Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 114345 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #800 послато: Мај 16, 2021, 07:49:03 поподне »
Крндија је село у општини Цазин,Босанска Крајина,о Крндији и пореклу становништва тог села је леп текст за ,,Порекло,,написао Илија Шикман.Колко сам видео старије презиме је Кантар или Кантаревић.Презиме Крндија Кантаревићи су добили или по селу где су живели или по надимку.Презиме Кантар има у Плавну,само са другим славама.Крндија има доста у Гламочким селима.У Далмацији и Западној Босни многи родови су давали једни другима разне надимке,или би презиме дошло по селу или крају где се породица доселила.Тако је само по презимену,које је можда друго или треће по реду,углавном у новом насељу, врло тешко одредити најстарији завичај.Претпостављам даје и презиме Кантар,евић,добио неки трговац.Битно дасе подграна I1Z63-Y13946-Ph220,често појављује,видимо даје има у солидном проценту иу Далмацији,Средњој Босни,Западној Босни.Можемо закључити да на Балкану постоје бар два или три ,,центра,,изворишта,одакле се подграна Ph220 ширила,улазила међу Словене:На истоку,Албанија(Корча,Горица,Македонија,Бугарска,Северна Албанија,Малесија),Стара Херцеговина(Требиње,Захумље),Босна(Шипово,Мркоњић,Коњиц,Западна Босна).Свакако дасу ови родови мигрирали са ових простора и источно и западно и према Србији,свакако је подграна присутна међу Балканским Словенима још у 7,8веку.Питање је:Дали су нашу подграну собом донели Словени на Балкан,или је њу већ имала Германска популација(Готи?)која је заостала на Балкану од Албаније до Сев.Далмације,која се ,,утопила,,у R1aСловене.За долазак са Словенима са Севера,недостају нам налази из Мађарске,Пољске,Чешке,Румуније.Дакле пре ће бити ,,остатак,,Германа који су били присутни на веома широком простору Балкана.Јако су нам битни неки нови налази у Албанији,или Далмацији,Босни,Требињу,јер ће показати неки доминантни центар,где је подгране било у већој концентрацији,и одакле се ширила на исток или запад.Без тог знања где је главни,,центар Ph220,,тешко ћемо имати било какав логични закључак.Сваки нови резултат ће нас потпуно изненадити.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #801 послато: Мај 16, 2021, 11:11:51 поподне »
Ok sad je vec jasno da ph220 ima odredjenu koncentraciju i na prostoru Sipovo, Mrkonjic Grad, a sad vidimo i Kupres - Glamoc. Svi iz te grupe slave Djurdjevdan kao krsnu slavu, ali iako nemaju nikakvu zajednicku svest imaju predanje o dolasku na te prostore iz okoline Knina.
Nista podrobnije ne znam o Krndiji, ovo sto sam naveo je citat sa foruma.
Ja licno bih voleo da vidim kakva su mu poklapanja sa drugim clanovima PH220 iz okoline Sipova i Mrkonjica.
« Последња измена: Мај 16, 2021, 11:13:27 поподне zoranns »

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #802 послато: Мај 17, 2021, 06:19:10 поподне »
Зоки,у праву си.У оквиру наше I1Z63-Ph220 јасно се издвојила група породица који славе Ђурђевдан,и која се повезује са Книном и Северном Далмацијом.Можда су неке од тих породица потомци староседелаца Сев.Далмације,Буковице,па су одатле отишли у Босну,Гламоч,Купрес.Неки су можда од Книна бјежали према Требињу,Дубровнику,па се опет враћали према Книну,Буковици.Мислим даје свакако један од центара,изворишта наше подгране управо Книнско поље,град Книн,који је некад у време Римљана био каструм,тврђава Нинија.У Нинији су у 6веку боравили Остроготи,у време њихове власти у Далмацији.У пољу у близини Ниније(Книн)живели су сродници-пратиоци Острогота племе Руги или Ругијци,који су били уз Остроготе,давали им своје чланове у војнике,али се нису мешали са Остроготима,нису улазили у никакве породичне везе са њима.Имали су своја насеља и своју аутономију у краљевини Острогота.Верујем даје такво њихово село постојало и поред Анагастума-Оногошта,у Никшићком пољу,што би био други центар,извориште,одакле су потомци Ругијаца,Ругијана,Словенизовани ишли према Дубровнику и Требињу,где су из Риђана(Ругиани)многи Срби у средњем веку одлазили у Попово и у Дубровник,Требиње.Можда би Никшићко поље,Жупу Оногошт могли сматрати за друго извориште I1Z63-Y13946-51867-Ph220премештао ка Требињу,Површи,Шуми,где велики број родова слави Стевањдан,и као сеоску славу.Остроготи су боравили у каструмима у Превалису,али иу Епиру,Албанији,иу Тракији,Бугарској,Свиштов.И ту су уз њих били Ругијци.Они су из Италији били уз Остроготе,били су Остроготски војници,али су живели у засебним заједницама,без бракова са Остроготима.Мацурска подграна I1Z63-16435,16434,повезује се са Остроготима,који су остали у Превалису северно од Скадра.Јесмо ли сличног порекла?И ми и Мацуре смо I1Z63,и наша и њихова подграна се на Балкану налази на скоро истим просторима.Али I1Z63-16434,16435,има у Албанији,Италији,Брдима,Али нема је у Британији,Енглеској,где има наше Y13946-14111-51867коју су у Британију донели АнглоСаси сродници Ругијаца,Ругијана,можда њихови потомци.Готи у својој историји нису ишли у Британију,зато и нема Мацурске I1Z63-16435 у Британији,али су тамо отишли Англи који су сродници Ругија.Неки Британски историчари сматрају Ругијце за претке АнглоСаса који су отишли у Британију.Ругијци су после пропасти Хуна живели у доњој Аустрији,али су после пораза од Одоакара отишли у Тракију и придружили се Остроготима.Убрајају се у Свевска племена.Занимљиво да и поред Книна,у пољу и поред Никшића,Оногошта,постоје села по имену Риђани,Риђане,могуће Словенско име за насеља Ругијана које су Словени асимилирали и заузели.Сродничка веза Ругијаца са Готима је постојала,и једни и други су I1Z63,али је свакако то сродство било веома давно исто као I1Z63-16435 и 51867.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #803 послато: Мај 17, 2021, 07:44:25 поподне »
...Занимљиво да и поред Книна,у пољу и поред Никшића,Оногошта,постоје села по имену Риђани,Риђане,могуће Словенско име за насеља Ругијана које су Словени асимилирали и заузели...

Шапоњићу,

О занимљивој теми пишеш, а тешко те је пратити. Убаци пасусе, прави размаке...

А што се тиче Риђана, то може бити по надимку Риђани, да су имали риђу косу, даље по оснивачу села, да се звао Риђан или имао такав надимак, даље Риђани могу бити и они који су живели "на Риду" итд.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #804 послато: Мај 17, 2021, 07:57:28 поподне »
Da li je kome poznat testirani Željko Antić, testiran preko Igenea-e koliko vidim. Imam poklapanje 24/25 sa njim, na FTDNA,  međutim nemam načina da stupim u kontakt.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #805 послато: Мај 17, 2021, 08:01:22 поподне »
Na forumu sam našao i Božovića iz CG Y13946, ne piše slava ni regija odakle je.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #806 послато: Мај 17, 2021, 08:51:36 поподне »
Острво на коме су Ругијци живели зове се по њима Риген.Ово острво населили су у 6веку Словени,који су острво назвали Рујан.Ругијци су тад већ увелико били иу Италији,и на Балкану,и свакако дасу се сњима срели Словени,у близини Остроготских каструма.Словени су вероватно чули како се зове племе у пољу где су дошли.Руги,или Ругиани,Ригени логично даје Словенима било природно рећи Риђани.Да је у питању лично име неког Словена оно би се појављивало и на другим местима и Словенским жупама.Мишљења сам дасу неке породице тих Ругијана остале у својим селима,други су негде отишли у околне пределе,а новонасељени Словени ове затечене Ругијце,њихово село назвали су Риђани.Временом су ту R1a Словени постали доминантно становништво,формирајући племе у ком је најстарији слој био малобројни I1Z63-Y13946-51867.До 14,15века ови Риђани су се одатле углавном раселили,а на тај простор досељавају се E1bV13и I2aPh908братства са истока и запада.Остроготи су на Балкану имали краљевство око 60година,а Ругијци су били народ који је од почетка владавине Теодорика био уз њега.Али нису били њихове слуге,ни робови,већ су имали своје старешине и своја одвојена насеља,како у Италији тако иу Далмацији.По пропасти Остроготских краљевства,и поновне власти Византије у Далмацији,могуће дасу многи Остроготски војници и уз њих Ругијци остали, негде заједно а негде засебно,у околини каструма где су живели.Они који су остали војници у Ромејским тврђавама су романизовани(Мацуре-Латини)они који су били сточари у брдима и кршевима поред каструма,били су брзо Словенизовани.Неколико различитих I1Z63 грана у Херцеговини и Далмацији су свакако траг боравка Гота и њихових вазалних сродних племена у Далмацији.Што се тиче имена Риђана,не верујем да има много везе са Риђокосима.Било је тада вероватно много риђокосих Словена свугде по Балкану,а Риђане(села) имамо само у пољима код Ниние и Анагастума.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #807 послато: Мај 17, 2021, 09:12:56 поподне »
Има доста појединаца у Црној Гори,као иу Рашкој области који су наша хаплогрупа,подграна,за које нема других података,само презиме.Једна фамилија из Рашке области са нашом подграном повезује се и са Шкрељима у Сев.Албанији,а из истог племена је и један тестирани I1Z63-Y16435,врло близак Мацурама.Они су у Малесију могли доћи од Драча или Љеша,Скадра и можда немају никакве везе са Граховом,Требињем,Книном.Ови су потомци Острогота и Ругијаца из Превалиса.

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #808 послато: Мај 17, 2021, 10:31:14 поподне »
Ругијци су тад већ увелико били иу Италији,и на Балкану,и свакако дасу се сњима срели Словени,у близини Остроготских каструма.Словени су вероватно чули како се зове племе у пољу где су дошли.Руги,или Ругиани,Ригени логично даје Словенима било природно рећи Риђани.Да је у питању лично име неког Словена оно би се појављивало и на другим местима и Словенским жупама.

Било би лепо када би неко са лингвистичке стране обрадио могућу везу Руги,или Ругиани,Ригени = Риђани
Иначе је везивање имена Ругијаца за острво Рујан(Риген) под знаком питања.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #809 послато: Мај 18, 2021, 06:06:48 поподне »
Од имена Руги,Ругиани,Ригиани,у Словенском изговору Риђани,исто као што је име Георгије прешло у Ђорђије или Ђорђе.Као у Кучима и у Малесији, тако иу Оногошту,Риђанима,Книнском пољу,постојао је Словенски ,,слој,,становништва у кој су били интегрисани носиоци I1Z63 хаплогрупе.Ови R1a-I2a носиоци су се углавном разишли,понеки су попут Кликоваца у Кучима остали,тако су понегде остали и I1Z63,да би их временом заменили досељеници E1bV13.Тако данашњи родови пореклом Из Риђана,нико од родова потврђених E1BV13,у Риђанима некаже да потиче од Старих Риђана,већ од Куча.Најстарији слој Риђана R1a+I1Z63+I2a се иселио углавном према Поповом пољу,Требињу,па у Требињу имамо Риђешиће са славом Св.Стефан,Колаке у Тврдошу,Иванишевиће у Пољицама, и друге.Стари Риђани су отишли са Грахова,али територија је остала позната иу 18веку,под именом Риђани.На том простору као и код Книна постојала је концентрација I1Z63 становника.Пример је и тестирани Ђилас који је I1Z63,који такође потичу из околине Книна.Мени лично је врло занимљив топоним,брдо Сапова Главица,код Граховца,Граховско поље,јер се куће мојих прадедова у селу налазе управо поред брда које сви знамо као Шапова Главица.Ту су многе генерације чобана из моје фамилије одрастале чувајући стоку на Шаповој Главици,у близини кућа.Можда су преци баш са Грахова ово име пренели на брдо у Старом Влаху где су доселили.Можда нам по том брду и презиме.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #810 послато: Мај 20, 2021, 08:30:23 поподне »
117. Зељковић, Ђурђевдан, Доња Подгорја, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I1-Z63, односно њеној грани PH220. Од претходно тестираног Зељковића из Доњих Бараћа се разликује на два од 23 упоредива маркера, тако да нема сумње да су истог порекла.

Jos jedan nas i moj neki rodjak 😃

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #811 послато: Мај 21, 2021, 07:03:53 пре подне »
Čestitam, očekivano! Prelazite u vođstvo  :D :D
Da li slučajno znaš koji vam je zajednički predak, to jest koliko pasova je do njega? Interesuje me zbog brzine mutacije.

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #812 послато: Мај 21, 2021, 08:35:49 пре подне »
Острво на коме су Ругијци живели зове се по њима Риген.Ово острво населили су у 6веку Словени,који су острво назвали Рујан.Ругијци су тад већ увелико били иу Италији,и на Балкану,и свакако дасу се сњима срели Словени,у близини Остроготских каструма.Словени су вероватно чули како се зове племе у пољу где су дошли.Руги,или Ругиани,Ригени логично даје Словенима било природно рећи Риђани.Да је у питању лично име неког Словена оно би се појављивало и на другим местима и Словенским жупама.Мишљења сам дасу неке породице тих Ругијана остале у својим селима,други су негде отишли у околне пределе,а новонасељени Словени ове затечене Ругијце,њихово село назвали су Риђани.Временом су ту R1a Словени постали доминантно становништво,формирајући племе у ком је најстарији слој био малобројни I1Z63-Y13946-51867.До 14,15века ови Риђани су се одатле углавном раселили,а на тај простор досељавају се E1bV13и I2aPh908братства са истока и запада.Остроготи су на Балкану имали краљевство око 60година,а Ругијци су били народ који је од почетка владавине Теодорика био уз њега.Али нису били њихове слуге,ни робови,већ су имали своје старешине и своја одвојена насеља,како у Италији тако иу Далмацији.По пропасти Остроготских краљевства,и поновне власти Византије у Далмацији,могуће дасу многи Остроготски војници и уз њих Ругијци остали, негде заједно а негде засебно,у околини каструма где су живели.Они који су остали војници у Ромејским тврђавама су романизовани(Мацуре-Латини)они који су били сточари у брдима и кршевима поред каструма,били су брзо Словенизовани.Неколико различитих I1Z63 грана у Херцеговини и Далмацији су свакако траг боравка Гота и њихових вазалних сродних племена у Далмацији.Што се тиче имена Риђана,не верујем да има много везе са Риђокосима.Било је тада вероватно много риђокосих Словена свугде по Балкану,а Риђане(села) имамо само у пољима код Ниние и Анагастума.

Било би лепо ка би овако лако дошли до истине, али бојим се да ће јш моного воде Моравом (слободно замените име реке са неком која вам је дража срцу  :) ) да протекне пре него дођемо до опипљивијих доказа за ову или неку другу теорију.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #813 послато: Мај 21, 2021, 06:20:40 поподне »
Од имена Руги,Ругиани,Ригиани,у Словенском изговору Риђани,исто као што је име Георгије прешло у Ђорђије или Ђорђе.Као у Кучима и у Малесији, тако иу Оногошту,Риђанима,Книнском пољу,постојао је Словенски ,,слој,,становништва у кој су били интегрисани носиоци I1Z63 хаплогрупе.Ови R1a-I2a носиоци су се углавном разишли,понеки су попут Кликоваца у Кучима остали,тако су понегде остали и I1Z63,да би их временом заменили досељеници E1bV13.Тако данашњи родови пореклом Из Риђана,нико од родова потврђених E1BV13,у Риђанима некаже да потиче од Старих Риђана,већ од Куча.Најстарији слој Риђана R1a+I1Z63+I2a се иселио углавном према Поповом пољу,Требињу,па у Требињу имамо Риђешиће са славом Св.Стефан,Колаке у Тврдошу,Иванишевиће у Пољицама, и друге.Стари Риђани су отишли са Грахова,али територија је остала позната иу 18веку,под именом Риђани.На том простору као и код Книна постојала је концентрација I1Z63 становника.Пример је и тестирани Ђилас који је I1Z63,који такође потичу из околине Книна.Мени лично је врло занимљив топоним,брдо Сапова Главица,код Граховца,Граховско поље,јер се куће мојих прадедова у селу налазе управо поред брда које сви знамо као Шапова Главица.Ту су многе генерације чобана из моје фамилије одрастале чувајући стоку на Шаповој Главици,у близини кућа.Можда су преци баш са Грахова ово име пренели на брдо у Старом Влаху где су доселили.Можда нам по том брду и презиме.

Где се све ово теби јавља да ми је знати...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #814 послато: Мај 21, 2021, 06:22:03 поподне »
Сад је већ прилично јасно да од свих подграна I1Z63 на Балкану,посебно у Босни,Херцеговини и Далмацији,па иу Црној Гори,наша подграна I1Z63-Ph220 се најчешће појављује.Собзиром да је први тестирани Зељковић навео као место порекла Дубровник,или могући заједнички долазак са братством Бурсаћ у Сев.Далмацију,јасно дасу се касније Зељковићи одвојили и отишли у Мркоњић као засебно братство.Опет се показује околина Дубровника,Захумље,као простор са кога се носиоци I1Z63-Ph220 пресељавају у Сев.Далмацију,Буковицу,Книн,а одатле у Босну.Поменуо бих и Боћиће и Грковиће из села Боће у Рашкој,наша подграна,који наводе дасу пореклом са границе Црне Горе и Херцеговине,отишли према Ботуну код Подгорице а одатле у Рашку,на Копаоник.Боћићи славе Ђурђиц и Ђурђевдан.Јасно као место порекла истичу простор Грахова и Риђана до Корјенића,где је неко гранично подручје Црне Горе и Херцеговине.Род Радошевић из Далмације који такође потичу из Риђана,нисам сигуран за хаплогрупу,славе у Далмацији Стевањдан и Ђурђевдан,док Риђешићи славе Стевањдан,као многе породице у Требињској шуми.Може се закључити да братства која су пореклом са Грахова,из Риђана,Оногошта,повезују славе Стевањдан и Ђурђевдан,са тим славама су мигрирали на Запад,Требиње,Дубровник,Сев.Далмација и међу тим родовима, који су већина R1a као Риђановићи,Бурсаћи,уз њих су присутни и I1Z63-Ph220.Да напоменем даје и у околини Требиња,Попова,до Невесиња,велик број досељеника са Грахова и Никшићког поља,који су бјежали са тог простора од Турака посебно у 17веку.Још наших резултата из Старе Херцеговине ће још више разјаснити извориште наше Ph220.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #815 послато: Мај 21, 2021, 07:36:39 поподне »
Saponjicu,

Moram da kazem da moj slucaj treba da uzmes sa rezervom.
Moj komentar je zasnovan na onome sto sam nasao na internetu pre nego sto sam uradio Ydnk test i pre nego sto sam se dublje upustio u ispitivanje svoje rodbine. Dokazalo se da nisam u pravu. Moji nisu skroz sigurni odakle smo se doselili, pominju Dalmaciju, ali ja to trenutno uzimam kao rezervu, jer deluje da nemaju jasno predanje ili secanje o tome.

Sa druge strane, ljudi koji se malo bolje razumeju od mene su mi rekli da je mala verovatnoca da imam veze sa Bursacima.


Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #816 послато: Мај 21, 2021, 09:10:47 поподне »
Поздрав Зељковићу.Све што сам прочитао о Зељковићима из Плавна,за сада ти извори твоју фамилију повезују са Бурсаћима,Рађеновићима,Радујцима,Танкосић има,а има Зељковића који су тестирани као и ти,они имају хаплогрупу Бурсаћа.Можда су твоји Зељковићи прибраћени том братству или у Плавну,или у Босни,код Мркоњића,јер код твојих је исти случај као код породице из Ранилуга,Косово који су наша подграна али припадају фамилији Говедаревића који су R1b-U106.Немора да значи дасу све породице са предањем дасу Бурсаћи,заиста крвни сродници,углавном се повезују по слави Ђурђевдан.Нису ни сви Богуновићи у Далмацији једнокрвни,једна породица,мислим Шкундрић су тестирани,и они су I1Z63-16434,подграна Мацура.Остали Богуновићи су Ј2а-M92.Можда је до ,,уласка,,Шкундрића у Богуновиће дошло у Далмацији,а можда и много пре доласка у Лику и Сев.Далмацију.Немој да одбацујеш предање о повезаности Зељковића и Бурсаћа.То је традиција,породична историја,и то мора дасе поштује.Ниједан Милачић никад неће довести у питање своје порекло од Дрекаловића,иако је тестирани Калач,,испао наша подграна.Милачићи су Дрекаловићи,и генетика ту традицију неможе да оспори.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #817 послато: Мај 21, 2021, 10:13:43 поподне »
Za ocekivati je da ce nam se uskoro pridruziti i treci Zeljkovic, s obzirom da su u toj grupi testirana dvojica.
Svaki od nas iz okoline Sipova, Mrkonjica, a vidimo i najverovatnije Glamoca ima predanje o doseljavanju iz  okoline Knina ili Vrlike. S obzirom da se manje vise svi razlikujemo u dva markera, jasno je da smo srodnici i da najverovatnije svi prenosima predanje o starijem poreklu, tj o vremenu kad smo svi bili jedna kuca, sto je izgleda bila Vrlika. Vec sam skretao paznju da je prvo mesto pored Vrlike Podosoje  mesto identicnog naziva kao ono iz kojeg su moji u okolini Sipova. Prosto bi bilo cudno da je slucajnost.
« Последња измена: Мај 21, 2021, 10:17:29 поподне zoranns »

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #818 послато: Мај 21, 2021, 10:18:14 поподне »
Vrlo verovatno, a pre toga je bila Crna Gora.
Proverio sam sa blizim rodjacima i vecina mi je potvrdila da smo se doselili iz Crne Gore, medjutim ne znaju ni odakle ni kada.
Tako da verujem da su nasi preci isli svuda zajedno, a tako se i ocuvala koncentracija haplogrupe do dan danas, na relativno "uskom" krugu.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #819 послато: Мај 22, 2021, 01:47:51 поподне »
....Што се тиче имена Риђана,не верујем да има много везе са Риђокосима.Било је тада вероватно много риђокосих Словена свугде по Балкану,а Риђане(села) имамо само у пољима код Ниние и Анагастума.

Шапоњићу,

Ако ми одговарате на оно што сам написао у неком посту раније, ред би био да ме цитирате. Цитирањем се пружа могућност праћења тока комуникације поводом одређене идеје, чињенице и сл.

Такође уочавам да нисте прихватили сугестију да своје постове не објављујете као један огроман пасус, без размака, нових редова и сл., што је непрегледно, али пошто инсистирате на томе, претпостављам да сматрате то својим оригиналним приступом...

Ваше идеје су ми интересанте, чак су у корелацији са неким мојим сазнањима али, наравно, не све идеје. Једна од таквих је да назив Риђани доводите искључиво у вези са "Руги, Ругиани, Ригиани". Ево, дајем једноставан пример: ја сам из села Голи Рид код Лебана, а два суседна села, Ново Село и Нова Топола су села насељена колонистима Црногорцима, Херцеговцима и Босанцима. Ти исти, нас из Голог Рида, зову "Голориђани", а сад, једноставно је замислити, да се моје село зове само Рид, звали би нас "Риђани".

Сретно у даљем истраживању!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!