и од њега су Војиновићи (ово тек треба проверити, а најбоље би било ако би се неко од Војиновића тестирао). Дакле Цицовиће не би требало уписати тако као да су из Пиве већ из Врхпраче, а као даље порекло може се евентуално навести Братоножићи, Зета или околина Скадарског Језера.
Сређено.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1709 послато: Март 26, 2016, 02:38:37 поподне »
Милосављевић, Пива, ЦГ - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a.


Извињење: Цицовић (Милосављевић), Врхпрача, РС - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1710 послато: Март 26, 2016, 05:40:42 поподне »
Цитат
Наводно се Ристов рођени брат те 1750. год. одселио на другу страну, у Пиву, и од њега су Војиновићи из Пиве.

Јел`Цицовић (Св. Никола) има образчожење зашто пивски Воiиновићи славе Св. Iована Крститеља?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1711 послато: Март 26, 2016, 07:47:55 поподне »
Јовановић (Бекић), Књажевац, СРБ - слава: Ђурђиц, хаплогрупа E1b.

Милосављевић, Пива, ЦГ - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a.

Јовановић(Бекић) је најближи Шекуларцу из Александровца.

Цицовић(Милосављевић) изгледа да упада у карпатско-далматински род. Најближи му је Маринковић из Лике. Занимљиво да му је близак и Келовић из Пријепоља који слави Никољдан, а који још није стављен у пројекат. Због идентичне славе и географске близине, могуће је да између Келовића и Цицовића постоји нека веза.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1712 послато: Март 26, 2016, 07:50:52 поподне »
Јел`Цицовић (Св. Никола) има образчожење зашто пивски Воiиновићи славе Св. Iована Крститеља?
Може бити више разлога због чега Војиновићи славе св. Јована, али свакако да би за потврду заједничког порекла морао неко од Војиновића да се тестира.
Када је у питању промена славе, на пример, у случају потомства кнеза Богдана Војинића, један огранак његовог потомства који је одселио из ровачког Лијешња у доњоморачко село Ђуђевина најпре се одселио у суседно село Јасенова код своје ујчевине где су примили славу ујчевине Срђевдан, коју и данас славе. Због убиства турака харачлија на слави, због чега су ови први и одселили,  потомци Богданови који су остали на Лијешњу су променили славу Ћириловдан и узели да склаве Аранђеловдан, док трећи огранак који је пре тог догађаја одселио из економских разлога у село Старче у Горњу Морачу и данас славе стару славу Ћириловдан. Тако да данас имамо три велика огранка са по неколико већих и мањих братстава потомства кнеза Богдана Војинића који насељавају три суседна брдска племена Ровца, Доњу и Горњу Морачу, и славе три различите славе.
Некада су новодосељени из економских разлога мењали славу када би нпр. доселили у неко село где сви славе једну славу а само они неку другу. У том случају ако нису могли да издрже такав економски притисак да госте цело село обично мењали славу и преузимали славу коју славе и сви други становници тог села или племена. На тај начин су били у прилици да примају у госте на славу и своје најближе рођаке и братственике из старог краја, и исто тако да одлазе код њих на славу и тако одржавају рођачке везе.
Некада су стариначки родови насилно наметали као обавезу новопридошлим пребезима да морају преузети њихову славу. Тако су и Дробњаци покушали да наметну Караџићима да славе Ђурђевдан када су се ови доселили у Дробњак. Ови пак то нису хтели да прихвате и пошто су били довољно снажни, бројчани и одважни успели су да се одупру том притиску и да задрже своју стару славу коју су са собом донели из Васојевића.
Можда постоји неки од ових разлога упамћен код Војиновића у Пиви и код њихових сродника Цицовића, а не би ме чудило и да није јер је очигледно њихово раздвајање било јако давно. Једини начин да се потврди овај део породичног предања је ДНК тест.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1713 послато: Март 26, 2016, 08:31:05 поподне »
Видим да iе Бариловић R1a M458 L1029 пребачен у род А, има ли података о њима?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1714 послато: Март 26, 2016, 09:12:52 поподне »
Занимљив iе спомен Вука Вукотића Бариловића од влаха Враговића Плишчића (под условом да није штампарска грешка)





а било iе и ситних племића Бариловића, са поседима код Озаља и Рибника 1585. године.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1715 послато: Март 27, 2016, 12:10:47 пре подне »
Видим да iе Бариловић R1a M458 L1029 пребачен у род А, има ли података о њима?

Баш се уклапа овај Бериловић у кластер А  ;D ;D;D ако је хаплотип Бериловића блисак овима осталима из кластера А, ја ћу одма без размишља ставити своју главу на труп. Прво Бариловић није тестирао СНП М458, друго има неке некарактеристичне вредности које немају припадници М458 или су веома ретки код појединаца који су М458. Треће Бариловић се са свим из тог кластера који имају минимум 37 тестираних маркера, разликује на готов 15 од 37 маркера, и на неким споромутирајућим маркерима чак у више корака. Никако се не уклапа у тај кластер, таквим хаплотиповима је место у посебне кластере. 

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1716 послато: Март 27, 2016, 12:11:17 пре подне »
Занимљив iе спомен Вука Вукотића Бариловића од влаха Враговића Плишчића (под условом да није штампарска грешка)





а било iе и ситних племића Бариловића, са поседима код Озаља и Рибника 1585. године.

Занимљив податак.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1717 послато: Март 27, 2016, 08:03:04 пре подне »
Баш се уклапа овај Бериловић у кластер А  ;D ;D;D ако је хаплотип Бериловића блисак овима осталима из кластера А, ја ћу одма без размишља ставити своју главу на труп. Прво Бариловић није тестирао СНП М458, друго има неке некарактеристичне вредности које немају припадници М458 или су веома ретки код појединаца који су М458. Треће Бариловић се са свим из тог кластера који имају минимум 37 тестираних маркера, разликује на готов 15 од 37 маркера, и на неким споромутирајућим маркерима чак у више корака. Никако се не уклапа у тај кластер, таквим хаплотиповима је место у посебне кластере.

Као прво, Аксићу, научи већ једном да нормално комуницираш на форуму. Јасно ми је да има форума гдје је твој стил комуникације, такав какав јесте, пожељан, али се овдје трудимо да сваког бар минимално испоштујемо.

Све ово што си написао се може рећи на један нормалнији начин, био у праву ли не.

Синоћ сам имао сасвим мало времена да убацим неколико хаплотипова. Бариловића сам примјетио задњег и сврстао га не гледајући све маркере већ првих 12. Кад сам га већ убацио видио сам да прилично одудара по укупном хаплотипу, али нисам више имао времена да га пребацујем. Свакако не спада у М458.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1718 послато: Март 30, 2016, 02:46:11 поподне »
Још једна потврда тачности народног предања које се код потомака кнеза Богдана Војинића који су насељени у Ровцима, Доњој и Горњој Морачи чува око 600 година. Данас сам добио резултате теста на 12 маркера преко ФТДНА за Ковијанића који је родом из села Ђуђевина у Доњој Морачи. Ковијанићи као и Јанкетићи, Трипковићи, Тошковићи, Ђурђићи и Бошковићи припадају једној од три главне гране потомства кнеза Богдана Војинића, односно грана од његовог унука кнеза Милије, чије се потомство због убиства турака на крсној слави Ћириловдан раселило са Лијешња и прешли код своје ујчевине у село Јасенова где су узели славу своје ујчевине Срђевдан. Након тога су прешли у село Ђуђевина које се налази у непосредној близини манастира Морача.
На 12 маркера Ковијанић се у потпуности слаже са нама који припадамо грани на Лијешњу (Радовановић и Јошановић), док се од гране која је одселила у село Старче у Горњој Морачи, па затим у село Рашко у Доњој Морачи (Ћетковић), разликује као и ми на Лијешњу само на брзомутирајућем маркеру DYS389IиII за по једну вредност, код нас 13-30 код Ћетковића 12-29.
Из овог братства је и познати научни радник Ристо Ковијанић (''Помени црногорских племена у которским споменицима XIV-XVI вијек''), а то је уједно и ујчевина митрополитаа црногорско-приморског Амфилохија Радовића.
Ковијанић/Срђевдан/Ђуђевина/Доња Морача/ЦГ DYS393 13, DYS390 24, DYS19 16, DYS391 11, DYS385аб 15-16, DYS426 11, DYS388 13, DYS439 12, DYS389IиII 13-30, DYS392 11.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1719 послато: Март 30, 2016, 08:17:16 поподне »
Из овог братства је и познати научни радник Ристо Ковијанић (''Помени црногорских племена у которским споменицима XIV-XVI вијек'')

Драго ми је да чујем да је Ристо северњак.
Његови "Помени..." су један златан и мени јако битан и драг извор података о ЦГ племенима.
"Наша мука ваља за причешћа"